Strejcův sbor je řadový patrový dům, v jehož přízemí se nacházejí zaklenuté místnosti, které jsou pozůstatky českobratrské fary a kostela ze 16. století. Pod kostelíkem byla postavena krypta, kde byly objeveny ostatky Fridricha ze Žerotína a dalších pěti příslušníků tohoto pro významného rodu.
Historie celé
ulice Strejcův sbor a domu č.p. 32 sahá do dob Fridricha ze Žerotína, který podporoval Jednotu bratrskou a místní sbor. V 16. století stál na této ulici
Českobratrský kostel (sbor), kolem kterého byl malý hřbitov. Správcem tohoto kostelíka byl
Jiří Strejc, jeden z překladatelů a tvůrců Bible kralické.V době 30. války tyto objekty beze stopy zmizely. Až zásluhou Židlochovického historika Františka Horáka byly
v roce 1956 nalezeny základy Českobratrského kostela. Pod kostelíkem byla postavena krypta, kde byly objeveny
ostatky Fridricha ze Žerotína a dalších pěti příslušníků tohoto pro Židlochovice významného rodu.
Nedostatek finančních prostředků nedovoloval provést patřičný archeologický výzkum, proto byla hrobka opět zasypána. Jejím
znovuotevřením v roce 1990 však bylo zjištěno její úplné zničení.
Dům na Strejcově Sboře č.p. 32 je
památkově chráněnou budovou, neboť v jeho přízemní části jsou zaklenuté místnosti, které jsou pozůstatky českobratrské fary, bydliště Jiřího Strejce.
V současné době se
město Židlochovice snaží získat dotaci na obnovu této významné nemovité památky Strejcova sboru a Žerotínské hrobky a má za cíl využít
rekonstruované místnosti pro účely výstavní galerie, vlastivědného muzea a klubové činnosti spojené s historií a tradicemi města.
Poznávejte historii Strejcova sboru a Žerotínské hrobky, klíčových památek Židlochovic spojených s českobratrským dědictvím.
Strejcův sbor je patrový dům v Židlochovicích, jehož přízemí obsahuje zaklenuté místnosti, které jsou pozůstatky českobratrské fary a kostela ze 16. století.
Jiří Strejc byl správcem Českobratrského kostela a jeden z tvůrců Bible kralické.
Fridrich ze Žerotína podporoval Jednotu bratrskou a místní sbor v Židlochovicích, což bylo významné pro město.
Pod kostelíkem byla postavena krypta, kde byly objeveny ostatky Fridricha ze Žerotína a dalších pěti příslušníků jeho rodu.
Žerotínská hrobka byla zasypána kvůli nedostatku finančních prostředků, které by umožnily provést patřičný archeologický výzkum.
Město se snaží získat dotaci na obnovu těchto památek a plánuje využít rekonstruované místnosti pro výstavní galerii, vlastivědné muzeum a klubové činnosti spojené s historií města.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.