Na svahu Petřína můžete navštívit jednu z nejkrásnějších a nejvýznamnějších barokních zahrad v Praze, Vrtbovskou zahradu. Tvrdí se o ní dokonce, že je jednou z nejkrásnějších zahrad svého druhu na sever od Alp.
Tato terasová barokní zahrada italského typu byla pro
Jana Josefa hraběte z Vrtby, nejvyššího purkrabího Pražského hradu, vybudována u Vrtbovského paláce v letech 1715 – 1720. Autorem návrhu je František Maxmilián Kaňka. Sochařskou výzdobu zahrady vytvořil
Matyáš Bernard Braun. Na zdařilém díle se podílel také
Václav Vavřinec Reiner, od kterého můžete obdivovat především fresku na klenbě sala terreny.
Na rozdíl od zahrady, která si udržela barokní stav bez větších změn, prošel
Vrtbovský palác i v následujících obdobích
výraznými úpravami. V letech 1990 – 1998 prošla zahrada velkou rekonstrukcí. Nyní je ve vlastnictví Hlavního města Prahy, údržbu a správu pak zajišťuje firma Casus Direct Mail a.s. Vrtbovská zahrada, která je jako nemovitá kulturní památka I. stupně zapsaná na seznamu UNESCO, je
přístupná z Karmelitské ulice na Malé Straně v
Praze.
Zahrada také rozšířila řady
exotických opeřenců v obří voliéře ve spodní části kaskádovité zahrady, která nabízí jeden z nejkrásnějších pohledů na historické centrum města.
Nejznámější a nejoblíbenější akce, které jsou zde pořádány, jsou
zahradní slavnosti – garden party. Upořádat lze i jiná slavnostní nebo přátelská setkání, tiskové konference,odborné semináře apod. Dále zahrada nabízí
večerní prohlídky při slavnostním osvětlení či komorní koncerty pro uzavřenou soukromou společnost. V
Galerii, která je součástí Vrtbovské zahrady, je možné uspořádat výstavy uměleckých děl. Od roku 2000 se zde konají pravidelně
výstavy děl současných i zahraničních umělců.
Reprezentativní prostory zahrady lze využít pro různé společenské akce.
Vrtbovská zahrada je barokní zahrada italského typu, která se nachází na svahu Petřína v Praze, přístupná z Karmelitské ulice na Malé Straně.
Zahrada byla vybudována v letech 1715 - 1720 pro Jana Josefa hraběte z Vrtby, nejvyššího purkrabího Pražského hradu. Autorem návrhu je František Maxmilián Kaňka a sochařskou výzdobu vytvořil Matyáš Bernard Braun.
V letech 1990 - 1998 prošla zahrada velkou rekonstrukcí. Vrtbovský palác prošel v následujících obdobích výraznými úpravami.
Vrtbovská zahrada je ve vlastnictví Hlavního města Prahy a správu zajišťuje firma Casus Direct Mail a.s.
V hlavní části zahrady můžete obdivovat barokní architekturu, sochařskou výzdobu Matyáše Bernarda Brauna a fresku od Václava Vavřince Reinera na klenbě sala terreny.
Ve Vrtbovské zahradě se konají zahradní slavnosti, slavnostní setkání, tiskové konference, odborné semináře a také večerní prohlídky s osvětlením a komorní koncerty.
V Galerii, která je součástí Vrtbovské zahrady, je možné uspořádat výstavy uměleckých děl, a od roku 2000 se zde pravidelně konají výstavy děl současných i zahraničních umělců.
Vrtbovská zahrada se pyšní stavem barokní zahrady, který je zachován bez větších změn, a je zapsaná jako nemovitá kulturní památka I. stupně na seznamu UNESCO.
Zahrada obsahuje obří voliéru s exotickými opeřenci ve spodní části kaskádovité zahrady.
Vrtbovská zahrada nabízí jeden z nejkrásnějších pohledů na historické centrum města Prahy.