ÚvodAktuality100 tipů na výlet za vlaky a po kolejích Českem
výlety vlakem, kudy z nudy
Zážitky

100 tipů na výlet za vlaky a po kolejích Českem

Máte cestovatelského ducha a rytmus kolébání vlaku vám zrychluje tep? Inspirujte se našimi tipy a projeďte se s námi po kolejích zajímavých železničních tratí nebo ve vagonech tažených parními lokomotivami Českem.
Doupovská dráha z Kadaně do Podbořan Zážitky

Doupovská dráha z Kadaně do Podbořan

Doupovská dráha je zhruba třicetikilometrová lokálka vinoucí se podél Nechranické přehrady, Pětipeskou pánví s výhledy na panoramata Doupovských hor. Malebná lokálka vás dopraví v sezóně z Kadaně do Podbořan.

Výletní vlak z Liberce k Máchovu jezeru Zážitky

Výletní vlak z Liberce k Máchovu jezeru

K Máchovu jezeru se turisté dostanou spěšným výletním vlakem. Jede z Liberce do Starých Splavů a do Doks (a zpět). Turistický vlak jezdí během léta o víkendech a svátcích až do konce srpna. Jedná se o německý osobní vlak, který vyjíždí z Drážďan přes Žitavu do Liberce a Doks.

Národní Den železnice v České Třebové 2024

21. 9.22. 9.
Národní Den železnice v České Třebové 2024

Letošní Národní den železnice bude hostit Česká Třebová, kde se v minulosti konaly Regionální dny železnice. Těšit se můžete na bohatý program.

Cyklohráček – neobyčejný výletní vlak z Prahy na Okoř a do Slaného

23. 3.27. 10.
Cyklohráček – neobyčejný výletní vlak z Prahy na Okoř a do Slaného

Speciální vlaková souprava Cyklohráčku vás letos doprovází již desátým rokem při vašich cestách za výlety. Jezdí z Prahy hl. n. do Slaného (Zlonic) opět každou sobotu, neděli a státní svátky od 23. března do 27. října 2024.

Muzeum Frýdlantské dráhy – úzkorozchodné tratě Heřmanička z Frýdlantu do Heřmanic Kultura

Muzeum Frýdlantské dráhy – úzkorozchodné tratě Heřmanička z Frýdlantu do Heřmanic

V bývalé výtopně ve Frýdlantu provozuje Spolek Frýdlantské okresní dráhy železniční muzeum, které připomíná historii úzkokolejky nazývané Heřmanička. Spolek také vlastní funkční typ původní lokomotivy, která na trati jezdila ve 40. a 50. letech s několika vagóny.

Železniční muzeum Kolešovka – vlečka Kněževes Památky

Železniční muzeum Kolešovka – vlečka Kněževes

Expozice historických železničních vozidel ze sbírky Klubu historie kolejové dopravy KHKD. Uvidíte zde jedenáct parních a tři motorové lokomotivy a motorové osobní a nákladní vozy. Expozice je otevřena jen v době jízd historických parních a motorových vlaků.

Poznávací jízdy báňským spěšným vlakem

14. 9.15. 9.
Poznávací jízdy báňským spěšným vlakem

Poznávací jízdy Báňským spěšným vlakem po uhelných vlečkách mezi doly.

Léto na Bechyňce – nostalgické jízdy historickým vláčkem

14. 9.
Léto na Bechyňce – nostalgické jízdy historickým vláčkem

Historické lokomotivy Elinka a Bobinka vás zvou na letní nostalgické jízdy po naší nejstarší elektrifikované trati z Tábora do Bechyně!

Zážitkové výletní vlaky – Praha a Čechy Zážitky

Zážitkové výletní vlaky – Praha a Čechy

Turistické spoje z Prahy na zajímavá místa Čech. Zážitkové jízdy historickými vlaky a motoráčkem z nádraží Praha hl.n. nebo Praha-Smíchov. Zvláštní vlakové spoje na prohlídku elektrárny Temelín, Koněpruských jeskyní, pivovarů, zámků, adventní jízda na Křivoklát, Vánoční jízda Posázavím a další.

Motorový železniční vůz Slovenská strela v Kopřivnici Památky

Motorový železniční vůz Slovenská strela v Kopřivnici

Legendární vlak, technická národní kulturní památka Slovenská strela, prošel velkou revitalizací! Najdete jej v železničním depozitáři v areálu Tatry. V letech 1936 až 1939 jezdila na trati mezi Bratislavou a Prahou, ve své době představovala světovou špičku jak po stránce designu, tak techniky.

Legiovlak 2024

10. 9.15. 9.
Legiovlak 2024

Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.

