Výlet po pražské přírodě vede podél Rokytky z Běchovic do Starých Kyjí. Návštíme přírodní lokality, Počernický rybníky, geologický park, rozhledny, zámecký park a Lipovou alej Vidlák. Mnohé lokality jsou cenné pro faunu a flóru. Skvělé propojení přírody a historie Prahy.
Tentokrát se vydáme na výlet do krásné přírody podél rybníků a potůčků, a přesto neopustíme území Prahy. Trasa vede z Běchovic přes Dolní Počernice a Hostavice do Starých Kyjích. Cestou vyšplháme na nejmenší rozhlednu v Praze a na závěr se nám naskytnou výhledy z rozhledny Doubravka.
Z centra Prahy pojedeme vlakem a vystoupíme na zastávce Praha – Běchovice. Z nádraží půjdeme směrem ke Tří mostům a podél Rokytky jej podejdeme. Tady nás už čeká chvíle klidu půjdeme stále rovně až k místní osadě Vinici. Nyní nás čeká jediný úsek výletu, kdy půjdeme po silnici, přesto velmi klidné. Přes osadu Vinice po ulici Na Rybníkem podél rodinných domů podejdeme Pražský okruh, za kterým už budeme sestupovat k Počernickému rybníku. Jedině, co chvílemi působí negativně je právě Pražský okruh. Přírodní památka tím ztratila trochu na kráse. Necitlivá stavba ovlivnila nepříznivě vzhled i život v přírodně zajímavé lokalitě Dolních Počernic. Přesto je místo stále inspirací a námětem fotografií a slouží k rekreaci.
První odbučku vlevo přes Kamenný mostek a už se nám otevírá pěkný výhled na rybník a jeho okolní přírodu.
Velký počernický rybník je největším rybníkem na území hlavního města Prahy a byl nejspíše založen již ve 14. století. Nachází se v přírodním parku, kde jsou chráněné mokřadní a vodní biotopy, přesto je rybník využíván k polointenzivnímu chovu ryb.
Příroda v okolí rybníka
- Pobřežní a mokřadní vegetace je významná především jako hnízdiště ptactva i jako odpočinková lokalita pro ptáky na tahu a v zimním období. Z hnízdních ptáků zde můžete pozorovat např. potápky roháče, kachny divoké, lysky černé, slípky zelenonohé, moudivláčka lužního, rakosníka obecného či strnada rákosního. Pokud budete mít štěstí z tahnoucích ptáků můžete spatřit orlovce říčního, kormorána velkého nebo lžíčáka pestrého. Uvidět zde můžete také ledňáčka říčního, břehuli říční nebo krahujce obecného.
- Mělké břehy rybníka jsou lemovány rákosovými porosty přecházející do porostů vysokých ostřic, které jsou vhodné pro život skokana zeleného a hnědého, ropuchy obecné. Jsou tady zastoupeni i měkkýši škeble rybničná, svinutec zploštělý, velevrub malířský či bahenka živorodá. V litorálu, mělká oblast poblíž břehů jezer, ve které světlo prochází až na sedimenty dna a ve které dominují makrofyta, rostou vysoké porosty rákosu obecného, chrastice rákosovité a orobince úzkolistého. Roste zde i blatouch bahenní.
- Z motýlů zde poletují ty, které jsou vázané na rákosové porosty např. zdobníček rákosinový, vrbovníček mokřadní nebo travařík velký. Také zde můžete spatřit otakárka ovocného nebo fenyklového, kteří jsou vázaní na ovocné dřeviny.
- Žije zde na 639 druhů živočichů.
Projdeme se kolem rybníka, na jeho konci nás čeká socha Brouka od místního umělce a po hrázi rybníka dojdeme k Zámeckému parku. Park u počernického zámku byl založen po r. 1776 z původní ovocné a okrasné zahrady hrabaty Sweerts-Šporky. Dříve sloužil jako bažantnice. Je tu Kočičí hrádek, kamená pevnost vytvořenou sochařem Františkem Skálou v letech 1987 – 1989, a mnoho dalších zajímavých prvků altánek, fontánky prolíná se anglický styl park s francouzským. Nejvyšší stromy v parku přesahují výšku 30 m a obvody jejich kmenů přesahují 4 m.
Vyjdeme na ulici Národních hrdinů a přejdeme most vedoucí přes Rokytku. Rokytka je s potokem Botič nejvýznamnějším malým vodním tokem na území Prahy. Rokytka pramení nad městem Říčany a délka je 36.2 km. V některých místech vytváří přizené meandry. Drastické zásahy narovnávání a betonování koryta v 70. letech jsou postupně odstraňovány s protipovodňovými opatřeními a s pamatováním na zvyšování biodiverzity. Vydáme se doleva mezi dětským hřištěm Národních hrdinů a křížem. Až uvidíme po pravé straně lávku s brankou, která je stále odemčená, přejdeme přes ní a kolem koní mírně doprava a pak rovně krátkou uličkou U Koní.
Jděte doleva kolem Počernického hřbitova a před sebou už uvidíte geologickou zahradu, ve které se nachází Nejmenší pražská rozhledna pro její zdolání vám stačí vyjít po 7 schodech. Z ní se vám naskytne výhled na vodní plochu Pískovny, kde můžete pozorovat volavky popelavé, lysku černou a potápku roháče.
Jak název napovídá v minulosti se zde těžil písek, a to od konce 19. století až do konce 50. let minulého století. Pak byla pískovna postupně zaplavena. Pařezy stromů, které zde vidíte jsou právě odumřelé části zdejších stromů po zaplavení.
Pahýly poskytují velmi cenné prostředí pro různé druhy hmyzu. V lokalitě se nachází také až 12 druhů vrb (převládá vrba bílá).
V Pískovně je také významné hnízdiště a kromě výše zmíněných ptáků zde můžete pozorovat také rákosníka zpěvného, strnada rákosního nebo kulíka říčního. Hnízdění vzácného ledňáčka narušili místní rybáři. Spatři zde také můžete ondatru pižmovou, bělozubka šedá, rejsek obecný, myšku drobnou i lasici hranostaj. Na rákosové porosty jsou vázaní vzácní motýli travařík velký či zdobníček rákosinový. Ze sov zde můžete vidět kalousy ušaté. Roste zde i krásný kosatec žlutý nebo žluťucha lesklá.
Člověk by ani nevěřil, že v 70. letech byla z původní rokle pískovny, skládka odpadu, na kterou byl vyvážen inertní materiál z demolice domů na starém Žižkově.
Vydejte se pěšinkou po levé straně Pískovny a na rozcestí jděte doleva, kde vás čeká brod nebo můžete přejít přes lávku. Na louce už se vám naskytne pohled na Lipovou alej Vidlák. Alej se zúčastnila ankety Alej roku 2022 a 2023, kdy se stala vítězkou Středočeského kraje.
Na jejím konci se vydejte po cestičce vpravo dojde ke krásným Tůním na Čihadlech a po lávce k Svéprevickému potoku. Blížíme se k závěru výletu a tak kdo má ještě dostatek sil může vystoupat k zajímavé rozhledně Doubravka s vzdušnou konstrukcí z akátového dřeva. Podél kopce Horka dojdete k ulici Za Rokytkou, přes most a doprava ulicí Hodějovskou dojdete do Starých Kyjích, kde staví přímý vlak do Prahy, nebo se vydejte na metro Černý most.