Muzeum je zaměřeno na ryté a broušené sklo, zejména z oblasti Lužických hor. Dokumentuje a vystavuje exponáty od 18. století do současnosti. Sbírkové fondy jsou tvořeny několika kolekcemi skla (sklářská škola, výrobky místních firem, lustry). Součástí muzea je prodejna skla a suvenýrů.
Rok 2024, který zahajuje nové století existence muzea, je spojen s 1. fází postupné rekonstrukce budovy muzea. Práce související se stavebními zásahy i s opravami v bezprostředním okolí ovlivňují provoz muzea. Aktuality k provozu je nutné sledovat na webových stránkách muzea!
Ke stálé expozici patří kolekce historizujících křišťálových ověskových lustrů a vrstvených svítidel, jejichž tradice výroby v této oblasti sahá do roku 1724. Muzeum nabízí návštěvníkům kromě prohlídky stálé expozice také krátkodobé výstavy z historie a současného sklářského umění. V prostorách muzea se nachází prodejna, kde si návštěvníci mohou zakoupit skleněné a turistické suvenýry a publikace se sklářskou tématikou.
Sbírkové fondy muzea dokumentují a konfrontují řemeslo i sklářské umění minulosti a současnosti. Jsou tvořeny dochovanými částmi kolekcí muzejních předmětů, původní školní sbírky studentských prací a vzorových výrobků místních firem a dlouhodobě deponovanou sbírkou Václava Jílka (UPM Praha).
Od roku 1996 zde vzniká unikátní soubor z prací účastníků Mezinárodních sympozií rytého skla. K mimořádným exponátům náleží skleněná židle vyrobená kamenickošenovskou firmou Eliase Palmeho v posledním desetiletí 19. století pro palác maharadži v Hyderabadu v Indii.
100 let sklářského muzea v Kamenickém Šenově