Turistický vlak Český ráj z Prahy do Jičína a Turnova

1. 4.28. 10.
Turistický vlak Český ráj z Prahy do Jičína a Turnova

Turistický vlak Český ráj vyráží o sobotách a nedělích a ve svátky na trasu: Praha hl. n. – Nymburk-město – Jičín – Kopidlno – Turnov a zpět. Ve vlaku je možná úschova během přepravy, převoz kol do vyčerpání kapacity.

Vlak Českého Švýcarska – turistický vlak s přepravou jízdních kol

29. 3.3. 11.
Vlak Českého Švýcarska – turistický vlak s přepravou jízdních kol

Od dubna do října jezdí turistický vlak s názvem Vlak Českého Švýcarska. O víkendech vozí turisty z Děčína přes Rumburk a Krásnou Lípu do Mikulášovic i Varnsdorfu. Kapacita pro jízdní kola je 5 – 6 míst.

Festival parních lokomotiv v Benešově

13. 9.15. 9.
Festival parních lokomotiv v Benešově

Mezinárodní setkání parních a motorových lokomotiv z České republiky, Maďarska, Německa, Rakouska a Slovenska v Benešově u Prahy. Přes 30 zvláštních vlaků, výstava lokomotiv a vozů, salonní vozy, modelová kolejiště, kinovůz, dětský koutek, jízdy na malodráze, suvenýry, noční fotografování, koncert.

Jízda parním vlakem ve skanzenu Solvayovy lomy

21. 9.22. 9.
Jízda parním vlakem ve skanzenu Solvayovy lomy

Parní jízdy ve skanzenu Solvayovy lomy – provoz parní Bronhildy v uvedené dny od 11:00 do 16:15. V roce 2024 pro vás připravujeme parní provoz vlaků v následující termíny, ostatní provozní dny bude vlak veden motorovou lokomotivou i v případě vyhlášení zákazu jízd a provozních poruch lokomotivy.

Cyklovlak Expres Pálava-Podyjí 2024

13. 4.29. 10.
Cyklovlak Expres Pálava-Podyjí 2024

Od poloviny dubna do konce října se můžete svézt o víkendech a státních svátcích Expresem Pálava – Podyjí z Brna do oblastí jižní Moravy protkaných atraktivními cyklotrasami a cyklostezkami. Vlak je připravený pro přepravu většího množství kol.

Železnice Česká Sibiř – zážitkové jízdy pákovou drezínou Zážitky

Železnice Česká Sibiř – zážitkové jízdy pákovou drezínou

Pro milovníky netradičních zážitků a romantiky opuštěných železničních kolejí nabízí spolek Železnice Česká Sibiř zážitkové jízdy pákovou drezínou. Zároveň ve stanici a na zrušené dráze vzniká železniční skanzen.

Víkendové turistické linky T4 – Oparenský expres 2024

29. 4.3. 11.
Víkendové turistické linky T4 – Oparenský expres 2024

Letos jde už o pátou sezónu provozu víkendové turistické linky T4, které cestující přezdívají Oparenský expres. Jde o vlakové spojení Litoměřice horní nádraží – Lovosice – Chotiměř, které vede turisticky atraktivním Oparenským údolím.

Pražský motoráček – historickým motoráčkem pražským semmeringem Památky

Pražský motoráček – historickým motoráčkem pražským semmeringem

Pražský motoráček jezdí celoročně každou sobotu, neděli a ve státní svátky po tzv. Pražském semmeringu, po trati číslo 122 ze stanice Praha hlavní nádraží do stanice Praha-Zličín a zpět.

Ubytování ve vagonu na stanici Kovářská – glamping na krušnohorském nádraží Ubytování

Ubytování ve vagonu na stanici Kovářská – glamping na krušnohorském nádraží

Dva zrekonstruované služební vagony nabízí pohodlné ubytování na vedlejší koleji nádraží Kovářská v Krušných horách. Užijte si nádražní romantiku v nadmořské výšce 850 metrů a přispějte tím na rekonstrukci opuštěné stanice Kovářská.

Řepánkovy slavnosti na Kolínské řepařské drážce

28. 9.29. 9.
Řepánkovy slavnosti na Kolínské řepařské drážce

Zveme na Řepánkovy slavnosti v areálu Kolínské řepařské drážky, které se budou konat už po 17. Těšit se můžete na jízdy parními vlaky, kovboje i tradiční řepánky.

Lužickohorský rychlík

23. 3.26. 10.
Lužickohorský rychlík

Lužickohorský rychlík jezdí z Prahy do oblasti Kokořínska a oblasti Lužických hor do stanice Mikulášovice dolní nádraží ve Šluknovském výběžku a zpět každou sobotu od konce března až do konce října.

