Nahlédněte do starého Humpolce, jehož součástí byla a je původně chudinská zástavba lokality zvané Zichpil a v těsném sousedství stojící bývalé Židovské město. Otevírá se zde skanzen méně majetných.
Skanzen návštěvníkům nabídne
obraz života chudých lidí z přelomu
18. a 19. století. Čtvrť Zichpil se spolu s Židovským městem nachází mezi Horním náměstím a hřbitovem. Domek, ve kterém se skanzen nachází, je posledním zachovaným objektem z této doby. Ve skanzenu bude vidět vše, co k životu lidí v té době patřilo, tedy kompletní
vybavení od kuchyně po ložnici včetně hospodářského nářadí.
Prohlídky skanzenu jsou možné
pouze s průvodcem a začínají každou celou hodïnu případně dle aktuálního zájmu turistů individuálně na základě aktuálního vyhodnocení situace správou objektu. Součástí prohlídky jsou
interiéry Nápravníkova stavení č.p. 338, tzv.
Tolerančního kostela, bývalé
synagogy a
hřbitovního kostela. Doba trvání prohlídky je cca 30-45 min. Prohlídky kostelíků a synagogy začínají vždy v celou hodinu v 11, 12, 13, 14, 15 a 16 hodin.
Nápravníkovo stavení
Jedná se o poloroubený přízemní domek se zděnou částí kolem černé kuchyně a bočním zděným přístavkem chlívku. Světnice je roubená se zděným průčelím do ulice a rozdělená dodatečnou příčkou. Pod světnicí se nalézá valený sklípek, do kterého se chodí schůdky z předsíně. Stropní trámy jsou zároveň vaznými trámy krovu, strop – jednoduchý fošnový záklop. Krov je jednoduchá hambalková soustava se střední vaznicí, střecha sedlová s polovalbou na jižní straně, kde se zachovalo prkenné bednění štítu. Krytinu tvořil šindel, na kterém je několik vrstev lepenky.
S datací objektu nám výrazně pomáhá dendrochronologiský průzkum, který dokáže z podkorních let dřeva, na použitých dřevěných prvcích stavby, určit přesně rok zkácení stromů z kterých byla vytesána např. konkrétní krokev střechy či stropní trám. Vzroky odebrané z tohoto objetu prozrazují, že jeho převážná část vznikla na samém konci 18 st. tedy v tetech 1793-1794 a dostavba pak po roce 1840.