ÚvodCo chcete dělat?PamátkyZámek Kamenice nad Lipou
Hledej hračku
Památky

Zámek Kamenice nad Lipou

Zámek vznikl přestavbou původního hradu ze 13. století. Do současné podoby byl přestavěn v 19. století. Najdete tu dvě nové expozice hraček, Hledej hračku a Pod parou – výstava modelů parních strojů a angličáků Matchbox, a velkou hernu pro děti. Rodiče zaujme expozice nábytku 19. a 20. století.
Pozdně klasicistní zámek ve středu města, se zbytky původního hradu. Původní hrad ze 13. století byl přestavován v polovině 16. století a znovu v letech 1580—1583, věž nad branou byla dostavěna v roce 1744. Počátkem 19. století dal zámek upravit děd básníka R. M. Rilkeho, F. Rilke.

Zásadní klasicistní přestavbu dal provést v letech 1839—1842 Jakub Rudolf Geymüller. Geymüllerové byli posledními soukromými majiteli zámku. Od roku 1945 zde byla umístěna dětská ozdravovna. V roce 1998 byla její činnost ukončena a zámek přešel do správy Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

Vzhledem k novému poslání zámku byla v letech 1999 až 2004 provedena celková rekonstrukce budovy zámku. Obnově předcházelo zaměření stavby, podrobný restaurátorský průzkum a následný stavebně historický průzkum prováděný v letech 1998–1999, který objasnil vývojové fáze objektu.

Pozornost byla věnována zejména nejstarší fázi výstavby — středověkému hradu pánů z Kamenice, zbytky zdiva byly odkryty i při opravách nádvoří. Cenným objevem je rozlehlý renesanční sál ve východním křídle a velký gotický sál.
 

Expozice na zámku nejen pro děti: autíčka, panenky i rodina Geymüllerů


Mimo prohlídkové trasy Hledej hračku, Cesty designu  a Rod Geymüllerů a zámek Kamenice nad Lipou se můžete projít i zámeckou zahradu, ve které najdete mnohasetletou lípu, podle které se jmenuje celá Kamenice. Lípa se řadí v dnešní době mezi chráněné stromy, vznikla srůstem několika stromů, a je opravdu úctyhodně obrovská.

Hledej hračku – výběr z bohaté sbírky hraček UPM, soubor historických panenek od 19. do začátku 20. století a k nim patřících doplňků a pokojíčků, sestavy cínových a olověných vojáčků z 19. století, stavebnice a stolní hry z 19. a 20. století, dřevěné hračky i hračky z plastických hmot.

Sbírka nábytku 19. a 20. století Cesty designu v českých zemích a dalších zemích Evropy je největší výstavou svého druhu v České republice. Vypráví příběh moderního nábytkového designu z první poloviny 19. století – období biedermeieru, do konce 20. století. Nabízí ucelený přehled o moderní historii nábytku v českých zemích na pozadí významného světového vývoje, včetně jedinečných designérských kousků. Jsou zde zastoupeni nejvýznamnější umělci a designéři, mezi nimi Alvar Aalto, Le Corbusier, Ray a Charles Eamesovi, Josef Gočár, Josef Hoffmann, Pavel Janák, Eva Jiřičná, Kaare Klint, Verner Panton, Josip Plečnik, Ludwig Mies van der Rohe, Ettore Sottsass, Bořek Šípek a mnoho dalších.

Výstava Rodina Geymüllerů a zámek Kamenice nad Lipou na historických fotografiích, archiváliích a několika desítkách předmětů z původního zámeckého vybavení přibližuje návštěvníkům dějiny zámku Kamenice nad Lipou v období 19. a 20. století a především jeho tehdejší majitele – svobodné pány Geymüllery. Ti zámek vlastnili od roku 1831 až do konce II. světové války, kdy byli v létě 1945 z rodového panství vyhnáni a donuceni k vystěhování do Rakouska. 

