ÚvodAktualityHolandsko v Česku: dům, zahrady, větrné mlýny, sýry, dřeváky i keramika
Památky

Holandsko v Česku: dům, zahrady, větrné mlýny, sýry, dřeváky i keramika

  • 9. srpna 2024
Poslechněte si audio verzi článku
Rozkvetlé tulipány, větrné mlýny, vodní kanály, sýry a dřeváky: tak znají Holandsko turisté. Víte, že holandské stopy objevíte i u nás? V Kroměříži můžete obdivovat Holandskou zahradu, ve Veltrusech Holandský domek a větrných mlýnů stojí po Česku tolik, že je nespočítáte ani na prstech obou rukou.
Kdysi jich prý v českých zemích stávalo téměř tisíc. Nejvíc větrných mlýnů se točilo na Moravě mezi Přerovem, Ostravou a Opavou, a také na náhorní plošině Nízkého Jeseníku u horního toku řeky Odry. Krajině, kde dobře foukalo a tak se tu i dobře mlelo, se dokonce říkalo Moravské Holandsko. Jeden z nejkrásnějších a nejlépe dochovaných větrných mlýnů najdete v Cholticích na Opavsku, další mlýn stojí v Bravinném . Oblíbeným cílem výletů za větrnými mlýny bývá také jižní Morava a větrný mlýn v Kuželově, o který pečuje brněnské Technické muzeum, větrný mlýn v Rudici nebo větrný mlýn v Kloboukách u Brna. Mlýny podobné těm holandským najdete také ve Vrátně u Mšena anebo v Krchlebech na Nymbursku.
 

Tulipány a Holandská zahrada

Holandské týdny pořádají zahradní centra na jaře, kdy raší a kvetou cibuloviny a hlavně tulipány všech barev. Na ty si budete muset ještě téměř půl roku počkat, ale Holandskou zahradu můžete navštívit hned. Říká se tak části Květné zahradyKroměříži, kde se kdysi cibuloviny pěstovaly ve zvláštních vyvýšených záhonech, skládaných do geometrických vzorů; ty mimochodem vycházely z dobových holandských předloh. Právě teď tu najdete v plné kráse trvalky a letničky – a samozřejmě i Neptunovu kašnu a Pomerančovou zahradu. Okamžik, kdy se citrusy a další subtropické rostliny v přenosných květináčích přestěhují do skleníků, bývá pro Kroměříž neklamným znamením, že končí teplý podzim a přichází zima.
 

Holandský selský dům ve Veltrusech

V parku u zámku Veltrusy najdete plnou náruč exotiky, například egyptský pavilon, most se Sfingou nebo dórský chrám, proč tedy ne i stavbu, nazývanou Holandský selský domek? Přízemní budova v severní části zámeckého parku kdysi sloužila jako obydlí sadaře a později hajného, a také jako vycházkový nebo lovecký pavilon se salou terrenou, kde se panstvo zastavovalo při výletech k odpočinku a občerstvení. Dnes má domek běžnou okrovou barvu, ale kdysi podtrhovaly holandský styl červeně natřené zdi, členěné bělavými linkami a bílými rámy kolem oken, které měly připomínat stavby z režného cihelného zdiva. Dnes Holandský domek slouží jako galerie a výstavní prostor.
 

Delftská fajáns: zámek Křinec v modrobílé

Holandský Delft je kouzelné městečko, které proslavil rodák Jan Vermeer, malířská škola a také modrobílá keramika. Prazvláštní ozvěnou dalekého Holandska jsou rokokové salonky na zámku v Křinci. Majitelé typického venkovského sídla nižší šlechty ve středním Polabí prý neměli tolik peněz, aby komnaty vybavili hedvábnými tapetami a leštěným dřevěným obložením, a tak zvolili výmalbu ve stylu oblíbené keramiky. Vybrali si skvěle, salonky představují skutečný unikát a neměl by si je nechat ujít žádný milovník Holandska.
 

Kde si budete připadat jako v Holandsku?

