ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte o… vitrážích
Kultura

7 věcí, které nevíte o… vitrážích

Poslechněte si audio verzi článku
Mozaika z čirých, barevných a často i malovaných malých skel, sevřená v olověných páskách a obvodovém rámu. Umělecké dílo, při jehož vzniku se pracuje se sklem, olovem a cínem. Někdy jde o drobný kousek, jindy o obří chrámová okna, stropy či kupole. To všechno může být vitráž, malý klenot okouzlující hrou barevných skel a světla. Kdy vitráže vznikly, jak se vyrábějí a kde si je můžete prohlédnout? Vydejte se s portálem Kudy z nudy na velkou vitrážovou výpravu!

1. Vitráž, vitraj, vitrage nebo vitrail?

Říká se jim všelijak (a dokonce ani kunsthistorici a řemeslníci v tom nemají úplně jasno), výsledek je ale stejný: umělecky pojatá mozaika z kousků barevných skel, zasazených do olova. Stejně se označuje výtvarná technika, jejímž výsledkem je právě vitráž. Anebo vitraj? Je jedno, jak vitrážím budete říkat, výslovnost je vlastně pořád stejná. Jisté ale je, že řemeslo s tisíciletou tradicí vyžaduje mistrovství, které na profesionální úrovni ovládal a ovládá jen málokdo.

Vitráže vlastně byly klasická z nouze ctnost: protože až do 18. století nebyla známá technologie výroby plochého skla, při výrobě okenních výplní se vyfoukly skleněné koule, ty se ještě rozžhavené zploštily a výsledné kulaté kousky se sesazovaly dohromady s pomocí olova a cínu. Pro životnost vitráží byla příprava olova stejně důležitá jako výběr a kvalita skla: mají totiž životnost jen kolem osmdesáti let a zdánlivě věčné vitráže se tak musí pečlivě udržovat a nepřetržitě opravovat.
 

2. Umění a historie několika řemesel

Vitráže v sobě spojují několik řemesel a uměleckých disciplín: pohybují se někde mezi užitým uměním, restaurátorstvím a volnou tvorbou. Vyprávění o vitrážích by mohlo začít klasickou větou „již za starých Římanů…“, ale to by zřejmě byla chyba: nejstarší kousky podobné vitrážím pocházejí z dob 3000 let před Kristem a byly objeveny už při vykopávkách ve starověkém Egyptě a Mezopotámii. V Římě kdysi proudilo světlo přes barevné mozaikové výplně do antických lázní, v 6. století zdobila vitráž interiér byzantského chrámu Hagia Sofia v dnešním Istanbulu. V Evropě se vitráže začaly vyrábět asi v 9. století a jejich zlatý věk přišel v době gotiky, kdy se stavěly velké katedrály.

Vitráží se dokonce týkají i první zmínky o českém skle: v Kronice mnicha sázavského, první české klášterní kronice, je roku 1162 zmínka o opatu Regnardovi ze Sázavského kláštera, který se vyznal „v umění vysazovati skelnou mozaiku“.
 

3. Vitráže už dávno nejsou jen kostelní okna

Novověk vitrážím příliš nepřál, vzkřísil je teprve romantismus a secese. Na přelomu 19. a 20. století nebyly ozdobné výplně oken jen výsadou honosných secesních sídel, ale i solidnějších činžovních domů na periferiích. Vitrážím se věnovala také řada umělců zvučných jmen, namátkou Matisse, Braque, Chagall či Alfons Mucha: pro Novou arcibiskupskou kapli v katedrále sv. Víta na Pražském hradě navrhl vitráž, inspirovanou počátky křesťanství v Čechách. Mnozí architekti dnes s vitrážemi pracují jako s nedílnou součástí interiéru, takže díla kombinovaná se sklomalbou zdobí kanceláře nejrůznějších společností, hotely a veřejné prostory i rodinné vily a domy.
 

