Chrustenická šachta je expozice důlní techniky. Důl patřil ve své době k největším a nejvýznamnějším dolům Barrandienu (západně od Prahy). Měl 84 podzemních pater zasahujících až do hloubky 426 m, tj. 120 m pod hladinu moře. Za sto let usilovné práce se z něho vytěžilo bezmála 8 milionů tun rudy.
Pražskoželezářská společnost tento důl otevřela v roce 1907 a nepřetržitě zde těžila železnou rudu až do roku 1965. Důl má 84 pater. Nejhlubší místo je 426 metrů pod povrchem a 120 metrů pod hladinou moře. Z dolu se celkem vytěžilo téměř 8 milionů tun vysoce kvalitní rudy až se 40 procenty železa. Po uzavření dolu v roce 1965 zatopila většinu ze 47 kilometrů chodeb a štol spodní voda. V současnosti sem jezdí pravidelně cvičit potápěči Integrovaného záchranného systému – policisté z Plzně nebo hasiči z Prahy a Kladna.
Pod povrchem se ukrývá zhruba 600 metrů zpřístupněných chodeb bývalého 8. patra dolu s necelým kilometrem kolejí o důlním rozchodu 450 mm a několik stovek exponátů, od nejmenších typu mlátku a želízka, coby hornického znaku, až po velmi objemné, zmínit lze sbírky vrtaček a vrtáků, elektrických, karbidových a benzínových důlních lamp, signalizačních prostředků, řada fotografií z provozu zdejšího dolu, mechanizačních pomůcek a zařízení.
Samostatnou kapitolou je vozový park, zahrnující důlní lokomotivy různých trakcí, velké množství nákladních vozíků (huntů) z různých období pro dopravu vytěženého materiálu, vozy pro dopravu osob a další vozy pro speciální činnosti v důlním díle. Expozice přiblíží laikovi vlastní metody dobývání a dopravu rud od primitivní ruční, až po současné mechanizované.
Všechny návštěvníky jistě potěší řada provozních exponátů, které při prohlídce uvidíte v akci. Ty nejmenší pak jistě potěší jízda důlním vláčkem temnotami dolu. Uvnitř je stabilní teplota kolem 9 stupňů Celsia a značná vlhkost. Vhodná je proto pevnější obuv a teplejší oblečení.
Důl v Chrustenicích jako magnet pro filmaře
Důl Chrustenice vypadá jako kdyby ho horníci opustili teprve nedávno a proto je ideální pro filmové štáby. V letech 1996 a 2000 zde točil režisér Hynek Bočan seriál Zdivočelá země. Další byl celovečerní film s Jiřím Schmitzerem Bumerang (1996) nebo seriál Neviditelní (2014). Točila se zde ale i pohádka Čertí brko (2017). Britská společnost zde natočila pro Discovery Channel hraný dokument o katastrofě na americkém uhelném dole Quecreek v Pensylvánii.
Vznikla zde také upoutávka na počítačovou hru Lara Croft Tomb Rider. Řádil tady také rapový zpěvák Kanye West při natáčení videoklipu Diamond Sierra Leone o zneužívání dětské práce v diamantových dolech. Televizní štáby si z chrustenické expozice často půjčují i materiál na natáčení. Naposledy to byly přilby a lampy pro drama Dukla 61 (2018). V americkém drama Serena (2014) s Jennifer Lawrence natáčeném poblíž Nižboru se objevily koleje s mašinkou a vozíčky (hunty).