Exkurze ve sklárnách
Koukat se pod ruce sklářských mistrů můžete na řadě míst Česka. Některé sklárny nabízejí i možnost si jejich práci na vlastní ruce a dech vyzkoušet.
Světoznámý Moser: různé prohlídky sklárny i muzeum
Světoznámá sklárna
Moser v
Karlových Varech nabízí nejen
standardní prohlídku, kam není třeba se předem objednávat, ale i VIP okruh, kreativní prohlídku a zlatou, kde je rezervace nutná předem. Cena na exkurzi začíná na 350 Kč. Letos můžete využít i nejnovější premium prohlídky, které začínají po 13. hodině, kdy mistři díky ideální teplotě a konzistenci skloviny se foukají větší dekorativní kusy. Na tuto prohlídku je nutná rezervace.
Do historie
sklárny Moser můžete nahlédnout v jejich
muzeu, expozice je v moderním interiéru. Poutavá prohlídka mapuje více než 150 let historie sklárny, uvádí slavné majitele luxusního skla Moser a představuje nejstarší sklářskou tvorbu až po současné kolekce. Výstava je doplněna 7 dokumentárními pořady v 9 světových jazycích. K dispozici budete mít audio průvodce, který vám umožní zvolit individuální průběh a rychlost prohlídky. Vstupné je 150 Kč.
Sklárna Novosad v Harrachově
Druhou nejstarší sklárnu naleznete v
Harrachově,
sklárna Novosad a syn byla založena již v roce 1712. Dnes na jednom místě kromě sklárny naleznete i muzeum skla, hotel a pivovar s restaurací. Během
komentované prohlídky sklárny budete mít možnost sledovat z bezprostřední blízkosti pracující skláře i brusiče a shlédnout kompletní postup zpracování skla tradičními hutními technologiemi. Součástí exkurze je i unikátní 127 let stará historická brusírna skla, poháněná transmisemi a vodní turbínou. Vstupné je 200 Kč, děti 50 Kč.
V Novosadské sklárně si můžete i vyzkoušet vlastní plíce a vyfouknout si pod dohledem skláře vlastní baňku, kterou si odvezete domů. Je nutné si foukání objednat dopředu (cena za 15 minut je 2 000 Kč). Poslední víkend v březnu, od 29. do 30., zde pořádají
Velikonoční Crystal Market, kdy si můžete zakoupit výhodně sklářské výrobky.
Sklárna Rückl: prohlídka i možnost broušení skla
Na komentovanou prohlídku sklárny můžete vyrazit do Nižboru do
sklárny Rückl v malebném údolí
řeky Berounky. Sklárna Rückl je synonymem prvotřídního broušeného křišťálu od roku 1846. Během komentovaných prohlídek sklárny Rückl mají návštěvníci možnost spatřit jednotlivé fáze a tradiční techniky výroby skla. Každý z jednotlivých kroků výroby křišťálu je vysvětlen a představen, stejně jako umění ručního foukání, proces kontroly kvality a řemeslné mistrovství brusičů. Vstupné stojí 150 Kč dospělí, děti 100 Kč. Za příplatek 500 Kč je možné si vyzkoušet práci brusiče a vybroušený produkt si odnést na památku. Využít můžete i nabídky vyzkoušet foukání a malování skla. Oba zážitky je nutné včas rezervovat. A cena? Pokud si chcete odnést vlastní výrob, který jste si vyfoukli, zaplatíte 1 350 Kč, workshop s malířkou vychází na 5 000 Kč.
Crystal Bohemia: odhalte tajemství vzniku křehkého skla
V
Poděbradech se nachází
sklárna Crystal Bohemia, která se pyšní olovnatým křišťálem, který vyváží po celém světě. Turisté mohou nahlédnout do sklárny a vidět výrobní postup lisovaného a foukaného skla. Budete svědkem, jak krásné dekory mohou v rukou zručných brusičů vzniknout. Vstupné je 100 Kč, snížené 70 Kč. Do sklárny kvůli bezpečnosti nemohou děti mladší 12 let. Ve velkoobchodní prodejně si pak můžete vybrat ze širokého sortimentu vysoce kvalitního, užitkového a dekorativního skla za příznivé ceny.
Sklárnu Crystal Bohemia můžete navštívit i ve
Světlé nad Sázovou, kde vám během prohlídky ukáží moderní výrobu skla včetně plně automatizovaných linek na nápojové i dárkové sklo.
