ÚvodČeská nejKulturníJežek v kleci – nejznámější hlavolam v Česku
Kulturní

Ježek v kleci – nejznámější hlavolam v Česku

Už ve starověku si lidé lámali hlavy s nejrůznějšími logickými hádankami, skládankami a hříčkami. Zábava nám vydržela dodnes, a i když si svůj důvtip můžeme tříbit na obrovském množství novodobých hlavolamů, proslulost těch klasických neklesá. Mezi nejznámější patří ježek v kleci, o jehož popularitu se postaral spisovatel Jaroslav Foglar.
Hříčky a hlavolamy, které se podobají slavnému ježkovi v kleci, se objevily už v dobách renesance. Moderní verze ostnaté kuličky uvězněné v kovové kleci s různě velkými otvory vznikla ve Spojených státech amerických na konci 19. století. Princip je jednoduchý: je potřeba najít správné polohy a úhly, které umožní vyjmout ježka z jeho klece. Hlavolam vyráběla od roku 1886 společnost Trilby v Brooklynu, o deset let později si pak prvního ježka v kleci nechal patentovat Clarence A. Worrall z Philadelphie.

Hlavolam zvaný ježek v kleci v Česku proslavil spisovatel Jaroslav Foglar (1907–1999) v příbězích o Rychlých šípech, tajuplných Stínadlech a Vontech. Kde se Foglar s ježkem v kleci setkal? To nevíme, ale možná se mu dostala do rukou hračka, vyrobená právě americkou firmou Trilby. Foglar ale ježka v kleci vylepšil, když vymyslel variantu ježka šroubovacího. V jeho románu Záhada hlavolamu se uvnitř ukrýval plán létajícího kola Jana Tleskače. Foglarova myšlenka se ujala, a tak se na trhu objevili i kovoví ježci, které je možné po vyjmutí rozšroubovat.

Dnes se oblíbený hlavolam vyrábí v mnoha velikostech a z nejrůznějších materiálů. Na počest Jaroslava Foglara a jeho legendárního komiksu Rychlé šípy stojí od roku 2017 v zahradě Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově největší ježek v kleci. Klec s průměrem 73 centimetrů je vysoká 110 centimetrů, ježek má průměr 30 centimetrů.
Muzeum rekordů  Pelhřimov Kultura

Muzeum rekordů Pelhřimov

Největší, nejmenší, nejdelší, nejtěžší, nejrychlejší, nejvytrvalejší … To vše jsou přívlastky, s nimiž se v expozici Muzea rekordů setkáte na každém kroku. Muzeum mapuje unikátní výkony českých i světových rekordmanů. Pelhřimovské Muzeum rekordů má otevřeno každý den.

Stínadla – legendární pražská čtvrť Vontů Zážitky

Stínadla – legendární pražská čtvrť Vontů

Pražská čtvrť Stínadla vznikla v knihách Jaroslava Foglara. Postupem se ale z imaginárního místa stalo téměř místo skutečné. Jsou to křivolaké uličky, ponořené do šera a i ve dne působící tísnivým dojmem. Najdete je na Starém Městě, v jedné z nejstarších částí Prahy.

7 věcí, které nevíte… o USA

7 věcí, které nevíte… o USA

Vydejte se s Kudy z nudy objevovat Ameriku a poznat Spojené státy americké! Ameriku jste možná viděli na vlastní oči, přesto je určitě spousta věcí, které o téhle zemi nevíte. Ukážeme vám nejenom kousky Česka v Americe, ale i Ameriku u nás, představíme slavné osobnosti s českými kořeny a oslavíme také Den nezávislosti. A nabídneme vám i hamburger, donuty a další typická americká jídla!

Kde jsou Stínadla z Rychlých šípů? Vypravte se pátrat po tajemství Stínadel a Zelené příšery

Kde jsou Stínadla z Rychlých šípů? Vypravte se pátrat po tajemství Stínadel a Zelené příšery

Milujete romantická zákoutí Starého Města v Praze, osvětlená starými lucernami? Právě sem, podle mínění mnohých čtenářů, umístil spisovatel Jaroslav Foglar tajemná Stínadla, známá z příběhů Rychlých šípů. První díl komiksu vyšel v časopisu Mladý hlasatel 17. prosince 1938.