Zubrnický motoráček: Ústí nad Labem – Velké Březno – Zubrnice

23. 3.27. 10.
Zubrnický motoráček: Ústí nad Labem – Velké Březno – Zubrnice

Pravidelný víkendový provoz historickými vlaky po zubrnické železnici. Základním vozidlem je motorový vůz řady 801 (M 131.1) Hurvínek.

Historické vlaky do Lednice

1. 5.29. 9.
Historické vlaky do Lednice

Vydejte se do Lednicko-valtického areálu nostalgickým vlakem! Od 1. května do 29. září 2024 jezdí o víkendech a státních svátcích z Břeclavi do Lednice a zpět historický motoráček Hurvínek. Prodej jízdenek probíhá ve všech pokladnách ČD nebo přímo ve vlaku.

Vlakové nádraží České Budějovice Památky

Vlakové nádraží České Budějovice

Historizující budova českobudějovického hlavního nádraží byla postavena v letech 1907-1908. Autorem návrhu byl Ing. Gustav Kulhavý, který pracoval na mnoha nádražních budovách na území Rakouska-Uherska a Československa.

Cyklovlak Cyklo Brdy – z Prahy přes Příbram do Blatné

23. 3.28. 10.
Cyklovlak Cyklo Brdy – z Prahy přes Příbram do Blatné

Víkendový turistický vlak „Cyklo Brdy“ jezdí každý víkend a o státních svátcích z Prahy do Blatné po trase Praha hl. n. – Beroun – Zdice – Příbram – Březnice –– Blatná a zpět.

Parní vlak na Osoblažce 2024

1. 6.21. 9.
Parní vlak na Osoblažce 2024

Od června do září jezdí parní vlak na Osoblažské úzkokolejce po trase Třemešná – Osoblaha a zpět. Svézt se můžete v červnu a září v sobotu, v červenci a srpnu i v neděli a o státních svátcích.

Železniční viadukt Žampach Památky

Železniční viadukt Žampach

Kamenný most na Žampachu je dle některých zdrojů nejvyšší kamenný železniční most v České republice, podle jiných pramenů dokonce v Evropě. Nachází se na trati "Posázavského pacifiku" mezi stanicemi Jílové u Prahy a Luka pod Medníkem.

Nostalgické jízdy na úzkokolejce Zbýšov

14. 9.
Nostalgické jízdy na úzkokolejce Zbýšov

Z nádraží Zbýšov, areálu bývalého dolu Jindřich II., můžete vyrazit na jízdu motorovým či parním vláčkem. Vláčky jezdí jen v uvedených termínech, kdy je otevřené i muzeum.

Nádraží Praha-Dejvice – nejstarší pražské nádraží Památky

Nádraží Praha-Dejvice – nejstarší pražské nádraží

Nádraží Praha-Dejvice je nejstarším nádražím dnešního hlavního města, v provozu je od roku 1830. Původně tady začínala nákladní Lánská koněspřežka, po které se vozilo hlavně dřevo z Křivoklátských lesů. Za první republiky nádraží využíval prezident Masaryk pro cesty do lánského zámku.

Železniční muzeum moravskoslezské na nádraží Ostrava-střed Kultura

Železniční muzeum moravskoslezské na nádraží Ostrava-střed

Na nádraží Ostrava-střed naleznete expozici Železničního muzea moravskoslezského, ve kterém si prohlédnete historické železničářské stejnokroje nebo artefakty z 19. století jako je skloník, originály starých dokumentů či modely vláčků.

Víkendové jízdy na Tovačovské lokálce Zážitky

Víkendové jízdy na Tovačovské lokálce

Naše firma působí na železničním trhu od roku 2017. Mezi naše hlavní činnosti patří obnova a pronájem lokomotiv řad 700, 721, 726 pro výlukovou činnost, nákladní dopravu ale i pro veřejné historické a firemní jízdy, které zajišťujeme převážně motorovým vozem řady 851 s přívěsným vozem BMX.

Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka – největší železniční muzeum v ČR Kultura

Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka – největší železniční muzeum v ČR

Muzeum v Lužné u Rakovníka je největší tuzemské železniční muzeum. Železniční muzeum Českých drah se nachází v prostorách bývalé výtopny společnosti Buštěhradské dráhy. V areálu je vybudován okruh úzkorozchodného kolejiště o rozchodu 800 mm s možností svezení pro návštěvníky.

Výtopna Slaný – výletní vlaky a budoucí železniční muzeum Zážitky

Výtopna Slaný – výletní vlaky a budoucí železniční muzeum

Spolek Výtopna Slaný vlastní 5 ks historických exponátů kolejových vozidel, které jsou v různém stádiu renovace, a několik desítek exponátů železniční zabezpečovací techniky. Pořádá několik výletů do roka.