4. Vitrážista Jiřička

Legendou mezi pražskými vitrážisty byl Josef Jiřička (1903–1969). Do Prahy sice podle rodinné legendy přišel bos, ale už v roce 1937 byla jeho firma oceněna zlatou medailí na světové výstavě v Paříži a vzápětí byla pověřena zhotovením nových oken pro katedrálu sv. Víta na Pražském hradě.

Syn Josefa Jiřičky, rovněž Josef, vytvořil například vitráže pro kostely sv. Bartoloměje v Kolíně, katedrálu sv. Bartoloměje v Plzni, chrámy v Rakovníku či Mostě, v Praze pak pro Staronovou synagogu či Anežský klášter. Třetí v generaci mistrů Jiřičků Martin mimo jiné navrhl a zhotovil vitráže do gotické kaple Staroměstské radnice a Pinkasovy synagogy. V současné době v tradici rodiny Jiřičků pokračuje Umělecké sklenářství Jiřička – Coufal pod vedením restaurátora Petra Coufala. Díky tomu se například o vitrážová okna od Jože Plečnika v kostele Nejsvětějšího srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad na Vinohradech už sedmdesát let stará jediná firma. Čtyřiadvacet oken sice bylo vyrobeno už v roce 1941, ale kvůli riziku poškození byla osazena až po skončení druhé světové války.
 

5. Největší vitrážové okno v Česku

Největší českou vitráží je chrámové okno v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Bylo zhotoveno v letech 1937–39 podle návrhu Maxe Švabinského, nazývá se Poslední soud, zdobí jižní stranu příčné lodi a rozkládá se na ploše 160 metrů čtverečních.

Ve svých pamětech Max Švabinský píše, že inspirací pro Poslední soud byla okna v katedrále v Chartres, prý nejkrásnější, jaká kdy viděl.
 

6. Vitráž pro nádraží v New Yorku a vitrážové muzeum

unikátní vitrážové muzeum se proměnil kostel sv. Jiljí v Libyni u Lubence na Lounsku. Za jeho proměnou stojí společnost Skloart Jitky a Richarda Kantových, kteří se ve vystavených vitrážích snaží zachytit vývoj uměleckého sklenářství od románské doby po současnost.

Největším exponátem vitrážového muzea je prosvětlený vitrážový strop, v jehož borduře jsou uvedena jména všech dárců, kteří na projekt finančně přispěli. Kromě prohlídky muzea si můžete domluvit i exkurzi v běžném provozu dílny a vidět, jak se vitráže vyrábí dnes.

Je na co se dívat: unikátní vitráže vyrobené v rodinné dílně v Lubenci nově například zdobí strop newyorského nádraží Penn Station. Podsvícená trojdílná stropní freska v nádražní hale Moynihan Train Hall zobrazuje černošské pouliční tanečníky, kteří se vznášejí po obloze. Vitráž má celkovou rozlohu 80 metrů čtverečních a navrhl ji americký umělec Kehinde Wiley, přenos jeho malby na sklo pak trval sedm měsíců. Při malbách na sklo se barvy nanášejí v jemných odstínech a pak se opakovaně vkládají do pece k docílení požadované barevné intenzity.

Z ateliéru Kantových vyšla řada dalších zajímavých děl, například vitráže pro synagogu v Žatci, 13,5 metru vysoký skleněný obelisk ve fontáně na třídě T. G. Masaryka v Karlových Varech, vitráže pro karlovarský hotel Akvamarine a Grandhotel Pupp, skleněné obrazy s chmelovými motivy pro restauraci v Chrámu chmele a piva v Žatci, vitrážové stropy pro hotel Julián v Praze anebo výtah karlovarského hotelu Quisisana Palace.
 