  • Třeba tam, kde si můžete koupit báječné klapající dřeváky, od těch holandských k nerozeznání. Tip portálu Kudy z nudy: vydejte se do Volar na Slavnosti dřeva. Letošní 26. ročník proběhne od 17. do 18. srpna 2024 a jako obvykle půjde o dny naplněné vůní dřeva, historickými řemesly, lidovým trhem, kulturním programem, přátelskou atmosférou, dobrým jídlem a pitím.
  • Vyzkoušet můžete i Festival bio vín a sýrůMikulově. Slavnost, která proběhne 21. září 2024, představí malé faremní i nefaremní zpracovatele mléka a mléčných výrobků, chystá se také národní soutěž malých sýrařů z Čech, Moravy a Slovenska.
Cesty za uměním: Rembrandt, obraz Učenec ve studovně a portrét Jana Amose Komenského

Cesty za uměním: Rembrandt, obraz Učenec ve studovně a portrét Jana Amose Komenského

Učenec ve studovně z roku 1634 je jediný Rembrandtův obraz ve sbírce pražské Národní galerie. Před několika lety byl hvězdou výstavy, věnované portrétu holandského zlatého věku v 17. století, a vy ho můžete vidět ve sbírkách starého umění. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vydat po stopách jeho autora, světoznámého nizozemského malíře Rembrandta van Rijna (15. července 1606 Leiden – 4. října 1669 Amsterdam).

Větrný mlýn na Kanciborku v Třebíči Památky

Větrný mlýn na Kanciborku v Třebíči

Starý mlýn na mletí třísla stojí ve čtvrti Stařečka. Byl postaven v roce 1836 pro potřeby Budischowského závodů a mlela se v něm smrková i borová kůra na takzvané tříslo.

10 tipů na nejhezčí větrné mlýny aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů na nejhezčí větrné mlýny aneb ve stínu i na výsluní

Za krásnými větrnými mlýny nemusíte jezdit do Holandska, stačí se s Kudy z nudy toulat po Čechách, Moravě a Slezsku. Vypravte se s námi do mlýnů, které pamatují dávné časy a proměnily se v zajímavá muzea, i do mlýnů, které vznikly docela nedávno. Dokonce vám nabídneme místa, kde se můžete ubytovat anebo najíst!

Zámek Rájec nad Svitavou  – architektonický skvost Moravy Památky

Zámek Rájec nad Svitavou – architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763–1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.

Moravská galerie v Brně – Místodržitelský palác Kultura

Moravská galerie v Brně – Místodržitelský palác

Místodržitelský palác Moravské galerie v Brně nabízí rozsáhlou expozici Brno předměstí Vídně, která přibližuje lokální umění v kontextu vídeňské tvorby, přičemž kombinuje ukázky vysokého umění i uměleckého řemesla.

Větrný mlýn Chvalkovice Památky

Větrný mlýn Chvalkovice

Větrný mlýn holandského typu je postaven z cihel a kuželová střecha je kryta šindelem. Mlít se zde začalo v roce 1873 a prvním mlynářem byl Josef Vítek. Po něm se mlýnu přezdívá "Vítkův mlýn".

Větrný mlýn Světlík Památky

Větrný mlýn Světlík

Větrný mlýn Světlík je jedním z největších dochovaných větrných mlýnů v České republice. Je jediným mlýnem holandského typu s dochovaným technickým vybavením v Čechách. Mlýn není veřejnosti přístupný.

Větrný mlýn v Kuželově Památky

Větrný mlýn v Kuželově

Expozici mlynářství a života na Horňácku můžete zhlédnout v areálu u větrného mlýna v Kuželově. Samotný mlýn je jedním z mála dodnes zachovalých větrných mlýnů tzv. holandského typu. Větrný mlýn se nachází na nezalesněném hřbetu Bílých Karpat nad obcí Kuželov, jihozápadně od Velké nad Veličkou.

Zámek Mnichovo Hradiště – putování za Valdštejnem i Casanovou Památky

Zámek Mnichovo Hradiště – putování za Valdštejnem i Casanovou

Prohlídka návštěvníkům nabídne zámecké divadlo s původními kulisami, duchcovskou knihovnu spravovanou Giacomem Casonovou nebo hrobku slavného válečníka Albrechta z Valdštejna. Od května 2013 je otevřena nová expozice ke 180. výročí setkání "Sv. Aliance".

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad Příroda

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Zahrada se využívá k výstavám, koncertům, slavnostem a také k procházkám a příjemnému trávení volného času.

Obrazárna Pražského hradu Kultura

Obrazárna Pražského hradu

V Obrazárně jsou po celý rok vystavena díla z proslulých sbírek císaře Rudolfa II. Mezi více než stovkou unikátních děl nechybí obrazy Tiziana, Aachena či Rubense. Nově je obrazárna otevřena od 1.1.2023.

