ÚvodAktualitySedm měst, kde najdete nejdelší hradby a nejkrásnější hradební brány
Památky

Sedm měst, kde najdete nejdelší hradby a nejkrásnější hradební brány

  • 21. dubna 2023
Ve středověku hradby chránily města a odrazovaly cizince, dnes je naopak lákají k návštěvě. Silné kamenné zdi, impozantní brány a bašty, kulaté, hranaté, s cimbuřím i bez něj zkrátka patří k oblíbeným výletním cílům. Vypravte se s portálem Kudy z nudy do měst s nejkrásnějšími hradbami v Česku.

Městské hradby v Poličce

Královnou měst s límcem hradeb je Polička, město na Českomoravském pomezí západně od Svitav. Zdejší hradby měří 1 220 metrů a město zachránily před řadou pohrom – před nepřátelskými vojsky, požáry i morem. Na hradby se můžete vydat průvodcem, okolo nich bez něj. Vstupenky se dají získat v Centru Bohuslava Martinů v Šaffově ulici. Během turistické sezóny se střídají dvě trasy a z výšky uvidíte nejenom dominanty města včetně kostela sv. Jakuba, v jehož věži se skrývá rodná světnička hudebního skladatele Bohuslava Martinů, ale také romantické bydlení v malých domcích, těsně přilepených k hradbám. Kdysi v nich bydleli ti nejchudší, jak ostatně dodnes prozrazuje název ulice Na Bídě. Od letoška se můžete okolo hradeb projít po nové naučné stezce s příznačným názvem "Okolo hradeb". Má 9 zastavení a základní texty s ilustracemi doplňují QR kódy.
 

Písecká brána a další kousky hradeb v Praze

písecká bránaPrašná brána, několik bran a hradby na Vyšehradě, Hladová zeď na Petříně anebo hradby v Nuselském údolí – zkrátka i v Praze najdete stopy po gotickém či barokním opevnění. Součástí Mariánských hradeb, které se od Prašného mostu táhly přes Pohořelec a Petřín k Vltavě, bývala Písecká brána. Říkalo se jí také Písečná či Písková – vesměs podle zaniklého předměstí Písek – Bruská nebo Karlova. Dnes je oblíbeným kulturním a společenským centrem Prahy 6, pořádají se tu výstavy, svatby, koncerty a jiné akce. Zvláštností jsou dosud zachovalé bastiony v okolí, lemované ulicemi Na Baště sv. Jiří, Na Baště sv. Ludmily – u ní se mimochodem nachází známá Bílkova vila – a Na Baště sv. Tomáše. O kousek dál ve svahu směrem k Letné bývala bašta sv. Máří Magdaleny, na níž nyní stojí Kramářova vila.
 

Pěšky kolem hradeb v Prachaticích

prachaticeJedním z měst, které svým hradbám věnovalo naučnou stezku, jsou Prachatice. Celý prstenec se sice nedochoval, ale můžete si prohlédnout několik dělových bašt včetně té nejzachovalejší, bašty Helvít, a jednu z městských bran. Říkalo se jí Písecká, v dnešních mapách bývá označována jako Dolní a bez nadsázky patří k nejhezčím městským branám v Česku. Navíc si můžete prohlédnout i část jejích interiérů, sídlí v ní totiž galerie Dolní brána. Nad bránou se tyčí věž s cimbuřím a nárožními vížkami, průčelí zdobí malba rožmberského jezdce a kamenné dělové koule. Traduje se, že pocházejí z husitského dobývání města v roce 1420, ale ve skutečnosti byly do zdi vsazeny později.
 

Pražská brána v Rakovníku

O titul nejpůvabnější stavby svého druhu v českých zemích se uchází také Pražská brána Rakovníku, která vypadá jako brána do pohádky. Vznikla v letech 1516–1517 a její stavbou vlastně začalo budování nikdy nedokončených a dnes už dávno zbořených městských hradeb. Z původních čtyř bran dvě zanikly a dvě se dochovaly, a tak kromě Pražské brány s expozicí Sboru rakovnických ostrostřelců můžete navštívit ještě Vysokou bránu, jejíž název odpovídá skutečnosti: měří 31 metrů a slouží jako rozhledna.
 

Pěšky kolem hradeb v Kouřimi

Do Kouřimi se jezdí na výlety hlavně do skanzenu, ale byla by škoda nezastavit se také v centru města a nepodívat se alespoň na kousek zdejších hradeb. Délkou se vyrovnají těm z Poličky, ale nejstarší části jsou letitější, vznikly už během 13. století. Z té doby pochází i Pražská brána, jediná, která se dochovala z původních čtyř. Patří prý k nejlépe zachovalým stavbám svého druhu ve střední Evropě.
 

