ÚvodAktualityZnáte nejznámější chráněná území a rezervace v Praze?
Příroda

Znáte nejznámější chráněná území a rezervace v Praze?

Příroda hlavního města byla a je ovlivňována člověkem po mnoho tisíciletí. Řada hradišť zde bývala už před 5000 lety. Ať se podíváme na pražské lesy, louky, stepi, skály nebo rybníky, vždy se jedná o části přírody, které byly výrazným způsobem ovlivněny lidským hospodařením. V Praze se nachází 93 zvláště chráněných území v kategoriích přírodní památka, přírodní rezervace nebo národní přírodní památka.
Kam za přírodou v Praze?

Nejstarším chráněným územím je přírodní památka Bažantnice v Satalicích z roku 1951, mezi nejnovějšími patří například přírodní památky Komořanské a modřanské tůně a Skály v zoologické zahradě. Z jihu do hlavního města navíc zasahuje chráněná krajinná oblast Český kras.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Přírodní památka Housle v Lysolajích Příroda

Přírodní památka Housle v Lysolajích

Úzká, slepá, až 10 m hluboká skalnatá rokle Housle na západním okraji Lysolaj vznikla erozivním působením vody a částečně byla rozšířena bývalým lomem. Je významným geomorfologickým fenoménem. Roklí prochází naučná stezka.

Naučná stezka Kosoř – Černá rokle Památky

Naučná stezka Kosoř – Černá rokle

Naučné stezka s pěti zastavením, která Vám představí přírodní i kulturní památky obce Kosoř.

Zámek ve Vinoři a přírodní rezervace Vinořský park Památky

Zámek ve Vinoři a přírodní rezervace Vinořský park

Barokní zámek ve Vinoři byl postaven podle projektu architekta Františka Maxmiliána Kaňky, dvorního architekta rodu Černínů. Přímu u zámku se nalézá park a obora, kterou propojuje Naučná stezka Vinořský park a Satalická bažantnice.

Přírodní rezervace Klánovický les Příroda

Přírodní rezervace Klánovický les

Klánovický les je tradičním vycházkovým místem s hustou sítí turistických i cyklotras, s okružní naučnou stezkou, dětským hřištěm a řadou odpočívadel. Kromě zajímavých přírodních scenérií březových hájků, mokřadů a lesních rybníčků, stojí za pozornost také pozůstatky zaniklých středověkých vesnic.

Přírodní park Rokytka v Praze-Královicích Příroda

Přírodní park Rokytka v Praze-Královicích

Přírodní park tvoří úzký pás podél toku Rokytky (více méně jen niva a přilehlé zalesněné svahy) od okraje Prahy po Koloděje. Přírodní park chrání přirozené meandry říčky Rokytky, přilehlé lesní porosty, stepní vegetace a lužní společenstva v údolí potoka.

Národní přírodní památka Dalejský profil v Řeporyjích Příroda

Národní přírodní památka Dalejský profil v Řeporyjích

Národní přírodní památka Dalejský profil se nachází v Řeporyjích v údolí Dalejského potoka. Údolím prochází naučná stezka, která pak pokračuje Prokopským údolím. Nacházejí se zde paleontologicky významné lokality s řadou výskytem bezobratlých mořských živočichů.

Přírodní památka Podolský profil – park Kavčí hory Příroda

Přírodní památka Podolský profil – park Kavčí hory

Park na Kavčích horách nedaleko České televize nabízí hezkou procházku. Jeho součástí je i Přírodní památka Podolský profil, bývalý stěnový lom, který odkryl sedimenty z období prvohor tvořené přídolským, lochkovským a pražským souvrstvím. Přírodní památkou je od roku 1988.

Ďáblický háj s tajemným vrchem Ládví Příroda

Ďáblický háj s tajemným vrchem Ládví

Nejvyhledávanější místo pro relaxaci a procházky v přírodě je na Praze 8 Ďáblický háj. Často zde probíhají akce pro děti, naučné stezky, nebo sportovní klání. Najdete zde několik dětských hřišť a prolézaček a nachází se zde také místo zvané Areál zdraví.