Muzeum kol a vozítek Žireč Kultura

Muzeum kol a vozítek Žireč

Královédvorský Domov sv. Josefa spojil síly s vášnivým sběratelem bicyklů Jiřím Uhlířem a v nevyužitém špýcharu v Žirči otevřeli v roce 2017 expozici historických kol. Je skvělým výletním místem pro všechny – vítáme závodní cyklisty, rekreační jezdce i ty, kteří na kole nikdy neseděli.

Expozice Zlaté české ručičky v Muzeu rekordů a kuriozit Zážitky

Expozice Zlaté české ručičky v Muzeu rekordů a kuriozit

Základem expozice je unikátní kolekce více než 90 objektů vyrobených ze zápalek a zápalkových hlaviček – nejrozsáhlejší svého druhu na světě.

7 věcí, které nevíte… o komiksu

7 věcí, které nevíte… o komiksu

Máte rádi komiksy? Provázely vaše dětství příběhy Čtyřlístku a Rychlých šípů? Pokud se i teď, v dospělosti, rádi podíváte na kreslené příběhy, na Kudy z nudy vás pozveme na několik zajímavých komiksových výletů. Protože komiks pořád žije a rozhodně není jen zábavou pro děti.

Řásnovka – tajemná ulička na Starém Městě Památky

Řásnovka – tajemná ulička na Starém Městě

Řásnovka je jedním z koutů Prahy, kde příliš cizinců nepotkáte. Klidný a tajemný kout Starého Města najdete v bývalé Haštalské čtvrti za kostelem sv. Haštala. Nejklikatější ulice Prahy se stala inspirací pro známá díla Jaroslava Foglara – ať už jde o Stínadla nebo román Tajemná Řásnovka.

Mezinárodní den hlavolamů

Mezinárodní den hlavolamů

Proč se Mezinárodní den hlavolamů slaví 13. července? Ten den se totiž narodil maďarský vynálezce, sochař a profesor architektury Ernő Rubik (*1944), tvůrce několika mechanických hlavolamů v čele s Rubikovou kostkou. Rubikova kostka byla vynalezena v roce 1974 a na přelomu 70. a 80. let 20. století se stala nejprodávanějším výrobkem naší planety.

Muzeum Jaroslava Foglara Kultura

Muzeum Jaroslava Foglara

Muzeum Jaroslava Foglara je prvním muzeem věnovaným našemu významnému českému spisovateli, který pozitivně ovlivnil mnoho generací. Jedná se o stálé muzeum vzniklé k výročí 110 let od narození pana Jaroslava Foglara.

7 věcí, které nevíte o… Foglarových Rychlých šípech

7 věcí, které nevíte o… Foglarových Rychlých šípech

Ačkoli Rychlým šípům už je přes osmdesát let, stále nachází své čtenáře a obdivovatele. Jak dobře znáte komiks Jaroslava Foglara a pozadí příběhů Mirka Dušína, Jarky Metelky, Jindry Hojera, Červenáčka a Rychlonožky? Na Kudy z nudy vám představíme historii rychlých šípů, jejich autora a spousty dalších zajímavostí.

Jaroslav Foglar – spisovatel a osobnost českého skautského hnutí

Jaroslav Foglar – spisovatel a osobnost českého skautského hnutí

Populární autor knížek pro mládež a šéfredaktor časopisů Mladý hlasatel, Junák a Vpřed Jaroslav Foglar (6. července 1907 Praha – 23. ledna 1999 Praha) byl také dlouholetý vůdce oddílu Pražská Dvojka. Ten vznikl jako jeden z prvních pěti skautských oddílů již v začátcích skautingu roku 1912. Protože jako jediný skautský oddíl u nás nikdy nepřerušil svou činnost, ať již za okupace či za komunistického režimu, nyní je nejstarší v České republice.

Centrum únikových her Tajemství hlavolamu Zážitky

Centrum únikových her Tajemství hlavolamu

Tři hry, tři příběhy, tři dobrodružství v centru Prahy.

Mezinárodní den muzeí a galerií v Národní galerii – vstup zdarma

Národní galerie v Praze v rámci Mezinárodního dne muzeí a galerií zve návštěvníky zdarma v sobotu 18. 5. od 10:00 až do 18.00 do všech svých stálých expozic a doprovodný program.
Praha 1, Praha

Středověké umění v Čechách a střední Evropa 1200–1550

Sbírková expozice umístěná v patře klášterního komplexu prezentuje na více než dvou stech exponátech z oboru malířství, sochařství a uměleckého řemesla proměny formy a funkce výtvarného díla během tří staletí.
Praha 1, Praha

Dítě v Dlouhé – festival pro děti a jejich dospělé 2025

Festival pro děti a jejich dospělé čeká od 3. do 8. dubna 2025 již 27. ročník.
Praha 1, Praha

Expozice Praha hoří v Novomlýnské vodárenské věži

Expozice o pražských požárech v dobách minulých a historii pražských hasičů je umístěna v poprvé veřejnosti zpřístupněné Novomlýnské vodárenské věži.
Praha 1, Praha

Známky, vlaky, cesty, boudy – výstava malíře Jiřího Boudy

Výstava při příležitosti nedožitých 90. narozenin malíře Jiřího Boudy připomíná jeho rozsáhlou tvorbu s tématy techniky a hromadné dopravy, zejména železniční. Vystavena je Boudova poštovní tvorba, ale volná tvorba ze sbírek jeho syna Martina Boudy, obrazy, litografie a grafiky.
Praha 1, Praha

Hudební festival Věčná naděje 2025

Věčná naděje je prestižní festival s důrazem na výjimečnou uměleckou kvalitu a poselství humanity. Další ročník festivalu se uskuteční v únoru a březnu 2025.
Praha, Praha

Prague Pride 2025

K pražskému létu neodmyslitelně patří festival Prague Pride zaměřený na gay, lesbickou, bisexuální a transgender tematiku. Je akcí nejen pro LGBT komunitu, ale pro širokou veřejnost. Festival se uskuteční v termínu 28. 7. – 3. 8. 2025.
Praha 1, Praha

Dvořákova Praha 2025

18. ročník festivalu, který vzdává hold českému géniovi Antonínu Dvořákovi. Mezi 5. a 23. zářím 2025 uvítá špičkové sólisty, dirigenty, mezinárodně uznávané orchestry i komorní soubory. Těšte se na defilé toho nejkvalitnějšího, co soudobá klasická hudba nabízí.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Řásnovka – tajemná ulička na Starém Městě

Řásnovka je jedním z koutů Prahy, kde příliš cizinců nepotkáte. Klidný a tajemný kout Starého Města najdete v bývalé Haštalské čtvrti za kostelem sv. Haštala. Nejklikatější ulice Prahy se stala inspirací pro známá díla Jaroslava Foglara – ať už jde o Stínadla nebo román Tajemná Řásnovka.
Praha 1, Praha

Hmatová expozice nejen pro nevidomé v Anežském klášteře

Hmatová expozice odlitků sochařských děl českého středověkého umění. Haptická expozice je umístěna v severním křídle křížové chodby kláštera sv. Anežky České. Zrakově postižení se však díky výstavě přesto mohou alespoň zprostředkovaně s tvorbou sochařů a řezbářů období českého středověku seznámit.
Praha 1, Praha

Plavba parníkem po Vltavě Praha

Pravidelné plavby parníkem po Vltavě. Prožijte krásný zážitek na palubě lodi River Boats Prague a prohlédněte si historii Prahy tak, jak ji neznáte.
Praha 1, Praha

