ÚvodAktualityKalendář 2024: Vydejte se za sklářskými mistry či navštivte krásné skleněné výstavy
Kultura

Kalendář 2024: Vydejte se za sklářskými mistry či navštivte krásné skleněné výstavy

Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat za sklářskými mistry na exkurzi, či navštivte sklářská muzea a výstavy. Poznáte dávnou historii i moderní umělecká díla, podobně jako bohatou mozaiku výrobků, které se rodí pod rukama mistrů svého řemesla.

Exkurze ve sklárnách 

Koukat se pod ruce sklářských mistrů můžete na řadě míst Česka. Některé sklárny nabízejí i možnost si jejich práci na vlastní ruce a dech vyzkoušet. 
 

Světoznámý Moser: různé prohlídky sklárny i muzeum

Světoznámá sklárna MoserKarlových Varech nabízí nejen standardní prohlídku, kam není třeba se předem objednávat, ale i VIP okruh, kreativní prohlídku a zlatou, kde je rezervace nutná předem. Cena na exkurzi začíná na 350 Kč. Letos můžete využít i nejnovější premium prohlídky, které začínají po 13. hodině, kdy mistři díky ideální teplotě a konzistenci skloviny se foukají větší dekorativní kusy. Na tuto prohlídku je nutná rezervace. 

Do historie sklárny Moser můžete nahlédnout v jejich muzeu, expozice je v moderním interiéru. Poutavá prohlídka mapuje více než 150 let historie sklárny, uvádí slavné majitele luxusního skla Moser a představuje nejstarší sklářskou tvorbu až po současné kolekce. Výstava je doplněna 7 dokumentárními pořady v 9 světových jazycích. K dispozici budete mít audio průvodce, který vám umožní zvolit individuální průběh a rychlost prohlídky. Vstupné je 150 Kč. 
 

Sklárna Novosad v Harrachově 

Druhou nejstarší sklárnu naleznete v Harrachově, sklárna Novosad a syn byla založena již v roce 1712. Dnes na jednom místě kromě sklárny naleznete i muzeum skla, hotel a pivovar s restaurací. Během komentované prohlídky sklárny budete mít možnost sledovat z bezprostřední blízkosti pracující skláře i brusiče a shlédnout kompletní postup zpracování skla tradičními hutními technologiemi. Součástí exkurze je i unikátní 127 let stará historická brusírna skla, poháněná transmisemi a vodní turbínou. Vstupné je 200 Kč, děti 50 Kč.

V Novosadské sklárně si můžete i vyzkoušet vlastní plíce a vyfouknout si pod dohledem skláře vlastní baňku, kterou si odvezete domů. Je nutné si foukání objednat dopředu (cena za 15 minut je 2 000 Kč). Poslední víkend v březnu, od 29. do 30., zde pořádají Velikonoční Crystal Market, kdy si můžete zakoupit výhodně sklářské výrobky. 
 

Sklárna Rückl: prohlídka i možnost broušení skla

Na komentovanou prohlídku sklárny můžete vyrazit do Nižboru do sklárny Rückl v malebném údolí řeky BerounkySklárna Rückl je synonymem prvotřídního broušeného křišťálu od roku 1846. Během komentovaných prohlídek sklárny Rückl mají návštěvníci možnost spatřit jednotlivé fáze a tradiční techniky výroby skla. Každý z jednotlivých kroků výroby křišťálu je vysvětlen a představen, stejně jako umění ručního foukání, proces kontroly kvality a řemeslné mistrovství brusičů. Vstupné stojí 150 Kč dospělí, děti 100 Kč. Za příplatek 500 Kč je možné si vyzkoušet práci brusiče a vybroušený produkt si odnést na památku. Využít můžete i nabídky vyzkoušet foukání a malování skla. Oba zážitky je nutné včas rezervovat. A cena? Pokud si chcete odnést vlastní výrob, který jste si vyfoukli, zaplatíte 1 350 Kč, workshop s malířkou vychází na 5 000 Kč.
 

Crystal Bohemia: odhalte tajemství vzniku křehkého skla

V Poděbradech se nachází sklárna Crystal Bohemia, která se pyšní olovnatým křišťálem, který vyváží po celém světě. Turisté mohou nahlédnout do sklárny a vidět výrobní postup lisovaného a foukaného skla. Budete svědkem, jak krásné dekory mohou v rukou zručných brusičů vzniknout. Vstupné je 100 Kč, snížené 70 Kč. Do sklárny kvůli bezpečnosti nemohou děti mladší 12 let. Ve velkoobchodní prodejně si pak můžete vybrat ze širokého sortimentu vysoce kvalitního, užitkového a dekorativního skla za příznivé ceny. 