Přírodní rezervace Obora Hvězda v Praze Příroda

Přírodní rezervace Obora Hvězda v Praze

Obora Hvězda je nejen lesem a přírodní památkou, ale především národní kulturní památkou. Nejspíš právě proto je oblíbeným místem mnoha Pražanů.

Přírodní park Botič – Milíčov s naučnou stezkou Povodím Botiče Příroda

Přírodní park Botič – Milíčov s naučnou stezkou Povodím Botiče

Přírodní park Botič – Milíčov se nachází na jihovýchodě Prahy. Byl zřízen roku 1968 a předmětem ochrany jsou především nivy podél meandrujícího Botiče a Pitkovického potoka včetně Milíčovského lesa s rybníky. Spolu s PP Říčanka je nejstarším pražským přírodním parkem.

Lipová alej Vidlák – výlet do Hostavické aleje z Běchovic do Starých Kyjích Příroda

Lipová alej Vidlák – výlet do Hostavické aleje z Běchovic do Starých Kyjích

Výlet po pražské přírodě vede podél Rokytky z Běchovic do Starých Kyjí. Návštíme přírodní lokality, Počernický rybníky, geologický park, rozhledny, zámecký park a Lipovou alej Vidlák. Mnohé lokality jsou cenné pro faunu a flóru. Skvělé propojení přírody a historie Prahy.

Prosecké skály na Praze 9 Příroda

Prosecké skály na Praze 9

Přírodní památka Prosecké skály byla vyhlášena v roce 1968. Jedná se o pískovcové sály a systém podzemních prostor, vzniklých těžbou písku, kde nyní žije několik ohrožených druhů netopýrů. Oblíbená je zde také vyhlídka Emy Destinové a Vyhlídka Prosecké skály.

Přírodní rezervace Prokopské údolí – přírodní klenot Prahy Příroda

Přírodní rezervace Prokopské údolí – přírodní klenot Prahy

Prokopské údolí patří k nejkrásnějším místům na území Prahy a je častým cílem mnoha návštěvníků. Místo, které protíná naučná stezka, patří mezi vyhledávané lokality díky přírodním úkazům a zajímavostem. Kromě jezírek, lomů, a skalních výběžků, nabízí údolí útočiště k odpočinku a relaxaci.

Přírodní památka Bílá skála Příroda

Přírodní památka Bílá skála

Tento výrazný krajinotvorný prvek s charakteristickým skalním defilé vltavského svahu je významný zejména z hlediska geologického a paleontologického. Bílá skála představuje souvislý profil prvohorních ordovických hornin.

Přírodní památka Jenerálka se zámečkem Příroda

Přírodní památka Jenerálka se zámečkem

Jenerálka je osada nacházející se v pražských Dejvicích, v údolí při soutoku Šáreckého a Nebušického potoka. Centrem osady je zámek Jenerálka, který je chráněn jako kulturní památka.

Park Stromovka v Praze – Královská obora mezi Holešovicemi a Dejvicemi Příroda

Park Stromovka v Praze – Královská obora mezi Holešovicemi a Dejvicemi

V sousedství holešovického Výstaviště leží Královská obora, dnes zvaná park Stromovka. V současné době slouží k rekreačním, sportovním i kulturně vzdělávacím účelům. Rozloha obory se v různých dobách měnila, rozkládá se asi na 95 ha.

Kunratický les – zelené srdce Prahy 4 Příroda

Kunratický les – zelené srdce Prahy 4

Kunratický (Krčský) les je ostrůvkem uprostřed husté městské zástavby a panelových sídlišť. Lesem prochází několik značených turistických i cyklotras. Nachází se zde dětská hřiště, altány, velké množství laviček, piknikové místo s veřejným ohništěm a naučná stezka.

