Železobetonová stavba bývalého vodojemu na severozápadním okraji kladrubského areálu tvoří novodobou vertikální dominantu severozápadní části areálu. Vystoupejte po 87 schodech do výšky 17 metrů a užijte si pohled na areál hřebčína z ptačí perspektivy.
Areál kladrubského hřebčína potřeboval stabilizovanou zásobu vody, proto byl na počátku 20. let 20. století vybudován tehdy moderní gravitační vodovod, jehož součástí byly stavby vodárny a vodojemu. Autorem obou staveb byl pravděpodobně architekt Alois Dlabač.
Technická stavba železobetonové rámové konstrukce svým kvalitním architektonickým pojetím s prvky tzv. rondokubismu představuje hodnotný moderní doplněk souboru historických staveb.
Jde o typovou stavbu vodojemu Aknaglobus. Čtyři nosné železobetonové pilíře a kruhový dřík nesou kruhovou horní část s reservoárem. Nosné pilíře a dřík jsou ve třech výškových úrovních propojeny žebry.
Vodárenský objekt ztratil svou původní funkci v 70. letech 20. st., kdy byl hřebčín společně s celou obcí napojen na nově vybudovaný vodovod.
Novodobá přestavba věžového vodojemu na vyhlídku proběhla v rámci projektu „Obnova součástí národní kulturní památky Hřebčín v Kladrubech nad Labem“ podpořeného z Integrovaného operačního programu v roce 2015. Výstup na vyhlídku je umožněn novým vnějším ocelovým schodištěm.
V nejvyšším patře rozhledny je umístěna výstava s názvem Vyhlídka do minulosti, která návštěvníkovi přiblíží srozumitelnou a poutavou formou prostřednictvím ilustrací jedinečnost Krajiny pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem zapsané v roce 2019 na prestižní seznam UNESCO.
Rozhlednu můžete navštívit bez průvodce.
Prohlédněte si železobetonovou vodárenskou věž v Kladrubech nad Labem, vyznačující se unikátní architekturou a fascinujícími výhledy.
Jedná se o železobetonovou stavbu bývalého vodojemu, která nyní slouží jako vyhlídková věž.
Pro dosažení vrcholu věže je potřeba vyjít po 87 schodech.
Na vrcholu je výstava s názvem 'Vyhlídka do minulosti', která prostřednictvím ilustrací ukazuje unikátnost kladrubského areálu pro chov a výcvik kočárových koní.
Z vrcholu věže se naskýtá pohled na areál hřebčína Kladruby nad Labem z ptačí perspektivy.
Autorem vodárenské věže je pravděpodobně architekt Alois Dlabač.
Areál byl na nový vodovod napojen v 70. letech 20. století.
Stavba vodárenské věže je ve stylu rondokubismu.
Původně sloužila jako vodní rezervoár pro potřeby hřebčína.
Projekt přestavby byl podpořen Integrovaným operačním programem v roce 2015 jako část obnovy národní kulturní památky Hřebčín Kladruby nad Labem.
Vyhlídku je možné navštívit bez průvodce.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.