ÚvodAktualityŽebrák, Točník, Šternberky a Nové Hrady: které hrady a zámky se nám pletou nejčastěji?
Památky

Žebrák, Točník, Šternberky a Nové Hrady: které hrady a zámky se nám pletou nejčastěji?

Také si pletete Žebrák a Točník nebo Šternberk a Český Šternberk? Ukážeme vám, že jsou ještě daleko záludnější místa, kdy se některá dokonce jmenují úplně stejně. Nevěříte? V tom případě vás čeká spousta překvapení a možná také pár cest do neznáma.
Když děti mluví o školním výletě a popletou si KonopištěKřivoklátem, smějeme se jim. Spousta dospělých přitom úplně stejně plete hrady Žebrák a Točník – a to prosím nezačínají ani na stejné písmeno! Stejně záludné jsou Šternberky. Zatímco jeden hrad stojí nad řekou Sázavou, druhý se nachází o 300 km dále na Moravě. A což teprve Nové Hrady, z nichž jeden je hrad a druhý zámek? Cestování po vlastech českých, moravských a slezských se zkrátka může někdy pěkně zamotat. Naštěstí je tu portál Kudy z nudy, který vám rád poradí, jak ze šlamastyky ven!
 

Pod kopcem a na kopci: ale který je který?

U Žebráku a Točníku i důmyslné mnemotechnické pomůcky selhávají na celé čáře: co naplat, že jeden je na kopci a druhý pod ním (Žebrák se jako žebráček krčí dole, kdežto hrdý Točník se naparuje nad ním), když Žebrák stojí v obci Točník, hrad Točník nad obcí a na blízké město Žebrák žádný hrad nezbyl. A přitom jsou tak zajímavé: na Točníku žijí medvědi, můžete si projít Medvědí stezku a v létě se tu pořádá řada akcí, Žebrák zase láká na rozhlednu a dávnou historii. Víte, že tu zemřel prvorozený syn Karla IV. Václav a hrad patřil k nejoblíbenějším sídlům jeho dalšího potomka, Václava IV.? Hrad Žebrák své jméno získal podle úzkého skalního ostrohu, který svým tvarem připomíná žebro a na jehož konci – nad soutokem Pekelského a Stroupinského potoka – se stavba nachází. Jako mnoho jiných hradů, i Točník se Žebrákem jsou opředeny řadou legend, vyprávění nebo pověstí. Jedna z nejznámějších je o pokladu, který měl na hradě ukrýt Václav IV. Ten na Točník skutečně nechal převézt velkou část státního pokladu, po Václavově smrti si však poklad odvezl jeho bratr Zikmund. Vypráví se však, že část pokladu měla zůstat ukryta kdesi ve sklepení.
 

Není Šternberk jako Šternberk aneb kde přezimují netopýři

Také Šternberky si se dají splést celkem snadno, zvlášť když hrad Český Šternberk ležérně označujeme pouze jako Šternberk – to se pak snadno může stát, že si někdo hrad nad Sázavou ve středních Čechách snadno splete s hradem Šternberk ve stejnojmenném městě na Olomoucku. Mezi dvěma Šternberky však leží téměř 300 kilometrů, a tak vás omyl může přijít dost draho. Oba hrady mají hodně společného, zejména pak zakladatele Zdeslava z Divišova. Zatímco Český Šternberk zůstal majitelům (tedy šlechtickému rodu Šternberků), ten z Olomoucka šel z ruky do ruky a do dnešní podoby jej v 19. století přestavěli poslední majitelé Lichtenštejnové. Hrad Český Šternberk vás pozve na prohlídkovou trasu zámeckými interiéry ve druhém poschodí. Provádí se zde i mimo sezónu v rámci víkendových prohlídek.

Hrad Šternberk na Moravě nabízí návštěvníkům ke zhlédnutí unikátní soubor italské a severské raně renesanční malby i ukázky holandského a vlámského barokního malířství. Originály některých vystavených děl jsou obdivovány i ve světových galeriích – petrohradské Ermitáži nebo pařížském Louvru. V zimní sezóně se prohlídky nekonají: pod obložením oken několika hradních pokojů totiž každoročně tráví zimu až 1800 netopýrů hvízdavých a několik desítek netopýrů rezavých. K běžnému provozu se obě hrady vrací v hlavní sezóně, tj. začátkem dubna.
 

Zrada jménem Nové Hrady a hrad i zámeček Karlštejn

Záměna hrozí zejména tam, kde se obě místa jmenují stejně, třeba Nové Hrady. Co naplat, že jedny Nové Hrady jsou město v jižních Čechách a druhé Nové Hrady obec na Českomoravském pomezí, a že ty první Nové Hrady jsou středověký hrad a druhé Nové Hrady rokokový zámek (a svou architekturou skutečný unikát), když se opravdu jmenují úplně stejně? Jihočeské Nové Hrady nabízejí rovnou tři prohlídkové okruhy a během roku nebo svátků také originální hrané prohlídky s historickými "obyvateli", jako jsou služebné, pan nadlesní anebo dokonce samotná paní hraběnka či pan hrabě! Zámek Nové Hrady na Českomoravském pomezí má k dispozici pouze jeden okruh, avšak v jeho krásných zahradách se ukrývá labyrint, voliéra s papoušky a za podívanou stojí i farma jelení a daňčí zvěře. Oblíbené je také Muzeum motokol v bývalé barokní sýpce.