Sklárnu Crystal Bohemia můžete navštívit i ve Světlé nad Sázovou, kde vám během prohlídky ukáží moderní výrobu skla včetně plně automatizovaných linek na nápojové i dárkové sklo. 
 

Sklárna Ajeto: exkluzivní sklo 

Skláře u pecí běžně uvidíte také ve sklárně Ajeto v Lindavě, která byla založena v roce 1994. Od roku 2017 je součástí firmy LASVIT. Jejich luxusní sklo je často k vidění v galeriích. Při exkurzi budete mít unikátní příležitost pozorovat při odborném výkladu, jak se žhavá tekutá skleněná hmota v rukou sklářských mistrů mění v křehkou krásu. Vstupné je 150 Kč dospělí, dítě 100 Kč. 

Práci sklářů si vyzkoušet a pomocí sklářské píšťaly si vytvořit svůj skleněný výrobek. Můžete využít originální sklářský program Vytvoř si sám, kterého se může za poplatek zúčastnit každý, od malého dítěte až po seniora. Pod vedením zkušených sklářů si vytvoříte vlastní půllitr, vázičku nebo jiný skleněný objekt na přání. Po návštěvě sklárny můžete zavítat do sklářské krčmy Ajeto a zde se občerstvit.
 

Sklářský skanzen v Tasicích

V Tasicích nedaleko Ledče nad Sázavou se nachází nejstarší sklářský objekt ve Střední Evropě-  Huť Jakub. Soubor budov v areálu představuje ojedinělý konglomerát budov stavěných od 20. let 19. století do konce 20. století a je příkladem kontinuálního vývoje industriální architektury. Areál sklárny byl v roce 2014 prohlášen Národní kulturní památkou České republiky.

Prohlídky po areálu probíhají s průvodcem a jsou zhruba na hodinové. Začínají v 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 a 15:00. Od dubna do září je otevřeno úterý až neděle od 10 do 17 hodin, od října do března čtvrtek až neděle od 10 do 16 hodin. Vstupné je 120 Kč dospělí, 80 Kč děti a studenti a 85 Kč senioři. Součástí sklárny je malá sklářská pec, zatím je v provozu při nepravidelných akcích nebo v případě zájmu většího počtu návštěvníků. Provoz pece je nutné domluvit mailem nebo telefonicky s dostatečným časovým předstihem.
 

Pačinek Glass

Nahlédnout do své sklárny v Kunraticích u Cvikova dává i Jiří Pačinka, jeden z nejvýznamnějších současných uměleckých sklářů evropské a zároveň světové scény. Součástí sklářského areálu není jen tradiční huť, kde může návštěvník pozorovat práci mistrů ruční výroby z opravdu minimální vzdálenosti, případně si ji na požádání a za poplatek vyzkoušet, ale také brusírna, kde se výrobky opracovávají opět tradičními metodami, dále prodejní galerie moderního skla a v neposlední řadě také unikátní Křišťálová zahrada. V Kunraticích nezapomeňte navštívit i Křišťálový chrám, kde je více než tři stovky skleněných objektů z dílny Jiřího Pačinka.

Tradiční ruční výroba skla je zapsaná na seznamu UNESCO
 

Sklářská muzea a výstavy 2024

Co nabízí Praha a co Brno

Na prohlídku některých výstav máte opravdu dost času. K takovým se řadí například Plejády skla 1946–2019, stálá expozice, která představuje část světově proslulé sbírky skla Uměleckoprůmyslového musea v Praze druhé poloviny 20. a začátku 21. století.

Galerie Kuzebauch v Praze – Břevnově se zaměřuje na výstavy sklářských umělců. Do 26. dubna vystavuje sklo francouzského tatéra Lionela Fahy, jeho ženy Tal Agam (dohromady vystupující pod jménem AgamFahy) a českého skláře Martina Janeckého s názvem Dreamlike. Na další měsíce plánuje výstavy většinou v dvouměsíčních cyklech – těšit se tak můžete na Annu Jožkovou, Milana Krajíčka či Gizelu Šabókovou. 

V Brně vyražte do Uměleckoprůmyslové muzea, kde uvidíte mimojiné depozitář skla. Navíc vstupné je zdarma. Do konce srpna zde probíhá výstava Made by Fire, která představuje to nejlepší z českého skla, porcelánu a keramiky. Vstupné na výstavu je 190 Kč dospělí a 95 Kč snížené. 