Součástí okruhu je také stálá výstava Mříže, klíče, zámky v renesančním sále zámku, která je první stálou expozicí specializující se na toto řemeslo v České republice. Představuje ukázky středověkých, renesančních a barokních mříží a zábradlí, stejně jako historické zámky, klíče, klepadla a železářské zboží pocházející od románského období do 19. století. Interaktivní program umožňuje návštěvníkům vyzkoušet si mechanismy zámků a klepadel nebo aktivovat draka z tepaného železa. Ve sklepích zámku se nachází ukázky ze sbírky zahradní keramiky a monumentální objekt vytvořený sklářskou umělkyní a sochařkou Alenou Matějkovou Cesta a ukázka ze sbírky venkovní keramiky UPM.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.

Aktuality

Koncert kapely Božejáci a oslavy 130. let SDH Božejov

Přijďte s námi oslavit 130. let SDH v Božejově a poslechnout si koncetr Jihočeské dechové kapely Božejáci. V průběhu odpoledne je připraven další doprovodný program a bohaté občerstvení.
Božejov, Kraj Vysočina

Malování na farmě Lovětín

Přijeďte si odpočinout na Farmu Lovětín, kde vás čeká kreativní pobyt plný malování, tvoření a wellness pro regeneraci těla i duše.
Jarošov nad Nežárkou, Jihočeský kraj

Velikonoce na zámku Žirovnice 2025

Na Velikonoce, v neděli 20. dubna 2025, můžete zavítat do velikonočně vyzdobeného zámku Žirovnice. Součástí akce bude jarmark.
Žirovnice, Kraj Vysočina

Street food festival Počátky

To nejlepší ze světového street foodu ochutnáte v neděli 25. května na 1. ročníku akce.
Počátky, Kraj Vysočina

Pohádkové léto u zámku Červená Lhota 2025

Divadlo Václava Koubka vás zve na divadelní představení pro děti, která se budou konat během prázdnin na letní scéně u zámku Červená Lhota. Představení začínají vždy v 15 hodin.
Kardašova Řečice, Jihočeský kraj

Den otevřených mlýnů – Chadimův mlýn

Akce otevřených mlýnů, které se účastní majitelé vodních i větrných mlýnu.
Horní Dubenky, Kraj Vysočina

Authentic Street Food Fest Pelhřimov

Pravý autentický street food v Pelhřimově! Hlavní prim hraje to nejlepší pouliční jídlo v ČR! Kuchařský um ve stáncích a foodtruckách!
Pelhřimov, Kraj Vysočina

Rychlost a tradice – výstava o motocyklech v Muzeu Vysočiny Pelhřimov

Výstava „Rychlost a tradice“ představuje rozmanitost rolí, významů a vlivů, kterými motocykly ovlivnily společnost. Byly nejen prostředkem dopravy, ale také symbolem svobody a nezávislosti. Byly spojené s dobrodružstvím, cestovními zážitky a sportovními úspěchy.
Pelhřimov, Kraj Vysočina

Naučná stezka Vítězslava Nováka

Na tříkilometrové trase od zámku v Kamenici nad Lipou k myslivně Johanka seznamuje návštěvníky s přírodou, lesním hospodářstvím, zajímavostmi Kamenicka a s životem a dílem hudebního skladatele Vítězslava Nováka, naučná stezka tohto kamenického rodáka.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Památná lípa v zámecké zahradě v Kamenici nad Lipou

V zámecké zahradě v Kamenici nad Lipou byla roku 1248 vysazena lípa, která dnes patří mezi památné lípy města. V roce 1998, k výročí 750 let města, byla v zámecké zahradě vysazena dcera této lípy.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Komunitní centrum v Kamenici nad Lipou

V Kamenici nad Lipou rekonstruovali starou budovu kina a vzniklo zde nové komunitní centrum, kde je i kinosál.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Lom Antonka u Kamenice nad Lipou

