U Chýnovské jeskyně mezi Dolními Hořicemi a Chýnovem na Táborsku se nachází návštěvnické středisko se zajímavými expozicemi, které návštěvníky zasvětí do tajemství geologie a mineralogie Chýnovského krasu. Nechybí poutavé představení zatopené části jeskyně nebo informace o životě netopýrů.
Návštěvnické středisko u
Chýnovské jeskyně je věrnou
kopií bývalé výtopny lokomotiv průmyslové železnice z nedalekého kamenolomu v Pacově hoře, protože je historicky s těžbou vápence úzce spjata – byla objevena roku 1863 při práci v lomu. Pro výstavbu návštěvnického centra byl využit prostor bývalého
částečně zasypaného selského lomu u vstupu do jeskyně. Expozice si klade za cíl přiblížit návštěvníkovi svět krasu a jeskyní ve srozumitelné a atraktivní formě.
V prostorách centra uvidíte mimo jiné
krasovou dutinu i umělou jeskyni. Prohlédnete si také
leštěné horniny, minerály i
exponáty ze sbírek speleologů, jako jsou krápníkovém útvary, archeologické nálezy nebo vybavení jeskyňářů. Zároveň se představí i houby sušené speciální technologií nebo živočichové žijící v jeskyních. Díky novému středisku se nabízí unikátní možnost
podívat se i do zatopených částí jeskyně – v kinosále lze zhlédnout desetiminutový dokument mapující právě nepřístupné lokality chýnovského podzemí.
Expozice také připomíná, že jeskyně poskytuje ideální podmínky pro hibernaci deseti různých druhů
netopýrů. Na existenci vápenců je také vázán výskyt
zvláště chráněných rostlin (kyvor lékařský, kruštík tmavočervený, okrotice bílá, střevíčník pantoflíček) a hub (chřapáče, vzácné bedly, krasočížka žlutá či kačenka česká). Lokalita je významná teplomilnými skalními a suťovými společenstvy. Expozice je ke zhlédnutí v návštěvní době jeskyně.
Navštivte Chýnovskou jeskyni na Táborsku a prozkoumejte její geologické exponáty, dokument o zatopených částech a více.
Návštěvnické středisko je umístěné mezi Dolními Hořicemi a Chýnovem na Táborsku.
Expozice vás zasvětí do tajemství geologie a mineralogie Chýnovského krasu a ukáže vám zatopené části jeskyně i život netopýrů.
Můžete si prohlédnout leštěné horniny, minerály, krápníkové útvary, archeologické nálezy, vybavení jeskyňářů, sušené houby a další.
V návštěvnickém centru je kinosál, kde si můžete zhlédnout desetiminutový dokument o těchto nepřístupných lokalitách.
V jeskyni hibernují deseti různé druhy netopýrů.
V okolí jeskyně rostou chráněné rostliny jako kruštík tmavočervený či okrotice bílá a houby jako chřapáče.
Lokalita je významná teplomilnými skalními a suťovými společenstvy.
Jeskyně byla objevena v roce 1863 při práci v lomu na těžbu vápence.
Expozice je otevřená během návštěvní doby jeskyně.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.