Na Špilberku do konce roku probíhá výstava 20 let špilberských vitráží z taveného skla. Výstavu uspořádalo Muzeum města Brna k výročí dokončení rekonstrukce východního křídla a osazení vitráží z dílny předních českých sklářských výtvarníků – profesora Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové.
 

Křišťálové údolí

Oblast Jizerských, Lužických hor, Českého ráje, Krkonoš a Máchova kraje dala zrod českému křišťálu, dnes se o místě hovoří jako o Křišťálovém údolí23. a 24. března je připraven víkend otevřených dveří, kdy budou na návštěvníky čekat skláři, šperkaři a tvůrci bižuterie na téměř třiceti místech.

 

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Na svých cestách za skleněnou krásou byste neměli minout Jablonec nad Nisou a tamní Muzeum skla a bižuterie. Letos slaví 120 let od založení. Vnější plášť betonové přístavby z 60. let 20. století, tzv. Pelantova schodiště, ozdobí nový skleněný prvek. Odborná komise rozhodla, že ji doplní plochy speciálního skla podle návrhu Terezy Šváchové z architektonického studia uncut. Veřejnosti by mělo být poprvé představeno při muzejní noci v pátek 17. května. 

V nádherné secesní budově představuje muzeum své stálé expozice Nekonečný příběh bižuterie a Čarovná zahrada – České sklo sedmi století. V červnu 2020 se otevřela přístavba muzea, která má zvenku tvar krystalu. Od roku 2022 se ve 2. podlaží přístavby nachází stálá expozice vánočních ozdob Svět zázraků (World of Wonders – WoW). Více než 15 000 skleněných vánočních ozdob tvoří největší veřejnou sbírku na světě. Do 21. dubna můžete navštívit výstavu skleněných artových prací slovenského výtvarného umělce, designéra a pedagoga Patrika Illa. Pod názvem Arterie představuje zejména jeho volnou tvorbu. 

Z Muzea skla a bižuterie můžete jít pěšky po naučné stezce Cestou jizerskohorských sklářů do bývalé osady Kristiánov, kde je malé muzeu v bývalé sklářské chalupě. Otevřeno je jen o letní turistické sezoně, zhruba od poloviny května do poloviny září. 

Do 7. dubna 2024 ještě probíhá loňské Mezinárodní trienále skla a bižuterie, které je přehlídkou toho nejlepšího, co se v posledních 3 letech objevilo na českém trhu v oblasti skla a bižuterie. Muzeum Trienále pořádá jednou za tři roky. 

Od 8. do 11. srpna zaplní areál jabloneckého Eurocentra prodejní výstava skla a bižuterie Křehká krása 2024. Své poslední kolekce tu představí desítky bižuterních a sklářských firem včetně výrobců vánočních ozdob, doprovodný program nabídne módní přehlídky a kulturní vystoupení. Připravena je také řada aktivit pro děti, které mají vstup zdarma.
 

Sklářské muzeum v Kamenickém Šenově

Vývoj rytého a broušeného skla od 17. století do současnosti můžete shlédnout ve Sklářském muzeu v Kamenickém Šenově. V loňském roce oslavilo 100 let od založení a v roce 2024 probíhá jeho rekonstrukce, je možné, že bude otevřeno později než je běžné (každoročně je uzavřené od prosince do března). 14. a 15. června vyražte do Kamenického Šenova na Lustrfest, čtvrtý ročník unikátního dne. 
 

Pavilon skla v Klatovech

V Klatovech zavítejte do Pavilonu skla v zahradě u Muzea Dr. Karla Hostaše, který se věnuje především sklu. Základem expozice je unikátní soukromá sbírka šumavského skla firmy Lötz, doplňovaná příležitostnými výstavami českého i zahraničního skla. 
 

Sklářské muzeum v Karolince

V Karolince na Vsetínsku mělo sklářství dlouhodobou tradici až do července 2020, kdy byla výroba skla zastavena. Sklářství si tak můžete připomenout alespoň ve zdejším muzeum. K vidění jsou přes dva tisíce exponátů, od skla přes nástroje nutné k jeho výrobě, historické ručně kreslené katalogy anebo pracovní knížky. 
 

Sklářské muzeum v Novém Boru

Ve Sklářském muzeu v Novém Boru můžete navštívit stálou expozici, která představuje sklo v časovém rozmezí od období baroka až po současnost. Ve sklepním prostoru jsou exponáty současného umění od významných českých sklářských výtvarníků. Do 31. března probíhá výstava Revive lithyalin!, která prezentuje experimenty mladých slovenských autorů. Ti pod vedením Pala Macha a ve spolupráci s novoborskou firmou Glassbor CZ technologa Václava Kuželky oživili technologii lithyalin. Od 16. března do 31. května tu plánují výstavu 100x Pavel Hlava.

