Obec Kamenné Mosty je součásti Žleb a byla pojmenována právě po starobylém kamenném mostu přes říčku. Most má tři oblouky a je dvakrát zakřivený. Postaven byl nejspíše ve 14. století.
Vesnice
Kamenné Mosty leží kousek od
Žlebů, a kdyby
tříobloukový, dvakrát zakřivený most měřil o něco více než svých jednačtyřicet metrů, vedl by ze
středních Čech až na
Vysočinu. I tak to ale není žádný drobeček: dosahuje
šířky až 9 metrů, vozovka pak měří na šířku 5,5 metrů. Ve své době to muselo být velké stavební dílo, které překlenulo vodní tok Hostačovky a několika dalších vodních toků. Podle jedné z verzí se na stavbě podílel benediktinský klášter ve Vilémově, jelikož most leží na cestě od Žlebů ke klášteru. Most prošel v létě 2017 rozsáhlou rekonstrukcí.
Most v Kamenných Mostech je možná starší než
Kamenný most v
Písku. Proč? Leží totiž na takzvané
Libické stezce, která vznikla během 11. století a byla živou obchodní spojnicí mezi Čechami a Moravou. Procházela
Čáslaví a přes
Žleby vedla na
Kněžice, k významnému benediktinskému klášteru ve
Vilémově a dál přes
Ždírec nad Doubravou,
Žďár nad Sázavou a
Velké Meziříčí na Moravu, kde se napojovala na Jantarovou stezku. Porůznu se sice píše, že most pochází ze 14. století, ale možná je starší. Tou dobou už totiž Libická stezka a tudíž i zmíněný most ztrácely svůj význam na úkor "nové" Haberské stezky. Ta vedla téměř souběžně s Libickou stezkou, ale její trasa kopírovala dnešní hlavní tah z
Čáslavi na
Havlíčkův Brod,
Jihlavu a
Znojmo.
Most v Kamenných Mostech jistě nebyl lacinou zakázkou, nejspíš se na něm podílela zkušená stavební huť, možná vznikl i z popudu krále. V době upadajícího významu Libické stezky by tak velké dílo v podhůří
Železných hor vzniklo jen stěží. Dnes je most zařazen mezi kulturní památky a po rekonstrukci se i se svým okolím probudil do nové krásy a nového života.