ÚvodAktuality50 tipů na místa, kde můžete pozvávat vodárenské věže, vodojemy a technické unikáty
Památky

50 tipů na místa, kde můžete pozvávat vodárenské věže, vodojemy a technické unikáty

Vodárenské věže a vodojemy překvapují svou krásou i technickou účelností. Některé se starších „dam“ dnes slouží jako originální rozhledny, jiné se staly lukrativním místem na bydlení anebo volnočasovým prostorem. Ovšem nechybí ani takové, které byly postaveny zcela nedávno a svou funkci zásobárny vody vzorně plní. Nahlédněte do našich tipů! Která věž vám přijde nejzajímavější?
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Věžový vodojem v Kouřimi Památky

Věžový vodojem v Kouřimi

Věžový vodojem v Kouřimi postavil v letech 1929 až 1930 A. Hrázský a F. Jenč z Mladé Boleslavi podle projektu architekta Františka Jandy ve funkcionalistickém duchu. Vodojem sloužil od počátku jako spotřební a požární, dodnes je stále funkční.

Industriální stezka Plzní – objevte industriální zajímavosti Plzně a Plzeňského kraje Památky

Industriální stezka Plzní – objevte industriální zajímavosti Plzně a Plzeňského kraje

S Industry Open se vydáte za poznáním industriálního dědictví plzeňského regionu, o němž se všeobecně ví hlavně to, že je spjat s pivem. Nechte se přesvědčit, že to zdaleka není všechno. Industriální stezka sdružuje soubor technických památek a industriálních zajímavostí v Plzni a Plzeňském kraji.

Vodojem na Dobré Vodě v Jablonci nad Nisou Památky

Vodojem na Dobré Vodě v Jablonci nad Nisou

Vodojem v secesním stylu byl postaven v roce 1915, svému účelu sloužil do druhé poloviny 20. století, potom chátral a kolem roku 2010 se uvažovalo o prodeji nebo demolici. V březnu 2015 byl ale vodojem zapsán na seznam kulturních památek a následně firmou A-Stavby opraven.

Vodárenská věž u Ohrazenic Památky

Vodárenská věž u Ohrazenic

V Ohrazenicích u Turnova stojí futuristický, třicet metrů vysoký vodojem. Jeho zahnuté pilíře vytvářejí korunu, do které přiléhá obří vodárenská koule. Pod ní je ochoz, odkud lze dohlédnout na Český ráj, Ještěd nebo Jizerské hory.

Novomlýnská vodárenská věž v Praze Kultura

Novomlýnská vodárenská věž v Praze

Novomlýnská vodárenská věž je pozoruhodná historická památka, která se stala jednou z dominant nábřeží Ludvíka Svobody. Stojí v Petrské čtvrti na Novém Městě, v místě bývalých pražských Nových mlýnů.

Vodárenská věž Letná Památky

Vodárenská věž Letná

Letenská vodárna je 26 metrů vysoká pětipodlažní vodárenská stavba postavená v novorenesančním slohu. Stanová střecha oplývá vikýři, na špičce střechy je v nástavbě umístěn hodinový stroj. V posledním patře se nachází vnější ochoz umístěný na krakorcích.

Vodárenská věž v Letovicích Památky

Vodárenská věž v Letovicích

Vodárenská věž upoutá návštěvníky města na první pohled, měří 20 m a je součástí I. březovského vodovodu z roku 1911.

Kotěrova vodárenská věž v Třeboni Kultura

Kotěrova vodárenská věž v Třeboni

Na okraji Třeboně, v části Na kopečku stojí vodárenská věž, která díky své výšce 42 metrů a rovinatému okolí je i z pěkné dálky nepřehlédnutelná. Od historického centra je vzdálená necelý jeden kilometr.

Kotěrova vodárenská věž v Praze-Michli Památky

Kotěrova vodárenská věž v Praze-Michli

Michelský vodojem z let 1906 – 1907 navrhl významný český architekt Jan Kotěra. Stavbu vysokou 42 metrů z neomítnutých cihel a s měděnou střechou najdete na okraji pankrácké pláně, v katastru Michle, v ulici Hanusova.