Zajímavosti hradeb v Tachově a v Nymburce

hradby TachovMěstské hradby Tachově vás na první pohled upoutají nejen svojí mohutností, ale také nevšedním tvarem věží. Původně jich bývalo šestadvacet a do dnešních dnů se jich zachovalo dvacet jedna, ač místy po nich najdete jen sotva viditelné fragmenty. Proč tolik? V Tachově totiž zřejmě neměli jinde obvyklé hradby s dřevěnými ochozy, ale jen hustě řazené věže, z nichž obránci hájili hladké kamenné stěny mezi nimi. Systém měl řadu výhod: věže bez dřevěných konstrukcí lépe odolávaly požárům a nebyla nutná ani nákladná a náročná údržba dřevěných částí.


Nymburské hradby znáte z pohádek

hradby nymburkPodobné městské opevnění mělo město Nymburk, kde bývalo věží dokonce padesát, ale z impozantního opevnění se dochoval jen asi 200 metrů dlouhý úsek hradeb s několika věžemi podél Labe. Řeka a dva vodní příkopy doplněné dvojnásobným pásem hradebních zdí město zcela obklopovaly. Z původních cihlových hradeb se zachovala jen část vnitřní zdi na východní a západní straně města. Nejznámější úsek dochovaného opevnění na jihovýchodě města prošel v letech 1905-09 romantickou rekonstrukcí pod vedením L. Láblera. Tato úprava však hradbám vtiskla realitě neodpovídající vzhled. Mnohem hodnotnější jsou tak zbytky opevnění při Hradební ulici. Zajímavá je též tzv.Turecká věž v přílabské části opevnění. Fotogenické hradby si zahrály v mnoha pohádkách i filmech – jsou vidět ve Třech veteránech nebo například v Cirkuse Humberto (1. díl).
Vycházkové trasy městem Telč Zážitky

Vycházkové trasy městem Telč

Vydejte se poznávat Telč při některé z procházek městem. Určitě vás okouzlí krása památek přetrvávající staletí. Na výběr je 10 tematických procházek. Mapku a tištěného průvodce obdržíte v informačním centru Městského úřadu Telč.

Písecká brána na Praze 6 Kultura

Písecká brána na Praze 6

Dokážete si představit, že Prahu dříve svíraly mocné hradby s mohutnými bastiony a několika málo branami, které dovolovaly vstup do "pevnosti"? Jedním z dochovaných fragmentů barokního fortifikačního systému se stala Písecká brána na Praze 6.

Prašná brána v Praze Kultura

Prašná brána v Praze

Prašná brána je jednou z nejvýznamnějších památek středověké Prahy. Právě zde začínala pražská královská cesta a sem vedla významná silnice z Kutné Hory, kde se těžilo stříbro do královské pokladny. V současné době probíhá oprava jejího vnějšího pláště a zábradlí.

Komentovaná prohlídka města Hranice s průvodcem Zážitky

Komentovaná prohlídka města Hranice s průvodcem

V městské památkové zóně a v jejím okolí můžete navštívit renesanční zámek s unikátními arkádami a unikátní městské opevnění.

Zbytky středověkých hradeb v Jevíčku Památky

Zbytky středověkých hradeb v Jevíčku

Roku 1258 povýšil Přemysl Otakar II. obec Jevíčko na město. Koncem 14. století pak bylo město obehnáno kamennými hradbami se čtyřmi branami orientovanými podle světových stran.

Městské hradby ve Vysokém Mýtě Památky

Městské hradby ve Vysokém Mýtě

Hradby se ve Vysokém Mýtě dochovaly pouze z části. Nacházejí se podél obvodu historického jádra města. S jejich stavbou se začalo ve 13. století na příkaz Přemysla Otakara II. Součástí opevnění byly také dodnes stojící brány.

Zbytky středověkých městských hradeb v Ivančicích Památky

Zbytky středověkých městských hradeb v Ivančicích

Prastaré městské jádro Ivančic obepínají hradební zdi, doposud patrné a na mnoha místech vzácně dochovalé. Staly se němými svědky historického vývoje města a jeho obyvatel. Městské hradby jsou památkově chráněným objektem.

Chotkovy sady – první veřejný park v Praze Památky

Chotkovy sady – první veřejný park v Praze

Pod Královským letohrádkem v Praze mezi ulicí Mariánské hradby a Chotkovou ulicí se rozprostírají Chotkovy sady, které byly prvním městským veřejným parkem v Praze. Park s rozlohou 3,7 ha je celoročně přístupný veřejnosti.

Městské opevnění v Tachově – jeden z nejzachovalejších hradebních systémů v ČR Památky

Městské opevnění v Tachově – jeden z nejzachovalejších hradebních systémů v ČR

K významným památkám města Tachova patří městské hradby a věže. Tachovský městský hradební systém patří k nejzachovalejším hradebním systémům v rámci České republiky.

Hradební systém města Prachatice Památky

Hradební systém města Prachatice

Prachatice se pyšní zachovalým hradební systémem ze 16. století. Historickým jádrem prochází naučná stezka Prachatické hradby, která vás seznámí s budováním městského opevnění, jeho významem a součástmi.

