tvrz Sudkuv Dul
Památky

Tvrz Sudkův Důl

Areál usedlosti se středověkou tvrzí v Sudkově Dole na Pacovsku se nachází na západní hranici Vysočiny. Jde o unikátně zachovalou pozdně gotickou tvrz.
Tvrz se nachází nedaleko zastávky Sudkův Důl na úzkorozchodné trati Obrataň – Jindřichův Hradec ve stejnojmenné vesnici. Z původní tvrze se dochovala kamenná dvoupatrová věžovitá stavba ve tvaru obdélníka krytá valbovou střechou.

Lidé, které lze považovat za držitele šlechtického sídla ve vesnici Dol, jsou zmiňováni dvěma písemnými zmínkami v letech 1408 a 1475 (ve druhém případě je to Jan Sudek z Dolu, po kterém byla vesnice uměle přejmenována v 19. století). Tento Jan Sudek mohl být případně stavebníkem dochované tvrze, protože její dosavadní datování (podle srovnání s jinými objekty) je pozdně gotické, do 2. poloviny 15. století nebo spíše až do přelomu 15. a 16. století, tedy kolem roku 1500. Spolehlivě je zdejší sídlo s dvorem písemně zmíněno až k roku 1535, přičemž jeho šlechtická funkce nebyla příliš dlouhá: už po sto letech, v průběhu třicetileté války, byla bývalá tvrz součástí sice největší, ale selské usedlosti. Její majitelé se jmenovali, jistě podle své příslušnosti k největšímu dvoru, Dvořákovi, přičemž tento rod držel usedlost více než 350 let, do roku 1998. Někdejší tvrz byla v selské usedlosti upravena, jako v řadě jiných podobných případů, na sýpku, což se ale dělo způsobem ke staré stavbě relativně ohleduplným. Z objektu bylo sice odstraněno to, co bylo příliš spjato s někdejším obytným využitím, ale tím celá adaptace v zásadě skončila. Po vytrhaných dřevěných částech zbyly alespoň jejich čitelné otisky, takže někdejší členění tvrze, její stavební výbava a způsob bydlení patří k nejlépe srozumitelným svého druhu v Čechách (pokud by byla tvrz součástí dále existujícího šlechtického sídla, postupně přestavovaného, zbylo by z její původní stavby a vybavení podstatně méně).

Stavba má jednoduchý obdélný půdorys o vnitřních rozměrech cca 5 x 10 m ve třech podlažích, tedy s mírně věžovým charakterem. Stavební utváření objektu je velmi prosté – z lomového kamene na vápennou maltu bylo vytvořeno nejen zdivo, ale i ostění otvorů: vstupní portál je jednoduchý půlkruhový, vybavený pochvou pro zasouvací závoru, okna jsou většinou štěrbinová, s nikami segmentově zaklenutými nebo prostě přeloženými plochými kameny. Přízemí mělo zřejmě spíše hospodářský charakter – sestupovalo se tu do nevelkého sklepa a dochovala se tu z větší části původní jednoduchá konstrukce stropu z hrubě tesaných dubových trámů. Vyměněné jsou jen dva trámy mezi vstupem a komorou vlevo, což se pozná podle odstraněné původní omítky, která se jinak k čelům trámů přimyká. Komora, zajímavým způsobem vyvýšená nad terén, je zřejmě součástí mladších úprav na sýpku, protože v její dřevěné konstrukci jsou druhotně použité části se stopami odlišné původní funkce (např. pruhy na deskách oddělující stěny znamenají jejich původní funkci ve stropním záklopu). Schody do prvního patra mají starobylou konstrukci s trámovými schodnicemi a stupni z nakoso půlených trámů, přibíjených dřevěnými kolíky. V obou schodnicích jsou ale dlaby po starším odlišném použití.

V roce 2016 získala tvrz v Sudkově Dole zvláštní cenu ředitelky Národního památkového ústavu v rámci soutěže Patrimonium pro futuro za obnovu středověkých omítek a výměnu střešní krytiny.