Expozice vodárenství ve vodojemu v Třebíči Památky

Expozice vodárenství ve vodojemu v Třebíči

Ve starém třebíčském vodojemu mohou návštěvníci zhlédnout expozici, která se věnuje historii vodárenství. Samozřejmostí je také atraktivní pohled na město.

Parní vodárna Střekov Památky

Parní vodárna Střekov

Unikátní vodárna s parním strojem a vlastními vodojemy patří mezi technické památky. Je dochována včetně technologie, tedy stojatého parního kotle, parního stroje a vlastních vodojemů.

Vodárenská věž České Budějovice Památky

Vodárenská věž České Budějovice

Komentované prohlídky Vodárenské věže z roku 1724. Součástí jsou dvě video-expozice o historii vodárenství v Českých Budějovicích. Zájemci také zavítají do přilehlého vodojemu, kde je čeká film o koloběhu vody.

Vodárenská vyrovnávací věž na Dívčích hradech v Praze Památky

Vodárenská vyrovnávací věž na Dívčích hradech v Praze

Výraznou dominantu smíchovského břehu Vltavy tvoří vyrovnávací věž Děvín, kterou postavil roku 1977 slavný český architekt Karel Hubáček. Vodárenská věž stojí na vrchu Děvín, v lokalitě Dívčí Hrady, na hranici Hlubočep a Radlic.

Galerie Kupe v Opavě Kultura

Galerie Kupe v Opavě

Kupe je kulturně-umělecký prostor, kde se potkává současná kultura a umění napříč žánry a který přináší komplexní divácký zážitek.

Barokní vodárenská věž Cítoliby Památky

Barokní vodárenská věž Cítoliby

V obci Cítoliby na Lounsku se nachází vodárenská věž, která je památkově chráněna. Sloužila jako čerpací stanice pro potřeby zámeckého vodovodu. Do stávající podoby byla přestavěna v 80. letech 19. století, aby sloužila k bydlení.

Turecká věž v Nymburce Památky

Turecká věž v Nymburce

Turecká věž v Nymburce je zajímavou technickou památkou. Nejspíše původní hradební věž byla přestavěna na renesanční vodárnu.

Vodárenská věž v Týništi nad Orlicí Památky

Vodárenská věž v Týništi nad Orlicí

Nedaleko vlakového nádraží v Týništi nad Orlicí naleznete jednu z dominant tohoto města, prvorepublikovou vodárenskou věž, která dnes slouží jako originální muzeum. Věžní ochoz navíc poskytuje nevšední výhled na město

Galerie buddhistického umění ve vodárenské věži v Třeboni Kultura

Galerie buddhistického umění ve vodárenské věži v Třeboni

Galerie buddhistického umění ve vodárenské věži od významného českého architekta Jana Kotěry je technickou památkou, uměleckou galerií a rozhlednou – tři mimořádná překvapení a netradiční propojení dvou světů na vás čekají v jediné věži v Třeboni Na Kopečku.

Historický vodojem Vápenka ve Skuhrově Památky

Historický vodojem Vápenka ve Skuhrově

Vodojem, který naleznete v obci Skuhrov nad Bělou, pochází z 20. století. Býval zdrojem vody pro vesnici, název odkazuje na vápenec v podloží.

Secesní vodojem ve Skorkově na Vysočině Památky

Secesní vodojem ve Skorkově na Vysočině

Secesní vodojem obecního gravitačního vodovodu se nachází jižně od obce Skorkov na Havlíčkobrodsku. Jde o drobnou stavbu z roku 1912 postavenou podle projektu Václava Špitálského.

Vodárenská věž v Kladrubech nad Labem Památky

Vodárenská věž v Kladrubech nad Labem

Železobetonová stavba bývalého vodojemu na severozápadním okraji kladrubského areálu tvoří novodobou vertikální dominantu severozápadní části areálu. Vystoupejte po 87 schodech do výšky 17 metrů a užijte si pohled na areál hřebčína z ptačí perspektivy.