Opevnění Polička – na ochoz hradeb královského města Polička Památky

Opevnění Polička – na ochoz hradeb královského města Polička

Pojďte s námi vystoupit na ochoz městských hradeb, jedněch z nejzachovalejších ve střední Evropě. Hradby mají úctyhodnou šířku 2 až 2,25 m, jsou až 8 m vysoké, zpevněné 19 půlválcovými do města otevřenými baštami.

Městské hradby Nymburk – důmyslné středověké opevnění Památky

Městské hradby Nymburk – důmyslné středověké opevnění

Ve středověku byl Nymburk díky dvojitým hradbám s obrannými věžemi téměř nedobytný. Městské opevnění Nymburka bylo vystavěno na konci 13. století hned po založení města. Kvůli nedostatku kvalitního kamene byly ke stavbě využity cihly.

Městské hradby v Lipníku nad Bečvou Památky

Městské hradby v Lipníku nad Bečvou

Pozůstatky městských hradeb v Lipníku nad Bečvou patří k nejzachovalejším na Moravě. Přestože již v 19. století zanikly městské brány, zachovaly se z opevnění poměrně rozsáhlé úseky obou hradebních zdí s baštami a množstvím pozoruhodných detailů.

Městské hradby a parkány v Litoměřicích Památky

Městské hradby a parkány v Litoměřicích

Vzhledem ke svému významu musely být Litoměřice chráněny městskými hradbami. Toto původně gotické a později dostavované opevnění je místy vysoké až 10m a široké i 2m. Městské opevnění bylo také posíleno parkány a baštami.

Zbytky hradeb ve Vyškově Památky

Zbytky hradeb ve Vyškově

Ve Vyškově se dochovaly zbytky středověkého městského opevnění. Původní hradby byly až 6 m vysoké a do 19. století obepínaly celé historické jádro. Do města se tehdy dalo přijít pouze třemi branami.

Prohlídkové okruhy městem Litoměřice Zážitky

Prohlídkové okruhy městem Litoměřice

Rádi cestujete a chcete se dozvědět co nejvíce? Preferujete prohlídku města s průvodcem? Pak právě pro vás existují v Litoměřicích celkem čtyři prohlídkové okruhy.

Městské hradby v Českém Brodě Památky

Městské hradby v Českém Brodě

Českobrodské hradby pocházejí z let 1445 až 1487. Byly vybudované z místního permského pískovce z lomu za místním pivovarem. Jde o jedno z nejlépe dochovaných opevnění pohusitské doby u nás a významný doklad vyspělosti fortifikační architektury té doby.

Černá bašta ve Slaném – bývalé opevnění města Památky

Černá bašta ve Slaném – bývalé opevnění města

Město Slaný vznikalo v hranicích, které dosud zachovala zástavba historického jádra dnešního Slaného. Náměstí i průběh ulic zůstaly v této části prakticky dodnes stejné jako ve středověku. Z opevnění se na severní straně zachovala právě Černá bašta.

Další aktuality

Kde najít starobylá keltská oppida a hradiště v Česku?

Víte, že Keltové jsou nejstarším historicky doloženým národem na českém území? Nejen podzimní atmosféra složená ze sychravého počasí a vzpomínek přímo vyzývá k navštívení míst, která mají starobylou historii a jsou spjatá s životem našich předků. Oppidum je nejčastěji protourbánní opevněné výšinné sídliště Keltů. Oppida byla zakládána od počátku 2. století př. n. l. především v jižní polovině země podél toku Vltavy. Vykročte spolu s námi do historie a nechte se inspirovat k návštěvě prastarých míst, kde se nacházela keltská oppida a hradiště dávných obyvatel našeho území. Znáte třeba keltské oppidum Závist u Zbraslavi a kulturní památku Oppidum Hradiště nedaleko Nižboru?
23. listopad 2024 9:53
Památky

10 tipů na oblíbená místa krále Karla IV. aneb ve stínu i na výsluní

Český král a římský císař Karel IV. byl jedním z nejvýznamnějších vládců středověké Evropy. Syn dědičky Přemyslovců Elišky a českého krále Jana Lucemburského se narodil 14. května 1316 v Praze, byl pokřtěn jako Václav a jméno Karel přijal při biřmování ve Francii. Zbožný a schopný panovník ovládal pět jazyků, stavěl hrady a katedrály, jako rytíř se účastnil mnoha turnajů a v naší zemi ho připomíná řada míst. Pojďte se na ně podívat s Kudy z nudy!
23. listopad 2024 8:54
Památky

Muzea v přírodě zahajují o prvním adventním víkendu vánoční pořady

Během prvního adventního víkendu začínají ve dvou muzeích, spadajících pod Národní muzeum v přírodě, adventní a vánoční pořady. V sobotu 30. 11. 2024 mohou návštěvníci Hanáckého muzea v přírodě prožít atmosféru hanáckých Vánoc jako za starých časů. A Muzeum v přírodě Vysočina připravuje od soboty 30. listopadu do neděle 8. prosince program Vánoce na Veselém Kopci spojený ukázkou výroby vánočních předmětů a kulturním programem.
22. listopad 2024 16:00
Památky

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky