ÚvodAktualityZapojte se do motýlí půlhodinky a pozorujte denní motýly!
Příroda

Zapojte se do motýlí půlhodinky a pozorujte denní motýly!

  • 8. června 2024
Připojte se k pozorování denních motýlů, které probíhá od 3. do 9. června a poté také 15. až 21. července 2024. Zabere vám to je půl hodiny a létající klenoty naší přírody můžete pozorovat na svých zahradách, na loukách, v parcích nebo i na procházce ve vašem okolí. Co je pro pozorování důležité? Vybrat den, kdy má být nejlepší počasí a dopředu si nastudovat, jak někteří motýli vypadají. Cílem akce je nejen zpřesnit informace o stavech motýlů v ČR, ale i upozornit na to, že motýli z krajiny mizí, zlepšit jejich ochranu a sdílet zajímavosti ze života motýlů.
motýl ČeskoRok 2024 vyhlásil Český svaz ochránců přírody Rokem motýlů. Cílem Motýlí půlhodinky je upozornit na tyto na pohled křehké, ale zároveň velmi zajímavé zástupce hmyzu a inspirovat k jejich ochraně a ochraně biotopů, ve kterých se vyskytují. Motýla si většinou představíme na rozkvetlé louce a je pravda, že jich zde žije velké množství. S dalšími druhy se ale můžeme setkat i v lesích, mokřadech nebo vyprahlých skalních stepích. Žijí v nížinách i na horách a jejich vývojová stadia nalezneme na bylinách, stromech, ve vzduchu i pod zemí.

motýlA jak motýly pozorovat? Vyberte si hezký slunečný den. Ideální teplota je 20 až 30° C, jasno nebo polojasno a bezvětří. Pozorovat můžete od 10:00 do 17:00, ale přes poledne si motýli rádi dávají pauzu. Vytiskněte si formulář a 30 minut pozorujte okolí. Pro každý den nebo místo si vytiskněte nový formulář. Nezapomeňte si poznamenat údaje o počasí, dni a místu pozorování. Vše potřebné najdete ve formuláři k tisku pro začátečníky nebo pro pokročilé. Po ukončení sčítání zadejte údaje na web skupinajaro.cz. Aby odborníci mohli údaje vyhodnotit, zadejte vaše data do 16. června! Pokud pozorování tento víkend nestihnete, můžete se zúčastnit druhého kola akce od 15. až do 21. července 2024.


Pomáhat motýlům může každý z nás

motýlNejvíc můžete motýlům pomoci na vaší zahradě. Venkovské zahrady a sady tvoří asi 5 % rozlohy naší země. Při správné péči mohou fungovat jako oázy pro motýly, čmeláky a další užitečné tvory - vraťme českým zahradám život. Anglický trávník může někomu připadat velmi pěkný na pohled, ale pro živočichy je synonymem nehostinné pouště. Kvetoucím bylinám škodí zejména právě časté kosení na krátkou délku. Nestíhají pak vysemenit a časem převládnou trávy a rostliny s přízemní růžicí. Pokud chceme mít zahradu plnou květin a motýlů, je potřeba, co nejvíce potlačit trávy a podpořit květiny. Řešením je nesekat vše najednou. S kvetoucí loukou přichází hmyz, s hmyzem přichází živočichové, kteří se jim živí – jako jsou třeba všichni naši pěvci, ještěrky, netopýři a spousta dalších.

motýlJako zdroj nektaru a pylu se nejlépe jeví aromatické rostliny, hlavně hluchavkovité (např. dobromysl, meduňka, máta, šalvěj, mateřídouška), miříkovité (např. kopr, koriandr, kerblík) a bobovité. Dále chrpa, levandule, pcháč, skvělý je sadec konopáč a bez chebdí. Dobře poslouží také kopretina, slunečnice či měsíček. Motýly navíc zajímají jejich živné rostliny, na které kladou vajíčka a kterými se housenky následně živí (např. mateřídouška, štírovník, vičenec, fenykl, kopřiva nebo třeba hloh). Poletí také za suchým úkrytem, kde mohou přečkat zimu – může to být naše půda nebo ztrouchnivělé dřevo. Podzimní kvetoucí bylinky mohou pomoci při opožděné zimě přežít stále bdělým motýlům: třeba lnice, hluchavka, kokoška anebo vřes.
Rok motýlů 2024: upozorňuje na celkový problém úbytku hmyzu