Zauhlovací a vodárenská věž Vratislavice nad Nisou Památky

Zauhlovací a vodárenská věž Vratislavice nad Nisou

Tato ojedinělá technická stavba tvoří již od doby svého vzniku nedílnou součást panoramatu Vratislavic nad Nisou. Nachází se v areálu bývalé továrny na koberce, dnes areál Intexu.

Maurský dům – historická Maurská vodárna v Lednici Památky

Maurský dům – historická Maurská vodárna v Lednici

Maurská vodárna v Lednici neboli Maurský dům sloužila jako součást systému zásobujícího park vodou a jako lázně zámeckého panstva. Její současnou podobu jí dal v padesátých letech 19. století architekt Jiří Wingelmüller, který při výzdobě fasády kombinoval maurské a gotické prvky.

Rozhledna Ocmanice Zážitky

Rozhledna Ocmanice

Rozhledna na jihozápadní straně obce byla zbudována v roce 2004 na vodojemu a stala se z ní místní dominanta.

Muzeum pražského vodárenství a vodárna Podolí Kultura

Muzeum pražského vodárenství a vodárna Podolí

V muzeu se seznámíte s historií úpravy a dopravy vody v Praze, s procesem výroby pitné vody v Úpravně vody Podolí a exkurzi zakončíte komentovanou procházkou kolem areálu vodárny.

Vodárenská věž v Opavě Památky

Vodárenská věž v Opavě

Vodárenská věž vznikla na opavském nádraží v roce 1892. Po několika přístavbách dosáhla současné výšky 19 metrů. Nejcennějšími dochovanými prvky jsou původní ocelové, nýtované nosníky a také jedna nádrž na vodu z roku 1892. V současnosti prochází rekonstrukcí a mění se na multifunkční prostor.

Vodárna v Břeclavi Památky

Vodárna v Břeclavi

Věžový vodojem v Břeclavi byl budován od dubna 1926 do května 1927. Projektovou dokumentaci pro vodojem vypracoval v letech 1925–1926 autorizovaný inženýr Bohumil Belada a konstruktér Libor Záruba, architektonické úpravy prováděl arch. Adolf Brzotický z ministerstva veřejných prací v Praze.

Vodárenská věž v zámeckém parku Sychrov Památky

Vodárenská věž v zámeckém parku Sychrov

Vodárenská věž byla postavena taktéž v novogotickém stylu roku 1891 podle návrhu Františka Wondrena. Tato novogotická věž nahradila původní vodojem, jehož podobu neznáme.

Chrám kamene – Vodojemy na Špilberku Památky

Chrám kamene – Vodojemy na Špilberku

Věřili byste, že uvnitř východního barokního opevnění Špilberku se ukrývá „chrám“ plný kamenných svědků brněnské historie? Pojďte se přesvědčit! Zveme vás do lapidária umístěného do bývalých vodojemů, které nyní po téměř 100 letech získávají nové využití.

Vodojemy Žlutý kopec v Brně Památky

Vodojemy Žlutý kopec v Brně

Mysteriózní podzemní katedrály z let 1874, 1894 a 1917. Dva cihlové a třetí betonový vodojem, které nemají v Evropě obdoby a jejich návštěva vyrazí dech! Brněnské vodojemy se nachází pod nenápadnou travnatou plochou parku na Žlutém kopci a nabízí jedinečný zážitek.

Vodohospodářská stezka u Vírské přehrady Příroda

Vodohospodářská stezka u Vírské přehrady

Hlavním mottem stezky v mikroregionu Bystřicko je ochrana a využití vodního bohatství. Stezka vychází z obce Dalečín překrásným údolím podél řeky Svratky po pravém břehu vodárenské nádrže Vír až do obce Švařec. Na šestnácti kilometrech trasy si užijete zachovalé přírody a krásných výhledů.

Galerie Vodárenská věž v Táboře Kultura

Galerie Vodárenská věž v Táboře

Výstavy výtvarného umění v neobvyklých prostorách staré vodárenské věže v historickém centru jihočeského města Tábora.

