Strašínská jeskyně s jezírkem a pozoruhodnými mísovitými a hrncovitými prohlubněmi ve stropu je jediná větší krasová jeskyně v systému Sušicko-Strakonických vápenců. Jeskyně není přístupná.
Vstupní otvor jeskyně je 6 m široký a 1,6 m vysoký a ústí do hlavní prostory jeskyně, síně 23 m dlouhé, 12 m široké a nejvíce 3 m vysoké. Síň se pod úhlem asi 30° svažuje k severu, kde je v nejhlubším místě podzemní jezírko. Hadina vody v jezírku kolísá v závislosti na výši srážek. Původ vody v jeskyni zůstává dodnes záhadou, dosavadní pokusy zjistit, odkud přitéká, skončily nezdarem.
Pozoruhodností jeskyně jsou velmi dobře vyvinuté mísovité a hrncovité prohlubně ve stropu. Tyto tvary jsou ukázkou koroze způsobené kondenzovanou vodou a k jejich vývoji v určité míře dochází i v současné době. Jestliže hladina jezírka stoupne a voda zatopí spodní části jeskyně, v prohlubních se uzavřou vzduchové kapsy, odpařovaná voda se sráží na stěnách prohlubní, koroduje je, a celý útvar se tak prohlubuje.
Strašínská jeskyně, ukrytá v srdci Šumavy, kolem sebe skrývá tajemství v podobě podzemního jezírka a unikátních stropních prohlubní.
Strašínská jeskyně se nachází ve Šumavě.
Ne, Strašínská jeskyně není přístupná veřejnosti.
Vstupní otvor jeskyně je 6 metrů široký a 1,6 metru vysoký.
Hlavní síň jeskyně je 23 metrů dlouhá, 12 metrů široká a maximálně 3 metry vysoká.
Ano, v nejhlubším místě síňě se nachází podzemní jezírko.
Původ vody v jezírku zůstává dodnes záhadou, všechny pokusy zjistit zdroj vody skončily nezdarem.
Hlavními pozoruhodnostmi jeskyně jsou velmi dobře vyvinuté mísovitými a hrncovitými prohlubněmi ve stropu.
Prohlubně ve stropu se vytvořily koroze způsobenou kondenzovanou vodou. K jejich vývoji dochází i v současné době.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.