Parta nadšenců se pustila do rekonstrukce prostor místního vlakového nádraží, aby v nich při příležitosti 120. výročí zahájení provozu na trati Praha – Rudná – Beroun vzniklo Museum trati a Ostře sledovaných vlaků.
Středočeskou
obec Loděnice proslavily nejen vinylové desky a cédéčka z místních gramofonových závodů, ale také
oscarový snímek Ostře sledované vlaky, který tu natočil režisér Jiří Menzel v roce 1966 podle stejnojmenné novely Bohumila Hrabala.
V budově onoho slavného
nádraží naleznete malou expozici připomínající historii této trati a filmové natáčení.
Knižní i filmové verzi byla předlohou
skutečná událost, kdy členové
partyzánské skupiny Podřipsko v březnu 1945 odpálili pomocí časového spínače německý muniční vlak nedaleko
zastávky Stratov. Bohumil Hrabal v té době zastával v nedaleké stanici Kostomlaty nad Labem
funkci výpravčího, takže pro mnohé dějové linky našel inspiraci právě zde. Pro natáčení byla ale nakonec zvolena jiná stanice, a to Loděnice, ležící na
trati č. 173 Praha –
Beroun. Jednak proto, že v Kostomlatech byl v té době silný přepravní tok, který by filmaři svou přítomností narušovali, a také z toho důvodu, že zde byl oproti Kostomlatům
svah, který nejen dodával exteriérovým scénám intimnější ráz, ale současně umožňoval i snadné filmování z nadhledu.
Trať
173 je železniční trať z Prahy-Smíchova přes Rudnou u Prahy do Berouna. Úsek Praha-Smíchov – Rudná byl uveden do provozu v roce 1873 jako součást Pražsko-duchcovské dráhy, úsek z Rudné do Berouna-Závodí zahájil provoz v roce 1897, úsek mezi Závodím a žst. Beroun je společný s tratí Beroun-Rakovník z roku 1876.
Trať je dlouhá 34 km a osobní vlak ji ujede přibližně za hodinu. Pokud jde o osobní dopravu, jezdí tudy jen osobní vlaky, které jsou začleněny do Pražské integrované dopravy (PID) pod označením S6. Trať ale slouží jako odklonová při výlukách a nepravidelnostech na hlavní trati podél Berounky – pak tudy jezdí i rychlíky.