České sklo je fenomén
Pavilon skla Klatovy Kultura

Pavilon skla Klatovy

Výstavní pavilon v zahradě u Muzea Dr. Karla Hostaše se věnuje především sklu. Základem expozice je unikátní soukromá sbírka šumavského skla firmy Lötz, doplňovaná příležitostnými výstavami českého i zahraničního skla.

Sklářský skanzen Huť Jakub Tasice Kultura

Sklářský skanzen Huť Jakub Tasice

Sklárna Huť Jakub v Tasicích byla založena v roce 1796 a je nejstarším dochovaným sklářským objektem ve střední Evropě. Areál sklárny je provozován jako jedinečný sklářský skanzen. Sklárnu v Tasicích proslavil televizní seriál Jaroslava Dietla „Synové a dcery Jakuba skláře“.

Crystal Bohemia ve Světlé nad Sázavou Zážitky

Crystal Bohemia ve Světlé nad Sázavou

Mnohaletá tradice, široká nabídka produktů, kreativní designéři a vysoké výrobní i technologické standardy jsou hlavními důvody úspěchu Crystal Bohemia. V současné době se řadí mezi přední světové výrobce olovnatého i bezolovnatého křišťálu a je jednoznačně největší výrobce v České republice.

Sklárna Rückl v Nižboru – výroba skla na vlastní oči Zážitky

Sklárna Rückl v Nižboru – výroba skla na vlastní oči

Nahlédněte do světa unikátní výroby tradičního ručně broušeného českého křišťálu a tvořte spolu s mistry ve sklárně Rückl, která je tu s vámi již více než 120 let. Během prohlídek sklárny máte možnost spatřit jednotlivé fáze a tradiční techniky výroby skla a také vyzkoušet foukání a broušení skla.

Návštěvnické centrum Moser v Karlových Varech Zážitky

Návštěvnické centrum Moser v Karlových Varech

Sklo patří k nejoblíbenějším suvenýrům. Navštivte Museum Moser v Karlových Varech, kde jsou k vidění současné kolekce i historické sklářské kousky z rytecké dílny, kterou v Karlových Varech založil roku 1857 Ludwig Moser.

Jablonecké Muzeum skla a bižuterie se připravuje na 120. výročí, ozdobí jej nový skleněný prvek

Jablonecké Muzeum skla a bižuterie se připravuje na 120. výročí, ozdobí jej nový skleněný prvek

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou vyhlásilo v závěru roku 2023 otevřenou soutěž na výtvarné ztvárnění vnějšího pláště betonové přístavby z 60. let 20. století, tzv. Pelantova schodiště. Odborná komise rozhodla, že ji doplní plochy speciálního skla podle návrhu Terezy Šváchové z architektonického studia uncut.

Jiří Šuhájek – světově známý sklářský výtvarník

Jiří Šuhájek – světově známý sklářský výtvarník

Jiří Šuhájek (nar. 14. 4. 1943, Pardubice) je známý a uznávaný sklářský mistr, který nejen díla navrhuje, ale sám je tvoří. Díla autora legendárních moserovských váz, ale i třeba čtyřmetrových skleněných robotů, jsou známá po celém světě.

Jan Plecháč – šéfdesignér Moseru a držitel ocenění Czech Grand Design

Jan Plecháč – šéfdesignér Moseru a držitel ocenění Czech Grand Design

Jan Plecháč je jeden z nejlepších českých designerů skla. Od roku 2022 je kreativním ředitelem sklářské legendy karlovarské firmy Moser. V březnu 2024 získal ocenění od Akademie designu České republiky Czech Grand Design designér roku. Porota ho vybrala díky váze Abyss, kolekci váz Harmonic a Duše lesa.

Sklárna Jílek Kamenický Šenov – návrat tradice Sklárny Bratři Jílkové Kultura

Sklárna Jílek Kamenický Šenov – návrat tradice Sklárny Bratři Jílkové

Sklárna Jílek v Kamenickém Šenově se stávajícím provozovatelem CKV s.r.o. pokračuje v tradici ruční výroby foukaného skla. Využít můžete možnosti exkurze do sklárny. Zájemci si mohou zakoupit ve firemní prodejně v areálu sklárny vybrané výrobky.

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně Kultura

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně

Originální současný design najdete v novém Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie v expozici Art Design Fashion. Ve sbírkovém a výstavním rozsahu je největší v Česku. Muzeum otevřelo po rekonstrukci v listopadu 2021.