Železniční expozice Moldavské dráhy v Krušných horách Památky

Železniční expozice Moldavské dráhy v Krušných horách

Nadšenci z Klubu přátel Krušnohorské železnice zbudovali expozici v budově nádraží Osek – město, která je součástí unikátní trati Most – Moldava.

Jízdy Plzenecké železnice – provoz na úzkorozchodné trati ve Starém Plzenci

7. 9.8. 9.
Jízdy Plzenecké železnice – provoz na úzkorozchodné trati ve Starém Plzenci

Úzkorozchodná trať v areálu dětského tábora ve Starém Plzenci se otevírá pro veřejnost několikrát do roka.

Kokořínský rychlík

23. 3.28. 10.
Kokořínský rychlík

Kokořínský rychlík jezdí z Prahy do oblasti Kokořínska, do městečka Mšeno a zpět každou sobotu, neděli a státní svátek od posledního březnového víkendu do prvního listopadového víkendu.

Brdský motoráček

23. 3.26. 10.
Brdský motoráček

Brdský motoráček jezdí z Prahy po trati přes Vrané nad Vltavou a Mníšek pod Brdy do Dobříše a zpět. Vlak jede každou sobotu od konce března konce října.

Rakovnický rychlík

23. 3.26. 10.
Rakovnický rychlík

Rakovnický rychlík jezdí údolím řeky Berounky a Rakovnického potoka v trase z Prahy přes Beroun a Křivoklát do Rakovníka a zpět a to každou sobotu od konce března do konce října.

Kralovický rychlík

20. 9.
Kralovický rychlík

Kralovický rychlík je nejrychlejším železničním spojením Prahy se západním Rakovnickem a se severním Plzeňskem. Rychlík jezdí údolím řeky Berounky a Rakovnického potoka v trase z Prahy přes Beroun a Rakovník do Kralovic a zpět, a to vybrané dny.

Úzkorozchodná železnice Třemešná – Osoblaha Zážitky

Úzkorozchodná železnice Třemešná – Osoblaha

Na Osoblažsku v podhůří Jeseníků se nachází unikátní úzkorozchodná dráha, která je jediná svého druhu v Českém Slezsku. Trať vede z Třemešné ve Slezsku (napojení na normálněrozchodnou trať z Krnova do Jeseníku) přes Slezské Rudoltice do Osoblahy.

Mladějovská úzkokolejka a průmyslové muzeum Mladějov Památky

Mladějovská úzkokolejka a průmyslové muzeum Mladějov

Navštivte muzeum v areálu bývalého šamotového závodu v Mladějově na Moravě a prohlédněte si sbírku úzkorozchodných průmyslových lokomotiv, historických motocyklů, bagrů a buldozerů, traktorů a další zemědělské i stavební techniky, ale také dobových kočárků.

Podkrušnohorský motoráček na Kozí dráze

29. 3.3. 11.
Podkrušnohorský motoráček na Kozí dráze

Podkrušnohorský motoráček je jedním z nabídky turistických linek Dopravy Ústeckého kraje. Jezdí z Děčína hl. n. do Telnice zpět o víkendech a svátcích od konce března do začátku listopadu a představuje obnovení provozu na části železniční trati z Děčína do Oldřichova známé jako Kozí dráha.

Posázavský pacifik – legendární železniční trať podél Sázavy Zážitky

Posázavský pacifik – legendární železniční trať podél Sázavy

Posázavský Pacifik je vyhlášenou železniční tratí z Prahy do Čerčan (č. 210) a z Čerčan do Světlé nad Sázavou (č. 212), která se vine cca 130 km podél řeky Sázavy. Jezdí po ní jak pravidelná osobní doprava, tak nostalgické vláčky a parní lokomotivy nebo víkendové turistické linky.

Muzeum železnice Břeclav Památky

Muzeum železnice Břeclav

Expozice poukazující na vliv železnice při formování města Břeclavi.

Poslední parní víkend v Lužné u Rakovníka

26. 10.27. 10.
Poslední parní víkend v Lužné u Rakovníka

Dorazte poslední říjnový víkend do Lužné u Rakovníka, kde se v železničním muzeu koná tradiční akce pojatá jako stylové rozloučení s letošními nostalgickými zážitky na kolejích – Poslední parní víkend.

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba Zážitky

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba

Jediná ozubnicová železnice České republiky představuje jedinečnou kulturní a technickou památku. Jizerskohorsko-krkonošská železniční trať je nejstrmější a jediná normálně rozchodná ozubnicová železnice v České republice. Pomocí ozubnice Abtova systému vlak vyšplhá na pouhých 7 km o 235 metrů výše.