7. Venkovský kostelík a vitráže z katedrály

Mešno je malá vesnička kousek od Spáleného Poříčí s krásným novogotickým kostelem Nejsvětější Trojice. Byl postaven z bílých cihel v letech 1901–1902 v místě původního gotického kostela zničeného požárem, a to podle plánu stavitele Arnošta Živného, ředitele dostavby pražského chrámu sv. Víta. Mešno roku 1749 koupila metropolitní kapitula u sv. Víta na Pražském hradě a důkazem tohoto propojení jsou tři okna s vyobrazením Karla IV. a Elišky Pomořanské od Jana Zachariáše Quasta. Vitráže, původně osazené v Císařské kapli chrámu sv. Víta, dnes jsou k vidění v krásném, ale nenápadném venkovském kostele. Další Quastovy práce můžete obdivovat například na oknech kostela Navštívení Panny Marie ve Vimperku anebo v zámecké kapli na Sychrově.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Chrám Chmele a Piva s Chmelovým orlojem Zážitky

Chrám Chmele a Piva s Chmelovým orlojem

Město Žatec, ležící na severu Čech na řece Ohři, má tisíciletou historii. V ní důležitou roli hraje prvotřídní chmel, který se na Žatecku pěstuje. Více než 700 let pěstování vynikajícího aromatického chmele a výroba piva vedly ke vzniku zábavného a poučného komplexu s názvem Chrám Chmele a Piva.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok Památky

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury Památky

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Výstaviště Praha Holešovice s Průmyslovým palácem Památky

Výstaviště Praha Holešovice s Průmyslovým palácem

Průmyslový palác je ústřední dominantou areálu Výstaviště Praha Holešovice. Secesní stavba pochází z roku 1891 podle návrhu Bedřicha Münzbergra, který spolupracoval s inženýrem Františkem Prášilem. Výzdobu provedl Bedřich Ohman a Alois Dryák. Stavba je jak uměleckou, tak i technikou památkou.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové Kultura

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové sídlí na Eliščině nábřeží v monumentální budově postavené podle návrhu architekta Jana Kotěry v letech 1909-1912 a prohlášené v roce 1995 národní kulturní památkou. V roce 2019 se otevřelo po náročné rekonstrukci.

Obecní dům – secesní klenot Prahy Zážitky

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům je nádhernou ukázkou pražské secesní architektury. Na místě bývalého Králova dvora jej vyprojektovali Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Rozlehlá budova ukrývá koncertní síň, kavárnu i znamenitou francouzskou restauraci. V roce 2012 Obecní dům oslavil 100. výročí.

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje Kultura

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje

Historické sály s cennými malbami, gotická kaple s pohledem na figury apoštolů, gotická věž s vyhlídkou, orloj i románsko-gotické podzemí radnice s náznakovou historickou expozicí, to vše se skrývá ve Staroměstské radnici.

Červený kostel v Olomouci Památky

Červený kostel v Olomouci

Červený kostel v Olomouci se v roce 2023 po rekonstrukci otevírá veřejnosti. Kostel spravuje Vědecká knihovna, která zde měla od roku 1961 depozitář. Nyní kostel bude sloužit na různé kulturní akce.

Kaple svaté Ludmily v Horní Libochnové Památky

Kaple svaté Ludmily v Horní Libochnové

Nachází v centru obce Horní Libochová. Spadá do římskokatolické farnosti Křižanov. Jedná se o moderní novodobou stavbu z roku 1993.

Kostel sv. Mikuláše v Petrovicích s prosklenou střechou Památky

Kostel sv. Mikuláše v Petrovicích s prosklenou střechou

Kostelem sv. Mikuláše z 18. století se v průběhu času prohnala vojska pruská, napoleonská i švédská. Dost často sloužil i jako lazaret. V současné době se o kostel stará obec Petrovice a Spolek pro obnovu a zachování tradic.

Hlavní nádraží v Praze – největší pražská secesní památka Památky

Hlavní nádraží v Praze – největší pražská secesní památka

Hlavní nádraží v Praze je vůbec největší osobní nádraží v České republice. Zdaleka však není nádražím nejstarším. Jeho historie se začala psát roku 1869 a do dnešní podoby bylo přestavěno podle návrhu architekta Josefa Fanty.