Rok motýlů 2024: upozorňuje na celkový problém úbytku hmyzu

Český svaz ochránců přírody (ČSOP) vyhlašuje rok 2024 Rokem motýlů. Během roku budou po celé České republice probíhat zajímavé aktivity, díky kterým se veřejnost dozví více o této pozoruhodné skupině hmyzu i o možnostech jejich ochrany.

Motýlárium Votice Příroda

Motýlárium Votice

Ve Voticích na Benešovsku vzniká první otevřené motýlárium v Česku. Ojedinělý projekt Ochrany fauny ČR proměnil staré skleníky v motýlárium, které budou obývat druhy motýlů typické pro českou přírodu.

Přírodní památka Údolí Okluky Příroda

Přírodní památka Údolí Okluky

Křovinatá stráň se starým ovocným sadem se nachází u Ostrožské Lhoty. Hlavním předmětem ochrany je populace ohroženého motýla bourovce trnkového, vázaného na porosty hlohu a trnky obecné (housenky bourovce se živí listy těchto dvou keřů).

Bývala Mašovická střelnice v Podyjí – ráj motýlů a orchidejí Příroda

Bývala Mašovická střelnice v Podyjí – ráj motýlů a orchidejí

Ještě v nedávné minulosti u Mašovic vládli vojáci a lidem se za domy ozývala pravidelná střelba. Dnes je lokalita bývalého vojenského cvičiště místem, kde žijí desítky druhů vzácných motýlů, nebo silně ohrožený pěvec pěnice vlašská či rostou orchideje.

Motýlí zahrada v Hodslavicích Příroda

Motýlí zahrada v Hodslavicích

V Hodslavicích v historickém centru je v létě díky motýlům pěkně živo. Láká je rozkvetlá zahrada s růžemi, hortenziemi, šalvějemi a motýlími keři. Vy můžete potěšit oko a také posedět u nás na place na kostkách a trámových lavičkách z jasanu. Trámy jsou opatřeny moudrými slovy Františka Palackého.

Květnatá louka u Cvikova – louka s původními lučními rostlinami Příroda

Květnatá louka u Cvikova – louka s původními lučními rostlinami

V České republice dlouhodobě kvůli zemědělskému zpracování půdy mizí z krajiny tradiční květnaté louky, které jsou přitom důležitou součástí krajiny a znamenají pestrost a biodiverzitu, která je pro přírodu životně důležitá. Jedna nová květnatá louka byla proto vyseta nedaleko Cvikova.

Naučná stezka Motýlí ráj u Ždánic Příroda

Naučná stezka Motýlí ráj u Ždánic

Okolí Ždánic má jedinečné přírodní bohatství v údolí mezi osídleným prostorem a okrajem Ždánického lesa. Údolí Šraňky a Habrůvky mají charakter stepí a lesostepí a žije v nich bezmála 80 druhů denních motýlů.

Přírodní památka Čertkus ve Slavkovském lese Příroda

Přírodní památka Čertkus ve Slavkovském lese

Přírodní památka Čertkus se nachází nedaleko Horního Kramolína na Tepelsku. Území má rozlohu 42 hektarů a svůj název dostalo území po čertkusu lučním – hostitelské rostlině vzácného motýla hnědáska chrastavcového, která se zde hojně vyskytuje.

Havranické vřesoviště v Národním parku Podyjí Příroda

Havranické vřesoviště v Národním parku Podyjí

Havranické vřesoviště je nejrozsáhlejším vřesovištěm na území Národního parku Podyjí, na kterém převládají keříčkové formace s vřesem a kručinkou chlupatou, ale vyskytuje se tu i další unikátní flóra a fauna.