Budova Ministerstva průmyslu a obchodu

Výstavba třípatrové reprezentativní budovy s nepřehlédnutelnou kopulí začala v roce 1928 a dokončena byla v roce 1934. Autorem návrhu byl jeden z nejvýznamnějších českých architektů Josef Fanta.
Praha 1, Praha

Collegium Marianum

Pražský soubor Collegium Marianum se od svého založení v roce 1997 věnuje provádění hudby 17. a 18. století se zaměřením na české a ve střední Evropě působící autory.
Praha 1, Praha

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České

V autentickém prostředí prvního kláštera klarisek v Čechách, založeného pravděpodobně roku 1231 sv. Anežkou Českou, dcerou krále Přemysla Otakara I., je zpřístupněna expozice středověkého a raně renesančního umění Národní galerie Praha.
Praha 1, Praha

Nejmenší pražský dům

V Anežské ulici v centru Prahy stojí nejmenší dům v metropoli. Je široký jen dva a čtvrt metru a dřív sloužil jako nevěstinec. Vznikl v roce 1853 a architektem byl Josef Liebel. Dnes existuje už jen průčelí původní stavby, přes které se vchází do zadního obydleného traktu.
Praha 1, Praha

Oddíl mladých ochránců přírody Lacerta

V oddíle mladých ochránců přírody Lacerta zažijete spoustu zábavy a dobrodružství. Program, ve kterém jsou zahrnuty hry, výlety a další aktivity, je vhodný pro kluky a holky od druhé do deváté třídy.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace

Kavárna Anežka

Anežka se nachází v samém srdci Prahy v komplexu Anežského kláštera. Stylový interiér se se zde mísí se středověkými kulisami areálu, historickou zástavbou i rozsáhlou zahradou, která prostor obklopuje.
Praha, Praha

Loď Pivovar

V Praze na vltavském nábřeží u Štefánikova mostu kotví loď, ve které se zlatavý mok nejen konzumuje, ale dokonce i vaří. V nabídce jsou hned čtyři druhy piva nesoucí názvy českých lodí, tedy Legie, Republika, Remorkér a Monarchie.
Praha 1, Praha

Hotel Residence Agnes na Starém městě

Residence Agnes se nachází v samotném centru Prahy, pouze pár kroků od Staroměstského náměstí, Karlova mostu, či Židovského města. V blízkosti se nachází řada kaváren a restaurací, muzeí a galerií i obchodní centrum Palladium.
Praha 1, Praha

Perníčkův sen – perníkářství v Haštalské ulici v Praze

Máme pro vás perníčky zdobené či nezdobené, slepované povidly, višňovou nebo meruňkovou marmeládou, s čokoládou, s mákem, s ořechy. Pečeme také výborné buchty, koláče, ale třeba i mrkvový dort, či litý perník s kokosem.
Praha 1, Praha

La Degustation Bohême Bourgeoise

Naše degustační menu představuje sezonní výběr od spřízněných farmářů, sběračů a lovců. Do jejich hledání vkládáme hodně energie, vařením chceme podtrhnout jedinečnost každé suroviny.
Praha 1, Praha

Hotel Maxmilian na Starém Městě v Praze

Čtyřhvězdičkový hotel Maximilian v roce 2019 prošel kompletní rekonstrukcí, kterou má na svědomí známé londýnské designerské studio Conran&Partners.
Praha 1, Praha

Restaurace Lokál – česká kuchyně té nejlepší kvality

Stýská se vám po klasických pokrmech české kuchyně, které se v mnoha restauracích již skoro nevyskytují? Už dlouho jste neviděli domácí houskový knedlík, nebo omáčku, která nepřišla do styku s instantním práškem? Pak je Lokál, jehož hlavní filozofií je čerstvost surovin a poctivá práce kuchařů, ta pravá volba pro vás.
Praha 1, Praha

La Casa Argentina

Restaurace sídlí v Dlouhé ulici v Praze, kde najdete mnoho skvělých restaurací, bister a barů. Díky členitosti prostorů restaurace si každý host může najít místo, které mu vyhovuje nejlépe, s jistotou nadstandardní péče obsluhujícího personálu.
Praha 1, Praha