Přesně ve středu náměstí Přemysla Otakara II. najdete známý symbol Českých Budějovic – Samsonovu kašnu. Toto velkolepé barokní dílo bylo vybudováno v letech 1721 až 1727. Tvoří jej kamenná nádrž, jež je díky průměru 17 m jednou z největších u nás.
Výstavba kašny probíhala v letech 1721 až 1727 z rozhodnutí tehdejší městské rady v reakci na rostoucí počet obyvatel Českých Budějovic a zvyšující se spotřebu vody. Kašna sloužila jako zásobník s rozvodem vody do některých ulic a díky umístění i jako ozdoba města. Zásobována byla z Vltavy, kde bylo potřeba kvůli tomu postavit Vodárenskou věž. Vnější půdorys má průměr 17 metrů, vnitřní půdorys cca 15 m, objem je 237 m³, z toho využitelných 200 m³.
Vytvořili ji společnými silami kameník Zachariáš Horn a sochař Josef Dietrich na počátku 18. století. Sochu biblického Samsona, krotícího lva, najdete úplně na vrcholu kašny. Velikou mušli, vytesanou v kamenolomu poblíž Besednice u Trhových Svinů, nemohli dělníci přes její obří rozměry zprvu ani do Budějovic dopravit.
Dnes ji podpírají čtyři atlanti od kamenického mistra Zachariáše Hrona. Kašna neměla původně jen estetickou funkci, ale byla využívána k zásobování města vodou z Vltavy. Voda do kašny se čerpala přímo z řeky na jejímž pravém břehu byla za tímto účelem vybudována roku 1724 vodárenská věž. Z kašny byla voda pak rozváděna do některých ulic. Svému praktickému poslání sloužila kašna velmi dlouho, a to i v zimních obdobích, kdy byla přikrývána, aby voda nezamrzala ani při velmi nízkých teplotách.