Další aktuality

Zpřístupněné jeskyně ČR zahajují turistickou sezonu 2025

Po zimní pauze, kdy byly některé zavřené kvůli zimování netopýrů a jiné fungovaly v omezeném provozu, začínají tuzemské zpřístupněné jeskyně novou turistickou sezonu. Kromě tradičních prohlídek po pevných chodnících s elektrickým osvětlením jsou i letos zájemci zváni na dvě zážitkové trasy v Moravském krasu a i na koncerty, které se v jeskyních odehrají. Podívejte se s Kudy z nudy, na co se během sezony 2025 můžete těšit.
3. duben 2025 9:58
Příroda

Oslavte Mezinárodní den ptactva pěknou procházkou

Na aprílový den, kdy je v plném proudu pohyb tažných ptáků, byla roku 1906 podepsána Mezinárodní Konvence o ochraně užitečného ptactva. Československá republika k této konvenci přistoupila roku 1924, ovšem i předtím se u nás slavil "Den ptáků" v rámci Rakousko-Uherské monarchie, a to od roku 1900. Také letos můžete dostát tradici a připojit se k oslavě ptactva příjemnou procházkou jarní přírodou, kde se zaposloucháte do ptačího zpěvu.
31. březen 2025 12:00
Příroda

Kam v Česku pěšky nebo na kole po naučných stezkách?

Rádi vyrážíte do přírody, ale bezcílné bloumání po lese vás nebaví? Po celé České republice najdete dobře značené a zajímavé naučné stezky, které vás bezpečně provedou krásnými zákoutími našeho území. Krátké i delší trasy jsou přizpůsobeny zdatným turistům i rodinám s malými dětmi. Stačí si jen jednu vybrat a může se jít. Nechte se při výběru inspirovat našimi tipy.
31. březen 2025 10:00
Příroda

Udělejte si výlet k minerálním pramenům nebo do míst, kde pramení řeky a říčky

Vydejte se s námi na cestu k pramenům – těm minerálním, ale také ke zdrojnicím říček a řek. Na území České republiky jich nalezneme obrovské množství, známých i neznámých. Možná nebudete prvními objeviteli jednotlivých zřídel, přesto můžete zažít dobrodružství při jejich hledání. Vydejte se s námi za léčivou bublající vodou anebo podél zurčících toků díky některému z následujících tipů.
30. březen 2025 15:00
Příroda

Přírodní zázraky, které musíte vidět na vlastní oči!

Rozmanitost české a moravské krajiny je pověstná. Termální prameny na západě, hory a podivuhodná skalní města na severovýchodě, zahloubaná krajina rybníků na jihu Čech nebo prosluněné vinice na jižní Moravě. Tyhle přírodní zázraky musíte konečně vidět na vlastní oči!
29. březen 2025 9:00
Příroda

Největší stezky a bludiště v korunách stromů v Česku: vydejte se nad zelené velikány i do oblak

Báječné výhledy do okolí, zábava, poučení, adrenalinové a interaktivní prvky, tobogány i unikátní vyhlídka Skywalk – to všechno nabízejí stezky v korunách stromů, na které vás zve portál Kudy z nudy. Užijte si nečekanou zábavu vysoko nad zemí, odkud budete mít výhled do daleka!
28. březen 2025 13:00
Příroda

Čápi se pomalu vracejí na svá hnízda

V průběhu března a začátkem dubna nastává hlavní čas návratů čápů bílých i černých ze vzdálených zimovišť. Když je zima teplá, vracejí se ptáci dřív, letos však byla zima dlouhá a chladná, a čápi teprve přilétají. Obsazená hnízda hlásí nejvíce Plzeňský, Jihočeský a Karlovarský kraj.
28. březen 2025 10:00
Příroda

Částečné zatmění Slunce můžeme pozorovat už 29. března

Sobota 29. března 2025 je dnem, kdy nastane částečné zatmění Slunce. I když sluneční kotouč nebude zahalen docela, kosmické podmínky pro pozorování tohoto zatmění z České i Slovenské republiky jsou letos velmi příznivé. Vše ale samozřejmě záleží na aktuálním počasí. Česko i Slovensko se bude nacházet na okraji oblasti, kde je možné březnové zatmění pozorovat: velmi výrazně tentokrát se projeví v Kanadě, Grónsku a na Islandu.
26. březen 2025 19:00
Příroda