Přírodní rezervace Radotínské údolí Příroda

Přírodní rezervace Radotínské údolí

Na samém jihozápadním okraji velké Prahy se nalézá přírodní rezervace Radotínské údolí. Jedná se o členitý lesní a skalnatý komplex v okolí soutoku Radotínského a Mlýnského potoka mezi Zadní Kopaninou na severu, osadou Cikánka na východě, Kosoří na jihu, a sahající až téměř k Chotči na západě.

Naučná stezka Barrandovské skály – Chuchelský háj Příroda

Naučná stezka Barrandovské skály – Chuchelský háj

Naučná stezka Barrandovské skály – Chuchelský háj nabízí poutavou cestu časem, geologickou i lidskou historií. Dává nahlédnout až do prvohor, do období siluru a devonu. Její délka je 6 km a nabízí 14 poučných zastavení.

Dívčí hrady a přírodní památka Ctirad v Praze Příroda

Dívčí hrady a přírodní památka Ctirad v Praze

Praha 5 je tepající moderní městská část, ale je tady také spousta zelených ploch, které zchvácenému Pražanovi umožní zažít město bez stresu, hluku a smogu. Jedním z nich jsou Dívčí hrady, známé z pověstí A. Jiráska, které vás okouzlí nádherným výhledem na Prahu.

Branické skály – krásná vyhlídka a naleziště zkamenělin Příroda

Branické skály – krásná vyhlídka a naleziště zkamenělin

Nedaleko Barrandovského mostu, kousek od vltavského břehu, se v Praze 4 – Braníku tyčí působivé Branické skály. Sestávají ze dvou samostatných částí – z vlastní Branické skály s lesoparkem Dobeška a z lokality zvané Školní vrch. Obě části od sebe odděluje přístupová Stará cesta.

Stolová hora Vidoule v pražských Jinonicích Příroda

Stolová hora Vidoule v pražských Jinonicích

Tabulová hora Vidoule (371 metrů nad mořem) je pozůstatkem rozlehlé plošiny, tvořené druhohorními usazeninami. Plošina byla zejména během posledních dvou milionů let rozčleněna erozí vodních toků na jednotlivé izolované vrchy.

Naučná stezka Vinořský park a Satalická bažantnice Příroda

Naučná stezka Vinořský park a Satalická bažantnice

Naučná stezka vede po dvou chráněných územích: přírodní rezervaci Vinořský park a s ní alejemi spojené přírodní památce Satalická bažantnice. Stezka dlouhá 3,5 km začíná u rybníka Velká Obůrka v Praze 9 – Vinoři. Každé z devíti zastavení doplňuje kvízová otázka a interaktivní úkol.

Zřícenina Baba v Praze 6 Památky

Zřícenina Baba v Praze 6

Na návrší Baba na levém břehu řeky Vltavy se nachází zřícenina stejného jména. Dodnes není zcela jasné, zdali jde o zbytek kaple nebo budovy viničního lisu. Od zříceniny je pěkný výhled na Vltavu, Prahu 6 a okolí.

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek Zážitky

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Petřínský vrch nabízí zábavu, přírodu, výhled, vzdělávání i historii. Vybere si tu opravdu každý. Vydejte se i vy do oázy klidu nad hlavním městem Prahou.

Naučná stezka Roztocký háj – Tiché údolí Příroda

Naučná stezka Roztocký háj – Tiché údolí

Naučná stezka vás provede krajinou našich předků, která se rozkládá na cestě mezi dávnými sídly Přemyslovců na Levém Hradci a Pražském hradě. Tato oblast není proslulá jen historií lidského rodu, ale je bohatá krásnou přírodou.