Věda a historie není nuda: astronomie a pozorování hvězd,  hvězdné mapy, Mikuláš Koperník a Galileo Galilei

Věda a historie není nuda: astronomie a pozorování hvězd, hvězdné mapy, Mikuláš Koperník a Galileo Galilei

Na portálu Kudy z nudy vás provedeme dějinami astronomie, zastavíme se u velikánů jako byli Mikuláš Koperník či Galileo Galilei, a podíváme se i do Rudolfínské Prahy v době, kdy v ní žili Tycho Brahe a Johannes Kepler. Porovnáme starobylé i moderní hvězdné mapy a nakonec zamíříme do unikátních astronomických observatoří, hvězdáren a planetárií. Takže vzhůru ke hvězdám!

Větrný mlýn v obci Arnoltice Památky

Větrný mlýn v obci Arnoltice

Větrný mlýn holandského typu, který byl postaven v roce 1830, najdeme na jihozápadním okraji Arnoltic uprostřed obecní zástavby.

Holandský selský dům a Galerie Na Konci světa Kultura

Holandský selský dům a Galerie Na Konci světa

Zveme vás do překrásného prostředí zámeckého parku Veltrusy, do jeho severního cípu, kde stojí Holandský selský dům. Místo nabízí občerstvení, dětské hřiště, odpočinkový prostor, bezbariérový přístup.

Větrný mlýn v Příčovech Památky

Větrný mlýn v Příčovech

Na skalnatém návrší u Příčov se vypíná torzo větrného mlýnu holandského typu. Jde o zbytky jednoho z nejstarších, nejkrásnějších a největších větrných mlýnů holandského typu nejen u nás, ale dokonce i v celé Evropě. Lokalita je volně přístupná.

Bukovanský mlýn – areál zážitků pod lopatkami Zážitky

Bukovanský mlýn – areál zážitků pod lopatkami

Rozhledna ve stylu větrného mlýna holandského typu vysoká 15 m je zdaleka viditelnou dominantou nad obcí Bukovany. Kolem mlýna vyrostl areál hotelu s restaurací nabízející krajovou kuchyni, jízdy na koních, zahrát si zde můžete také minigolf.

Projížďka na kole Českým Holandskem

Projížďka na kole Českým Holandskem

Nenáročný cyklovýlet vás zavede do unikátní krajiny v okolí soutoku dvou největších českých řek, Vltavy a Labe. Cesta se ubírá po protipovodňových hrázích, kolem přístavu a několik kilometrů také pod úrovní hladiny plavebního kanálu.

Větrný mlýn Vrátno poblíž Mšena Památky

Větrný mlýn Vrátno poblíž Mšena

Větrný mlýn Vrátno je dominantou krajiny severně od obce Vrátno. Byl vystaven roku 1870 a jedná se o mlýn holandského typu s neobvykle vysokou kuželovitou střechou s vikýři. Mlýn je v současnosti veřejnosti nepřístupný, probíhá zde rekonstrukce.

Větrný mlýn Přemyslovice Památky

Větrný mlýn Přemyslovice

Původně dřevěný mlýn holandského typu byl do Přemyslovic z nedalekého Plumlova přestěhován roku 1841.

Baťův kanál – dovolená na obytných motorových lodích a hausbótech Letní sporty

Baťův kanál – dovolená na obytných motorových lodích a hausbótech

Pobyt blízko vody nebo přímo na vodě má své nenapodobitelné kouzlo. Pokud chcete strávit dovolenou, víkend nebo třeba jen několik hodin na lodi, nemusíte hned vyrážet do Holandska nebo Francie. Podobnou příležitost už totiž máte i u nás, a to na moravském Baťově kanálu, zvaném Baťák.

Kovářův větřák ve Štípě Památky

Kovářův větřák ve Štípě

Jeden z našich nejmenších dochovaných mlýnů holandského typu postavený v letech 1858 – 1860 najdete ve Štípě na Zlínsku. Mouka se tu mlela až do druhé světové války.

Podzámecká zahrada v Kroměříži Příroda

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Původně užitková a květinová zahrada se v 17. století proměnila v nádhernou barokní zahradu, architektonicky propojenou se zahradním průčelím zámku. Vzácné rostliny a dřeviny doplňují potůčky a rybníky, romantické malé stavby i originální sochařská výzdoba.

