Archeologické muzeum v přírodě Villa Nova se nachází v malebné oblasti Orlických hor na cestě mezi Rychnovem nad Kněžnou a Deštným v Orlických horách. Archeoskanzen Villa Nova se snaží přiblížit středověkou kolonizační vesnici.
Archeoskanzen Villa Nova se snaží přiblížit středověkou kolonizační vesnici. Osídlení, které se soustřeďovalo převážně v úrodných údolích řek se postupně začalo šířit i do vyšších, již ne tak výhodných poloh. Docházelo k masivnímu odlesňování a v nově vyklučených prostorech se zakládala města a vesnice. Jejich lokátoři však vždy museli dbát na to, aby na zvoleném místě byl dostatek vody a potřebných surovin.
Návštěvou skanzenu se vrátíte v čase minimálně o sedm set let, do období vlády Přemyslovců. Život ve skanzenu začíná prohlídkou stavení napůl zahloubených v zemi – polozemnicích. Roubená polozemnice je rekonstruována podle nálezu z lokality Mariánská louka v Děčíně a časově spadá do konce 13. století. Stavení ve skanzenu jsou postavena podle proncipu experimentální archeologie, tj podle archeologických nálezů, k opracování se používají repliky pravěkých nástrojů. Stavělo se z vepřovic, cihel z ušlapané hlíny usešených na slunci. Mimo obytných domků jsou tu k vidění různé středověké stavby od chlebových pecí, přes stodolu, až po kovárnu.
Skanzen je volně přístupný po celý rok. Pokud máte zájem o prohlídku s průvodcem, zavítejte do Uhřínova od května do října přes víkend, o prázdninách je otevřeno každý den. Přes léto se zde koná řada kulturních akcí.