Kostel Nejsvětější Trojice bude poprvé otevřen veřejnosti jako kulturní památka. Jeho jedinečnost je dána tím, že patřil k Pražské kapitule a díky tomu návštěvníci budou moci obdivovat okenní vitráže, které pocházejí z Císařské kaple chrámu sv. Víta.
Novogotický kostel byl postaven
podle plánu stavitele Arnošta Živného, ředitele dostavby chrámu sv. Víta v gotickém sluhu. Až přestavbami doznal podoby, ve které roku 1898 vyhořel. Na jeho místě byl postaven kostel nový a na jeho stavbu byly použity pouze bílé vápenopískové cihly dovezeny z Bavorska. Záznamy o původní stavbě se vyskytují v dokumentech již v roce 1352. Patronátní právo v těch letech vykonával Bohuslav ze Švamberka a kostel náležel děkanátu rokycanskému. Za husitských válek byl bez kněze a dlouhá léta živořil.
Další zajímavostí, vedle vitráží, je smírčí kříž z roku 1757, jediná památka tohoto druhu, která se v regionu zachovala.
V regionu jedinečná novogotická stavba je otevřena každou první sobotu v měsíci od dubna do října.
Individuální prohlídky je možno domluvit s paní M. Zemanovou na tel.čísle 723 844 582, popř.e-mailem petr.mesno@seznam.cz.
Poprvé otevřený Kostel Nejsvětější Trojice nabízí návštěvníkům možnost obdivovat historické vitráže a unikátní smírčí kříž. Otevřen od dubna do října.
Kostel Nejsvětější Trojice bude poprvé otevřen veřejnosti jako kulturní památka.
Jeho jedinečnost spočívá v okenních vitrážích z Císařské kaple chrámu sv. Víta, které návštěvníci mohou obdivovat.
Kostel byl postaven podle plánu stavitele Arnošta Živného, který byl rovněž ředitelem dostavby chrámu sv. Víta.
Pro stavbu nového kostela byly použity bílé vápenopískové cihly dovezené z Bavorska.
Kostel je otevřen každou první sobotu v měsíci od dubna do října.
Další zajímavostí je smírčí kříž z roku 1757, který je jedinou památkou tohoto druhu v regionu.
Individuální prohlídky lze domluvit s paní M. Zemanovou na telefonním čísle 723 844 582 nebo e-mailem petr.mesno@seznam.cz.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.