ÚvodAktualityZapojte se do motýlí půlhodinky a pozorujte denní motýly!
Příroda

Zapojte se do motýlí půlhodinky a pozorujte denní motýly!

  • 25. května 2025
Připojte se k pozorování denních motýlů, které probíhá letos ve dvou termínech, a to jarním od 26. května do 1. června 2025 a letním od 14. do 20. července 2025. Zabere vám to je půl hodiny a létající klenoty naší přírody můžete pozorovat na svých zahradách, na loukách, v parcích nebo i na procházce ve vašem okolí. Co je pro pozorování důležité? Vybrat den, kdy má být nejlepší počasí a dopředu si nastudovat, jak někteří motýli vypadají. Cílem akce je nejen zpřesnit informace o stavech motýlů v ČR, ale i upozornit na to, že motýli z krajiny mizí, zlepšit jejich ochranu a sdílet zajímavosti ze života motýlů.
motýl ČeskoCílem Motýlí půlhodinky je upozornit na tyto na pohled křehké, ale zároveň velmi zajímavé zástupce hmyzu a inspirovat k jejich ochraně a ochraně biotopů, ve kterých se vyskytují. Motýla si většinou představíme na rozkvetlé louce a je pravda, že jich zde žije velké množství.

S dalšími druhy se ale můžeme setkat i v lesích, mokřadech nebo vyprahlých skalních stepích. Žijí v nížinách i na horách a jejich vývojová stadia nalezneme na bylinách, stromech, ve vzduchu i pod zemí.

Motýli jsou nádherní a fascinující, ale zároveň velmi zranitelní. Z krajiny mizí kvůli úbytku květnatých luk, nevhodnému hospodaření nebo klimatickým změnám. Bohužel u nás už zcela vyhynulo nejméně 11 % druhů denních motýlů. Vaše půlhodina ale může pomoci situaci změnit – každý záznam má vědecký význam a přispívá k ochraně přírody. I když žádného motýla nepotkáte, je to cenná informace!

motýlA jak motýly pozorovat? Vyberte si hezký slunečný den. Ideální teplota je 20 až 30° C, jasno nebo polojasno a bezvětří. Pozorovat můžete od 10:00 do 17:00, ale přes poledne si motýli rádi dávají pauzu. Vytiskněte si formulář a 30 minut pozorujte okolí. Pro každý den nebo místo si vytiskněte nový formulář. Nezapomeňte si poznamenat údaje o počasí, dni a místu pozorování.
 

Pomáhat motýlům může každý z nás

motýlNejvíc můžete motýlům pomoci na vaší zahradě. Venkovské zahrady a sady tvoří asi 5 % rozlohy naší země. Při správné péči mohou fungovat jako oázy pro motýly, čmeláky a další užitečné tvory - vraťme českým zahradám život. Anglický trávník může někomu připadat velmi pěkný na pohled, ale pro živočichy je synonymem nehostinné pouště. Kvetoucím bylinám škodí zejména právě časté kosení na krátkou délku. Nestíhají pak vysemenit a časem převládnou trávy a rostliny s přízemní růžicí. Pokud chceme mít zahradu plnou květin a motýlů, je potřeba, co nejvíce potlačit trávy a podpořit květiny. Řešením je nesekat vše najednou. S kvetoucí loukou přichází hmyz, s hmyzem přichází živočichové, kteří se jim živí – jako jsou třeba všichni naši pěvci, ještěrky, netopýři a spousta dalších.

motýlJako zdroj nektaru a pylu se nejlépe jeví aromatické rostliny, hlavně hluchavkovité (např. dobromysl, meduňka, máta, šalvěj, mateřídouška), miříkovité (např. kopr, koriandr, kerblík) a bobovité. Dále chrpa, levandule, pcháč, skvělý je sadec konopáč a bez chebdí. Dobře poslouží také kopretina, slunečnice či měsíček. Motýly navíc zajímají jejich živné rostliny, na které kladou vajíčka a kterými se housenky následně živí (např. mateřídouška, štírovník, vičenec, fenykl, kopřiva nebo třeba hloh). Poletí také za suchým úkrytem, kde mohou přečkat zimu – může to být naše půda nebo ztrouchnivělé dřevo. Podzimní kvetoucí bylinky mohou pomoci při opožděné zimě přežít stále bdělým motýlům: třeba lnice, hluchavka, kokoška anebo vřes.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Motýlí půlhodinka – pozorování motýlů

14. 7.20. 7.
Motýlí půlhodinka – pozorování motýlů

Připojte se k pozorování motýlů a pomozte tak k jejich ochraně! K letošnímu pozorování denních motýlů se můžete přidat na svých zahradách, na loukách, v parcích nebo i na procházce ve vašem okolí.