Nové Hrady si výletníci pletou poměrně často, ale víte, že svého jmenovce má i královský hrad Karlštejn? Ty si ovšem jen tak nespletete, druhý Karlštejn je totiž malý lovecký zámeček pod vrcholkem stejnojmenného kopce poblíž města Svratka na Hlinecku. Letos byl nově zrekonstruován a návštěvníky láká vynikající restaurace.
 

Staré a Nové Herštejny, hrady a hrádky

Kdo by si snad myslel, že by hrady stejných jmen s přívlastky Starý a Nový měly ležet kousek od sebe, toho vyvedou z omylu zříceniny Nového Herštejna a Starého Herštejna. Zatímco Nový Herštejn, jedna z nejhezčích volně přístupných zřícenin jihozápadních Čech, leží v kopcích severně od Kdyně, Starý Herštejn leží poměrně daleko, na jednom z vrcholů Českého lesa nad obcí Pivoň. Vzdušnou čarou je dělí přibližně 25 km a společné mají kromě jména jen to, že k oběma vede červená turistická značka.

O trochu jednodušší problém budete řešit, pokud budete chtít vidět zříceniny hradů Starý a Nový Žeberk. Ty od sebe sice dělí jen pár kilometrů, ale čeká vás pochod členitou krajinou a velká stoupání. Naopak hlavu vám možná zamotá větší množství sídel, která jejich stavitelé a majitelé poněkud nevynalézavě pojmenovali Nový hrad či Nový hrádek. Nový Hrad je například zámek v Jimlíně u Loun, Nový Hrad objevíte v lesích u Adamova a Nový hrad aneb Neuhaus stával také na Pálavě u Horních Věstonic. Také Nové Hrádky najdete na portálu Kudy z nudy ve dvojím provedení: označuje se tak zřícenina hraduPodyjí a pak sídlo, které si nechal postavit král Václav IV. v lesích u Kunratic – tehdy musel cestovat kousek za město, dnes leží na okraji Prahy.
Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií Památky

Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií

Cestu do hradního kopce vám zpříjemní pohled na třešňový sad s hospodářskými zvířaty. Na samotném hradě vás pak čeká procházka jeho historií i řada zajímavých kulturních akcí.

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla Památky

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Historický hrad z 13. století vítá své návštěvníky v obci Nové Hrady u Českých Budějovic. Hrad nabízí tři prohlídkové trasy v letním období a jednu v zimě.

Státní hrad Šternberk Památky

Státní hrad Šternberk

Dominantou města Šternberk na okraji Nízkého Jeseníku je stejnojmenný hrad. Tento moravský hrad se stal kolébkou moravské větve rodu Šternberků a následně i majetkem dalších významných rodů – pánů z Kravař, Berků z Dubé, knížat z Minsterberka a Lichtenštejnů.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty Památky

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Hrad Český Šternberk Památky

Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk patří k nejstarším hradům v Čechách a je dodnes v držení rodu Sternbergů, který ho v roce 1241 založil. Hrad si zachovává vnější gotickou podobu, ale interiéry byly raně barokní přestavbou přeměněny na zámecké.

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles Památky

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles

Jednou z mála rokokových stavebních památek na území Českých zemí je zámek Nové Hrady u Litomyšle. Rokoková stavba vybudovaná v letech 1774–1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel, často nazývána "Malý Schönbrunn" nebo "České Versailles".

Naučná stezka a cyklostezka Po stopách českých králů Příroda

Naučná stezka a cyklostezka Po stopách českých králů

Cyklostezka Po stopách českých králů na Berounsku spojuje Beroun s hrady Točník, Karlštejn a Nižbor a mimo projížďky krásným údolím řeky také informuje o historii těžby vápence, vzácných zvířatech nebo o zkamenělinách spojených s osobou badatele Joachima Barrande.

Zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun Památky

Zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun

Hrad ze 14. století tvoří rozlehlý komplex kolem tří nádvoří. Hlavní dominantou areálu je pozdně gotická věž. V návštěvní době zámku jsou pro veřejnost zpřístupněna všechna tři nádvoří. Naleznete zde vchod do podzemních koňských stájí nebo se můžete vypravit do podzemí pod zámeckou věží.

Hrad Žebrák – po stopách krále Václava IV. Památky

Hrad Žebrák – po stopách krále Václava IV.