Přírodní rezervace Údolí Únětického potoka a Roztocký háj – Tiché údolí Příroda

Přírodní rezervace Údolí Únětického potoka a Roztocký háj – Tiché údolí

Na severozápadním okraji Prahy mezi Suchdolem a Úněticemi leží místo častých výletů Pražanů, PR Údolí Únětického potoka. Toto území společně s PR Roztocký háj-Tiché údolí tvoří velký lesní a lesostepní komplex na okraji hlavního města.

Minizoo v přírodní rezervaci Chuchelský háj ve Velké Chuchli Příroda

Minizoo v přírodní rezervaci Chuchelský háj ve Velké Chuchli

Chuchelský háj, chráněné přírodní území nad Velkou Chuchlí, které se táhne až k Barrandovu, skrývá malé překvapení – minizoo, které zde provozují Lesy hl. města Prahy. V minizoo uvidíte zajímavá zvířata českého lesa – srnky, prasata, krkavce, sovu... a další.

Divoká Šárka – oáza v ruchu velkoměsta Příroda

Divoká Šárka – oáza v ruchu velkoměsta

Romantické skalnaté údolí spojované s legendou o Šárce a Ctiradovi, která se údajně ve zdejších lesích odehrála. Rozlehlá lesní oblast na území Prahy působí jako oáza v ruchu velkoměsta a každého nového návštěvníka překvapí nečekanou přírodní scenérií.

Milíčovský sad třešní, hrušní a slivoní Příroda

Milíčovský sad třešní, hrušní a slivoní

Sad je situován na převážně rovinaté travnaté ploše v těsné blízkosti Milíčovského rybníka. Je ze dvou stran obklopen lesními porosty. Milíčovský rybník je součástí rybniční soustavy napájené Milíčovským potokem, spadající do povodí Botiče.

Naučná stezka přírodním areálem Botanické zahrady v Troji Příroda

Naučná stezka přírodním areálem Botanické zahrady v Troji

Na trase naučné stezky budete procházet zachovalou příměstskou, v minulosti intenzivně obhospodařovanou, zemědělskou krajinou s usedlostmi, kolem kterých se dosud nachází fragmenty zahrad, sadů, vinic a pastvin. Celé území je cenné ekologicky, biologicky, geomorfologicky a také historicky.

Přírodní památka Bažantice v Satalicích Příroda

Přírodní památka Bažantice v Satalicích

Bažantnice na severním okraji Satalic byla založena kolem roku 1780 majiteli nedalekého vinořského zámku jako park ve francouzském stylu. Stala se součástí rozsáhlé barokní krajinné kompozice, jejíž základní rysy jsou patrné dodnes.

Přírodní památka Milíčovský les a rybníky v Praze Příroda

Přírodní památka Milíčovský les a rybníky v Praze

Dnes chráněné území bylo založeno počátkem 18. století jako obora s bažantnicí při Milíčovském dvoře. V současnosti je les oblíbeným místem relaxace lidí z nedalekého sídliště.

Přírodní památka Komořanské a Modřanské tůně Příroda

Přírodní památka Komořanské a Modřanské tůně

Modřanské a Komořanské tůně (jinak též „Modřanské laguny“) se nacházejí v jižní části Prahy u soutoku Berounky a Vltavy.

Přírodní památka Cikánka Příroda

Přírodní památka Cikánka

Přírodní památka zahrnuje dvě lokality, které jsou součástí lomů na horních svazích Radotínského údolí.

Přírodní park Klánovice – Čihadla Příroda

Přírodní park Klánovice – Čihadla

Významný krajinný celek je největším přírodním parkem na území Hlavního města Prahy o rozloze 970 hektarů. Rozkládá se ve východní části Prahy na území městských částí Praha 14, Dolních a Horních Počernic, Běchovic, Klánovic a Újezda nad Lesy

Xaverovský háj v Dolních Počernicích Příroda

Xaverovský háj v Dolních Počernicích

Díky rozsáhlým porostům dubu a lípy je Xaverovský háj jedním z nejpřírodnějších pražských lesů. Xaverovský háj je součástí přírodního parku Klánovice-Čihadla, který je největším pražským přírodním parkem.