Rozhledna Žernovník z bývalého vodojemu Příroda

Rozhledna Žernovník z bývalého vodojemu

Rozhlednu Žernovník naleznete nedaleko Rájce-Jestřebí na Blanensku. Neobvyklá stavba vznikla ze starého vodojemu, který byl původně určen k demolici. Z 15 metrů vysoké rozhledny je za pěkného počasí výhled na Jeseníky, hrad v Boskovicích i Pálavu u Mikulova.

Industriální stezka kolem řeky Svitavy Památky

Industriální stezka kolem řeky Svitavy

Posvitavská výrobní zóna značí kus významné historie města Brna, kterému přinesla pokrok a rozvoj. V současné době zde dochází k přeměně průmyslových areálů i jednotlivých objektů. Stezka seznámí zájemce s bohatou historií posvitavské výrobní zóny i se slavnou historí průmyslového Brna.

Rozhledna ve vodárenské věži v Kolíně Památky

Rozhledna ve vodárenské věži v Kolíně

Kolínská vodárenská věž, která patří k dominantám města, byla slavnostně otevřena pro veřejnost. Vodojem nyní slouží jako veřejně přístupná rozhledna, která kromě krásného výhledu a přístupu do prostoru bývalé vodní nádrže nabídne tematicky zaměřené expozice a další zajímavý kulturní program.

Vyhlídkové místo Starý vodojem v Sušici Příroda

Vyhlídkové místo Starý vodojem v Sušici

Vyhlídkové místo Stará vodárna nebo také Faustinka pochází z roku 1931. Z vyhlídky je nádherný výhled na město a údolí řeky Otavy.

Rozhledna Suchý vrch Příroda

Rozhledna Suchý vrch

Nejvyšším bodem Bukovohorské hornatiny je dvouvrcholový protáhlý masiv Suchého vrchu (995 m. n. m.). Pod vrcholem, ve výšce 975 metrů, byla postavena stejnojmenná rozhledna, ze které je nádherný rozhled do širokého okolí, např. na Šerlich, Králický Sněžník, Kladsko, Hrubý Jeseník s Pradědem.

Secesní vodárenská věž Nymburk Památky

Secesní vodárenská věž Nymburk

Krásná secesní věž ve tvaru kalicha byla postavena v roce 1904. Jedná se o kulturní památku.

Rozhledna Bratčický vodojem Příroda

Rozhledna Bratčický vodojem

Šestimetrový cihlový vodojem, který zároveň slouží jako turistická rozhledna, naleznete u obce Bratčice mezi Dolními Kounicemi a Rajhradem na jižní Moravě. Pokocháte se zde kruhovým výhledem na Bratčice a okolí či Pálavskými vrchy a Bílými Karpaty na obzoru.

Vodárna Plzeň Zážitky

Vodárna Plzeň

Společnost Vodárna Plzeň umožňuje navštívit vybrané provozy. Nenechte si ujít tuto jedinečnou příležitost a nahlédnout do provozů běžně nepřístupných pro veřejnost.

Vošárna – bývalá barokní prádelna a sušárna Památky

Vošárna – bývalá barokní prádelna a sušárna

Vošárna je národní kulturní památka, která se nachází v obci Raduň. Budova, která dříve sloužila jako prádelna a sušárna, mnoho let chátrala. V současné době jsou prostory Vošárny využívány k pořádání společenských a kulturních akcí.

Galerie Ve Věži Mělník Kultura

Galerie Ve Věži Mělník

Gotická věž Pražské brány představuje nejstarší dochovanou součást středověkého městského opevnění. Současná podoba těla věže pochází z roku 1536. Věž sloužila i jako vězení, později zde byl vybudován vodojem. Od 60. let 20. století je Pražská brána využívána jako galerie výtvarného umění.

Vyhlídka vodárenská věž v Heřmanově Huti Památky

Vyhlídka vodárenská věž v Heřmanově Huti

Šestnáctimetrová betonová vodárenská věž z roku 1908 v Heřmanově Huti je jedním ze dvou dochovaných pivovarských věžních vodojemů v Česku. V roce 2011 prošla celkovou rekonstrukcí a dnes je z ní unikátní vyhlídka, ze které uvidíte Brdy i Český les.

