Šidlákovský menhir stojí osamoceně nad vsí Šidlákov. Místo umožňuje široký výhled do kraje, především severovýchodním směrem.
Menhir nalezneme u
zatáčky silnice vedoucí ze
Šidlákova do obce Rybník, 200 metrů nad vsí u turistického rozcestníku žluté trasy, severně (vpravo ve směru od Šidlákov) od silnice. Toto místo umožňuje široký
výhled do kraje, především na severovýchod.
O původu menhiru existují dvě teorie
- Menhir je pravěkého původu a stojí na tomto místě již od pradávna. Tomu by odpovídalo i zvolené místo se širokým výhledem do kraje. Na menhiru je několik otvorů, které mohly sloužit jako sluneční hodiny, či pravěký kalendář určující slunovrat a dny rovnodennosti.
- Menhir je novověkého původu, osazen patrně ve 20. století. Kámen byl součástí žentouru (historické zařízení k převádění síly zvířat na točivý moment na řemenici. Tomu by odpovídaly i vyvrtané otvory, do nichž mohla být uchycena ozubená kola.
Šidlákovský menhir, stojící nad vesnicí Šidlákov, nabízí jedinečné výhledy a dvě teorie o svém původu. Objekte sahající do pravěku i novověku.
Šidlákovský menhir je pravěký nebo novověký kámen stojící nad vsí Šidlákov, který poskytuje široký výhled do kraje.
Menhir se nachází u zatáčky silnice vedoucí ze Šidlákova do obce Rybník, 200 metrů nad vsí u turistického rozcestníku žluté trasy, severně od silnice.
Existují dvě hlavní teorie: menhir má pravěký původ jako sluneční hodiny nebo pravěký kalendář, nebo novověký původ jako součást žentouru s vyvrtanými otvory pro zapojení ozubených kol.
Lokalita nabízí široký výhled do kraje, především na severovýchod.
Otvory mohly sloužit buď jako součást slunečních hodin a kalendáře určujícího slunovrat a dny rovnodennosti, nebo byly použity pro mechanické účely v historickém zařízení.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.