Podřipský motoráček

29. 3.3. 11.
Podřipský motoráček

Turistická linka T5 Podřipský motoráček jezdí v trase z Roudnice nad Labem přes Straškov, Mšené Lázně, Budyni nad Ohří až do Libochovic a opačně a to v sobotu, neděli a státní svátky od 29. března 2024 do posledního říjnového víkendu.

Sklářská lokálka Šenovka – Kamenický motoráček

29. 3.3. 11.
Sklářská lokálka Šenovka – Kamenický motoráček

Lokálka z České Kamenice do Kamenického Šenova nabízí svezení romantickou krajinou na pomezí Lužických hor, Českého středohoří a Českého Švýcarska. V sezóně 2024 jezdí pravidelné vlaky po lokálce od 29. března do 3. listopadu o víkendech. Od 3. června do 30. září jezdí vlaky i v pracovní dny.

Masarykovo nádraží v Praze Památky

Masarykovo nádraží v Praze

Masarykovo nádraží je jedno z posledních neprůjezdných pražských železničních nádraží. Jeho historie sahá až do poloviny 19. století, nádražní objekty jsou architektonickým unikátem a ačkoliv se uvažovalo o jeho zrušení, dnes slouží k přepravě na významných železničních tratích v České republice.

Elinka – nostalgické jízdy historickým vláčkem Památky

Elinka – nostalgické jízdy historickým vláčkem

Železniční trať Tábor-Bechyně je nejstarší meziměstskou elektrickou dráhou nejen u nás, ale i ve střední Evropě. Provoz zahájila 21. června roku 1903 a jezdí dodnes.

Krušnohorský semmering – projížďka malebnou horskou krajinou Památky

Krušnohorský semmering – projížďka malebnou horskou krajinou

Horská část druhé nejvýše položené železniční tratě v České republice z Karlových Varů do Johanngeorgenstadtu překonává na 15 km úseku z Nejdku – Nových Hamrů a Perninku výškový rozdíl 365 m. Obloukem o poloměru 180 m se trať otáčí do protisměru a dosahuje nadmořské výšky 915 m n.m.

Železnice Šenovka – muzejní železnice z České Kamenice do Kamenického Šenova Zážitky

Železnice Šenovka – muzejní železnice z České Kamenice do Kamenického Šenova

Šenovka – kamenický motoráček je historický vlak, který jezdí po muzejní sklářské lokálce z České Kamenice do Kamenického Šenova a zpět.

Pošumavská jižní dráha Nové údolí Zážitky

Pošumavská jižní dráha Nové údolí

Na břehu Studené Vltavy, v krásné přírodě přímo v srdci Národního parku Šumava, se nachází bývalá obec Nové Údolí. Chloubou tohoto místa je nejkratší mezinárodní železnice na světě překračující hranici právě v Novém Údolí.

Muzeum ozubnicové dráhy v Kořenově Kultura

Muzeum ozubnicové dráhy v Kořenově

Nejstrmější železnice v ČR se stala vyhledávanou turistickou atrakcí regionu. Její příznivci se těší na každou z nostalgických jízd – na příležitost svézt se vagóny tlačenými historickou ozubnicovou lokomotivou. Samotné muzeum naleznete v budově bývalé železniční stanice Kořenov.

Kolínská řepařská drážka vás proveze Polabím Zážitky

Kolínská řepařská drážka vás proveze Polabím

Znovuobnovená část trasy nejstarší polabské řepařské drážky nabízí příjemný výlet vlakem taženým parní nebo dieslovou lokomotivou po úzkorozchodné trati. Jezdí při pravidelných víkendových jízdách a o všech státních svátcích od 20. dubna do prvního víkendu v říjnu.

Osoblažská úzkokolejka Zážitky

Osoblažská úzkokolejka

Úzkorozchodnou dráhu s rozchodem 760 mm najdete v západní části Moravskoslezského kraje, v Osoblažském výběžku, patřícím okresu Bruntál. Na normálně rozchodnou síť je trať napojená ve stanici Třemešná ve Slezsku, ležící 17 km severozápadně od Krnova.

Vlakové nádraží v Havířově Památky

Vlakové nádraží v Havířově

Nádražní budova v Havířově byla postavena v letech 1964-1969 v tzv. bruselském stylu podle návrhu architekta Josefa Hrejsemnou.

Železniční muzeum v Cerekvici nad Loučnou Kultura

Železniční muzeum v Cerekvici nad Loučnou

Železniční muzeum je instalováno v železničním domě na nádraží v Cerekvici nad Loučnou. Jeho návštěva je možná po telefonické dohodě se správcem sbírky.

