ÚvodCo chcete dělat?PamátkySynagoga a rabínský dům v Úštěku
Památky

Synagoga a rabínský dům v Úštěku

Městečko Úštěk leží na severovýchodním okraji Českého Středohoří. Nejstarší zmínka o něm pochází z roku 1057. Na náměstí je dochována řada pozoruhodných pozdně gotických štítových měšťanských domů z 15. a počátku 16. století s částečně zachovaným loubím.
Zajímavá věžovitá stavba synagogy nabízí expozici tradiční židovské školy. Interiér je zdoben maurskými motivy.

Židé žili podle tradice v Úštěku již roku 1327, ale až v 16. století vznikla malá židovská enkláva o jedné uličce a osmi domech – počet domů a povolených rodin byl pevně stanoven a zůstal beze změn až do poloviny 19. století. Po vydání tolerančního patentu v roce 1781 úštěčtí židé postavili nejprve dřevěnou synagogu, která v roce 1793 vyhořela. Na jejím místě postavili v roce 1794 novou klasicistní synagogu z pískovcových kvádrů a postupně ji upravovali až do dnešní podoby. Byla založena na vysoké podezdívce z pískovcových kvádrů těsně na okraji  skalního ostrohu a je tak z dálky velmi dobře viditelná.

Sklepní prostory byly využity židovskou školou, vstup do synagogy vedl od města ze Židovské uličky, kde bylo také vnější dřevěné schodiště na ženskou galerii. Modlitební sál byl vymalován maurskými motivy. Druhou světovou válku přečkala bez většího poškození. Jedná se o zajímavou věžovitou stavbu. V suterénu je expozice tradiční židovské školy a byt kantora z 19. století.


Expozice Židovské školství

Expozice "Židovské školství" ukazuje kořeny a základní myšlenky židovského vzdělávání od biblických a talmudických dob, přes formy výuky obvyklé v židovských školách (chederech) ve středověku, po rozmanité formy židovského vzdělávání v prostředí aškenázských židovských obcí (zejména v Čechách a na Moravě), až po zakládání tzv. normálních židovských škol při větších židovských obcích od konce 18. století, oddělenou výukou náboženství na školách veřejných a budování moderních židovských škol ve 20. století a současnosti. Zvláštní téma tvoří také samostatné židovské školství na území ČSR mezi světovými válkami a ilegální vzdělávání dětí v terezínském ghettu. Závěrečná část expozice je věnována obnově židovského školství v Praze po roce 1990.

Aktuality

Den českých řemesel v Úštěku

28. října 2024 v den státního svátku se koná v Úštěku stylová oslava výročí vzniku samostatného Československa. Vydejte se v den státního svátku do Úštěka.
Úštěk, Ústecký kraj

Pojď blíž

31.8. – 2.11. 2024 probíhá v prostorách oratoře kostela Nanebevzetí Panny Marie výstava „Pojď blíž“ uměleckých děl – soch, plastik a objektů. Výstava představí aktuální tvorbu umělců: Mariana Alasseur, Veronika Durová, Vladimír Hanuš, Jan Hendrych, Jiří Kačer, Svatopluk Klimeš, Luděk Míšek.
Úštěk, Ústecký kraj

Záplaty, sváry a jiné opravy

Neobvyklá výstava poškozených a podomácku opravovaných předmětů se koná v Muzeu v přírodě Zubrnice.
Zubrnice, Ústecký kraj

Vánoce ve skanzenu Zubrnice 2024

Zveme do Muzea v přírodě Zubrnice, kde si návštěvníci připomenou adventní a vánoční zvyky, které byly běžné na přelomu 19. a 20. století, v pořadu Vánoce v Zubrnicích. Zažijte chvíle klidu a pohody ve skanzenu v Zubrnicích od 14. do 15. prosince 2024.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Podzim na vesnici

Uchopit do ruky cep, vyčistit na fukaru zrno od plev nebo si na žernovu umlít mouku. Sušení ovoce a povídání o starých odrůdách ovoce z Českého středohoří zažijete v teplovzdušné sušárně. Dozvíte se, jak zpracovat len, abyste získali vlákno na nitě nebo jak si vyrobit provaz.
Zubrnice, Ústecký kraj

Zubrnický motoráček: Ústí nad Labem – Velké Březno – Zubrnice

Pravidelný víkendový provoz historickými vlaky po zubrnické železnici. Základním vozidlem je motorový vůz řady 801 (M 131.1) Hurvínek.
Zubrnice, Ústecký kraj

Lodní linka T91 Ústí nad Labem – Litoměřice – Roudnice

Vydejte se na výlet lodí přes údolí Porta Bohemica, kolem Žernoseckých vinic nebo do královského města Litoměřice. Pravidelné sobotní plavby vás pak vezmou až do Roudnice nad Labem a s nedělní plavbou doplujete z Litoměřic přes Štětí až do Mělníka.
Litoměřice, Ústecký kraj