Jablonecké muzeum slaví 120 let!

11. 1.28. 12.
Jablonecké muzeum slaví 120 let!

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, zřizované Ministerstvem kultury České republiky, spravuje největší kolekci bižuterie na světě a jednu z největších evropských veřejných sbírek skla. Poprvé se muzeum otevřelo veřejnosti už v roce 1904. V roce 2024 tedy oslaví 120 let od svého založení.

Sklárna Novosad a syn Harrachov – nejstarší fungující sklárna v Čechách Zážitky

Sklárna Novosad a syn Harrachov – nejstarší fungující sklárna v Čechách

Muzeum skla, minipivovar s restaurací a hotel s pivními lázněmi, to vše stihnete při jediné návštěvě sklárny Novosad. Sklárna byla založena na počátku 18. století a řadí se mezi ty nejstarší v Česku. Jejím unikátem je historická brusírna skla, poháněná transmisemi a vodní turbínou.

České značky: vydejte se za příběhy Křišťálového údolí

České značky: vydejte se za příběhy Křišťálového údolí

Křišťálové údolí je místo, kde se zrodil český křišťál. Z něj pak mistři skláři vytvořili první broušený kámen na světě, první majestátní lustr i první křišťálový šperk, odtud se také vypravili do světa první obchodníci s hotovou bižuterií. Kde Křišťálové údolí leží a kde se seznámíte s jeho neobyčejným příběhem?

České značky: Lasvit aneb láska, světlo, sklo a design

České značky: Lasvit aneb láska, světlo, sklo a design

Název složený z českých slov pro lásku a světlo. Dokonalé řemeslo, moderní technologie, inspirativní design a světelné instalace, dělané na míru pro dané místo a konkrétního zákazníka. Světlo, které vytváří jedinečnou atmosféru, často umí měnit barvu a reagovat na hudbu či pohyb. Sklářské klenoty, které obdivují lidé v desítkách zemí po celém světě: to všechno je Lasvit, český designér a výrobce zakázkových světelných instalací, sbírek ready-to-shine a skla pro architekturu. Seznamte se.

Exkurze do sklárny Novosad a syn Harrachov Zážitky

Exkurze do sklárny Novosad a syn Harrachov

Navštivte jednu z nejstarších skláren v Česku, areál Sklárny a minipivovaru Novosad a syn se nachází v Harrachově.

20 let špilberských vitráží z taveného skla – výstava na hradě Špilberk

4. 12.31. 12.
20 let špilberských vitráží z taveného skla – výstava na hradě Špilberk

Jedná se o výstavu, kterou Muzeum města Brna uspořádalo k výročí dokončení rekonstrukce východního křídla a osazení vitráží z dílny předních českých sklářských výtvarníků – profesora Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové.

Ruční výroba skla je zapsána na Reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO

Ruční výroba skla je zapsána na Reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO

Sklo je fascinující a krásný materiál ve všech svých podobách. Jeho ruční výroba byla 6. prosince zapsána na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst!

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

Sklo je fascinující a krásný materiál ve všech svých podobách. Jeho ruční výroba od roku 2023 zapsána na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst! Jeho zvláštní postavení v Evropě od středověku vytvářel rozsah výroby i široká škála výrobků od průzračně čistého stolního skla, často broušeného, rytého a malovaného, přes bižuterii až po obří křišťálové lustry či autorský design současných uměleckých objektů.

Sklářská osada Kristiánov Kultura

Sklářská osada Kristiánov

Vydejte se do bývalé sklářské osady Kristiánov a navštivte malé muzeum, jedno z nejvýše položených v České republice. Muzeum v bývalé sklářské chalupě připomíná kdysi nejvýznamnější sklářskou huť, jež byla v roce 1775 v Kristiánově založena.

Sklářské muzeum v Novém Boru Kultura

Sklářské muzeum v Novém Boru

V muzeu lze zakoupit kopie historického skla, tradiční skleněnou bižuterii a odbornou sklářskou literaturu. Ve výstavních prostorách se nachází sklo v časovém rozmezí od období baroka až po současnost.

Sklářská huť Lukáš Verner – Sklárna Svoboda v Karlově Kultura

Sklářská huť Lukáš Verner – Sklárna Svoboda v Karlově

Sklárna se nachází v malé vesničce Karlov na Vysočině u Žďáru nad Sázavou, nedaleko rybníku Velké Dářko. Vyrábí ručně tvarované hutnické sklo: vázy, svícny, těžítka, mísy, talíře, květiny, ovoce, zvířata, broušené sklo, lampy.