Lipová alej Vidlák – výlet do Hostavické aleje z Běchovic do Starých Kyjích Příroda

Lipová alej Vidlák – výlet do Hostavické aleje z Běchovic do Starých Kyjích

Výlet po pražské přírodě vede podél Rokytky z Běchovic do Starých Kyjí. Návštíme přírodní lokality, Počernický rybníky, geologický park, rozhledny, zámecký park a Lipovou alej Vidlák. Mnohé lokality jsou cenné pro faunu a flóru. Skvělé propojení přírody a historie Prahy.

Přírodní památka U Strejčkova lomu Příroda

Přírodní památka U Strejčkova lomu

Přírodní památkou je zbytek původní teplomilné travnaté stepi v bývalém vápencovém lomu a jeho okolí. Na jaře tu můžete spatřit velké fialové květy ohroženého koniklece velkokvětého. Pozoruhodné jsou také některé stepní druhy motýlů.

Přírodní památka Údolí Okluky Příroda

Přírodní památka Údolí Okluky

Křovinatá stráň se starým ovocným sadem se nachází u Ostrožské Lhoty. Hlavním předmětem ochrany je populace ohroženého motýla bourovce trnkového, vázaného na porosty hlohu a trnky obecné (housenky bourovce se živí listy těchto dvou keřů).

Bývala Mašovická střelnice v Podyjí – ráj motýlů a orchidejí Příroda

Bývala Mašovická střelnice v Podyjí – ráj motýlů a orchidejí

Ještě v nedávné minulosti u Mašovic vládli vojáci a lidem se za domy ozývala pravidelná střelba. Dnes je lokalita bývalého vojenského cvičiště místem, kde žijí desítky druhů vzácných motýlů, nebo silně ohrožený pěvec pěnice vlašská či rostou orchideje.

Havranické vřesoviště v Národním parku Podyjí Příroda

Havranické vřesoviště v Národním parku Podyjí

Havranické vřesoviště je nejrozsáhlejším vřesovištěm na území Národního parku Podyjí, na kterém převládají keříčkové formace s vřesem a kručinkou chlupatou, ale vyskytuje se tu i další unikátní flóra a fauna.

Ptačí park Kosteliska u Dubňan Příroda

Ptačí park Kosteliska u Dubňan

V nivě říčky Kyjovky, která tvoří mozaiku lesů, podmáčených luk, rákosin, tůní a dalších vodních ploch na jižní Moravě, vznikl Ptačí park Kosteliska. Rozmanitý biotop se líbí řadě živočichů, od ptáků přes savce, obojživelníky, hady, brouky i motýly.

Přírodní památka Čertkus ve Slavkovském lese Příroda

Přírodní památka Čertkus ve Slavkovském lese

Přírodní památka Čertkus se nachází nedaleko Horního Kramolína na Tepelsku. Území má rozlohu 42 hektarů a svůj název dostalo území po čertkusu lučním – hostitelské rostlině vzácného motýla hnědáska chrastavcového, která se zde hojně vyskytuje.

Naučná stezka Motýlí ráj u Ždánic Příroda

Naučná stezka Motýlí ráj u Ždánic

Okolí Ždánic má jedinečné přírodní bohatství v údolí mezi osídleným prostorem a okrajem Ždánického lesa. Údolí Šraňky a Habrůvky mají charakter stepí a lesostepí a žije v nich bezmála 80 druhů denních motýlů.

Naučná stezka Květnice v Tišnově Příroda

Naučná stezka Květnice v Tišnově

Květnice je známou mineralogickou lokalitou s krásnými podzemními prostorami a bohatou krápníkovou výzdobou, jež však nejsou veřejnosti běžně přístupné. Roste zde 350 druhů vyšších rostlin, z nichž 55 je zařazeno mezi ohrožené druhy, a žije zde 250 druhů motýlů, 31 druhů plžů a 46 druhů ptáků.

Radovesická výsypka u Bíliny Příroda

Radovesická výsypka u Bíliny

Radovesická výsypka je se svou rozlohou cca 1 200 ha a průměrnou mocností 50–70 m největší výsypkou Mostecké pánve a jednou z největších v Evropě. V současné době je území rekultivované a k výsypce vede naučná stezka.