Sklárna Jílek Kamenický Šenov – návrat tradice Sklárny Bratři Jílkové Kultura

Sklárna Jílek Kamenický Šenov – návrat tradice Sklárny Bratři Jílkové

Sklárna Jílek v Kamenickém Šenově se stávajícím provozovatelem CKV s.r.o. pokračuje v tradici ruční výroby foukaného skla. Využít můžete možnosti exkurze do sklárny. Zájemci si mohou zakoupit ve firemní prodejně v areálu sklárny vybrané výrobky.

Kostel Navštívení Panny Marie ve Vimperku Památky

Kostel Navštívení Panny Marie ve Vimperku

Ve Vimperku uzavíral farní kostel Navštívení Panny Marie dolní část náměstí. Připomíná se v roce 1365, kdy zřejmě vznikly presbytář, sakristie a jižní portál lodi, ale její původ může být starší, možná raně gotický.

Židovská synagoga v Žatci – muzeum a kulturní prostor Památky

Židovská synagoga v Žatci – muzeum a kulturní prostor

Jednou z významných památek v Žatci je i židovská synagoga v Dlouhé ulici, pár minut chůze od náměstí Svobody v historickém centru města. Jedná se o druhou největší stavbu svého druhu v Čechách. Nyní slouží jako muzeum a kulturní centrum.

Grandhotel Pupp – komfort, který si zasloužíte! Lázně a wellness

Grandhotel Pupp – komfort, který si zasloužíte!

Exkluzivní pobyt dle vašich představ v srdci Karlových Varů, v klidném lázeňském městě s unikátní atmosférou v té nejvyšší kvalitě. Každý pokoj si díky unikátní architektuře hotelu zachovává svůj osobitý vzhled. Na recepci Grandhotelu si určitě všimnete unikátních nástěnných hodin.

Kostel sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze – novogotická dominanta Vinohrad Památky

Kostel sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze – novogotická dominanta Vinohrad

Kostel sv. Ludmily tvoří výraznou dominantu Vinohrad. Dvě věže vysoké 60 metrů jsou jako dvě ruce sepjaté k modlitbě. Kostel je novogotická basilika – trojlodní s transeptem – příční lodí ve tvaru kříže. Ve středu kostela se nachzí sanctusová věžička. Kostel se pyšní titulem basilica minor.

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře Památky

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře

Kutná Hora je jediným městem ve Středočeském kraji, zapsaným na seznam UNESCO, a to zejména díky velkému množství gotických památek. Nenechte si však ujít tento opomíjený skvost barokní architektury, vystavěného dle plánů proslulého architekta F. M. Kaňky v letech 1734-1754.

Sklářské muzeum v Lenoře – za tradicí šumavského skla Kultura

Sklářské muzeum v Lenoře – za tradicí šumavského skla

Obec Lenora se nachází v údolí Teplé Vltavy na Šumavě asi 15 km jižně od města Vimperk. Vznikla v roce 1834 jako osada kolem nové sklářské huti. Tradici sklářského umění, které bylo známé po celé Evropě, připomíná expozice historického skla v místním sklářském muzeu.

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni Památky

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

Dominantou náměstí Republiky v Plzni je zcela určitě katedrála sv. Bartoloměje. Chrám je zřetelný již z dálky se svou téměř 103 m vysokou věží. Klenotem chrámu je Šternberská kaple z první poloviny 16. století, která sloužila jako rodinná hrobka.

Klášter františkánů s muzeem v Kadani Kultura

Klášter františkánů s muzeem v Kadani

Na ostrohu nad řekou Ohří na jihozápadním okraji Kadaně se nachází klášter františkánů Čtrnácti svatých pomocníků. Je nejstarším poutním místem Čtrnácti sv. Pomocníků na území českého státu a od roku 1995 patří mezi národní kulturní památky ČR.