Přírodní rezervace V pískovně v Dolních Počernicích Příroda

Přírodní rezervace V pískovně v Dolních Počernicích

Rezervace zahrnuje vodní plochu zatopené pískovny a její blízké okolí. Kromě snahy o zachování mokřadních společenstev pod vodou a na loukách je lokalita významným hnízdištěm a letovou zastávkou řady druhů ptáků.

Čimické údolí Příroda

Čimické údolí

Přírodní památka Čimické údolí se rozkládá v mělkém údolí Čimického potoka v místech, kde na povrch vystupují skalky, tvořené pevnými břidlicemi předprvohorního stáří. Území bylo člověkem osídleno už v době kamenné a postupně bylo využíváno převážně zemědělsky.

Přírodní památka Bohnické údolí Příroda

Přírodní památka Bohnické údolí

Území bylo v minulosti využíváno jako pastviny a později jako vinice jejíž pozůstatky jsou doposud zřetelné. Na území vystupují na povrch skalky tvořené břidlicemi předprvohorního stáří.Důvodem ochrany jsou jižně orientované skalnaté svahy nad Bohnickým potokem se skalními společenstvy.

Mramorový lom Cikánka Příroda

Mramorový lom Cikánka

Slivenecký lom na dekorační mramory je druhé nejdéle těžené ložisko této suroviny na světě, po italské Carraře. Na Slivenci se těží již od ranného středověku, najdete ho v chrámu svatého Víta, v Národním divadle, ale i v pražské dlažbě nebo metru.

Přírodní park Říčanka v Praze-Dubči Příroda

Přírodní park Říčanka v Praze-Dubči

Přírodní park se rozkládá podél Říčanského potoka mezi Uhříněvsí, Dubčí a Běchovicemi. Park si dosud uchoval ráz venkovské krajiny, kde se střídají pole, louky a rybníky s většími i menšími lesními porosty.

Modřanská rokle – oblíbené místo Pražanů z pravého břehu Vltavy Příroda

Modřanská rokle – oblíbené místo Pražanů z pravého břehu Vltavy

Přírodní památka Modřanská rokle, kterou prochází také naučná stezka, bývala už v 19. století oblíbeným výletním místem Pražanů. Vznikla během čtvrtohor při zahlubování vltavského údolí a jejích přítoků.

Přírodní rezervace Šance v Praze Příroda

Přírodní rezervace Šance v Praze

Přírodní rezervace Šance je součástí přírodního parku Modřanská rokle – Cholupice. Hlavním motivem ochrany jsou zde skalnaté svahy v údolí Břežanského potoka, dubový les, lipové javořiny a také ohrožené druhy rostlin a živočichů. Jedním z nich je nočního motýl přástevník kostivalový.

Další aktuality

Letošní Letní Letná vás okouzlí – těšte se na českou novocirkusovou scénu

Program festivalu Letní Letná, který se letos koná 13. až 31. 8. 2025, zaručuje každý rok také přehlídku české novocirkusové scény. Dvaadvacátý ročník je příležitostí vidět poprvé dvě nové inscenace tuzemských umělců. Z tématu sousedských vztahů a života na sídlišti čerpá performerka a mimka Michaela Stará v představení Od vedle! Obrazotvornost obohatí Divoké husy, za nimiž na cirkusový výlet vezmou FysioART & MOVE Ostrava zejména děti. Vedle dvou premiér zve Letní Letná dále na řadu dalších tuzemských produkcí nového cirkusu, které u nás vznikly za poslední rok. Zahajovací inscenací pak bude působivé Stvoření. Mýtus o vzniku světa s pomocí akrobacie a ohně převypráví 13. srpna Blackout Paradox.
9. červenec 2025 10:00
Zážitky, Praha

