MUZA | Severočeské muzeum v Liberci prošlo mezi lety 2018 až 2020 nákladnou rekonstrukcí. Návštěvníkům se jeho prostory, a nové moderní expozice otevřely začátkem roku 2021. Naleznete zde expozice uměleckých řemesel a průmyslu, kterým je vyhrazeno celé jedno patro muzea.
Bohaté sbírkové fondy obsahují špičkové kolekce především v uměleckých řemeslech – sbírka orientálních koberců je druhá největší v ČR, rovněž tak sbírka současné autorské tapiserie. Mimořádně cenné a početné jsou soubory koptských tkanin, historických gobelínů (v expozici SM visí i nejstarší vystavený gobelín v ČR), vyšívaných liturgických textilií, krajek, skla, porcelánu, uměleckého kování, cínu, plakátů, starých tisků atd. Bohatě jsou zastoupené i sbírky historické, etnografické a přírodovědecké. Významná je i sbírka více než 160 tisíc negativů, z nichž nejstarší jsou datovány kolem roku 1860. Celkový počet uchovávaných sbírkových předmětů přesahuje 700 tisíc kusů.
V přízemí je k vidění instalovaný depozitář, aby mohli návštěvníci nahlédnout i do prostor, kam se běžně není možné dostat. Budou zde vystaveny předměty z různých fondů, například skla či uměleckého kovářství, a to formou depozitárního uložení, aby si návštěvníci udělali představu, jak to v něm vypadá.
Vstupní schodiště nově střeží bronzové sochy lva a lvice z dílny známého českého výtvarníka Jaroslava Róny. Muzeum se věnuje také restaurování děl Franze Metznera. Ze 124 děl v jeho sbírce jich nechalo restaurovat zatím 48. V expozici jsou k vidění tři jeho díla.
Expozice Severočeského muzea
Krása + užitek
Expozice představuje chronologický vývoj evropského uměleckého řemesla a životního stylu středních a vyšších společenských vrstev od antiky přes středověk až po současnost. Představeny jsou i vlivy orientálních kultur na evropské umělecké řemeslo. Od roku 2022 je součástí expozice 48 plastik německého sochaře s českými kořeny Franze Metznera.
Expozice je vybavena interaktivními prvky, které se vztahují k vývoji vybraného a v expozici představeného materiálu, využití různých typů technologií a technik zpracování povrchových úprav atd. Návštěvníci se mohou například dotýkat kopií uměleckých děl nebo si vyzkoušet specializované pracovní postupy.
Doteky severu
Nově vytvořená expozice s podtitulem
Přírodou Jizerských hor a Frýdlantska představuje nejvýznamnější přírodní fenomény českého severu prostřednictvím dioramat. Největší část je věnována
Jizerským horám, další sekce seznámí návštěvníky s přírodou
Ještědského hřbetu,
Frýdlantska a
Českého ráje; opomenuta zde není ani příroda silně ovlivněná člověkem. Textové a fotografické výstavní panely jsou doplněny řadou malých
dioramat s množstvím rostlin i živočichů. Expozici dominují dvě unikátní dioramata věrně zobrazující prostředí bučiny a rybníku i s jejich typickými obyvateli.
Automatofony
Expozice mechanických hudebních automatů představuje široké veřejnosti přístroje a zařízení, která samočinně (re)produkují hudbu. Zaujmou především řemeslným zpracováním a nápaditostí dávno již zapomenutých technických řešení. Z vystavených exponátů jmenujme například pianoly (vyrobené v Liberci a blízkém okolí), dále pak orchestriony, polyfony, malé hřebíčkové strojky, intony nebo flašinety. Většina exponátů je plně funkční a návštěvníci si je tak mohou vyzkoušet a obdivovat je nejen zrakem, ale i sluchem.
Liberecké fragmenty
Expozice představuje dějiny města Liberce determinované jednotlivými předměty ze sbírek Severočeského muzea v Liberci, Státního okresního archivu Liberec, Jizerskohorského technického muzea a ze soukromých sbírek.
Fotografická galerie
V přízemí muzea je navržen zcela zastíněný výstavní prostor pro nejcitlivější sbírkové předměty ze sbírek Historická fotografie, Kabinet fotografie, Negativy, Diapozitivy a Pohlednice.
Dům Karla Hubáčka
Od prosince 2023 má muzeum se své správě
Dům Karla Hubáčka, plánuje jeho rekonstrukci a zpřístupnění veřejnosti. Nyní je k dispozici virtuální prohlídka.
Největší skleněný žebřík na světě
V srpnu 2022 byl v muzejní věži nainstalovaný
skleněný žebřík, který pro muzeum v rámci
Křišťálové údolí vytvořili bratři Jan a Ondřej Salanští. Celkem měří 24 metrů, což z něj dělá nejdelší skleněný žebřík na světě.
Přestože je ze skla, na první pohled působí, jako by byl z nerezové oceli. Je totiž
vyrobený z technického skla, které je zevnitř vystříbřené.
Křišťálový žebřík je vyroben ze
16 segmentů, z nichž každý měří 1,5 metru. Segmenty jsou zavěšené na ocelovém laně pomocí speciálních 3D tištěných úchytných systémů, které byly vyvinuté přímo pro tuto instalaci. Žebřík je doplněný stříbrnými mračny z ručně foukaného hutního skla. Samotný žebřík váží
140 kilogramů a mračna dalších 120 kilogramů. Součástí historické věže muzea bude minimálně do roku 2027.
Aktivity pro děti – Výtvarný ateliér
Kromě interaktivních koutků ve stálých expozicích je oblíbeným dětským útočištěm také prostor výtvarného ateliéru. Najdete tu koberec s obrovskými kostkami na stavbu muzea a na stolech široký výběr tematického tvoření. Náměty se průběžně mění podle výstav, a tak tu pokaždé můžete čekat něco nového!
Muzeum také nabízí mnoho vzdělávacích programů pro žáky a žákyně základních a středních škol a v létě pořádá příměstské tábory.
Z historie muzea
Severočeské muzeum v
Liberci bylo založeno v roce
1873 jako
uměleckoprůmyslové muzeum a v českých zemích je
nejstarším muzeem tohoto typu. Budova v romanticko-historizujícím stylu, ve které dnes sídlí, byla dokončena v roce 1898. Depozitáře ukrývají přes 700.000 sbírkových předmětů. Má bohatou knihovnu a tři sbírková oddělení –
přírodovědecké, historické a uměleckohistorické.
Součástí budovy Severočeského muzea je také
rekonstruovaná renesanční věž bývalé liberecké radnice.
Do muzea s múzou
Při prohlídce čerstvě zrekonstruovaného Severočeského muzea vám bude dělat průvodce - múza!