ÚvodAktuality10 tipů na výlety na nejkrásnější tvrze aneb ve stínu i na výsluní
Památky

10 tipů na výlety na nejkrásnější tvrze aneb ve stínu i na výsluní

Poslechněte si audio verzi článku
Historické památky ze středověku a dávní strážci našich dějin: to jsou tvrze. Pojďte se podívat, jak různou podobu kamenné staré stavby mají. Některé můžete prozkoumat do nejmenších podrobností, jinde ale slouží jako soukromé domy a obdivovat je budete jen jako krásné stavby, zrcadlící se v hladinách rybníků.
Když spisovatel Karel Čapek popsal věž českokrumlovského zámku jako „nejvěžovatější“ ze všech věží, která z našich tvrzí by si zasloužila označení „nejtvrzovatější“ tvrz? My na Kudy z nudy hlasujeme pro tvrz Tichájižních Čechách. Dominantou areálu je středověká věž s hrázděným obytným patrem a dlátkovou střechou pokrytou dřevěným šindelem, jediná svého druhu v Česku. Rekonstrukce tvrze trvala 12 let, nyní se odtud otvírají krásné výhledy na Šumavu a Novohradské hory.

K nejhezčím tvrzím patří jihočeský Žumberk, kde na vás čeká expozice méně známých řemesel pod Novohradskými horami; o tvrz pečuje Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Neméně krásná pak je tvrz v Kestřanech na Písecku, kde by měla vzniknout expozice o tom, jak se žilo na středověké tvrzi, anebo vodní tvrz v Jeseníku, kde Vlastivědné muzeum Jesenicka nabízí prohlídku expozice o čarodějnických procesech.

Milovníci zážitků by měli navštívit Tvrz Dřevčice imitující život středověkého zájezdního hostince, otevřená bývá i tvrz Malešov na Kutnohorsku, kde se můžete ubytovat v originálním a luxusním středověkém kempu. V Praze si můžete na koncert nebo na výstavu zajít do Chodovské tvrze, ve středověké tvrzi sídlí také Městské muzeumČelákovicích. Že ale není tvrz jako tvrz potvrzují vojenské památky aneb dělostřelecké tvrze: vypravit se můžete třeba na tvrz Stachelberg nebo na tvrz Bouda.
 
Tvrz Stachelberg – obr na prahu Krkonoš Památky

Tvrz Stachelberg – obr na prahu Krkonoš

Dělostřelecká tvrz z let 1935-1938 na Babí u Trutnova měla být po svém dokončení největší dělostřeleckou tvrzí československého pevnostního systému. Dnes tvoří bývalé staveniště tohoto mohutného vojenského komplexu významnou stavebně-historickou památku.

Tvrz Čelákovice Kultura

Tvrz Čelákovice

Středověká gotická tvrz byla založena kolem roku 1300. Aktuálně je částečně uzavřena z důvodu rekonstrukce. Kompletně zrestaurovaná tvrz se otevře návštěvníkům v roce 2026.

Tvrz Malešov u Kutné Hory Památky

Tvrz Malešov u Kutné Hory

V roce 2002 se tvrz dostala do soukromého vlastnictví a od té doby opravdu vzkvétá. Probíhají zde postupné úpravy, v rámci konaných akcí bývá tvrz zpřístupněna návštěvníkům a mohou sami docenit, jak se objekt postupně mění v příjemné "sídlo".

Středověká tvrz Žumberk – historie českého venkova i svatební obřady Památky

Středověká tvrz Žumberk – historie českého venkova i svatební obřady

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích nabízí možnost konání svatebního obřadu v prostorách středověké tvrze Žumberk u Nových Hradů.

Středověká tvrz Tichá u Dolního Dvořiště Památky

Středověká tvrz Tichá u Dolního Dvořiště

Tvrz u Novohradských hor je poprvé zmiňována roku 1360. V roce 1387 přešla do vlastnictví Rožmberků. V roce 1789 byla tvrz přestavěna na pivovar. Do dnešní doby se zachovala pouze 12 m vysoká obranná věž čtvercového půdorysu.

Vodní tvrz Jeseník – expozice čarodějnických procesů v Jeseníku Kultura

Vodní tvrz Jeseník – expozice čarodějnických procesů v Jeseníku

Navštivte novou stálou expozici ve Vlastivědném muzeu Jesenicka ve Vodní tvrzi v Jeseníku. Expozice je věnovaná čarodějnickým procesům na Jesenicku v 17. století. Po stránce odborné, technické, stavební, ale i výtvarné jde o zcela mimořádný počin.

Tvrz Kurovice nedaleko Kroměříže Památky

Tvrz Kurovice nedaleko Kroměříže

Zhruba 9 kilometrů východně od Kroměříže se nachází obec Kurovice, kde se v posledních letech rekonstruuje místní tvrz, která patří k nejstarším dochovaným stavbám na Východní Moravě. Tvrz je veřejnosti běžně nepřístupná, pouze o pořádaných akcích je možné prozatím nahlédnout i jejích do interiérů.

Tvrz Dřevčice – kopie středověkého zájezdního hostince Zážitky

Tvrz Dřevčice – kopie středověkého zájezdního hostince

Dnešní využití tvrze se soustřeďuje na pořádání nejrůznějších akcí, od historických slavností, přes akce pro uzavřené společnosti až po svatby v autentickém, ranně středověkém, historickém prostředí.