Průhledná azurově modrá voda láká milovníky koupání v přírodě do zatopeného lomu u Kamenice nad Lipou. Lom Antonka, jinak také Zámečníkův lom nabízí krásné koupání, i když voda je zde studenější. Pohybuje se kolem 21°C.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Rybník Kalich u Kamenice nad Lipou

Nedaleko od Kamenice nad Lipou leží rybník o rozloze asi 10 ha, v jehož okolí proběhla bitva mezi Menhartem z Hradce a Husity. Rybník nabízí příjemné koupání v krásné přírodě.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Kaple sv. Maří Magdaleny na kopci Bradlo

Evropskou zajímavostí města Kamenice nad Lipou je lesní hřbitov Bradlo s kaplí sv. Máří Magdaleny. Stavba byla vystavěna v roce 1348 Dobešem z Bechyně a představuje unikátní vazbu venkovského stavitelství na tzv. karlovskou gotiku.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Muzeum Jakuba Hrona v Metánově

V Metánově, v místní části obce Častrov, najdete v budově bývalé školy Muzeum Jakuba Hrona. Expozice představuje svérázný svět a vynálezy místního rodáka prof. Jakuba Hrona. Návštěvníci se seznámí také s publikacemi autora.
Častrov, Kraj Vysočina

Muzeum motorových kol v Horní Radouni

V budově bývalé školy v Horní Radouni je otevřeno Muzeum motorových kol, které se chlubí unikátní sbírkou bicyklů s přídavnými motory značky Sachs – jde o největší sbírku svého druhu na světě, čítající třiatřicet exponátů. Muzeum se věnuje historii motorismu jak v Česku, tak i ve světě.
Horní Radouň, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Kamenice nad Lipou

Pivovar Kamenice sídlí v objektu bývalého panského pivovaru v centru Kamenice nad Lipou. Je víc než obdivuhodné, když se někdo zažere do projektu rozsáhlé rekonstrukce a jde do toho po hlavě. Miliony sem, miliony tam. Přesně tak to bylo u Milana Houšky v Pivovaru Kamenice nad Lipou.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Zámecká kavárna v Kamenici nad Lipou

Příjemná kavárna s kvalitní kávou a poctivými zákusky s výhledem do zámecké zahrady.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Hotel Berger Kamenice nad Lipou

Nedaleko náměstí a zámku v Kamenici nad Lipou najdete rodinný Hotel Berger. Nový, v roce 2011 dokončený hotel je moderně zrekonstruován a nabízí maximální komfort dle současných trendů a požadavků. K dispozici je také moderní restaurace se stylovou podzemní vinotékou.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Restaurace a penzion Olga v Kamenici nad Lipou

Malý penzion se zahrádkou uprostřed Kamenice nad Lipou nabízí ubytování v prvním patře penzionu a restauraci v přízemí. Využít zde můžete také letní zahrádku, grilování na zahrádce, vlastní parkoviště a školicí místnost.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Cyklopenzion Workcentrum

Pokud hledáte cenově dostupné ubytování v Kamenici nad Lipou, využijte služeb penzionu Workcentrum, doporučovaného pro cyklisty. Pro vaše potřeby je zde k dispozici ubytovací zařízení s kapacitou 12 lůžek.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Resort Johanka – místo inspirované okolní přírodou Kamenice nad Lipou

Relaxační komplex nabízí nejen krásné ubytování, moderní wellness a špičkovou gastronomii, ale také jedinečnou, přátelskou atmosféru, vlídnost a profesionalitu.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Pernštejnův statek

Penzion Pernštejnův statek se nachází na pokraji malé klidné obce Dívčí Kopy, v malebné krajině na pomezí Jihočeského kraje a Vysočiny.
Dívčí Kopy, Jihočeský kraj

Resort Nová Včelnice

Resort v Nové Včelnici umístěný v historické budově v zámku 18. století je po rozsáhlé rekonstrukci. Podle místních obyvatel rekonstrukce zachránila objekt před totální devastací.
Nová Včelnice, Jihočeský kraj