Staronová synagoga v Praze Památky

Staronová synagoga v Praze

Nejstarší památkou pražského Židovského Města a nejstarší dochovanou synagogou v Evropě je Staronová synagoga z konce 13. století. Již po více než 700 let slouží jako hlavní synagoga pražské židovské obce a modlitebna.

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České Kultura

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České

V autentickém prostředí prvního kláštera klarisek v Čechách, založeného pravděpodobně roku 1231 sv. Anežkou Českou, dcerou krále Přemysla Otakara I., je zpřístupněna expozice středověkého a raně renesančního umění Národní galerie Praha.

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech Památky

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech

Kostel stojí na náměstí Jiřího z Poděbrad a je dílem známého slovinského architekta Josipa Plečnika, realizovaným v letech 1928 až 1932. Velmi osobitá stavba je inspirována starokřesťanskými vzory. Jde o ojedinělý příklad meziválečné české architektury.

Za svatovítskými vitrážemi do Mešna Památky

Za svatovítskými vitrážemi do Mešna

Kostel Nejsvětější Trojice bude poprvé otevřen veřejnosti jako kulturní památka. Jeho jedinečnost je dána tím, že patřil k Pražské kapitule a díky tomu návštěvníci budou moci obdivovat okenní vitráže, které pocházejí z Císařské kaple chrámu sv. Víta.

Max Švabinský – zakladatel moderního výtvarného umění 20. století

Max Švabinský – zakladatel moderního výtvarného umění 20. století

Max Švabinský (17. září 1873, Kroměříž – 10. února 1962, Praha) patřil společně s Janem Preislerem, Antonínem Slavíčkem a Milošem Jiránkem ke generaci umělců, kteří stáli u zrodu moderního výtvarného umění 20. století. Byl zakládajícím členem Sdružení českých grafických umělců Hollar a členem výtvarného spolku Mánes, osmkrát byl zvolen rektorem Akademie umění v Praze.

Kostel sv. Jakuba v Brně Památky

Kostel sv. Jakuba v Brně

Kostel svatého Jakuba – jedna z nejcennějších památek pozdní gotiky u nás, je pozoruhodným bodem střetu mnoha architektonických tradic, včetně osobitého vkladu Bohuslava Fuchse. Po rozsáhlé rekonstrukci nově nabídne muzeální expozice a výstup na věž kostela.

Jediné hodiny na světě měřící babylonský a staročeský čas – Staroměstský orloj v Praze

Jediné hodiny na světě měřící babylonský a staročeský čas – Staroměstský orloj v Praze

Středověké astronomické hodiny na věži Staroměstské radnice v centru Prahy jsou přes své stáří 600 let stále v chodu. Každou hodinu udivuje defilé 12 apoštolů zástupy obdivovatelů.

Místa, kde si prohlédnete plakáty, obrazy a vitráže Alfonse Muchy

Místa, kde si prohlédnete plakáty, obrazy a vitráže Alfonse Muchy

Slovanská epopej v Moravském Krumlově, plakáty s promyšlenými secesními ornamenty, výzdoba Obecního domu, malované okno katedrály sv. Víta v Praze, nové Mucha museum v Paláci Savarin a další muzea anebo ateliér na zámku Zbiroh... Portál Kudy z nudy vám nabízí přehršel míst, kde se setkáte s díly věhlasného secesního umělce Alfonse Muchy. Udělejte si zajímavý výlet a potěšte se pohledem na Muchova skvostná díla.

Vitrážové muzeum v kostele sv. Jiljí Libyni u Lubence Památky

Vitrážové muzeum v kostele sv. Jiljí Libyni u Lubence

Vznikající vitrážové muzeum v Libyni u Lubence je unikátem v celé Evropě. Nachází se v kostele sv. Jiljí s gotickým presbytářem. K vidění jsou zde kopie vitráží z doby románské, gotické, renesančí i z 19. století.