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze Příroda

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze

Mezi nejvýraznější stavby českého raného baroka patří Valdštejnská zahrada v areálu Valdštejnského paláce na Malé Straně v Praze. Místo je sídlem Senátu České republiky. Zahrada se stala nejen příjemným místem pro odpočinek, ale díky aktivitám Senátu i kulturním stánkem.

Scholzeho větrný mlýn v Hrádku nad Nisou Památky

Scholzeho větrný mlýn v Hrádku nad Nisou

Mlýn holandského typu postavil v letech 1842 – 1843 tesař Josef Schulz. Vystřídalo se zde mnoho mlynářů, v 90. letech 19. století z něj byla odstraněna křídla a poté došlo k přestavbě na seník. Dnes je mlýn opraven a slouží jako rekreační objekt.

Pension Větrný mlýn u Růžové Ubytování

Pension Větrný mlýn u Růžové

Větrný mlýn holandského typu z roku 1844 stojí na vrchu Petřín (Sturmberg) na okraji obce Růžová.

Králičí kopec v areálu Květné zahrady Kroměříž Příroda

Králičí kopec v areálu Květné zahrady Kroměříž

Prostoru mezi bažantnicí a Ptáčnicí vévodil od 17. století uměle navršený kopeček se spletí nor určených pro chov králíků. Byl také atrakcí pro pobavení biskupových hostů, kteří mohli dobře namířeným proudem vody zvířata z děr vyhánět.

Naučná stezka Po stopách Mariany Oranžské Příroda

Naučná stezka Po stopách Mariany Oranžské

Naučná stezka mapuje život nizozemské princezny Mariany Oranžské v oblasti Bílé Vody a Zlotého Stoku. Princezna se zasloužila o ekonomický rozvoj celé oblasti a hned za hranicemi v Polsku si vystavěla nádherný zámek. Okružní naučná stezka měří 10 km

Větrný mlýn Hodslavice Památky

Větrný mlýn Hodslavice

Větrný mlýn holandského typu se nachází na návrší západně od obce Hodslavice. Mlýn pochází z roku 1864. Poslední mlynář mlel a šrotoval do roku 1931, kdy odstranil mlecí zařízení a v roce 1939 mlýn přestavil na obytnou budovu.

Větrný mlýn v Dolním Sklenově Památky

Větrný mlýn v Dolním Sklenově

Větrný mlýn, a to holandského typu, byl v Dolním Sklenově, místní části Hukvald, od nepaměti. Patři ke sklenovskému fojtství. Také se na pozemcích fojství nacházel. Původně byl dřevěný.

Větrný mlýn Partutovice – nejzachovalejší dřevěný větrný mlýn v Česku Kultura

Větrný mlýn Partutovice – nejzachovalejší dřevěný větrný mlýn v Česku

Jedná se o větrný mlýn dřevěný, nazývaný beranní neboli německý. Má tvar dřevěného čtyřstěnného hranolu a celá stavba se proti větru otáčí i s perutěmi – na rozdíl od méně obvyklého holandského typu mlýna, který je zděný, stavba má válcovitý, kónický tvar, zužující se do výšky.

Národní galerie v Praze – Šternberský palác Kultura

Národní galerie v Praze – Šternberský palác

Ve Šternberském paláci byla od 11. prosince 2020 otevřena nová stálá expozice Staří mistři II, představující kolekce italské malby 14. a 15. století, nizozemského umění 17. a 18. století a středoevopské malířství 17. a 18. století.

Cesty za uměním: ošklivá vévodkyně Markéta Pyskatá aneb nejošklivější obrazy světa

Cesty za uměním: ošklivá vévodkyně Markéta Pyskatá aneb nejošklivější obrazy světa

Co je ošklivé a co je naopak krásné, když každý máme jiný vkus a líbí se nám jiné věci? Ohledně nejošklivější ženy světa ale panuje vzácná shoda: namaloval ji vlámský malíř Quentin Matsys kolem roku 1513 a obrazu se říká Ošklivá vévodkyně anebo groteskní stará žena.

Holandský selský dům ve Veltrusech Památky

Holandský selský dům ve Veltrusech

Unikátní a provozně ojedinělá stavba byla v roce 2015 celkově opravena. Jednalo se nejen o rekonstrukci holandského selského domu, ale i přístavku.