Sklárna Caesar Crystal Bohemiae v Josefodole u Světlé nad Sázavou Kultura

Sklárna Caesar Crystal Bohemiae v Josefodole u Světlé nad Sázavou

Navštivte sklárnu Caesar Crystal Bohemiae v Josefodole u Světlé nad Sázavou, která byla založena už roku 1861. Svým zaměřením na tradiční ruční českou výrobu čirého a barevného přejímaného ručné broušeného 24% olovnatého křišťálu dosahuje sklárna světové unikátnosti.

Ruční výroba replik historického skla ve Svojkově Kultura

Ruční výroba replik historického skla ve Svojkově

Máte možnost navštívit malou sklářskou huť a vidět unikátní ruční výrobu skla. Ke sklářské pícce na Svojkov jsou zváni všichni zájemci o shlédnutí tradičního sklářského díla. Je zde možnost spatřit jak nově ožívají historické číše a poháry králů a velmožů tradiční sklářské postupy.

Křišťálový chrám Jiřího Pačinka v Kunraticích u Cvikova Památky

Křišťálový chrám Jiřího Pačinka v Kunraticích u Cvikova

Sklo se jako ušlechtilý materiál objevuje v kostelech, bazilikách a katedrálách po staletí.

Galerie Kuzebauch v Praze Kultura

Galerie Kuzebauch v Praze

Galerie Kuzebauch byla založena v Praze v roce 2012. Prezentuje výjimečné příklady studiových děl jak mladých, tak již zavedených designérů a výtvarníků, kterým tak pomáhá zviditelnit se napříč uměleckými obory doma a v zahraničí.

Naučná stezka Po stopách sklářského řemesla v Novém Boru Příroda

Naučná stezka Po stopách sklářského řemesla v Novém Boru

Naučná stezka je součástí projektu Cesty tradičních řemesel a mapuje místní zajímavosti vztahující se (nejen) ke sklářské tradici.

Zbytky sklářské hutě v Bedřichově Památky

Zbytky sklářské hutě v Bedřichově

Huť byla v založena pravděpodobně po roce 1598 mistrem Petrem Wanderem, členem významného sklářského rodu. V současné době před areálem huti naleznete informační tabuli s historií místa a ukázkami produkce. Nachází se vedle penzionu Lesní chata.

Pačinek Glass – galerie pana Pačinka v Kunraticích u Cvikova Zážitky

Pačinek Glass – galerie pana Pačinka v Kunraticích u Cvikova

Jeden z nejvýznamnějších současných uměleckých sklářů evropské a zároveň světové scény dává nahlédnout do své sklárny v Kunraticích u Cvikova, která vznikla rekonstrukcí staré strojní a traktorové stanice a byla otevřena v roce 2015 přímo vedle tamního kostela.

Jiří Pačinek – jeden z nejlepších současných českých sklářů

Jiří Pačinek – jeden z nejlepších současných českých sklářů

Skleněné sochy pro americké filmaře, skleněná zahrada, obří křišťálový lustr ve tvaru Ježíšovy trnové koruny anebo křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže Františka: to je jen část krásných děl, která se rodí v rukou uměleckého skláře Jiřího Pačinka (3. července 1972, Litoměřice).

Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu Zážitky

Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu

Oblast Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamenického Šenova, přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov. Najdete zde sklárny, z nichž některé vznikly již v 16. století, ale také sklářské školy.

Murál Křišťálového údolí v Liberci Památky

Murál Křišťálového údolí v Liberci

Draka tavícího si žhavým ohněm vlastní ocas hledejte ve Františkovské ulici. Velkoformátový obraz připomíná, že sklo je historií, současností i budoucností Libereckého kraje, tedy Křišťálového údolí.

Sklářské muzeum v Karolince Kultura

Sklářské muzeum v Karolince

Muzeum sklářství v Karolince na Vsetínsku připomíná místní historii tohoto oboru, která se datuje k roku 1860. K vidění jsou přes dva tisíce exponátů, od skla přes nástroje nutné k jeho výrobě, historické ručně kreslené katalogy anebo pracovní knížky. Výroba zde byla zastavena v červenci 2020.

Floriánova huť – sklárna ve stodole v Častolovicích Kultura

Floriánova huť – sklárna ve stodole v Častolovicích

V roubené chalupě nesoucí název Floriánova huť, podle patrona těch, kteří pracují s ohněm, nenajdete ve stodole dobytek nebo čerstvě sklizenou úrodu. K vidění je zde pec na výrobu skla, které je známé nejen v České republice, ale i v Nizozemsku, Belgii nebo Americe.