Fantova budova na Hlavním nádraží v Praze Památky

Fantova budova na Hlavním nádraží v Praze

Výpravní budova od architekta Josefa Fanty je dominantou největšího osobního nádraží v České republice a vznikla v letech 1901-1909. K odbavování cestujících sloužila do otevření nové podzemní haly v roce 1977. Od roku 2012 probíhá postupná rekonstrukce, v objektu se konají komentované prohlídky.

Kostel Povýšení sv. Kříže v Kunraticích u Cvikova Památky

Kostel Povýšení sv. Kříže v Kunraticích u Cvikova

Sklo se jako ušlechtilý materiál objevuje v církevních stavbách po staletí... V kostele Povýšení sv. Kříže však mají český unikát – Boží hrob z křišťálu! Navíc uvnitř kostela jsou umístěny více než tři stovky skleněných objektů z dílny Jiřího Pačinka inspirované florou, faunou i sakrálními motivy.

Zámek Žleby – kouzlo staré Anglie Památky

Zámek Žleby – kouzlo staré Anglie

K návštěvě láká romantický zámek vybavený jedinečnou sbírkou zbraní, historickým divadelním sálem či vzácně dochovanou zámeckou kuchyní. Úžasná je i procházka zámeckým parkem, kterým protéká řeka Doubrava.

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli Památky

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli

Sázavský klášter úzce spojený s životem a dílem poustevníka a patrona české země svatého Prokopa patří k nejpozoruhodnějším poutním i historicky a umělecky místům v Čechách. Přijďte i Vy a okuste atmosféru a krásu místa .

S osobností na procházku: po Kroměříži kolem zámku a zahrad s malířem Maxem Švabinským

S osobností na procházku: po Kroměříži kolem zámku a zahrad s malířem Maxem Švabinským

Olejomalby, perokresby, litografie, mozaiky, akvarely, lepty, pastely i dřevoryty: záběr technik malíře Maxe Švabinského byl neobyčejně široký, podobně jako jeho umělecký rejstřík. V něm najdete krajinomalby i zátiší, portréty, ilustrace, erotické náměty, plakáty i drobné exlibris, návrhy vitráží, gobelínů, poštovních známek i bankovek.

Kostel sv. Mikuláše v Chebu Památky

Kostel sv. Mikuláše v Chebu

Na Kostelním náměstí v Chebu se nachází katolický farní kostel sv. Mikuláše, který je nejstarším chebským kostelem. Svatý Mikuláš je vedle Černé věže a Špalíčku jedním ze symbolů města.

Židovská synagoga a hřbitov v Lošticích Památky

Židovská synagoga a hřbitov v Lošticích

První dřevěná synagoga byla vystavěna již kolem roku 1560. V letech 1805 – 1806 došlo k rozšíření nové synagogy a k její úpravě v klasicistním slohu. V této podobě se budova dochovala do současnosti.

Zámek Jistebnice s anglickým parkem a oboru Památky

Zámek Jistebnice s anglickým parkem a oboru

Novogotický zámek byl postaven v letech 1878-82 baronem Janem Nádherným. Od roku 1876 sídlo obklopuje anglický park, který navrh významný zahradní architekt František Thomayer.

Pinkasova synagoga v Praze – památník obětí holocaustu Památky

Pinkasova synagoga v Praze – památník obětí holocaustu

Gotická Pinkasova synagoga v centru Josefova je věnována památce obětí holocaustu z řad českých a moravských Židů, jejichž jména připomínají nápisy pokrývající zdi hlavní lodi synagogy a přilehlých prostor.

Španělská synagoga Památky

Španělská synagoga

Na místě nejstarší pražské židovské modlitebny zvané Stará škola byla v roce 1868 zbudována Španělská synagoga v maurském slohu podle projektu Vojtěcha Ignáce Ullmanna a Josefa Niklase. Nová expozice mapuje posledních 200 let dějin Židů v českých zemích.

