Prastaré městské jádro Ivančic obepínají hradební zdi, doposud patrné a na mnoha místech vzácně dochovalé. Staly se němými svědky historického vývoje města a jeho obyvatel. Městské hradby jsou památkově chráněným objektem.
Stavbou mohutných zdí na ochranu města před nepřátelskými vpády se započalo již za vlády krále Přemysla Otakara II. (1253 – 1278). Rozsáhlá stavba dvojstupňových hradeb, opatřených střílnami a šesti polokruhovými baštami trvala celá desetiletí, než se podařilo město zcela opevnit. Zvláště bohatí měšťané měli zájem o jejich vybudování a svoji finanční pomocí také velkou měrou ke stavbě přispívali.
Součástí hradeb byly
čtyři městské brány vystavěné v postupném časovém údobí. Byly to:
Horní brána, zvaná Oslavanská, Dolní brána, zvaná Kounická, Židovská brána a Nová brána. Posledně jmenovaná měla svůj název odvozen od svého původu. Byla ze všech stavebně nejmladší, postavená až v roce 1572.
Důmyslné hradební opevnění je zřejmé i v historické zástavbě města, kde ulice svými nárožími kryjí pohledy z jedné do druhé. Prozíravost předků pak dokumentuje rohový dům v ulici Josefa Vávry 2, z jehož arkýře bylo vidět ke třem městským branám a severní brance. Přes všechnu tuto obrannou dokonalost se však město nikdy nepříteli neubránilo a několikrát bylo vydrancováno a poničeno.
Objevujte historii a architekturu středověkých městských hradeb v Ivančicích, chronické svědky dramatických událostí a obrany města.
Práce na hradebních zdech Ivančic byly zahájeny za vlády krále Přemysla Otakara II. v letech 1253 až 1278.
Součástí městských hradeb byly čtyři brány: Horní brána (Oslavanská), Dolní brána (Kounická), Židovská brána a Nová brána.
Rohový dům s arkýřem se nachází na adrese Josefa Vávry 2 v Ivančicích.
Stavba hradeb trvala několik desetiletí.
Město bylo opevněno mohutnými dvojstupňovými zdmi s polokruhovými baštami a střílnami pro lepší obranné schopnosti.
Přes veškeré obranné úsilí bylo město několikrát vydrancováno a poničeno.
Ano, městské hradby v Ivančicích jsou památkově chráněným objektem.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.