Holandský větrný mlýn v Krchlebích Památky

Holandský větrný mlýn v Krchlebích

Manželé Jaroslava a Bohumil Tuzarovi 
z Krchleb na Nymbursku si splnili svůj neobvyklý sen. V průběhu několika let vyrostl na jejich zahradě větrný mlýn holandského typu, který se stal zajímavou dominantou obce.

#světovéČesko a dovolená na Baťově kanálu v holandském stylu

#světovéČesko a dovolená na Baťově kanálu v holandském stylu

Pro Holanďany je plavba na lodi tak samozřejmá jako pro nás víkendy strávené na chatě. Co kdybyste si letos v létě užili dovolenou v holandském stylu? Stačí si domluvit pronájem lodě a vyrazit na Baťův kanál, který se táhne voňavými loukami jižní a východní Moravy dlouhé desítky kilometrů.

Sýrárna – Holandské sýry S.Ý.R. Gurmánská turistika

Sýrárna – Holandské sýry S.Ý.R.

Výkroje různě vyzrálých sýrů nejen z Holandska obohacené o chutné dresinky, suché klobásky a nabídka moravských a českých vín.

Větrný mlýn Janov v Českém Švýcarsku Památky

Větrný mlýn Janov v Českém Švýcarsku

Centrální kruhová stavba holandského typu pochází z roku 1844. Je postavena z neomítnutého kvádrového zdiva. Někdejší mlýn dnes slouží jako rekreační objekt a není veřejnosti přístupný.

La Grace – replika korzárské brigy ze 17. století křísí českou námořní historii

La Grace – replika korzárské brigy ze 17. století křísí českou námořní historii

La Grace je replika historické lodi, která od roku 2010 brázdí vody moří a oceánů. Podle dostupných pramenů se La Grace jmenovala loď prvního českého námořníka a také skutečného českého korzára Augustina Heřmana. Ten opustil české země po bitvě na Bílé hoře a přes tehdejší Nizozemsko se dostal až do Ameriky. S lodí La Grace několikrát přeplul Atlantik a než se usadil, pár let vedl život korzára a přepadal španělské obchodní lodě v Karibském moři. Nutno dodat, že se svolením guvernéra.

Jan Amos Komenský – učitel národů

Jan Amos Komenský – učitel národů

Nejznámějším a nejvýznamnějším pedagogem pocházejícím z našich zemí je Jan Amos Komenský (28. března 1592 Morava – 15. listopadu 1670 Amsterdam). Poslední biskup Jednoty bratrské a učitel Jan Ámos Komenský byl jedním z českých protestantů, kteří museli roku 1628 opustit vlast, protože nechtěli přestoupit na katolickou víru.

#světovéČesko a České Holandsko v Polabí

#světovéČesko a České Holandsko v Polabí

Krajině malebného Polabí se někdy přezdívá České Holandsko – rovinatý region je jako stvořený pro jízdu na kole a v okolí řeky Labe si budete skutečně připadat jako u některého z holandských kanálů. K jedné z nejkrásnějších cyklotras patří například jízda podél řeky Waal. Podobností se Zemí tulipánů však v Polabí kupodivu nalezneme víc – třeba Holandský selský dům či modré salonky zámku Křinec.

Větrný mlýn ve Městě Libavá Památky

Větrný mlýn ve Městě Libavá

Větrný mlýn z druhé poloviny 19. století je nemovitou kulturní památkou. Dlouhou dobu se nacházel ve vojenském prostoru Libavá a je posledním z 25 větrných mlýnů, který se v této oblasti, po působení armády, zachoval.

#světovéČesko a výlet s donem Quijotem za větrnými mlýny

#světovéČesko a výlet s donem Quijotem za větrnými mlýny

Česko je zemí větrných mlýnů – a navíc jejich počet se utěšeně rozrůstá. Zatímco na přelomu tisíciletí bylo starých velikánů s větrnými lopatkami jen pár, dnes jich po kopcích stojí desítky. Slouží jako muzea, neobvyklé chalupy anebo jen tak pro radost místním, kteří je obnovili jako vzpomínku na větrnou minulost svých vesnic a městeček.

Větrný mlýn ve Štípě Památky

Větrný mlýn ve Štípě

Jeden z našich nejmenších holandských větrných mlýnů stojí u čp. 130 asi 500 m jihovýchodně od obce Štípa. Mlýn je hodnotným dokladem lidového stavebnictví a jedinou dochovanou památkou tohoto druhu ve zlínském okrese.

Další aktuality

Na hrady a zámky po celý rok: nejoblíbenější památky Česka, kde to žije i na podzim a v zimě

Kdekdo ještě pamatuje časy, kdy koncem října hrady a zámky zabouchly dveře a další návštěvníci se dovnitř podívali až na jaře. Všechno už je jinak a řada míst už má otevřeno celý rok, případně nabízí speciální prohlídky anebo zkrácené zimní trasy. Pojďte si s portálem Kudy z nudy užít krásný podzim i romantickou zimu v hradních a zámeckých interiérech.
29. říjen 2024 19:51
Památky

Dušičky – ozvěny pohanské minulosti

Kdy a proč si připomínáme Dušičky? Druhý listopadový den se slaví Památka všech zemřelých, spojená se vzpomínkou na mrtvé. Podle náboženských představ modlitby živých pomohou zemřelým, duším dlícím v Očistci, k očištění od hříchů na cestě do Nebe. Kořeny tohoto svátku tkví pravděpodobně už v keltských rituálech.
29. říjen 2024 6:39
Památky

10 tipů, kam za sochami Tomáše Garrigua Masaryka

Dne 28. října 1918 bylo Československo mezinárodně uznáno za samostatný stát a Tomáš Guarrigue Masaryk byl poté 14. listopadu 1918 zvolen prvním prezidentem. Svou funkci přijal v 68 letech a svůj úřad zastával téměř 20 let. První československý prezident se dodnes těší velké oblibě a není divu, že je podle něj pojmenovaná řada ulic i náměstí a existuje také množství soch s jeho podobiznou. Kam se za nimi vydat vám poradíme v našich tipech.
28. říjen 2024 12:00
Památky

O tom, že má Česká republika záhadologům a milovníkům tajemna co nabídnout, není pochyb

Naši předci, kteří stavěli nová města, mohutné chrámy a pyšné hrady, si byli vědomi magických energií a bytostí žijících v astrálním světě. Snažili se nové objekty navrhnout tak, aby dobré síly využili a špatné odradili, nebo neutralizovali. Tajné chodby, které dříve patřily k běžnému vybavení budov, v pozdějších letech ztratily na důležitosti, dokumentace o nich zmizela a dnes dráždí naší mysl k jejich opětovanému objevování.
28. říjen 2024 1:45
Památky

Panovníci a státníci našich dějin: tipy na výlety k jejich sochám

Řada panovníků a státníků, jako je například Přemysl Otakar II., Karel IV., Marie Terezie, Josef II. nebo T. G. Masaryk má svoji sochu či pomník. Vybavíte si ale, kde konkrétně ta či ona socha stojí? Za připomínkou našich státníků vás pozveme v dnešních tipech.
28. říjen 2024 1:00
Památky

Domeček, vila, zámek, tvrz i Hrádeček: víte, kde bydleli naši prezidenti?

Na rozdíl od Spojených států a jiných zemí, kde má prezident jasně určené sídlo, si naše hlavy státu mohou svůj domov vybrat. Jako první se samozřejmě nabízí Pražský hrad, ale z našich prezidentů tam bydleli jen někteří. Víte, která místa zvolili a kam jezdili na letní byty? A který dům nejčastěji sloužil jako soukromé prezidentské sídlo?
27. říjen 2024 10:34
Památky

Šest hřbitovů v Česku, které budí pozornost i nahánějí strach

Hřbitovy nejsou jen místem, kam lidé přicházejí uctít památku svých blízkých. Někteří je vyhledávají jako oázu klidu uprostřed všedního ruchu, jiní zase pro jejich mrazivou pověst, unikátnost nebo slavná jména. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za šesticí výjimečných hřbitovů napříč Českou republikou.
27. říjen 2024 9:00
Památky

Národní muzeum, Národní divadlo, katedrála sv. Víta a další stavby, na které může být hrdý každý Čech

Národní hrdost a vlastenectví nejsou prázdná slova. Využijte 28. říjen a výročí vzniku samostatného československého státu k pěknému výletu a vydejte se s portálem Kudy z nudy navštívit stavby, které budoval „národ sobě“ a našim předkům byly tak drahé. Tradice pokračuje dodnes a zajímavé projekty provázely i nedávné 100. výročí vzniku republiky.
26. říjen 2024 11:18
Památky