Tvrz Sudkův Důl je přístupná zdarma, avšak po předchozí domluvě.

Aktuality

Biňovců betlém

V kamenici nad Lipou můžete od 22. listopadu 2024 až do 2. ledna 2025 navštívit krásný mechanický betlém. Figury a objekty vyřezal Bohouš Biňovec, figurky a krajiny namalovala olejovými barvami paní Biňovcová.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Vítězslav Novák – hudební dědictví a inspirace

Koncert seznamuje a oslavuje tvorbu významného, a poněkud nedoceněného českého hudebního skladatele přelomu 19. a 20. století, Vítězslava Nováka, rodáka z Kamenice nad Lipou, který byl následovníkem Smetanovy a Dvořákovy školy.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Pohanky na zámku Kamenice nad Lipou

Objevte původ dnešních Vánoc! Věděli jste, že mnoho z našich vánočních zvyků má kořeny v pohanských oslavách zimního slunovratu? Právě akce Pohanky vám odhalí původ našich vánočních tradic!
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Mikulášský běh do pohádkového lesa

Spíše než o běh, jak je uvedeno v názvu akce, se jedná o podvečerní vycházku dětí do 9 let (možno i s rodiči) pohádkovým lesem či loukou.
Sezimovo Ústí, Jihočeský kraj

Festival Mighty Sounds 2025

Mighty Sounds je unikátní třídenní hudební festival, který se po 19. uskuteční v červnu v Táboře. Na Mighty hraje hlavně punk, ska, reggae, punkrock, rockabilly, rock´n´roll, hardcore, indie rock a hudební styly, které se od nich odvíjejí anebo s nimi úzce souvisejí.
Tábor, Jihočeský kraj

Pop & Street Art

Výstava obsahující více jak 150 exponátů ( obrazy, grafiky, plastiky, obaly LP a další ).
Sezimovo Ústí, Jihočeský kraj

Winter Hockey Days 2025

Jedinečná sportovní událost pro celou rodinu. Ledová plocha v Plané nad Lužnicí bude už 4. rokem hostit hokejové turnaje minihokejových a hobby týmů Winter Hockey Days!
Planá nad Lužnicí, Jihočeský kraj

Schönburské Vánoce na Červené Lhotě

Dozvíte se, čemu se v zimním období rodina věnovala, jak prožívali čas Vánoc, co se servírovalo k štědrovečerní večeři nebo co přinesl Ježíšek pod stromeček. Také ale zabrousíme do starých vánočních tradic a jejich původu, takže se každý může něčemu novému přiučit.
Kardašova Řečice, Jihočeský kraj

Muzeum izolátorů a bleskojistek – největší sbírka v Evropě

Soukromou sbírku pana Františka Daňka tvoří 4660 ks izolátorů z nejrůznějších materiálů (porcelán, sklo, umělá hmota, guma, dřevo) a 600 bleskojistek. Tato gigantická sbírka, největší v Evropě, chráněná Ministerstvem kultury, se nachází v malé vesnici Dvořiště, mezi městy Tábor a Pelhřimov.
Obrataň, Kraj Vysočina

Památník židů v Černovicích

Pohnutkou k vzniku památníku byla snaha přetnout zapomnění, které po druhé světové válce ve společnosti ve vztahu k Židům panovalo. Památník v obci Černovice u Tábora stojí od roku 2002.
Černovice, Kraj Vysočina

Kaple Panny Marie Bolestné u hradu Kámen

Kaple byla postavena roku 1667 jako hrobka rodu Malovců, tehdejších majitelů hradu Kámen. V letech 2018 – 2022 probíhala její rekonstrukce.
Kámen, Kraj Vysočina

Hrad Kámen – romantický hrad na skále ze serpentinitu

Zhruba na polovině cesty mezi Pelhřimovem a Táborem, v kraji mírně zvlněného Pacovska, leží hrad Kámen. Původně gotický hrad byl postaven v polovině 13. století na rozsáhlém skalisku, podle kterého byl také pojmenován. První písemná zmínka je z roku 1316 a váže se k jistému Nimírovi z Kámena.
Kámen, Kraj Vysočina

