V Prachaticích můžete navštívit muzeum, které vás uvede do světa loutkářství a lesku manéží. Přímo v expozici je možnost zhlédnout slavné inscenace loutkových her v historických divadélkách. Muzeum je stálou expozicí Národního muzea v Praze.
První část expozice v
Prachaticích je věnována
historii české loutky od nejstarších loutkářů přes rodinná a spolková divadla až k profesionálním scénám. Kromě tradičních Čertů a Kašpárků se návštěvníci setkají s loutkami zhotovenými podle předloh M. Alše, V. Suchardy či J. Trnky.
Návštěvník může dále obdivovat umně vyrobené loutky, které jsou umístěny do "dětského pokojíku". Na některých divadélkách je patrné, že vznikala v době národního obrození. Jedno z
rodinných divadel z počátku 20. století tak hrdě nese nápis "Národ sobě".
Divák postupně expozicí projde až k pomyslnému obchodu, který obsahuje další ukázky
dřevěných loutek. Díky informačním panelům se návštěvníci také dozví, že se dříve na trzích prodávaly výrobky s hlavičkami z chleba – byly populární, protože byly mnohem levnější než ty, které byly ručně vyřezávané celé.
Ze 20. a 30. let minulého století jsou zastoupeny mimo jiné loutky
Spejbla, Hurvínka, Máničky a Žeryka. Kolem nich víří v pomalém tempu figurína krasobruslařky, kterou pro Skupovo divadlo vytvořil Jiří Trnka.
Ve druhé části – v jediném
cirkusovém muzeu v Čechách jsou vystaveny nejen plakáty, fotografie, dokumenty, ale návštěvník se ocitne v cirkusové manéži s hrazdami, perskou tyčí, jednokolkami, žonglérským náčiním a s cirkusovými kostýmy.
Součástí expozice je i motocykl, na kterém jezdili Medvědi s Cibulkou. Ve filmových ukázkách ožívají v rukách předních českých kouzelníků vystavené kouzelnické rekvizity a aparáty (nejstarší z počátku 19. století).
V žádném jiném českém muzeu není vystavena
historická putovní atrakce – panoptikum s voskovými hlavami historických osobností i
s pohyblivou mořskou pannou.
Poznejte historii českých loutek a cirkusové kultury v unikátním muzeu v Prachaticích, včetně panoptika s voskovými hlavami.
Expozice pokrývá historii české loutky od nejstarších loutkářů, přes rodinná a spolková divadla, až po profesionální scény.
Návštěvníci mohou vidět tradiční Čerty, Kašpárky a loutky zhotovené podle předloh M. Alše, V. Suchardy nebo J. Trnky.
Na některých divadelkách je patrné, že vznikaly v době národního obrození, a jedno z rodinných divadel z počátku 20. století nese nápis 'Národ sobě.'
Ve druhé části mohou návštěvníci vidět cirkusové rekvizity jako hrazdy, perskou tyč, jednokolky, žonglérské náčiní, cirkusové kostýmy a motocykl, na kterém jezdili Medvědi s Cibulkou.
Součástí jsou také filmové ukázky, kde ožívají kouzelnické rekvizity a aparatury v rukách českých kouzelníků.
Muzeum vystavuje historickou putovní atrakci - panoptikum s voskovými hlavami historických osobností a s pohyblivou mořskou pannou.
Figurínu krasobruslařky pro Skupovo divadlo vytvořil Jiří Trnka.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.