Asi 3 km jihovýchodně od městečka Hrotovice v okrese Třebíč se nalézá archeologická lokalita Mstěnice, která zahrnuje zaniklou středověkou vesnici spolu s tvrzí.
Na základě archeologického výzkumu, který zde probíhá už od roku 1960, se zjistilo, že Mstěnice byla zemědělská mladohradištní osada (10.–12. století). V druhé polovině 13. století zde vznikla středověká vesnice s tvrzí a předsunutým opevněním a dalšími hospodářskými a obytnými budovami. Tvrz byla nedobytná až do roku 1468, kdy krajem táhla uherská vojska krále Matyáše Korvína proti Jiřímu z Poděbrad, která celou vesnici i s tvrzí vypálila
Vypálená osada zůstala následně ušetřena zemědělské činnosti i kácení blízkého lesa. Díky tomu zde mohli výzkumníci o pár století později odhalit nejen zdivo tvrze, sušárnu na obilí, dvůr, zemědělské usedlosti, ale i četné kovové a kostěné předměty, výrobky z pálené hlíny a mince. Tyto předměty jsou k vidění pro veřejnost na městském úřadě v Hrotovicích, kam můžete zavítat v úřední hodiny (pondělí a středa do 17.00, v ostatní dny do půl čtvrté).
Během více než 40 let výzkumů byl prozkoumán téměř celý areál středověké tvrze a jejího bezprostředního okolí tvořeného 17 usedlostmi, které vytvářely uzavřenou náves. V současnosti stále probíhá archeologický výzkum pozůstatků středověkého vodního mlýna. Plánuje se zde vybudování skanzenu středověké vesnice.
Osadu najdete na pravém břehu Rouchovanky u soutoku s Mlýnským potokem asi 3,5 kilometru jižně od Hrotovic, odkud sem dojdete po zelené turistické značce.