Dělostřelecká tvrz z let 1935-1938 na Babí u Trutnova měla být po svém dokončení největší dělostřeleckou tvrzí československého pevnostního systému. Dnes tvoří bývalé staveniště tohoto mohutného vojenského komplexu významnou stavebně-historickou památku.
Pevnost s expozicí a zajímavým podzemím je přístupná pro návštěvníky v pěchotním srubu T-S 73, jediném vybetonovaném objektu na pevnosti. Jedná se o
unikátní bunkr – svojí kubaturou betonu (3 177m
3) představuje
jeden ze tří největších pěchotních srubů československé pevnostní výstavby. Základ expozice tvoří výkresy, plány a dobové i současné fotografie. Důležitou součástí jsou trojrozměrné exponáty –
pěchotní zbraně a modely pevnostních objektů. Vrcholem po této stránce je plastický stůl o rozměrech 8x2,5 metru, zachycující dělostřeleckou tvrz Stachelberg po dostavbě. Zážitky doplní i
trasa naučné stezky po blízkých pevnostních objektech, které zde tvoří kompaktní linii se značnou vojensko-historickou hodnotou.
Podzemí Stachelbergu představuje svým rozsahem naprosto unikátní systém – jedná se celkem o 3,5 km podzemních chodeb a sálů v hloubce 25 až 60 m pod povrchem. Za 11 měsíců výstavby tvrze se podařilo toto podzemí vylámat a z menší části vybetonovat. Tady mělo být umístěno veškeré týlové zabezpečení pro 800 mužů posádky –
kasárna,
velitelství pevnosti,
sklady munice a materiálu,
elektrárna atd. V současné době je zpřístupněno cca ¾ km rozestavěného podzemí. Návštěvník tak má ojedinělou příležitost vidět část rozsáhlých podzemních prostor v různých fázích výstavby – od zahájení výlomových prací až po betonáže chodeb a sálů.
Bunkrařům se podařilo
o 100 metrů rozšířit hlavní prohlídkovou trasu. Uvidíte kompletně vylámanou chodbu s dochovanými
zbytky dřevěných výztuží pro betonářské práce. Ocitnete se pod dělostřeleckou věží 75 (rozhlednou
Eliška) v "podzemní hale". Jedná se o sál na uskladnění munice, kde je na několika panelech znázorněna historie objektu s dobovými fotografiemi.
Do sestavy dělostřelecké tvrze je zahrnuto celkem
12 povrchových objektů. Z nich bylo 11 napojeno na rozsáhlý podzemní systém. Dvanáctý objekt, dělostřelecká pozorovatelna na kótě Baba, měla být postavena jako samostatný (izolovaný) objekt. Od sezóny 2020 Stachelberg nabízí
druhou trasu s průvodcem, která vede po okolí pěchotního srubu a představuje několik objektů lehkého opevnění a zrestaurované zákopy z roku 1938.
Provozovatel: Stachelberg z.s. Pampelišková 505 541 02, Trutnov
Prohlídkové okruhy na tvrzi
Podzemní okruh Jak se staví obr
Prohlídky do podzemí vycházejí z velkého bunkru (pokladna).
Návštěva řopíků – Příběh čs. opevnění
Můžete navštívit několik menších objektů lehkého a polního opevnění v areálu tvrze. Vstupné dobrovolné.
Dělostřelecká tvrz byla navržena k obraně a měla být po svém dokončení největší dělostřeleckou tvrzí v československém pevnostním systému.
Expozice obsahuje výkresy, plány, dobové a současné fotografie, trojrozměrné exponáty zbraní, modely pevnostních objektů a plastický stůl zachycující dělostřeleckou tvrz Stachelberg po dostavbě.
Podzemní systém tvrze Stachelberg má celkem 3,5 km chodeb a sálů v hloubce od 25 do 60 metrů pod povrchem.
V podzemí měla být umístěna týlová zabezpečení pro posádku 800 mužů, včetně kasáren, velitelství, skladů munice a materiálu, elektrárny atd.
Návštěvníci mají možnost vidět podzemní prostory v různých fázích výstavby, které představují jak zahájení výlomových prací, tak betonáže chodeb a sálů.
Během prohlídky lze vidět vylámanou chodbu s dochovanými zbytky dřevěných výztuží a sál na uskladnění munice s historickými panelovými fotografiemi.
Na druhé prohlídkové trase mohou návštěvníci objevit několik objektů lehkého opevnění a zrestaurované zákopy z roku 1938.
Naučná stezka nabízí prohlídku blízkých pevnostních objektů, jejichž kompaktní linie má značnou vojensko-historickou hodnotu.
Návštěvníci mohou prozkoumat rozsáhlý systém podzemních chodeb, objevit historii tvrze na plastických panelech a také navštívit různé fáze vojenské architektury a stavební práce.
Vstup do některých menších objektů lehkého a polního opevnění je na dobrovolném vstupném.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.