Oblíbené místo pobytu Václava IV. je romantickým zákoutím skýtajícím výhled do širokého okolí s dominantním sousedním hradem Točníkem. Dominantou hradu je vysoká okrouhlá věž (bergfrit), dnes využívaná jako rozhledna.

Zámeček Karlštejn u Svratky Památky

Zámeček Karlštejn u Svratky

Zámeček stojí asi 25 km severně od města Žďár nad Sázavou. A z obce Svratka to jsou 2 kilometry severovýchodně po červené turistické značce. Leží ve výšce kolem 780 metrů nad mořem a je nejvýše položeným zámkem v Česku.

Další aktuality

Svatohubertské slavnosti budou opět na zámku Loučeň

Hubert, který slaví svátek začátkem listopadu, je znám jako patron myslivosti. Na zámku Loučeň budou oslavy probíhat v sobotu 2. 11. 2024 a sobotní program bude věnovaný právě tomuto světci a také české myslivosti. Na Svatohubertských slavnostech nebudou chybět oblíbení sokolníci, koncert barokní hudby, ukázka práce loveckých psů nebo vábení zvěře.
30. říjen 2024 12:15
Zážitky, Středočeský kraj

Užijte si podzimní prázdniny v Aquapalace Praha

Vymýšlíte pro své děti program na podzimní prázdniny a nic originálního vás nenapadá? Pak přijeďte do aquaparku Aquapalace Čestlice, kde najdou děti spoustu zábavy a dospělí si mohou pořádně odpočinout třeba v saunovém světě. Vyzkoušeli jste už vodní Parkour v Aquapalace Praha? Podzimní prázdniny se zábavným dětským programem probíhají v Aquapalace až do 30. října 2024.
27. říjen 2024 10:06
Životní styl, Středočeský kraj

V milovickém Mirákulu je otevřeno každý den až do konce října

Milovické Mirakulum se pomalu připravuje na úplný konec sezóny. Do konce října je zde však otevřeno každý den od 9:00 do 17:00, a to i během státního svátku, v pondělí 28. října 2024. Poté zůstává park v provozu ještě do neděle 3. listopadu, kdy se večer uzavře a otevře zase na jaře.
26. říjen 2024 12:00
Zážitky, Středočeský kraj

Den Středočeského kraje proběhne i v Muzeu Českého krasu

Společně s oslavou 106. výroční založení ČSR probíhá letos 28. 10. 2024 i tradiční říjnový Den Středočeského kraje. Muzeum Českého krasu v Berouně pro zájemce nachystalo v tento den hned několik akcí. Komentované prohlídky Geoparku Barrandien a program zaměřený na trilobity s geologem. Probíhat budou také ukázky vytloukání zkamenělin z kamenů.
26. říjen 2024 10:49
Památky, Středočeský kraj

Do Hornického muzea v Příbrami se podíváte i o státním svátku

Hornické muzeum Příbram připravuje již tradičně, na 28. října 2024 při příležitosti státního svátku a Dne Středočeského kraje, zábavný program na hornické téma s názvem Havířské šprýmování. V areálu Ševčinského dolu budou pro děti i dospělé připraveny netradiční soutěže. Při příležitosti státního svátku a Dne Středočeského kraje budou expozice muzea otevřeny za 1 Kč.
24. říjen 2024 12:00
Památky, Středočeský kraj

Užijte si Den Středočeského kraje v Příbrami, Berouně, Kladně a na řadě dalších míst!

V pondělí 28. října 2024 slaví svátek Středočeský kraj a zve na řadu zajímavých míst. Právě v tento den lze ve středních Čechách vyrazit vstříc památkám za symbolické vstupné nebo zcela zdarma. Kromě současných expozic je pro vás připraven i další doprovodný program, ať už jsou to koncerty, besedy, vernisáže či trhy, většinou vhodné pro všechny věkové skupiny.
22. říjen 2024 16:00
Kultura, Středočeský kraj

Poslední víkend s párou vás čeká v Lužné u Rakovníka

V sobotu 26. a v neděli 27. října 2024 máte poslední možnost svézt se parním vlakem do železničního muzea v Lužné u Rakovníka, kde bude probíhat zajímavý program, který potěší malé i velké návštěvníky. S párou se můžete svézt v sobotu i v neděli do okolí Lužné – nostalgické vlaky vedenými některou z parních lokomotiv pojedou mezi Lužnou a Řevničovem a také mezi Lužnou a Rakovníkem.
22. říjen 2024 8:00
Zážitky, Středočeský kraj

Vychutnejte si voňavé a chutné Žleby

V zámecké kuchyni Žleby o prodlouženém víkendu 26. až 28. října 2024 opět zavoní nejen koláče! Kuchtíci a kuchtičky v historických kostýmech se postarají nejen o doprovodný program, ale i o zajímavý exkurs do každodenního života na zámku v dobách dávno minulých. Vydejte se na exkurzi do dávných časů, kdy bylo na žlebském zámku ještě živo.
22. říjen 2024 6:00
Památky, Středočeský kraj