Železniční stanice Nová Bystřice Památky

Železniční stanice Nová Bystřice

Nádraží se nachází ve východní části města, bylo uvedeno do provozu v roce 1897, a je konečnou stanicí jindřichohradecké úzkokolejky (od roku 2022 mimo provoz). Bývalo zde také Regionální muzeum úzkokolejné dráhy.

Železniční muzeum Zubrnice Kultura

Železniční muzeum Zubrnice

Navštivte v Zubrnici expozici o historii a současnosti trati Velké Březno – Verneřice – Úštěk. Nachází se v bývalém skladišti zboží a k vidění jsou zde staré fotografie, dokumenty, různé "železniční" drobnosti, modelová železnice – model stanice Levín v měřítku 1:45.

Slezský Semmering – horská železnice v Jeseníkách Památky

Slezský Semmering – horská železnice v Jeseníkách

První říjnový den roku 1888 byla zprovozněna železniční trať z Hanušovic do Jeseníku, tzv. Slezský Semmering. Zejména úsek mezi stanicemi Branná a Lipová-lázně nabízí cestujícím úchvatné pohledy na hřebeny Jeseníků a Rychlebských hor.

Smíchovské nádraží – druhé největší nádraží v Praze Památky

Smíchovské nádraží – druhé největší nádraží v Praze

Dne 14. 7. 1862 se na západním okraji Prahy, tehdy ještě samostatné obce Smíchov, otevřelo nádraží České západní dráhy, které zde v pozměněné podobě funguje dodnes. Vlaky odtud jedou například do Plzně, Písku, Mariánských Lázní, Č. Budějovic, Chebu nebo Mnichova. Začíná zde také Pražský Semmering.

Švestková dráha – malebná lokálka v Českém středohoří Zážitky

Švestková dráha – malebná lokálka v Českém středohoří

Švestková dráha je malebná lokálka v severních Čechách spojující Litoměřice horní nádraží, Lovosice a Most. Její historie sahá do roku 1898, kdy vyjel na trať první vlak. Dráha je v provozu denně v rámci linky U10.

Muzeum průmyslových železnic a úzkokolejka ve Zbýšově Památky

Muzeum průmyslových železnic a úzkokolejka ve Zbýšově

Muzeum průmyslových železnic působí ve Zbýšově (jihozápadně od Brna), kde přestavuje bývalou uhelnou vlečku z normálního (1435 mm) na úzký (600 mm) rozchod, což je samo o sobě v ČR unikátní. Všechny práce vykonávají členové zdarma ve svém volném čase.

Kozí dráha – vlakem malebnou krajinou z Děčína do Telnice Zážitky

Kozí dráha – vlakem malebnou krajinou z Děčína do Telnice

Města a obce Děčín, Jílové, Libouchec, Telnice, Krupku, Novosedlice a Oldřichov u Duchcova propojují koleje již od roku 1871. Dlouhá historie nic neubrala na kráse a regionální důležitosti trati, kterou již naši prapraprarodičové nazvali "Kozí dráha".

Posázavský motoráček – pravidelný víkendový vlak Zážitky

Posázavský motoráček – pravidelný víkendový vlak

Posázavský motoráček jezdí z Prahy po trati tzv. Posázavského pacifiku přes Vrané nad Vltavou a Jílové u Prahy do Týnce nad Sázavou a zpět. Vlak jede každou sobotu, neděli a svátek od posledního březnového víkendu do 28. září.

Šumavský expres – lokálka srdcem Šumavy Zážitky

Šumavský expres – lokálka srdcem Šumavy

Na šumavských lokálkách snadno podlehnete idyle venkovských tratí a romantice lesních nádraží. Vlakem se lze vydat podél břehů největšího přehradního jezera u nás i hlubokými lesy u Nového Údolí.

Kubova Huť – nejvýš položená železniční stanice ČR Památky

Kubova Huť – nejvýš položená železniční stanice ČR

V šumavské osadě pod vrchem Boubínem se v minulosti vyrábělo sklo. S rozvojem průmyslu vznikla v obci železnice, jejíž zastávka je nejvýše položenou stanicí České republiky. Dnes je Kubova huť ideálním místem pro zimní i letní rekreaci.

Poličská lokálka – místní dráha ze Svitav do Poličky Zážitky

Poličská lokálka – místní dráha ze Svitav do Poličky

Místní dráha, jejíž koleje vedou ze Svitav, přes královské věnné město Poličku do Žďárce u Skutče, se vine mezi kopci a loukami od roku 1896. Trať prochází překrásnou krajinou Českomoravské vrchoviny a její malé vagonky stále vozí cestující do školy, za prací i na výlety.

