Zámek Myslibořice slouží jako domov seniorů. Volně přístupný je však anglický park s uměle vybudovaným vodním kanálem. Mezi nejkrásnější části zámeckého areálu patří most přes vodní kanál.
Zámek Myslibořice vznikl v roce 1531 renesanční úpravou stávající tvrze. V první čtvrtině 18. století byl barokně upraven podle návrhu rakouského
architekta Jakuba Prandbauera. V roce 1921 zadlužený objekt koupil stát a zřídil zde sociální ústav. Dnes je zde domov pro seniory.
Areál zámeckého parku o rozloze 7 ha je kulturní památkou. Umělý vodní kanál a most pocházejí z období před rokem 1800. Původní barokní kompozice parku byla souměrná podle osy zámecké budovy, která prochází mostem přes jírovcovou alej a vedla až na Ostrý dvůr. V letech 1952 až 1991, kdy areál vlastnil československý stát, park velmi zpustl a zarostl náletovými dřevinami. Od roku 1991 jej spravuje Diakonie Českobratrské církve evangelické, která postupně dřeviny ošetřuje a obnovuje výsadbu.
V parku roste 772 kusů dřevin, zejména lip, javorů, jasanů a dubů. Mezi nejzajímavější patří soliterní červený buk s průměrem kmene 128 cm, dub v hospodářském dvoře s průměrem kmene 140 cm a torzo původní jírovcové aleje, které bylo ponecháno u hlavní cesty. Dominantou parku jsou také obnovené jírovcové aleje, které lemují hlavní cestu a břehy vodního kanálu, doplněné výsadbou červených jírovců. Roste zde také chráněný brambořík evropský, sněženky, bledule a křivatec. V sadech se zachovalo několik původních odrůd jabloní – Grávštýnské, Matčino, Krasokvět nebo Boskoopské.
Množství živočišných druhů doplňuje několik párů hnízdících puštíků, poštolky a slípky zelenonohé. V roce 2016 byl zaznamenán výskyt vzácného nosorožíka kapucínka. Od roku 2001 se park pyšní titulem „Ukázková přírodní zahrada“.
Poznejte zámecký park Myslibořice s historií, obnovenými jírovcovými alejemi a bohatou faunou a flórou. Ideální místo pro milovníky přírody.
Zámek Myslibořice slouží jako domov pro seniory.
Zámek byl původně tvrzí, renesančně upravenou v roce 1531 a později barokně podle návrhu Jakuba Prandbauera v 18. století.
Park spravuje Diakonie Českobratrské církve evangelické.
Park je známý díky obnoveným jírovcovým alejím, umělému vodnímu kanálu a mostu pozdávajícím z doby před rokem 1800.
V parku roste 772 dřevin, včetně lip, javorů, jasanů, dubů a soliterního červeného buku.
Ano, v parku roste chráněný brambořík evropský a další druhy jako sněženky, bledule a křivatec.
V parku žijí hnízdící puštíci, poštolky a slípky zelenonohé.
Údržba zahrnuje ošetřování stromů a obnovu výsadby, kterou provádí Diakonie Českobratrské církve evangelické.
V roce 2001 park získal titul Ukázková přírodní zahrada.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.