Kostel sv. Alžběty ve Kbelích na půdorysu chleba Památky

Kostel sv. Alžběty ve Kbelích na půdorysu chleba

Novostavba kostela v letech 2001-2003 nahradila zbořenou provizorní kapli stejného zasvěcení z roku 1932. Jeho loď v podobě zčásti odkrojeného bochníku chleba symbolizuje obětavost a dobročinnost sv. Alžběty Durynské.

Sklářský ateliér Waga v Málkově Zážitky

Sklářský ateliér Waga v Málkově

Ateliér se zabývá návrhy a výrobou skleněných doplňků pro interiéry. Návštěvník si zde může pořídit exkluzivní, jedinečný a osobitý dárek pro sebe či pro přátele, osobně se setkat s autory a tvůrci v přátelském a neformálním prostředí a seznámit se s fascinujícím příběhem vzniku uměleckého skla.

Okno v katedrále Svatého Víta v Praze – největší umělecky ztvárněné okno v České republice

Okno v katedrále Svatého Víta v Praze – největší umělecky ztvárněné okno v České republice

Největší umělecky ztvárněné chrámové okno se nachází v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Bylo zhotoveno v letech 1937 – 39 podle návrhu Maxe Švabinského (1873 – 1962) a nazývá se Poslední soud. Okno se nachází na jižní straně příčné lodi a rozkládá se na ploše 160 m.

Americký bar v Obecním domě v Praze Gurmánská turistika

Americký bar v Obecním domě v Praze

Americký bar na vás jistě zapůsobí neopakovatelnou atmosférou, ve které si můžete vybírat ze široké nabídky koktejlů, špičkových destilátů nebo šampaňského. Americký bar je nejstarším barem v Praze a druhým nejstarším barem v Evropě.

Ivančice známé i neznámé Kultura

Ivančice známé i neznámé

Město Ivančice patří mezi nejstarší města na Moravě. S městem je spojeno několik významných osobností kultury a umění České republiky. Nejslavnější – malíř Alfons Mucha a herec Vladimír Menšík – dnes mají v Ivančicích své stálé expozice.

Kostel Narození Panny Marie Orlová Památky

Kostel Narození Panny Marie Orlová

Jedná se o novogotickou stavbu dostavěnou v počátku 20. století, k níž patří soubor soch se schodištěm, ohradní zdi a přilehlý areál zámeckého parku. Kostel je velmi hodnotná trojlodní monumentální stavba s presbytářem z roku 1466, jejíž novogotická úprava je slohově nejčistší v ČR.

Další aktuality

Loutky a slavné české loutkářství: vypravte se do míst, kde se s nimi seznámíte

České loutkářství má letitou tradici. Dodnes je velmi oblíbené a podle Národního informačního střediska pro kulturu působí v Česku devět profesionálních loutkových divadel, stovka nezávislých skupin a dalších 300 amatérských. Není divu, že se tento fenomén dostal roku 2016 i na Seznam nehmotného dědictví UNESCO. Poznejte svět loutek v hravých expozicích anebo přímo na místě činu, tedy v loutkových divadlech.
8. duben 2025 9:00
Kultura

Kam zajít do artového kina? Do kina s atmosférou i barem!

Artová kina se vymykají běžnému scénáři, ať už jde o program či prostředí. Jedná se o biografy, mnohdy poněkud zastrčené, což však podtrhuje jejich autentičnost a naprosto unikátní atmosféru. Narazíte zde na neobvyklé filmy, potrhlé filmové festivaly anebo neobyčejné služby (hrací koutky pro děti, občerstvení v sálu, simultánní překlady…atp). Jiná je i nabídka promítaných filmů, která zahrnuje archivní a černobílé kousky, vlastní přehlídky, festivalové filmy, nejlepší snímky z evropské produkce, přenosy z divadla nebo opery, animované snímky... Což však neznamená, že se zde nedočkáte populárních kousků, které právě běží v multikinech. Vyzkoušejte jedinečný svět artových kin, určitě nebudete litovat.
8. duben 2025 7:00
Kultura