Vinohradská vodárenská věž Památky

Vinohradská vodárenská věž

Vinohradská vodárenská věž je výraznou dominantou v pražském panoramatu. V různých časových obdobích odtud byla dodávána voda i Žižkovu, Strašnicím, Vršovicím, části Nuslí a Pankráce. Svému původnímu účelu sloužila vodárna až do roku 1962.

Stará vodárenská věž v Mladé Boleslavi Památky

Stará vodárenská věž v Mladé Boleslavi

Stará vodárenská věž byla postavená v 1. polovině 18. století a je dnes nejstarší památkou historického městského vodovodu, jednoho z nejstarších v Čechách.

Vodárenská věž Mazanka v Libni Památky

Vodárenská věž Mazanka v Libni

Vodárenská věž Mazanka stojí na rozhraní Libně a Ďáblic. V roce 1904 tuto 42 metrů vysokou stavbu na kruhovém půdorysu vystavěl architekt František Schlaffer. Vešlo se do ní 178 m3 vody, kterou přes 60 let zásobovala pražskou Libeň. Od roku 1988 svému účelu neslouží, vznikl zde prostor k bydlení.

Vodárenská věž u kostela sv. Pavla v Ostravě Památky

Vodárenská věž u kostela sv. Pavla v Ostravě

Výškovou dominantou centra městské části Ostravy-Vítkovic se stala v roce 1880 zvonice, ke které byla v letech 1883 – 1886 přistavěna chrámová loď kostela sv. Pavla. Charakteristickým znakem všech staveb je režné neomítané zdivo.

Šítkovská vodárenská věž v Praze Památky

Šítkovská vodárenská věž v Praze

Jedna z nejstarších pražských vodárenský věží je právě Šítkovská zvaná také Hořejší novoměstská. Nalézá pravém břehu řeky Vltavy na jižním konci Slovanského ostrova v těsném sousedství budovy Spolku výtvarných umělců Mánes.

Historický vodojem Vidim Památky

Historický vodojem Vidim

Vodojem stojící na místě, kde byl roku 1902 realizován hlubinný vrt 212 metrů. Dnes už nefunkční a přeměněno na luxusní obytný dům.

Rozhledna Na vodojemu Kunovice Příroda

Rozhledna Na vodojemu Kunovice

Rozhledna v obci Kunovice na Vsetínsku vyrostla roku 2021 na místě původní již nevyhovující přízemní vodárny, která byla zbourána. Na vyhlídkovou plošinu vede 42 schodů a příchozím se otevře daleký rozhled do kraje.

Zámecká vodárna na Hluboké Památky

Zámecká vodárna na Hluboké

Zámecká vodárna v Hluboké nad Vltavou zásobuje zámecké kašny i zahradu užitkovou vodou je historickou stavbou z poloviny 16. století. Vodní čerpadla pohánějí Francisovy turbíny, které jsou upevněny na dřevěných konstrukcích. Během let 2021 až 2022 prošla důkladnou obnovou.

Penzion ve věži v Bohumíně Ubytování

Penzion ve věži v Bohumíně

Do nejvyššího patra bývalého vodojemu v Bohumíně se vrací život. Penzion má 12 dvoulůžkových pokojů a 1 jednolůžkový pokoj.

