Peruc

Oldřichův dub v Peruci je celebritou mezi stromy; píše se o něm již v Dalimilově kronice. Jeden z nejznámějších památných stromů Česka, který roste v pod zámkem v Peruci, se totiž měl stát svědkem prvního setkání přemyslovského knížete Oldřicha a půvabné Boženy.

Oblíbené v městysi

Peruc: místo z pověstí

Peruc leží východně od Loun nedaleko řeky Ohře. Dominantou malebného svažitého náměstí je barokní kostel sv. Petra a Pavla, okolní prostranství zdobí malá zvonička a několik soch a pomníků. Naproti stojí renesančně-barokní zámek, ve staré barokní sýpce v zámecké zahradě můžete navštívit Muzeum české vesnice. K vidění jsou staré zemědělské stroje, různé nářadí, nástroje a předměty, které bývaly součástí života na českém venkově, loutkové divadlo nebo stará školní třída.
 

Oldřichův dub a Boženina studánka

Peruc a zejména tisíc let starý Oldřichův dub připomínají naše národní pověsti jako místo, kde se kníže Oldřich setkal s Boženou, prostou venkovskou dívkou. Z jejich svazku se narodil pozdější kníže Břetislav I., přezdívaný kronikářem Kosmou český Achilles. Panoval v letech 1034–1055 a díky němu Přemyslovci vládli dalších 300 let. Pověstmi je opředená také Boženina studánka u zámku, ohrazená gotickým kamenným zábradlím a krytá jehlancovitou stříškou.
 

Vyhlídky, rozhledna a židovský hřbitov

Okolím vás provede naučná stezka Perucko. Dvacet zastavení připomíná zajímavá místa i různé umělce, kteří Peruc navštěvovali. Patřil k nim například malíř Emil Filla, který několik let žil a tvořil v místním zámku. Z řady míst se otvírají úchvatné výhledy na České středohoříMilešovkou a hradem Hazmburkem, například z rozhledny Stradonka; ta připomíná někdejší keltské oppidium. Jihozápadně od Peruce se rozkládá židovský hřbitov, jeden z největších v severozápadních Čechách.

Akce v městysi Peruc

Radek Kučera – Od země k nebesům

Příroda a architektura v objektivu.
Peruc, Ústecký kraj

Aktivity v městysi Peruc

Oldřichův dub v Peruci

Oldřichův dub je strom, jehož stáří je odhadováno na přibližně 1000 let. Vysoký je 31 metrů a po obvodu měří 760 centimetrů. Dub je také zapsán na seznamu nejvýznamnějších stromů UNESCO. Zmiňuje se o něm už Dalimilova kronika v souvislosti se setkáním knížete Oldřicha a pradleny Boženy.
Peruc, Ústecký kraj

Zámek Pátek nad Ohří

Zapomenutá perla na Ohři – letohrádek Pátek nad Ohří, renesanční stavba ve stylu italské vily, později barokně upravená a obklopená hospodářským dvorem.
Peruc, Ústecký kraj

Zámek Peruc

Na zámku jsou zpřístupněny nejkrásnější a nejreprezentativnější sály a salonky včetně rokokového schodiště. Rokokový zámek Peruc ležící severozápadně od Prahy patří k nejhodnotnějším v Čechách.
Peruc, Ústecký kraj

Naučná stezka Perucko

Okružní stezka vede městysem Peruc a jeho okolím. Na trase je 20 zastavení, která jsou zaměřena na historické a přírodovědecké zajímavosti Perucka. Trasa měří 13 kilometrů.
Peruc, Ústecký kraj

Židovský hřbitov u Hřivčic

Zrekonstruovaný starý židovský hřbitov v malebném prostředí s výhledem na České Středohoří, který se rozkládá na 3163 m2 a patří mezi jeden z největších v severních Čechách.
Peruc, Ústecký kraj

Boženina studánka v obci Peruc

Krásně udržovaná studánka v obci Peruc proslula známou pověstí o knížeti Oldřichovi a pradleně Boženě.
Peruc, Ústecký kraj

Muzeum české vesnice v Peruci

Nejmladší muzeum na Lounsku bylo vybudováno v bývalé barokní sýpce z roku 1876, která stojí v areálu zámecké zahrady v Peruci. Prohlédnout si zde můžete zemědělské stroje, hasičskou stříkačku, nejrůznější nářadí a náčiní a mnohé z exponátů si lze také vyzkoušet.
Peruc, Ústecký kraj

Galerie u Plazíka Peruc

Soukromá umělecká galerie umění v Peruci na Lounsku, kde probíhají výstavy zejména amatérských fotografií.
Peruc, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v městysi Peruc

Usedlost Za Dubem v Peruci

Ubytujte se v nově zrekonstruované usedlosti v obci Peruc na Lounsku s kapacitou 11 lůžek. Užívejte si v úžasně položeném místě s bohatou historií a nádhernou přírodou. Usedlost Za Dubem je vhodná pro rodinnou rekreaci, skupiny rodin s dětmi, setkání přátel, kurzy, workshopy i svatby.
Peruc, Ústecký kraj

Inspirace na výlety z oblasti Dolní Poohří


Krajinou chmele na kole – chmelařské památky Žatecka

Vydejte se cestou chmele jedinečnou krajinou Žatecka, která byla v roce 2023 zapsána na Seznam UNESCO přírodního a kulturního dědictví. Jde o první chmelařskou krajinu na světě, která získala tento status. Projeďte se krajem chmele na kole, část naší trasy povede po Chmelové stezce, která zájemcům vyzradí všechna tajemství pěstování zeleného zlata. Výlet je dlouhý 12,5 km a vede převážně rovinatou krajinou, takže jej jistě zvládnou i menší děti.

Výlet za nejkrásnějšími stavbami architekta Jana Kotěry

Tvůrce rozkročený mezi dobovou secesí a moderním funkcionalismem zanechal nesmazatelnou stopu v Hradci Králové i na jiných místech. Kde? To vám prozradí portál Kudy z nudy.
Po stopách architekta Jana Kotěry, Cesty poznání

Výlet na místa, která byla inspirací pro Richarda Wagnera

Málokteré šlechtické sídlo natolik přitahovalo pozornost známých osobností jako mohutný gotický hrad Střekov. Romantickou zříceninu obdivovali básníci Goethe, Mácha i hudební skladatel Richard Wagner. Ten údajně právě na Střekově složil báseň, jež se později stala podkladem pro libreto známé opery Tannhäuser.
Ústí nad Labem - Střekov, Na hrady a zámky

S osobností na procházku: po Siřemi a Podbořansku s Franzem Kafkou

Osudovým městem slavného spisovatele Franze Kafky (1883–1924) sice byla Praha, ale víte, že rád cestoval? Jeho soukromé i pracovní cesty po Evropě jsou dobře zmapované, a jedna z nich vede do vesničky Siřem na Podbořansku. Právě tam Kafka pobýval od září 1917 do dubna 1918. Nejenže to bylo patrně nejdelší období, které kdy strávil na venkově, ale právě tady prý našel předlohu pro pochmurnou vesnici ze svého románu Zámek. Pojďte ten tajemný zámek v Siřemi prozkoumat s Kudy z nudy.
s kafkou na venkov, Výpravy za kuriozitami