Údolí Kosího potoka Příroda

Údolí Kosího potoka

Kosí potok pramení v oblasti Českého lesa pod vrcholkem hory Dyleň na Chebsku. Jeho voda vytvořila hluboké údolí zachované dodnes bez větších zásahů člověka. Díky tomu, že potok z velké části teče lesem, nedošlo v minulosti k jeho napřímení a říčka mohla nerušeně utvářet romantické meandry.

Kozmické ptačí louky s pozorovatelnou Petra Čolase Příroda

Kozmické ptačí louky s pozorovatelnou Petra Čolase

U Kozmic na Hlučínsku, v povodí řeky Opavy, mezi městy Opavou a Ostravou, najdete oblast, kde má voda hlavní slovo. Zdejší nivní louky jsou domovem hmyzu, žab a především ptactva. Hluboko v území byla umístěna sedmimetrová pozorovatelna s přístupovým chodníkem a sedmi informačními tabulemi.

Motýlárium Votice Příroda

Motýlárium Votice

Ve Voticích na Benešovsku vzniká první otevřené motýlárium v Česku. Ojedinělý projekt Ochrany fauny ČR proměnil staré skleníky v motýlárium, které budou obývat druhy motýlů typické pro českou přírodu.

Květnatá louka u Cvikova – louka s původními lučními rostlinami Příroda

Květnatá louka u Cvikova – louka s původními lučními rostlinami

V České republice dlouhodobě kvůli zemědělskému zpracování půdy mizí z krajiny tradiční květnaté louky, které jsou přitom důležitou součástí krajiny a znamenají pestrost a biodiverzitu, která je pro přírodu životně důležitá. Jedna nová květnatá louka byla proto vyseta nedaleko Cvikova.

Vrch Brník v Českém středohoří s kruhovým výhledem Příroda

Vrch Brník v Českém středohoří s kruhovým výhledem

Brník je výrazný čedičový vrch, který se nachází cca 8 km severovýchodně od Loun. Tvoří součást trojice výrazných vrchů, Oblík-Srdov-Brník v Chráněné krajinné oblasti České středohoří o celkové rozloze 335 ha. Od vrchu Srdov je oddělen sedlem. Vrch je bezlesý, holý a nabízí daleké rozhledy.

Znáte motýlí ráje Papilonia?

Znáte motýlí ráje Papilonia?

Představte si nejkrásnější motýly světa poletující přímo kolem vás! A nemusí zůstat jen u snění – na několika místech naší republiky najdete motýlí domy Papilonia, které vás vezmou do tropické džungle anebo fantasy světa. Každá Papilonia má odlišnou stylizaci letové zóny, čímž prohlídce přidává charakteristickou atmosféru. Navíc mají tyto motýlí světy otevřeno celoročně, takže si návštěvu můžete naplánovat kdykoli. Nejnovějším přírůstkem do rodiny motýlích domů je Papilonia Teplice, který se otevřel v listopadu 2024. V nové atraktivní expozici se ocitnete uprostřed tropického lesa, kde na paleontologické stezce můžete obdivovat ekosystém plný motýlů a ponořit se do světa dinosaurů.

Naučná stezka Rejvíz k Velkému mechovému jezírku Příroda

Naučná stezka Rejvíz k Velkému mechovému jezírku

Naučná stezka Rejvíz se nachází ve stejnojmenné národní přírodní rezervaci rozprostírající se v severovýchodní části Hrubého Jeseníku. Stezka v délce cca 3 km vede do středu největšího moravského rašeliniště k Velkému mechovému jezírku.

Lovy beze zbraní aneb Vyfoť to!

Lovy beze zbraní aneb Vyfoť to!

Díky dostupnosti kvalitních fotoaparátů jsou dnes digitální zrcadlovky rozšířenější než kdykoli předtím. O klasických digitálních fotoaparátech či velmi kvalitích foťácích v mobilech už ani nemluvíme, protože ty se staly naprostou samozřejmostí. A jaký jiný, než barevný podzimní čas, je tím nejlepším obdobím, kdy si focení jak se patří užít?

Motýlí zahrada v Hodslavicích Příroda

Motýlí zahrada v Hodslavicích

V Hodslavicích v historickém centru je v létě díky motýlům pěkně živo. Láká je rozkvetlá zahrada s růžemi, hortenziemi, šalvějemi a motýlími keři. Vy můžete potěšit oko a také posedět u nás na place na kostkách a trámových lavičkách z jasanu. Trámy jsou opatřeny moudrými slovy Františka Palackého.

