Zrekonstruovaný starý židovský hřbitov v malebném prostředí s výhledem na České Středohoří, který se rozkládá na 3163 m2 a patří mezi jeden z největších v severních Čechách.
Ke hřbitovu se dá dojít značenou trasou z obce Hřivčice na Lounsku od občanského hřbitova (500 m) a nebo z obce Vrbno nad lesy (1 km) nebo Peruce (3 km).
Hřbitov byl založen patrně v první polovině 18. století, v roce 1837 byl ještě rozšířen. Celková plocha pozemků je 4963 m². Na ploše 3163 m² je dochováno kolem 300 náhrobků, z nichž je mnoho barokních a klasicistních. Nejstarší pocházejí z roku 1759. Podle jiných údajů mezi vesnicemi Hřivčice a Vrbno nad Lesy je hřbitov již z r. 1732. Dle katastru nemovitostí (parcela 208) je historickým vlastníkem Izraelské pohřební bratrstvo pro Hříškov a okolí a současným vlastníkem památky je Židovská obec Teplice. Rozloha hřbitova – bývalého pohřebiště – je 3163 m² (více než místní hřbitov – 1361 m²).
Na mnohých pískovcových náhrobcích je původní hebrejské písmo. Je doplněno symboly hvězd, rukou i tradičních liliových květů. Na dalších je doplněno o základní informace v latince. Nejmladší, často již žulové náhrobky, jsou čitelné celé. Například náhrobek Evy Pollakové z Vel. Hořešovic z roku 1907, nebo Aloise Poppera, řezníka z Vraného z roku 1906. Jsou zde pohřbeni lidé ze Slavětína, Hořešovic, Vraného a dalších obcí v širokém okolí. Z čitelných nápisů lze zjistit, že se zde pohřbívalo naposledy ve třicátých letech 20. století. Podle historických map vedla ke hřbitovu cesta od Vrbna nad lesy směrem ke křížku u železniční trati. Ta byla zrušena v rámci scelování lánů a další zemědělské činnosti. V současné době jediný možný přístup od Hřivčic končí u židovského hřbitova.
V regionu Perucko byla po roce 1918 místní židovská komunita natolik integrovaná do většinové společnosti, že mnozí její příslušníci byli pohřbíváni také na obecních hřbitovech, čímž význam tohoto pietního prostoru klesal. Během 2. světové války (po šoa) tato komunita prakticky zanikla. Po roce 1939 se o bývalý hřbitov nikdo nestaral a postupně zpustl. Hroby a náhrobky však byly vykrádány jen ojediněle. Koncem 20.století byl hřbitov ve zuboženém stavu, náhrobky pokácené a zarostlé křovím.
Podívejte se na historický židovský hřbitov u Hřivčic, jeho náhrobky a příběh komunity v severních Čechách.
Hřbitov představuje významné pietní místo a je jedním z největších židovských hřbitovů v severních Čechách.
Hřbitov byl pravděpodobně založen v první polovině 18. století.
Na náhrobcích jsou vyryta hebrejská písmena, stejně jako symboly hvězd, rukou a liliových květů.
Na hřbitově se nachází přibližně 300 náhrobků, včetně mnoha barokních a klasicistních.
Na novějších náhrobcích, především žulových, jsou celé čitelné a obsahují základní informace v latince.
Současným vlastníkem hřbitova je Židovská obec Teplice.
Na hřbitově jsou pohřbeni lidé z obcí jako Slavětín, Hořešovice, Vrané a dalších v širokém okolí.
Na hřbitově se pohřbívalo až do třicátých let 20. století.
Během druhé světové války tato komunita prakticky zanikla a po válce se o bývalý hřbitov nikdo nestaral.
Ačkoli byl hřbitov v zuboženém stavu náhrobky pokácené a zarostlé křovím, došlo k jeho pozdější rekonstrukci.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.