Další aktuality

10 tipů, kam vyšplhat na skalní hrádky a zahrát si na loupežníky a princezny aneb ve stínu i na výsluní

Co mají společného skalní hrady a hrádky? Samozřejmě romantické okolí plné skal, lesů a hlubokých strží. Spousty schodů a schůdků, často vyšlapaných do strmých kamenných stěn – nahoru tudíž polezete po svých, ale dolů se dá tu a tam sklouznout po zadku. Ideální cíle výletů pro rodiny s dětmi, plné her a zábavy. Čekají vás také fantastické příběhy plné loupežníků, unesených panen a rytířů bez bázně a hany. Vydejte se s Kudy z nudy na skalní hrady a hrádky!
14. červenec 2025 18:09
Památky

Zlato, zlato, zlato – poznejte místa Česka, která jsou vzácnému kovu zasvěcena

Míst spojených se zlatem, jeho dobýváním anebo výnosným obchodováním je u nás více než dost. Pojďte se za nimi vypravit a poznat neobyčejné turistické trasy po stopách žlutavého kovu, staré štoly a doly související s dobýváním nejvzácnější kovové suroviny minulosti.
13. červenec 2025 10:04
Památky

Kubismus kolem nás: poznejte kubistické ikony a světové rarity v Česku

Ostré hrany, průniky ploch, krystalické struktury – typické prvky českého kubismu, světově unikátního hnutí, které se zrodilo v Praze okolo roku 1910. Avantgardní malířský směr z počátku 20. století, proslavený Pablem Picassem, se v Čechách kreativním způsobem projevil i v architektuře. Naší nejznámější kubistickou stavbou je pravděpodobně Dům U Černé Matky Boží s Grand Café Orient. Víte, že Česko se může pyšnit také světovým kubistickým unikátem? Jediná funkční kubistická lucerna se nachází v Praze na Jungmannově náměstí. Objevte s Kudy z nudy kubistické stavby napříč republikou!
12. červenec 2025 10:50
Památky

Prohlédněte si neobvyklá místa ve večerních hodinách

Noční prohlídky hradů a zámků již nejsou ničím neobvyklým, ale navštívili jste v noci třeba starobylou radnici, kostnici, tajuplný klášter nebo vojenský bunkr? Kam se vypravit na neobvyklé noční prohlídky vám poradí Kudy z nudy!
12. červenec 2025 10:28
Památky

Vypravte se s dětmi za princeznami, Ohnivcem nebo bílou paní

Hrady a zámky již tradičně nabízejí v době letních prázdnin množství kulturních akcí, ale také speciální prohlídky pro nejmladší návštěvníky. Zkrácené dětské prohlídky jsou vedeny zábavnou formou, která potěší i dospělé výletníky. Můžete na ně vyrazit například na zámek Sychrov, Zákupy, Náchod, hrad Grabštejn, Bouzov či zámek v Hluboká.
11. červenec 2025 16:00
Památky

Český permon: když technické památky vyprávějí své příběhy

Věděli jste, že i technické památky mezi sebou každý rok svádějí souboj o prestižní ocenění? Cena Český permon se uděluje osobnostem i institucím, které se výrazně zasloužily o zachování či rozvoj hornických tradic u nás. A výsledkem nejsou jen diplomy na zdi, ale i fascinující místa, která můžete navštívit a dotknout se živé historie pod zemí i nad ní. Objevte s Kudy z nudy hornické poklady Česka, které skrývají víc, než se na první pohled zdá!
11. červenec 2025 12:59
Památky

Objevte československé opevnění: nejzajímavější pevnosti a pěchotní sruby na hranicích

Hledáte tip na letní výlet? Vydejte se na průzkum československého opevnění, které vznikalo zejména ve 30. letech 20. století. Navštivte pevnosti, pevnůstky a tvrze, ve kterých je uložena a představena minulost naší armády. Připravte na velmi nízké teploty v rozmezí od 5° do 10°C. Máte tak ojedinělou příležitost se zchladit, když je horko, nebo se schovat před deštěm v nepříznivém počasí.
10. červenec 2025 21:44
Památky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: známá i neznámá česká, moravská a slezská dvojměstí

Co znamená ta divná pomlčka v názvech měst Frýdek-Místek nebo Sedlec-Prčice? Nic jiného, než že jde o jedno z mnoha dvojměstí, tedy samostatných měst, která se kdysi spojila do jediného. Jak to spojování vypadalo a kdy k němu došlo nebo dochází právě teď? Kolik dvojměstí vlastně v České republice máme? A které je nejznámější, největší anebo má nejdelší název?
10. červenec 2025 21:33
Památky