Kostel v románském slohu zde byl vybudován kolem poloviny 13. století a později prošel gotickou přestavbou. Dnešní barokní podobu získal v letech 1736 – 1739. V této době se stal Strašín významným poutním místem, jehož význam upadl až po druhé světové válce.
Podle jedné z legend, které se k tomuto místu vztahují, chtěli původně obyvatelé Strašína postavit kostel na úplně jiném místě. Tajemná sílá však neustále přemisťovala stavbu na kopec Hůrka. Za několik dní zahřmělo, nebe se otevřelo a všichni strašínští uviděli Pannu Marii, jak přenáší kameny. Tím pochopili, že Matka Boží chce kostel postavit na Hůrce, a tak její přání splnili.
Ve Strašíně již nenaleznete gotickou Madonu, kterou do zdejšího chrámu roku 1433 věnoval majitel
hradu Rabí, pan Půta Švihovský. Světice prý měla v minulosti na hlavě
hadí korunku, kterou ukradl jeden strašínský chlapec samotné hadí královně. Socha se bohužel v roce 1990 ztratila a od té doby ji vícekrát nikdo nespatřil.
Také obraz Panny Marie byl z kostela odcizen, takže už existuje jen na tištěných plakátech. I z těchto kopií však vyzařuje
silná energie duchovní bytosti, jako například z obrazů černých madon. Energetický bod není ovšem v kostele, ale na ploché skále na výběžku za ním, před malou kapličkou s obrazem. A právě zde došlo kdysi ke zjevení Panny Marie. Ve skále je otvor neustále naplněný
vodou (i v parném létě),
která léčí oči.
Strašín leží na hranici
Chráněné krajinné oblasti Šumava asi
10 km jihovýchodně od Sušice a 6 km severovýchodně od
Kašperských Hor.