Pražská čtvrť Stínadla vznikla v knihách Jaroslava Foglara. Postupem se ale z imaginárního místa stalo téměř místo skutečné. Jsou to křivolaké uličky, ponořené do šera a i ve dne působící tísnivým dojmem. Najdete je na Starém Městě, v jedné z nejstarších částí Prahy.
Ve Stínadlech působila
tajná organizací Vontů, tajemno a jejich působení popisují Foglarovy knihy Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta. Pokud se dáte z
Národní třídy směrem k Betlémskému náměstí a půjdete dále směrem k Anenskému náměstí, kde se nachází nyní již zrušený kostel sv. Anny, dostanete se přímo do míst, opředených legendami vontského světa. Stačí jen vstoupit do míst mimo hlavní turistické trasy.
Život ve Stínadlech se přenesl do skutečnosti. Vontové a další podobné organizace opravdu v těch pražských Stínadlech fungovaly a neustále se také podnikají výpravy za dobrodružstvím do tajemných uliček staré Prahy. Na zdech pořád ještě najdete kresby, výzvy či
tajemné nápisy. V roce 2007 byla při příležitosti 100. výročí narození Jaroslava Foglara do té doby bezejmenná ulička pojmenována názvem
„Ve Stínadlech“. Je to uzoučká ulička mezi Haštalským náměstím a ulicí U Obecního dvora.
Každý rok se koná na
Starém Městě pražském tzv. Večer světel. Připomíná se vždy 17. prosince, tedy v den, kdy vyšel (v roce 1938) na stránkách Mladého hlasatele první kreslený příběh Rychlých šípů. Tento Večer světel se koná u postranního vchodu
kostela sv. Haštala na Haštalském náměstí v Praze 1. Lidé mají svíčku či lampion, do pamětních listů zaznamenávají svou návštěvu razítkem. Pokud se akce lidé účastnit nemohou, dávají mezi 17 .- 21. hodinou za okno svíčku, lampion či jiné světlo.
Haštalská čtvrť
V oficiálních označeních sice Haštalskou čtvrť nenajdete, ale dříve tak Pražané říkali části dnešního
Starého Města, na kterém se rozkládala farní obec při
kostele sv. Haštala. Na jejím území se nachází i ona legendární ulička
Ve Stínadlech. Centrem této oblasti je, jak jinak,
kostel sv. Haštala, který byl postaven v polovině 14. století na zbytcích předchozího románského kostela. Z
Haštalského náměstí vede ulice zvaná
Řásnovka, která se taktéž v dílech
Jaroslava Foglara objevuje. Zvědavce zavede k budově Ministerstva průmyslu a obchodu na
Dvořákově nábřeží. Dále je zde Anežská ulice směřující k stejnojmennému
klášteru a také již zmiňovaná ulička Ve Stínadlech. Odkazy k Foglarovým dílům zde naleznete v podobě
ježka v kleci (v jednom z uličních výklenků). Součástí Haštalské čtvrti jsou i další malebné kouty
Starého Města. Jedná se o ulice
U Obecního dvora,
U Milosrdných,
Kozí a přilehlý
Kozí plácek.
Pražská čtvrť Stínadla vznikla v knihách Jaroslava Foglara a postupem se z imaginárního místa stalo téměř skutečné místo. Nachází se na Starém Městě v Praze.
Ve Stínadlech působila tajná organizace Vontů, jejíž tajemství a činnost popisují Foglarovy knihy.
Ulička Ve Stínadlech se nachází mezi Haštalským náměstím a ulicí U Obecního dvora v jedné z nejstarších částí Starého Města v Praze.
V roce 2007 byla k příležitosti 100. výročí narození Jaroslava Foglara, bezejmenná ulička na Starém Městě pojmenována názvem 'Ve Stínadlech'.
Každý rok se 17. prosince na Starém Městě v Praze koná 'Večer světel', akce připomínající první kreslený příběh Rychlých šípů vydávaný v Mladém hlasateli.
Dříve Pražané nazývali část dnešního Starého Města, na kterém se rozkládala farní obec při kostele sv. Haštala, Haštalskou čtvrtí.
V Haštalské čtvrti se nachází kostel sv. Haštala, ulice Řásnovka a Anežská směřující k Anežskému klášteru, a také ulička Ve Stínadlech s odkazem k Foglarovým dílům.
Na zdech uliček ve Stínadlech najdete různé kresby, výzvy či tajemné nápisy související s legendami zapojenými do děje Foglarových knih.