Další aktuality

100 tipů na nejkrásnější vyhlídky v Česku

Také se rádi na svých toulkách přírodou kocháte panoramatickými výhledy? Hory, kopce, skály a vyhlídková místa nás fascinují od nepaměti. Nechejte se inspirovat našimi tipy, které vám přináší přehled nejzajímavějších přírodních vyhlídek v celé České republice. Vybírat můžete z pohledů na meandry řek, skalní města či hřebeny našich hor.
29. červen 2025 8:22
Příroda

Který strom se stane vítězem ankety Strom roku? Známe finalisty!

O titul Strom roku České republiky 2025 se letos utká deset finalistů z různých koutů země, a to od 21. 7. do 5. 10. 2025. Odborná porota Nadace Partnerství vybrala soutěžící z celkem 88 nominací. Mezi finalisty najdete lípy, duby, javor, hrušeň, topol nebo vrbu.
25. červen 2025 14:00
Příroda

Den černých koček: pověry, mýty a legendy aneb přestaňme se černé bát

Od roku 2011 je 17. srpen dnem věnovaným oslavě černých koček po celém světě. V mnoha kulturách jsou černé kočky spojovány se smůlou nebo pověrami. Tento den je tak skvělou příležitostí, jak rozptýlit mýty a ukázat lidem, že ebenově zbarvené šelmičky jsou milými společníky. Kudy z nudy pro vás navíc našlo nejrůznější zajímavosti z kočičího světa a samozřejmě nebudou chybět ani tipy na kočičí výlety.
24. červen 2025 3:44
Příroda

Vydejte se za krásou našich jezer

Poznejte nádherná jezera v Česku. Podnikněte výlet pěšky, na kole i autem. Nechte se unést klidnou krásou přírody a na místech, kde je to povoleno, se osvěžte v chladné jezerní vodě. Objevíte krásná šumavská ledovcová jezera, revitalizované rekreační vodní plochy na místech bývalých dolů, romantické pískovny i raritní přírodní útvary.
22. červen 2025 8:02
Příroda

10 tipů na výlet do Zoo (nejen pro děti)

Zoo patří k nejatraktivnějším výletům po celý rok a zejména u dětí i k neoblíbenějším. Neslouží však jen k rekreačním účelům, ale také ke vzdělávání, výzkumu a ochraně druhů, jejich zachování a chovu. Často je to jediný způsob, jak udržet nějaký živočišný druh na Zemi. Rekordmankou je zejména zoologická zahrada v Praze, je nejnavštěvovanější zoo v Česku a zařazená mezi nejlepší zoo na světě. Dnešní zoologické zahrady si kladou za cíl zejména ochranu biodiverzity a ochranu živočišných druhů. Udělejte si výlet za zvířaty a poznejte jejich život. Kromě známých exotických živočichů se každá ze zoo chlubí zvláštním druhem – v Praze je to např. ďábel medvědovitý, v Plzni kolibříci, v Ostravě onageři, ve Zlíně rejnoci nebo v Brně tropické ryby.
21. červen 2025 11:15
Příroda

Kam v horkých dnech na výlet? Přeci do chladivých údolí a roklí!

Jak se zchladit ve vedru? Kam se vydat, když je v létě pořádné horko? Máme pro vás tip – co zkusit výlet do některého z příjemně chladivých údolí, hlubokých roklí a skalních strží! A pokud údolím navíc protéká říčka či potok, je možné se navíc i ochladit.
21. červen 2025 9:04
Příroda

Sedm hor s krásnými výhledy, kam se dostanete jen pěšky nebo na kole

Vyjet na kopec lanovkou dokáže každý, ale portál Kudy z nudy nenabízí jen místa snadno dostupná. Kdo má rád výzvy, prudká i táhlá stoupání a dlouhé cesty, ten si užije na horách, kam vedou jen turistické značky, úzké lesní pěšinky a tu a tam i nějaká asfaltka pro cyklisty.
21. červen 2025 9:00
Příroda

Kdy přichází letní slunovrat? Užijte si nejdelší dny v roce a skvělé letní programy

Astronomické léto 2025 začne v sobotu 21. června 2025 ve 4 hodiny a 42 minut našeho času, kdy vstoupí Slunce do znamení Raka. Den bude nejdelší, zatímco noc nejkratší. Užijte si letošní letní slunovrat, tajuplnou a mýty opředenou událost, kdy Slunce dosahuje při svém relativním pohybu vůči Zemi své nejsevernější polohy. Nedlouho poté si 24. června připomínáme svátek sv. Jana Křtitele, který je pověstmi neméně opředený. Léto bude skvělé a skončí až s podzimní rovnodenností, která nastane 22. září.
20. červen 2025 19:49
Příroda