Ateliér Srna ve Vraném nad Vltavou – designové recyklované sklo Zážitky

Ateliér Srna ve Vraném nad Vltavou – designové recyklované sklo

SRNA je zkratka: sklo, recyklace, nápad, alchymie. A to jsou čtyři slova, která vystihují tento projekt, který se zabývá znovupoužitím skleněného odpadu. Ateliér kreativních umělců se nachází ve Vraném nad Vltavou a nabízí užitné sklo všeho druhu.

Sklárna Annín na Šumavě Kultura

Sklárna Annín na Šumavě

Jednou z nejdéle nepřetržitě fungujících skláren u nás je ta v Anníně na Šumavě. Najdete jí mezi Sušicí a Kašperskými Horami. Založena totiž byla již roku 1796 a její budovy jsou dnes kulturní památkou.

Rony Plesl – sochař, sklář a designér

Rony Plesl – sochař, sklář a designér

Rony Plesl (* 31. ledna 1965 Jablonec nad Nisou) patří mezi nejznámější sklářské designéry. Vede Ateliér skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a s jeho dílem se denně setkává velká část Čechů: navrhl totiž pivní sklenice pro pivovary Budějovický Budvar, Plzeňský Prazdroj, Staropramen, Starobrno, Krušovice i Bernard.

Stanislav Libenský – sklářský výtvarník s mezinárodním věhlasem

Stanislav Libenský – sklářský výtvarník s mezinárodním věhlasem

Sklářský výtvarník, sochař a pedagog Stanislav Libenský (27. března 1921 – 24. února 2002) je legendou českého skla. Nejlepší díla vytvořil společně se svou ženou, sklářskou výtvarnicí a sochařkou Jaroslavou Brychtovou (18. července 1924 – 8. dubna 2020). Autorská dvojice Brychtová-Libenský dokázala světu, že ze skla je možné vyrobit něco, co ostatní pokládali za nemožné. Právě díky tomu byli ve světě známí už v dobách hluboké totality.

Sklářská osada Sidonie u Brumova – ves mezi dvěma státy Památky

Sklářská osada Sidonie u Brumova – ves mezi dvěma státy

Východně od Brumova-Bylnice, přímo na česko-slovenských hranicích, leží od roku 1788 někdejší sklářská osada Sidonie. Do širšího povědomí se dostala v 90. letech minulého století, kdy měla být polovina osady vymazána z mapy České republiky.

Sklárna Glass Ladislav Breznický v Květné Kultura

Sklárna Glass Ladislav Breznický v Květné

Rodinná sklářská huť se zabývá ruční výrobou užitkového a dekoračního skla. Nabízí štamprle, sklenice, svatební číše, džbány, misky, dózy, vázy, svícny a další. Dílna provádí foukání, lisování či broušení skla. Dekoruje pískováním, malováním i rytím.

Největší sklárna v České republice – Sklárna v Novém Boru

Největší sklárna v České republice – Sklárna v Novém Boru

Crystalex v Novém Boru je největší sklárnou v Česku. Sklářství v okolí dnešního Nového Boru má dlouhou tradici. V 17. století působila v této oblasti řada sklářů a dekoratérů. Nebývalá expanze českého sklářství nastává v 18. a 19. století, kdy se rodí moravské sklárny a v severních Čechách se koncentruje prakticky veškerý zahraniční obchod s českým sklem.

Sklářské muzeum v Lenoře – za tradicí šumavského skla Kultura

Sklářské muzeum v Lenoře – za tradicí šumavského skla

Obec Lenora se nachází v údolí Teplé Vltavy na Šumavě asi 15 km jižně od města Vimperk. Vznikla v roce 1834 jako osada kolem nové sklářské huti. Tradici sklářského umění, které bylo známé po celé Evropě, připomíná expozice historického skla v místním sklářském muzeu.

Další aktuality

Kalendář 2025: Letní festivaly – kam se vydat za skvělou muzikou?