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje Památky

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.

Malý pojizerský Pacifik – romantická jízda údolím Jizery Zážitky

Malý pojizerský Pacifik – romantická jízda údolím Jizery

Pojizerským Pacifikem se nazývá železniční trať ve směru Martinice v Krkonoších – Rokytnice nad Jizerou. Přírodní scenérie, které spatříte při jízdě, opravdu stojí za vidění.

Železniční muzeum v Rosicích nad Labem Kultura

Železniční muzeum v Rosicích nad Labem

V budově bývalé vodárny v železniční stanici Pardubice – Rosice nad Labem najdete expozici, která se věnuje historii železniční i městské dopravy v pardubickém regionu.

Železniční trať Žacléř – Královec Zážitky

Železniční trať Žacléř – Královec

Na železniční trati Královec – Žacléř od roku 2009 nejezdí vlaky v pravidelné dopravě. V roce 2022 trať koupila společnost TMŽ, která zde plánuje provozovat šlapací drezíny jako turistickou atrakci.

Hlavní nádraží v Praze – největší pražská secesní památka Památky

Hlavní nádraží v Praze – největší pražská secesní památka

Hlavní nádraží v Praze je vůbec největší osobní nádraží v České republice. Zdaleka však není nádražím nejstarším. Jeho historie se začala psát roku 1869 a do dnešní podoby bylo přestavěno podle návrhu architekta Josefa Fanty.

Dráha národního parku Česko-Saské Švýcarsko Zážitky

Dráha národního parku Česko-Saské Švýcarsko

Dráha národního parku je soubor tří tratí, které dohromady obkružují národní parky České a Saské Švýcarsko a vedou i chráněnými oblastmi Lužických hor, Českého Středohoří a Labských pískovců.

Železniční kuriozita: peážní trať u zaniklé obce Fukov Památky

Železniční kuriozita: peážní trať u zaniklé obce Fukov

Kdysi převážně německá obec Fukov / Fugau byla zbořena roku 1960. Dnes ji připomíná jen hřbitov, boží muka a secesní vodárna.

Museum trati a Ostře sledovaných vlaků v Loděnici u Berouna Kultura

Museum trati a Ostře sledovaných vlaků v Loděnici u Berouna

Parta nadšenců se pustila do rekonstrukce prostor místního vlakového nádraží, aby v nich při příležitosti 120. výročí zahájení provozu na trati Praha – Rudná – Beroun vzniklo Museum trati a Ostře sledovaných vlaků.

Zážitkové vlaky ve Výtopně Zlíchov Zážitky

Zážitkové vlaky ve Výtopně Zlíchov

Společnost Zababa nabízí vypravení zvláštního vlaku na objednávku s parní nebo motorovou lokomotivou, barovým vozem a se soupravou historických železničních vozů. Zážitkový vlak udělá váš firemní večírek nebo narozeninovou oslavu nezapomenutelnou.

Krušnohorská železnice Most – Moldava Zážitky

Krušnohorská železnice Most – Moldava

Železniční trať, po které se můžete dostat do lyžařské oblasti Krušných hor, je kulturní památkou ČR. Trať vede zajímavým terénem, překonává několik hlubokých údolí po pěkných mostech a vede i dvěma tunely. V některých místech u trati lze koupit turistickou známku č. 815 „Krušnohorská železnice“.

Muzeum Kraslické dráhy Kultura

Muzeum Kraslické dráhy

Expozice, umístěná ve dvou místnostech bývalé nádražní restaurace v Kraslicích, je věnována historii i současnosti Kraslické dráhy. Na své si tu přijdou jak děti, tak dospělí.

Bezdružická lokálka Pňovany – Bezdružice a muzeum železnice Zážitky

Bezdružická lokálka Pňovany – Bezdružice a muzeum železnice

Místní železnice neboli lokálka – samo slovo o sobě vyvolává romantické představy a vzpomínky nejednoho trampa, turisty a příznivce stříbřitých kolejí. Trať Pňovany – Bezdružice byla zprovozněna v roce 1901 a dodnes nabízí výhled do malebné krajiny. Ve stanici Bezdružice se nachází malé muzeum.

Trať Karlovy Vary – Mariánské Lázně Zážitky

Trať Karlovy Vary – Mariánské Lázně

Romantická trať z Karlových Varů do Mariánských Lázní slouží veřejnosti už od roku 1898. Trať označená v jízdním řádu číslem 149 je dlouhá 53 kilometrů a vede z velké části chráněnou oblastí Slavkovský les.

