Její historie sahá do 17. století, do období turecko-tatarských vpádů. V roce 1663 zde tábořilo několik tisíc těchto nájezdníků. Název studánky je od těchto nájezdníků odvozen.
Jejich násilný průnik na území Moravy Vlárským průsmykem byl spojen s těžkým drancováním spousty měst a vesnic, Slavičín nevyjímaje. Po tomto plenění zůstala oblast jihovýchodní Moravy zcela pustá a její následná kolonizace byla problematická. Název studánky je od těchto nájezdníků odvozen.
Tatarka se
nachází na lipovské straně. Na nevšovské straně je další studánka nazvaná Kubince, což je současně pramen Nevšovky. Mezi těmito studánkami se nachází
významná archeologická lokalita s mnoha slovanskými mohylami. Někteří odborníci se domnívají, že tento zdroj pitné vody využívali již staří Slované v období Velké Moravy. Tato lokalita se nachází v těsné blízkosti katastrální hranice mezi Nevšovou a Lipovou.
Poznejte historii studánky Tatarka sahající do 17. století, spojenou s tatarskými vpády a archeologickými nálezy slovanských mohyl.
Název studánky Tatarka je odvozen od turecko-tatarských nájezdníků, kteří v této oblasti tábořili v roce 1663.
V roce 1663 zde tábořilo několik tisíc turecko-tatarských nájezdníků, což bylo spojeno s drancováním měst a vesnic včetně Slavičína.
Studánka Tatarka se nachází na lipovské straně, blízko katastrální hranice mezi Nevšovou a Lipovou.
Kubince je další studánka na nevšovské straně a současně pramen řeky Nevšovky, která je v blízkosti studánky Tatarka.
Oblast mezi studánkami Tatarka a Kubince obsahuje významnou archeologickou lokalitu s mnoha slovanskými mohylami.
Nálezy naznačují, že zdroj pitné vody v oblasti Tatarky mohli využívat již staří Slované během období Velké Moravy.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.