Mnozí milovníci hudby by si jen velmi těžko dovedli představit léto bez kvalitních festivalů. Sezóna 2025 bude protkána festivaly nejrůznějších žánrů – od poprocku po punk. Stačí si jen vybrat hudební styl, patřičnou náladu a vyrazit s kamarády za neopakovatelnými hudebními zážitky. Podívejte se portálem Kudy z nudy, co vše se chystá na příští léto.
21. listopad 2024 11:31
Kultura

Pojďme spolu do Betléma – výlety za betlémy netradičními a neobvyklých tvarů i materiálů

Dřevěné, papírové, slaměné, keramické, máslové, chlebové, z těsta... Betlémy vyrobené z různých materiálů, o nejrůznější velikosti, barvách i tvarech si můžete během adventu, vánočních svátků i po nich prohlédnout po celém Česku. Portál Kudy z nudy vás zve k návštěvě výstav i muzeí, kde si připomenete událost oslavovanou už přes 2000 let. Kdy vznikl první betlém? Nedaleko italské obce Greccio roku 1223. Sv. František z Assisi nechal přinést do jeskyně jesle vystlané senem, k nim postavil oslíka a volka, tak jak to bylo v městě Betlémě. O vánoční noci byl v jeskyni připraven malý oltář, u kterého kněz sloužil mši a František vysvětloval evangelium. Atmosféra silně zapůsobila na přítomné venkovany a událost byla opakována i po smrti sv. Františka z Assisi. Zvyk se brzy začal šířit za hranice Toskánska, dále do celého světa.
21. listopad 2024 6:19
Kultura

Kalendář 2025: Řemeslné trhy, poctivá řemesla, farmářské tržiště a jarmarky

Objevujte kouzla zvyků a starých řemesel během celého roku 2025! Vydejte se spolu s Kudy z nudy za poznáním téměř zapomenutých zvyků a tradic. Setkejte se s lidmi, kteří dodnes udržují tradiční řemesla našich předků při životě. Bohatou nabídku řemesel během jarmarků a trhů doplní také vynikající výběr občerstvení a farmářských produktů. Nechte se inspirovat našimi tipy a poznejte pozapomenutá řemesla.
20. listopad 2024 13:28
Kultura

Více než 800 let vánočních betlémů: první postavil už v roce 1223 František z Assisi

Česká republika je na špičce světového lidového betlémářství a betlémy objevíte během adventu a Vánoc skutečně všude, od maličkých, co se vejdou do ořechové skořápky, až po obří betlémské scény s postavami v nadlidské velikosti ze dřeva či slámy. Odkud se ale tahle tradice vlastně vzala a kde se odehrálo první představení živého betléma?
20. listopad 2024 7:33
Kultura

Objevte krásu drahých kamenů: tipy, kde najdete expozice šperků, drahokamů a šperkařské dílny

Zajímáte se o šperky a polodrahokamy? Poznáte na první pohled ametyst, chalcedon, achát, jaspis, růženín nebo třeba olivín? Pak určitě rádi nahlédnete do nejrůznějších dílen, kde se krásné blýskavé šperky vyrábí. Zajímavý pohled bude také do vzácných klenotnic, kde jsou shromážděny opravdové poklady v podobě šperků, nádob z drahých a ušlechtilých kamenů a dalších šperkařských prací. Objevte svět třpytivých českých granátů, tajemných vltavínů a dalších drahých kamenů.
20. listopad 2024 6:00
Kultura

100 tipů, kam za betlémy a betlémářskou tradicí po celém Česku

Zvyk stavět betlémy patří k nejrozšířenějšímu vánočnímu zvyku. Tuto tradici založil v roce 1223 svatý František z Assisi v italské Umbrii. Se svými přáteli přivedli do jeskyně, kterou přeměnili na kapli, živého osla i vola a zinscenovali betlém, v němž pak kněz sloužil první vánoční půlnoční mši. Současné adventní a vánoční výstavy betlémů ukazují, že betlémářská tradice je u nás dosud živá. Přijďte se i vy potěšit krásou betlémské scény, která pohladí na duši.
19. listopad 2024 19:36
Kultura

Nalaďte se na přicházející advent na výstavách betlémů

Výstavy betlémů u nás mají dlouhou tradici. Většina z nich sice začíná až v prosinci, ale přesto se najde pár výjimek a stálých expozic, které jsou přístupné už v listopadu. A kam se za betlémy vypravit? Na to vám odpoví portál Kudy z nudy, který vás pozve třeba do Přerova nad Labem, Hlinska, Máslovic a na další místa.
19. listopad 2024 16:00
Kultura

Sametové tipy – oslavte státní svátek 17. listopadu

V roce 2024 si připomínáme 35. výročí Sametové revoluce. Přinášíme vám tipy, jak státní svátek 17. listopadu oslavit. Pádem komunismu se Československo po 41 letech stalo svobodným demokratickým státem. Řada měst pořádá speciální akce k tomuto významnému výročí. Jinde si zase můžete užít řemeslné trhy nebo lampionový průvod.
15. listopad 2024 18:18
Kultura