OneTicket – poznejte krásy Česka vlakem Zážitky

OneTicket – poznejte krásy Česka vlakem

Ideálním dopravním prostředkem na výlety za známými i dosud utajenými místy v Čechách a na Moravě může být vlak. Nikde žádné zácpy, problémy s parkováním a především možnost nevázat se na konkrétní start a cíl. Nejen pro výletníky proto nabízí železnice jednotnou jízdenku OneTicket.

Nádraží Železná Ruda-Alžbětín – jediné nádraží v ČR, které patří dvěma státům Památky

Nádraží Železná Ruda-Alžbětín – jediné nádraží v ČR, které patří dvěma státům

Budova vlakového nádraží leží na hranici Česka a Německa. Před rokem 1989 bylo možné dojet jen do Železné Rudy – města. Do Alžbětína na pilu se dostali pouze nákladní vlaky a lidé s povolením. Znovuobnovená budova začala sloužit opět po revoluci. Od roku 2012 je zde evropské informační centrum.

Další aktuality

České značky: Fenomén deskových her aneb Česko jako herní velmoc

Sedíte doma a už vám vážně docházejí nápady, co byste mohli podniknout? Vyzkoušejte deskové hry – a tím nemyslíme šachy, dámu nebo go, ale skutečně moderní deskovky, které v posledních desetiletích zažívají svůj zlatý věk.
6. září 2024 8:36
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (7.9. – 8.9.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: 57. ročník mezinárodní jízdy do vrchu Zbraslav – Jíloviště, Česnekové slavnosti – Česnekovky Rosice 2024, Den otevřených dveří na dálnici D3 u Českých Budějovic, Dny evropského dědictví 2024, Kolo pro život – Znojmo Burčák Tour Kooperativy 2024. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
6. září 2024 7:01
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (7.9. – 8.9.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Dožínky Brniště 2024, Sklářská slavnost na Kristiánově 2024, Oslavy výročí tratí v Dolní Lipce, Historické aerovky na Kunětické hoře, Městský kujebácký jarmark Vysoké Mýto. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
6. září 2024 7:00
Zážitky

7 věcí, které nevíte o… našich letadlech, letcích a letištích

Létání není žádná věda. Letadlem létáme na dovolenou nebo jen tak, vyhlídkové lety letadly nebo vrtulníky nabízí téměř každé letiště, a kdo chce, ten si může vyzkoušet pilotování nebo alespoň letecké simulátory. A samozřejmě tu jsou i letecká muzea a letecké přehlídky, oblíbené a hojně navštěvované. Přesto určitě leccos o letadlech ještě nevíte.
6. září 2024 2:06
Zážitky

Vypravte se s dětmi za dinosaury do DinoParků

Užijte si s dětmi výpravu do druhohor! DinoParky jsou skvělým nápadem, jak strávit společný čas, užít si spoustu legrace a i trochu poučení. Vyrazte na výlet za pravěkými obry do Prahy, Plzně, Vyškova, Ostravy anebo Liberce. Ale pozor, na konci letní sezóny se někteří dinosauři ukládají k zimnímu spánku.
5. září 2024 15:30
Zážitky

Triky zpoza hledáčku či kamery: tipy, kam za filmem a fotografií

Vydejte se za historií a zábavou! Interaktivní prezentace animovaného či trikového filmu nebo historických fotografických technik přináší zábavu i poučení a působí na smysly a pocity. Vydejte se i do míst kde se točily nejen oblíbené české i zahraniční filmy. Naučte se lépe fotografovat, zúčastněte se fotografických dílen!
5. září 2024 9:00
Zážitky

Sedm počítačových her, které vás vezmou na výlety po Česku

Počítačové, konzolové nebo mobilní hry hraje kdekdo, od dětí až po seniory. K číslům z průzkumu se ještě dostaneme, teď se ale s Kudy z nudy podívejte na hry trochu jinak: díky nim se totiž můžete vypravit na velice zajímavé výlety. Nejedna hra totiž zobrazuje historická místa zasazená do reálného prostředí. Pojďte je zkusit porovnat s tím, jak vypadají ve skutečnosti a podívat se, co nabízejí.
5. září 2024 7:38
Zážitky

10 tipů na srdce ve fotopointech i v krajině aneb ve stínu a na výsluní

Vestoje, vleže, vzhůru nohama, s partnerkou nebo partnerem i se čtyřnohými kamarády: takové vzpomínkové fotografie můžete pořídit na fotopointech. Na Kudy z nudy jsme se tentokrát zaměřili na srdce, a tak vám kromě spousty speciálních srdečních míst k vytvoření vzpomínkových fotografií nabídneme také místa, kde příroda čarovala a dokázala vytvořit srdce sama.
4. září 2024 7:44
Zážitky