Velikonoční tipy a výlety ve středních Čechách 2025: oslavy jara, tradice a speciální prohlídky

Svátky jara se blíží a na oslavy Velikonoc se chystají i střední Čechy. Středočeské skanzeny připomenou tradice našich předků, speciální prohlídky nabídnou hrady a zámky a náměstí měst i obcí se promění v jarní jarmarky. Na řadě míst v regionu se zdokonalíte v barvení kraslic, objevíte tajemství pečení jidášů a naučíte se uplést pomlázku.
7. duben 2025 18:00
Kultura

Vydejte se po stopách českých spisovatelů: tipy na výlet za hrdiny z oblíbených knížek

Máte rádi Válku s mloky? Pamatujete si na dobrodružství Péti Bajzy a jeho kamarádů z Poláčkovy knihy Bylo nás pět? Nemusíte knihy svých oblíbených autorů jen číst. Naplánujte si výlet do míst, kde se s nimi seznámíte mnohem lépe. Vydejte se po stopách českých spisovatelů!
5. duben 2025 10:47
Kultura

Historická šlechtická divadla: tipy, kam do divadel na hradech a zámcích

Městská divadla s dlouhou historií bývají okázalé budovy s nádhernými interiéry, která neodmyslitelně patří do kulturního života tamních obyvatel po řadu generací. O to překvapivější může být, že i na mnoha zámcích se najdou unikátní scény, které sloužily domácímu publiku z řad šlechty, jejich přátel i lidí z blízkého okolí. Mnohé z nich fungují i v dnešní době a těší se zájmu návštěvníků nejen při kulturních akcích, ale také na prohlídkách, jež se věnují zámecké divadelní historii. Na portálu Kudy z nudy najdete takových zajímavých scén hned několik, od starých a velmi vzácných až po nově vzniklé amfiteátry, zasazené v parcích a zahradách.
4. duben 2025 8:00
Kultura

Místa, která patří jazzu: tipy, kam zajít do jazzového klubu

Synkopy, odpovídačky, nekonečné improvizace a složité harmonie. Nezaměnitelný zvuk saxofonu a trubky, nostalgické piano, síla okamžiku v souznění hudebníků. Od ragtimu, přes populární swing až po soudobé trendy, jazz již přes sto let svou nezaměnitelnou energií dobývá srdce muzikantů i posluchačů. Objevte nejznámější české jazzové kluby, kde se ponoříte do hudby a čas jde mimo vás.
3. duben 2025 9:00
Kultura

Česko ve filmu: režisér Miloš Forman, filmy československé nové vlny i hollywoodské trháky

Miloš Forman, jeden z největších českých a světových filmových režisérů, za sebou zanechal nezapomenutelnou filmovou stopu. Od československé nové vlny až po hollywoodské oscarové triumfy, každý z jeho filmů nabídl nejen silný příběh, ale i zajímavé lokace, kde se natáčelo. Jeho tvorba je charakteristická věrností lidskému příběhu, důvtipným humorem a schopností vyprávět o společnosti s jemnou ironií i hlubokým porozuměním. Podívejte se s Kudy z nudy na jeho nejznámější snímky, na zajímavosti, které je provázely, i místa, kde se natáčely.
2. duben 2025 11:18
Kultura

Velikonoce pro děti: tvůrčí a zábavné dílny, prohlídky a programy

Malování vajíček, vystoupení folklorních souborů, stánky s občerstvením, barevné kraslice, stuhy a pentle a rašící jarní břízky – to všechno slibují velikonoční jarmarky a trhy, které se budou konat v období Velikonoc, které letos připadají na 18. až 21. dubna 2025. Na portálu Kudy z nudy objevíte bezpočet akcí, dvacet z nich vám představíme podrobněji.
2. duben 2025 9:00
Kultura