Sklárna Ajeto: exkluzivní sklo
Skláře u pecí běžně uvidíte také ve
sklárně Ajeto v Lindavě, která byla založena v roce 1994. Od roku 2017 je součástí firmy
LASVIT. Jejich luxusní sklo je často k vidění v galeriích. Při exkurzi budete mít unikátní příležitost pozorovat při odborném výkladu, jak se žhavá tekutá skleněná hmota v rukou sklářských mistrů mění v křehkou krásu. Vstupné je 150 Kč dospělí, dítě 100 Kč.
Práci sklářů si vyzkoušet a pomocí sklářské píšťaly si vytvořit svůj skleněný výrobek. Můžete využít originální
sklářský program Vytvoř si sám, kterého se může za poplatek zúčastnit každý, od malého dítěte až po seniora. Pod vedením zkušených sklářů si vytvoříte vlastní půllitr, vázičku nebo jiný skleněný objekt na přání. Po návštěvě sklárny můžete zavítat do
sklářské krčmy Ajeto a zde se občerstvit.
Sklářský skanzen v Tasicích
V Tasicích nedaleko
Ledče nad Sázavou se nachází nejstarší sklářský objekt ve Střední Evropě-
Huť Jakub. Soubor budov v areálu představuje ojedinělý konglomerát budov stavěných od 20. let 19. století do konce 20. století a je příkladem kontinuálního vývoje industriální architektury. Areál sklárny byl v roce 2014 prohlášen Národní kulturní památkou České republiky.
Prohlídky po areálu probíhají s průvodcem a jsou zhruba na hodinové. Začínají v 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 a 15:00. Od dubna do září je otevřeno úterý až neděle od 10 do 17 hodin, od října do března čtvrtek až neděle od 10 do 16 hodin. Vstupné je 120 Kč dospělí, 80 Kč děti a studenti a 85 Kč senioři. Součástí sklárny je
malá sklářská pec, zatím je v provozu při nepravidelných akcích nebo v případě zájmu většího počtu návštěvníků. Provoz pece je nutné domluvit mailem nebo telefonicky s dostatečným časovým předstihem.
Pačinek Glass
Nahlédnout do své
sklárny v Kunraticích u Cvikova dává i
Jiří Pačinka, jeden z nejvýznamnějších současných uměleckých sklářů evropské a zároveň světové scény. Součástí sklářského areálu není jen
tradiční huť, kde může návštěvník pozorovat práci mistrů ruční výroby z opravdu minimální vzdálenosti, případně si ji na požádání a za poplatek
vyzkoušet, ale také
brusírna, kde se výrobky opracovávají opět tradičními metodami, dále
prodejní galerie moderního skla a v neposlední řadě také unikátní
Křišťálová zahrada. V Kunraticích nezapomeňte navštívit i
Křišťálový chrám, kde je více než tři stovky skleněných objektů z dílny Jiřího Pačinka.
Tradiční ruční výroba skla je zapsaná na seznamu UNESCO
Sklářská muzea a výstavy 2024
Co nabízí Praha a co Brno
Na prohlídku některých výstav máte opravdu dost času. K takovým se řadí například
Plejády skla 1946–2019, stálá expozice, která představuje část světově proslulé sbírky skla
Uměleckoprůmyslového musea v
Praze druhé poloviny 20. a začátku 21. století.
Galerie Kuzebauch v Praze – Břevnově se zaměřuje na výstavy sklářských umělců. Do 26. dubna vystavuje sklo francouzského tatéra Lionela Fahy, jeho ženy Tal Agam (dohromady vystupující pod jménem AgamFahy) a českého skláře Martina Janeckého s názvem Dreamlike. Na další měsíce plánuje výstavy většinou v dvouměsíčních cyklech – těšit se tak můžete na Annu Jožkovou, Milana Krajíčka či Gizelu Šabókovou.
V Brně vyražte do
Uměleckoprůmyslové muzea, kde uvidíte mimojiné depozitář skla. Navíc vstupné je zdarma. Do konce srpna zde probíhá výstava
Made by Fire, která představuje to nejlepší z českého skla, porcelánu a keramiky. Vstupné na výstavu je 190 Kč dospělí a 95 Kč snížené.
Na
Špilberku do konce roku probíhá výstava
20 let špilberských vitráží z taveného skla. Výstavu uspořádalo Muzeum města Brna k výročí dokončení rekonstrukce východního křídla a osazení vitráží z dílny předních českých sklářských výtvarníků – profesora
Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové.