Prohlídky budovy staré radnice

I když stálá expozice Oblastního muzea v Litoměřicích se teprve připravuje, nově zrekonstruovanou budovu staré renesanční radnice je možné navštívit již nyní!
Litoměřice, Ústecký kraj

Galerie U brány v Úštěku

Galerie byla poprvé otevřena roku 2000, při příležitosti konání 3. historického jarmarku. Motivací byla snaha zasadit do prostředí městské památkové rezervace v Úštěku něco trvalého, umělecky příjemného, co potěší srdce a nechá na chvíli zapomenout na běžné starosti.
Úštěk, Ústecký kraj

Úštěcká šatlava – expozice uzavřena

Šatlava ukončila svou činnost v původním sídle za kostelem na Mírovém náměstí a bude nově zřízena na adrese Mírové náměstí 17 v Úštěku v průběhu roku 2020.
Úštěk, Ústecký kraj

Městská památková rezervace Úštěk – nejmenší městská památková rezervace v ČR

Úštěk je malé město v severních Čechách, 17 km severovýchodně od Litoměřic. Leží na výrazném pískovcovém návrší v nadmořské výšce kolem 240 m na rozhraní CHKO České středohoří a Kokořínsko.
Úštěk, Ústecký kraj

Vodní svět Úštěk – svět plný ryb a vodníků v Úštěku

V Úštěku na Litoměřicku vznikl Vodní svět.
Úštěk, Ústecký kraj

Ptačí domky v Úštěku

Ptačí domky byly postaveny v polovině 19. století italskými dělníky, kteří v Úštěku stavěli železnici. Jedná se o dřevěné přístavky na skalní stěně připomínající ptačí hnízda. Přístavky navazují na sklepy a chodby vytesané v pískovcové skále.
Úštěk, Ústecký kraj

Městský hrad v Úštěku

Hrad Úštěk je cenným dokladem středověké profánní architektury, feudálního sídla městského typu. První zmínky sahají až do 14. století. V současné době je po citlivé rekonstrukci.
Úštěk, Ústecký kraj

Barokní kostel sv. Petra a Pavla v Úštěku

Pozdně barokní stavbu nechali na místě původního kostela sv. Michala ze 14. století vystavět v letech 1764 – 72 jezuité. Před barokním kostelem sv. Petra a Pavla se natáčel známý film Filipa Renče Rebelové.
Úštěk, Ústecký kraj

Pikartská věž v Úštěku

Pikartská věž nebyla pouze součástí městského hradebního okruhu. Sloužila jako vnějšího opevnění úštěckého městského hradu, jehož pozůstatky se dodnes nachází v prostoru jižně od kostela sv. Petra a Pavla. Později se z věže staly spíše obytné prostory, které sloužily k bydlení až do roku 1947.
Úštěk, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pizzerie a vinárna Čertovna v Úštěku

Pizzerie Čertovna Úštěk nabízí romantické posezení v historickém barokním objektu při Pikartské věži v samotném centru městečka Úštěk.
Úštěk, Ústecký kraj

Dobrá poctivá česká kuchyně v Úštěku

V restauraci Racek pro vás připraví atmosféru klidu a relaxace a tradiční českou kuchyni. Ochutnejte například vepřové koleno na medu a pivu!
Úštěk, Ústecký kraj

Zájezdní hostinec v obci Trnobrany

Bývalý zájezdní hostinec z 18.století jehož součástí je malá ekofarma nabízí vyjížďky na koních.
Litoměřice, Ústecký kraj

Držovická stodola

Držovická stodola je krásným místem pro romantické ubytování, rodinná setkání, kurzy a workshopy, svatby i firemní akce.
Úštěk, Ústecký kraj

Geltschberg – ubytování a vinařství v Českém Středohoří

Geltschberg v obci Horní Chobolice nabízí ubytování ve třech nově zrekonstruovaných domech a víno z vlastních vinic.
Liběšice, Ústecký kraj

Vinařství Geltschberg

Postupně navracíme život a tradici do malebné vesničky Horní Chobolice, kterou naleznete v Českém středohoří, přímo na úpatí hory Sedlo. Zažijete u nás krásnou dovolenou, budete ochutnávat místní lahodné víno, procházet se a sportovat v nádherné krajině nebo jenom odpočívat v tichu panenské přírody.
Liběšice, Ústecký kraj

Sport Camp Levínský Kocour

Kemp se nachází v obci Levín v klidném prostředí nedaleko Úštěku. Je zde mnoho možností jak pro sport, turistiku, nebo relaxaci.
Levín, Ústecký kraj

Apartmány Třebušín

Hledáte příjemné ubytování v Třebušíně? Apartmány IBRA Kovář se nachází v obci Třebušín vzdálené 12 km od Litoměřic.
Třebušín, Ústecký kraj