Tvrz Cuknštejn – jedna z nejlépe dochovaných tvrzí v Čechách Památky

Tvrz Cuknštejn – jedna z nejlépe dochovaných tvrzí v Čechách

Pozdně gotická tvrz Cuknštejn stojí na konci romantického Terčina údolí. Je jedním z nejzachovalejších vladyckých sídel v českých zemích a zároveň se jedná o vzácný příklad přechodového článku mezi zemanskou tvrzí a panským hradem.

Horní tvrz Kestřany Památky

Horní tvrz Kestřany

Kestřany, obec ležící 10 km jihozápadně od Písku, leží na samých hranicích okresu Strakonice a Písek. Ten, kdo tuto obec založil, musel mít úžasný smysl pro krásu i praktičnost a snad i fantazii, neboť poloha jak hradu, tak i samotné vesnice to plně dokazuje.

Chodovská tvrz v Praze Kultura

Chodovská tvrz v Praze

Na pražském Jižním Městě vzniklo obnovou a rekonstrukcí již značně zchátralého objektu ze 13. století kulturní centrum, které se řadí k nejvýznačnějším pražským koncertním scénám a galeriím. Chodovská tvrz je zaměřena na hodnotné formy kultury a umění.

Další aktuality

10 tipů na nejkrásnější malované stropy aneb ve stínu a na výsluní

Zvedněte hlavu a podívejte se na nad sebe! Na Kudy z nudy vás tentokrát provedeme kostely a zámky, a dokonce se podíváme i do měšťanských domů. Tam všude totiž objevíte překrásně vymalované stropy, nad nimiž budete žasnout. Obdivujte společně s námi krásu, která nám září nad hlavami mnohdy už stovky let!
16. září 2024 8:46
Památky

Kam za poznáním a klidem po nejznámějších poutních místech Česka?

Poutní místo je místo, které se, zpravidla díky určitému tradovanému zázraku, stalo cílem poutí. Nejvýznamnější poutní místa Česka jsou na Moravě Velehrad, Svatý Hostýn a Svatý Kopeček u Olomouce a Svatá Hora a Stará Boleslav v Čechách. Poutní místa mají svou atmosféru, své dějiny, jsou znamením hlubokých kořenů víry a zbožnosti našeho národa... Vydejte se i vy na svou pouť.
15. září 2024 10:58
Památky

Věda a historie není nuda: co nám prozradily exhumace slavných osobností

Existuje spousta způsobů, jak nahlédnout do historie. Někdo čte tlusté romány, jiný má rád historické filmy, další navštěvuje muzea, hrady a zámky. A pak jsou tu odborníci: historikové, lékaři, archeologové a antropologové, kteří prozkoumávají hroby a hrobky, staré kosti a další tělesné pozůstatky. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, co se jim podařilo vyluštit při exhumaci známých osobností z českých dějin.
13. září 2024 13:48
Památky

Věda a historie není nuda: kde si prohlédnete nejdražší a nejvzácnější církevní skvosty?

Co spojuje obří zlatý kočár, fascinující monstrance plné zlata a perel, relikviář vykládaný zlatem, stříbrem a drahými kameny, anebo reliéf s Pannou Marií a Ježíškem? Je to jejich astronomická hodnota, někdy potvrzená aukční síní, častěji však jen odhadovaná a šeptaná bokem. Vydejte se s portálem Kudy z nudy na přehlídku skutečných církevních pokladů.
11. září 2024 19:36
Památky

Svatoludmilská místa: inspirace na výlety do historie za svatou Ludmilou

Připomeňte si poutavý příběh ženy z počátku našich dějin. Sv. Ludmila byla manželkou prvního Přemyslovce, knížete Bořivoje I., matka Vratislava I. a babička sv. Václava. Je patronkou rodin, první českou i slovanskou světicí, jejíž jméno nesou kostely či instituce skoro po celém světě. Roku 921, v noci z 15. září došlo kvůli vzájemným neshodám s její snachou Drahomírou k Ludmilinu zavraždění, k čemuž vrahové použili její vlastní šátek. Zavzpomínejte na dobrou slovanskou kněžnu výletem do míst, která pamatují mnohé historické události.
11. září 2024 10:54
Památky

Kde najdete lesní zámky, zámečky, kuriozity a romantická zapomenutá místa v Česku?

Máte rádi staré, podivné a často i trochu tajemné stavby, skryté v lesním přítmí? Pak se společně s portálem Kudy z nudy vydejte na cestu po neobvyklých lesních zámečcích. Cestou objevíte například sedm havranů, zámek pro kočky nebo nejmladší hrad v Česku.
8. září 2024 10:31
Památky

7 věcí, které nevíte o… Dnech evropského dědictví / European Heritage Days (EHD)

Tři stovky měst a obcí, více než 700 památek a prohlídky většinou zdarma nebo za výhodné vstupné: to je nabídka Dnů evropského dědictví. Výjimečná a velmi oblíbená akce každý rok druhý týden v září v celé Evropě otevírá pro veřejnost ty nejzajímavější památky. Seznamte se se Dny evropského dědictví / European Heritage Days (EHD) na Kudy z nudy a podívejte se, co všechno nabízejí.
7. září 2024 9:42
Památky

Romantické zříceniny: ideální tip na podzimní výlet

Hradní zříceniny lákají všechny milovníky romantiky, historie, ale i ty, kteří jsou rádi na čerstvém vzduchu. Tak schválně, zkuste si představit, co všechno se muselo mezi ztichlými hradními zdmi kdysi odehrát. Kromě rytířských turnajů nebo hostin se tu klidně mohli schovávat loupeživí rytíři nebo bandité…
6. září 2024 16:30
Památky