Křišťálové údolí
Oblast Jizerských, Lužických hor, Českého ráje, Krkonoš a Máchova kraje dala zrod českému křišťálu, dnes se o místě hovoří jako o
Křišťálovém údolí.
23. a 24. března je připraven
víkend otevřených dveří, kdy budou na návštěvníky čekat skláři, šperkaři a tvůrci bižuterie na téměř třiceti místech.
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou
Na svých cestách za skleněnou krásou byste neměli minout Jablonec nad Nisou a tamní Muzeum skla a bižuterie. Letos slaví 120 let od založení. Vnější plášť betonové přístavby z 60. let 20. století, tzv. Pelantova schodiště, ozdobí nový skleněný prvek. Odborná komise rozhodla, že ji doplní plochy speciálního skla podle návrhu Terezy Šváchové z architektonického studia uncut. Veřejnosti by mělo být poprvé představeno při muzejní noci v pátek 17. května.
V nádherné secesní budově představuje muzeum své stálé expozice Nekonečný příběh bižuterie a Čarovná zahrada – České sklo sedmi století. V červnu 2020 se otevřela přístavba muzea, která má zvenku tvar krystalu. Od roku 2022 se ve 2. podlaží přístavby nachází stálá expozice vánočních ozdob Svět zázraků (World of Wonders – WoW). Více než 15 000 skleněných vánočních ozdob tvoří největší veřejnou sbírku na světě. Do 21. dubna můžete navštívit výstavu skleněných artových prací slovenského výtvarného umělce, designéra a pedagoga Patrika Illa. Pod názvem Arterie představuje zejména jeho volnou tvorbu.
Z Muzea skla a bižuterie můžete jít pěšky po naučné stezce Cestou jizerskohorských sklářů do bývalé osady Kristiánov, kde je malé muzeu v bývalé sklářské chalupě. Otevřeno je jen o letní turistické sezoně, zhruba od poloviny května do poloviny září.
Do 7. dubna 2024 ještě probíhá loňské Mezinárodní trienále skla a bižuterie, které je přehlídkou toho nejlepšího, co se v posledních 3 letech objevilo na českém trhu v oblasti skla a bižuterie. Muzeum Trienále pořádá jednou za tři roky.
Od 8. do 11. srpna zaplní areál jabloneckého Eurocentra prodejní výstava skla a bižuterie Křehká krása 2024. Své poslední kolekce tu představí desítky bižuterních a sklářských firem včetně výrobců vánočních ozdob, doprovodný program nabídne módní přehlídky a kulturní vystoupení. Připravena je také řada aktivit pro děti, které mají vstup zdarma.
Sklářské muzeum v Kamenickém Šenově
Vývoj rytého a broušeného skla od 17. století do současnosti můžete shlédnout ve Sklářském muzeu v Kamenickém Šenově. V loňském roce oslavilo 100 let od založení a v roce 2024 probíhá jeho rekonstrukce, je možné, že bude otevřeno později než je běžné (každoročně je uzavřené od prosince do března). 14. a 15. června vyražte do Kamenického Šenova na Lustrfest, čtvrtý ročník unikátního dne.
Pavilon skla v Klatovech
V Klatovech zavítejte do Pavilonu skla v zahradě u Muzea Dr. Karla Hostaše, který se věnuje především sklu. Základem expozice je unikátní soukromá sbírka šumavského skla firmy Lötz, doplňovaná příležitostnými výstavami českého i zahraničního skla.
Sklářské muzeum v Karolince
V Karolince na Vsetínsku mělo sklářství dlouhodobou tradici až do července 2020, kdy byla výroba skla zastavena. Sklářství si tak můžete připomenout alespoň ve zdejším muzeum. K vidění jsou přes dva tisíce exponátů, od skla přes nástroje nutné k jeho výrobě, historické ručně kreslené katalogy anebo pracovní knížky.
Sklářské muzeum v Novém Boru
Ve
Sklářském muzeu v Novém Boru můžete navštívit stálou expozici, která představuje sklo v časovém rozmezí od období baroka až po současnost. Ve sklepním prostoru jsou exponáty současného umění od významných českých sklářských výtvarníků. Do 31. března probíhá výstava
Revive lithyalin!, která prezentuje experimenty mladých slovenských autorů. Ti pod vedením Pala Macha a ve spolupráci s novoborskou firmou Glassbor CZ technologa Václava Kuželky oživili technologii lithyalin. Od 16. března do 31. května tu plánují
výstavu 100x Pavel Hlava.
České sklo je fenomén