Chýnovská jeskyně – unikát s mimořádně pestrým zbarvením stěn

Chýnovská jeskyně byla objevena roku 1863 při práci v lomu. Roku 1868 se po úpravách stala první turisticky zpřístupněnou jeskyní na území České republiky. Největší ozdobou této jeskyně nejsou krápníky, ale barevné stěny a stropy rozmanitých tvarů.
Chýnov, Jihočeský kraj

Návštěvnické středisko Chýnovské jeskyně

U Chýnovské jeskyně mezi Dolními Hořicemi a Chýnovem na Táborsku se nachází návštěvnické středisko se zajímavými expozicemi, které návštěvníky zasvětí do tajemství geologie a mineralogie Chýnovského krasu. Nechybí poutavé představení zatopené části jeskyně nebo informace o životě netopýrů.
Chýnov, Jihočeský kraj

Lamatreking v jižních Čechách

Jak se žije jihoamerickým chovatelům lam si ozkoušíte při vycházce s lamou krotkou na vodítku v jihočeském Chýnově. Jen vy a stádo lam krotkých. Čeká vás toulání po lesích a pastvinách, loukách i cestách.
Chýnov, Jihočeský kraj

Netopýři v Chýnovské jeskyni – unikátní zimoviště netopýrů

Jedna z prvních veřejnosti zpřístupněných jeskyní na území Čech a Moravy bývá někdy příznačně přezdívána Malovaná. K zimnímu spánku se tu ukládá až deset druhů netopýrů a jde o jedno z největších známých zimovišť netopýra řasnatého u nás.
Chýnov, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Degustace naturálních ciderů a octů Utopia

Degustace i prohlídky sklepa Utopia a tvrze Sudkův Důl (1490) jsou možné zpravidla každý den (mezi 10:00-15:00), avšak po předchozí domluvě. Napište alespoň den předem!
Obrataň, Kraj Vysočina

Resort Mlýn

Pohled přes rybník s hrází na Resort Mlýn je vskutku pohádkový. Mlýn z roku 1911 je dnes oblíbeným svatebním místem, ale je známý také díky originálnímu wellness s cedrovými sudy a samozřejmě i famózní kuchyni.
Černovice, Kraj Vysočina

Hotel Peppino

Designový hotel s restaurací a víceúčelovým sálem se nachází v historické části města Pacov.
Pacov, Kraj Vysočina

Penzion Myslov

Rodinná farma s agroturistikou, u které je zachovaný původní vesnický ráz. Penzion najdete na okraji malé obce Myslov, místní části Městyse Nová Cerekev, uprostřed krásné přírody v srdci Vysočiny. Vytváří tak hostům příjemné nové zázemí pro jejich výlety do okolí.
Pelhřimov, Kraj Vysočina

Autokemp Knížecí rybník v jižních Čechách

Vydejte se strávit příjemnou dovolenou do autokempu Knížecí rybník nedaleko Tábora.
Tábor, Jihočeský kraj

Penzion Stará škola

Areál ve Smilových Horách nabízí ubytování v turistické ubytovně a v modernějším penzionu.
Smilovy Hory, Jihočeský kraj

Pivovar Brandlínská Kuna

Domácí pivovar Brandlínská kuna byl založen v roce 2019. Jeho založení předcházely 4 roky domovarnictvi Lukáše Mládka, který v tomto tisíciletém řemeslu našel zálibu. Pivovar najdete v jihočeské vesnici Brandlín u Tučap.
Tučapy, Jihočeský kraj

Cyklopenzion Workcentrum

Pokud hledáte cenově dostupné ubytování v Kamenici nad Lipou, využijte služeb penzionu Workcentrum, doporučovaného pro cyklisty. Pro vaše potřeby je zde k dispozici ubytovací zařízení s kapacitou 12 lůžek.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina