Jedinečný výhled z věže kostela na Historické město roku 2002. Součástí prohlídky je i vstup do prostoru zachovalého ojedinělého krovu, který dodnes uchvacuje všechny odborníky svou lehkostí a subtilností.
Stavba původně plánovaných dvou věží probíhala od poloviny 14. století, ale dokončena byla pouze jedna z věží, a to jižní věž.
53 m vysoká věž gotického kostela sv. Jakuba v Prachaticích začala sloužit turistům jako vyhlídková věž od 1. června 2006. Dendrologický průzkum unikátního krovu ukázal, že byl postaven ze dřeva skáceného v letech 1474–75 a naštěstí nebyl poškozen žádným z velkých požárů, které řádily ve městě v letech 1507 a 1832.
Jednou ze zajímavostí je i
hodinový stroj z konce 18. století. Stroj věžních hodin z kostela sv. Jakuba v Prachaticích byl objeven ve věži kostela v roce 1990, kam byl zřejmě odsunut při instalaci nového stroje v roce 1898 a téměř sto let tu stál stranou pod nánosem prachu a holubího trusu. U krovu najdete informační tabule o historii kostela a další zajímavosti. Ke krovu vedou původní dřevěné schody, které město nechalo opravit, a místy podél nich postavilo zábradlí.
Na jižní straně této věže pod ochozem v okně visel malý “
soumarský zvonek”, kterým se v dávných dobách zvonívalo na znamení, že se zavírají městské brány (podle jiných pramenů tu byl proto, aby soumaři na Zlaté stezce nezabloudili). Celkem měl prachatický kostel
do roku 1942 pět zvonů, z nichž ten největší Jakub je v menší věži a váží 31 centů. Ulil jej roku 1521 pražský zvonař mistr Bartoloměj. Po válce zůstal na kostele jen jeden zvon. Nyní má kostel
čtyři zvony: Jakub, Jan Neumann, Salve a umíráček.
Vnitřní výzdoba chrámu se skládá z honosných kamenických děl a dřevěných gotických reliéfů, které zdobí raně barokní hlavní oltář. Jeho střed tvoří barokní sochy P. Marie, sv. Dominika a sv. Kateřiny Sienské od F. Ramblera ze začátku 18. stol. Historicky zajímavá je též kazatelna z 18. století. V pravé lodi je gotický vchod do
kaple sv. Jana N. Neumanna, kde se nacházejí
části nástěných maleb s biblickými motivy. V úzké uličce podél jižní strany kostela je na zdi domu čp. 31 sgrafitový obraz Večeře Páně z roku 1563, který sice není výzdobou samotného chrámu, ale má velkou kulturně historickou hodnotu.
Objevte tajemství 53 m vysoké věže kostela sv. Jakuba v Prachaticích, unikátního krovu a historických zvonů.
Stavba původně plánovaných dvou věží kostela sv. Jakuba v Prachaticích začala v polovině 14. století.
Byly plánovány dvě věže, ale dokončena byla pouze jižní věž.
Jižní věž kostela sv. Jakuba je 53 m vysoká.
Jižní věž slouží turistům jako vyhlídková věž od 1. června 2006.
Unikátní krov byl postaven ze dřeva skáceného v letech 1474-75.
Návštěvníci mohou vidět zachovalý ojedinělý krov, informační tabule o historii kostela a další zajímavosti.
Císařský zvonek byl umístěn koncem 18. století, objeven ve věži v roce 1990 a původně byl používán k znamení, že se zavírají městské brány.
Na hlavním oltáři jsou barokní sochy P. Marie, sv. Dominika a sv. Kateřiny Sienské od F. Ramblera ze začátku 18. století.
Nyní má kostel čtyři zvony: Jakub, Jan Neumann, Salve a umíráček.
Sgrafitový obraz Večeře Páně z roku 1563 má velkou kulturně historickou hodnotu.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.