Fascinace rostlinami a příběhy živoucích pokladů: Botanická zahrada v Troji zve na letní výstavu

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji připravila na letní období lákavý program. Od 4. července do 31. srpna se na výstavě Fascinace rostlinami: Příběhy živoucích pokladů seznámíte se světem rostlin, které v průběhu dějin lidstvo obzvláště lákaly a jejich pěstování způsobilo hotový poprask. Ve výstavním sále i ve venkovních expozicích bude možno procházet historií pěstování vzácných nebo cizokrajných rostlin v našich klimatických podmínkách. Výstavu doprovodí i živé exponáty a historické artefakty spojené s dovozem a pěstováním rostlin. Během léta si návštěvníci užijí i rozkvetlou zahradu plnou letniček a letních trvalek.
9. červenec 2025 8:00
Příroda, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (12.7. – 13.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Moře u Mělníka – 6. ročník festivalu dobrého jídla, divadla a hudby, Aperol Spritz & Prosecco Festival 2025 – Beroun, Mirai Summer Fest, Prohlídky zámku Kačina s duchem Rudym, Bluestone Fest 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
9. červenec 2025 6:02
Zážitky, Praha

Cesty za uměním: vévodkyně Markéta, démoni, kubistické zrůdy a nejošklivější díla světa

Markéta Pyskatá má smůlu – její portrét je ukázkou snad nejslavnější ošklivosti v dějinách malířství. Zdaleka ale není jediná. Ošklivá vévodkyně, démoni španělských malířů, kubistické obludy i české sochy, které pobouřily Evropu – tady je přehlídka uměleckých děl, která si na stěnu pověsí jen hodně odvážní sběratelé.
8. červenec 2025 10:02
Kultura, Praha

Objevte expozici českého kubismu v Bauerově vile!

Bauerova vila od Josefa Gočára nedaleko Kolína otevřela bránu pro veřejnost. Uměleckoprůmyslové museum v Praze v ní umístilo další expozici českého kubismu. Jedinečnou vilu, kterou architekt Josef Gočár navrhl pro velkostatkáře Adolfa Bauera v malé obci Libodřice na Kolínsku, otevřelo pro veřejnost Uměleckoprůmyslové museum v Praze.
8. červenec 2025 10:00
Kultura, Praha

Jak se žilo v zaniklém pražském Podskalí zjistíte v Podskalské celnici

Podskalská celnice na pražské Výtoni je jednou z posledních připomínek někdejšího života „lidí od vody“ – vorařů, dřevařů, pískařů či ledařů, kteří měli svůj domov v dnes již zaniklém Podskalí. Právě v této památné budově naleznete expozici, která připomíná život na Vltavě, stará řemesla i zaniklé Podskalí.
8. červenec 2025 7:00
Kultura, Praha

Tradiční Francouzský trh se letos bude konat opět na Kampě

Francouzský trh v Praze je na začátku léta oblíbenou a očekávanou akcí. Na francouzské speciality, hudbu i atmosféru se můžete těšit i letos, a to 10. až 13. července 2025. Po několika letech se opět vrací na tradiční místo, nedaleko Karlova mostu, na náměstí Na Kampě! Mimo francouzských lahůdek zde naleznete všemožné dobroty z celé Evropy.
7. červenec 2025 14:00
Gurmánská turistika, Praha

Léto v Praze si užijete na 100 %!

Proč odjíždět v létě k moři, když je v Praze v tomto období zrovna nejlépe? To si říká pravděpodobně jen malá část populace největšího a nejobydlenějšího města v České republice, a jen těžko k tomu přesvědčuje ty druhé. Léto v Praze však skutečně nabízí mnoho možností, jak si ho užít na 100 %, od koupání se v lomech, objevování lesoparků, potulování se po pražských uličkách a kavárnách, venkovních sportovních aktivit, až po akčnější zážitky.
6. červenec 2025 8:52
Letní sporty, Praha