Že nevíte, co si pod tím názvem představit? Jde o kanalizační čistírnu, která byla postavena v letech 1957-1958 v Náměšti nad Oslavou.
Jde o
mechanicko-biologickou čistírnu, přičemž
mechanická část byla tvořena česlemi a usazovací nádrží k zachytávání hrubých nečistot a
biologickou část tvoří Schulzovy biofiltry, tedy válcové nádoby o průměru 1,6m, vysoké 9,6m vyplněné kamenivem pokrytým vrstvou mikroorganismů. Čistírna ukončila provoz v roce 2006, nicméně její technicky a historicky nejdůležitější část – Schulzovy filtry – zůstaly zachovány pro budoucí generace.
Podobné zařízení je v současné době k vidění už pouze v Anglii. V Česku tak máte možnost porovnat princip čištění odpadních vod 20. století a zároveň pohlédnout k její o 48 let mladší, technicky a architektonicky moderní podzemní čístírně odpadních vod.
Objevte Schultzovy filtry, unikátní technologii biologického čištění vod v Náměšti nad Oslavou, zachovanou pro budoucí generace.
Schultzovy filtry jsou část kanalizační čistírny v Náměšti nad Oslavou, která sloužila k biologickému čištění odpadních vod pomocí biofiltrů.
Čistírna byla postavena v letech 1957-1958.
V čistírně bylo použito mechanicko-biologické čištění, kde mechanická část zahrnovala česle a usazovací nádrže a biologická část používala Schulzovy biofiltry.
Biofiltry jsou válcové nádoby o průměru 1,6 m a výšce 9,6 m, vyplněné kamenivem s vrstvou mikroorganismů, sloužící k biologickému čištění vody.
Čistírna ukončila provoz v roce 2006.
Ano, Schulzovy biofiltry byly zachovány pro budoucí generace i po ukončení provozu čistírny.
Podobné zařízení je k vidění v současné době pouze v Anglii.
V Náměšti nad Oslavou je možné pohlédnout také na moderní podzemní čistírnu odpadních vod.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.