Oldřichův dub je strom, jehož stáří je odhadováno na přibližně 1000 let. Vysoký je 31 metrů a po obvodu měří 760 centimetrů. Dub je také zapsán na seznamu nejvýznamnějších stromů UNESCO. Zmiňuje se o něm už Dalimilova kronika v souvislosti se setkáním knížete Oldřicha a pradleny Boženy.
Pověst o těch dvou milencích určitě znáte. Ke slavnému setkání mělo dojít roku 1002. Oldřich lovil ve zdejších hlubokých, temných lesích zvěř a spatřil u studánky čarokrásnou děvu "perúc prádlo" (od toho tedy podle Václava Hájka z Libočan pochází název vesnice). Jeho srdce pro ni zahořelo a i Boženě se urostlý kníže zalíbil. Mělo to však neparný háček – Oldřich byl ženat a Božena vdaná. Jak však praví Kosmas, považovalo se tehdy za hanbu, spojil-li se někdo trvale s jedinou ženou. Oldřichova první manželka Juta byla navíc neplodná, takže ztratila své postavení (měla štěstí, protože v té době bylo zvykem neplodné manželky zabít nebo vyhnat). Boženin manžel se musel smířit s tím, že přišel o manželku. Aby „na tom nebyl škodný“ zaplatil mu kníže za Boženu nemalou částku. Z vášnivého vztahu brzy vzešel český Achilles, pozdější kníže Břetislav I. a rod Přemyslovců nevymřel po meči.
Kníže Oldřich si Boženu vzal až po smrti své první manželky. Do té doby byl jeho syn nelegitimním levobočkem, který proto nebyl příliš atraktivním ženichem pro evropské šlechtičny. Břetislav svízelnou situaci vyřešil po svém; roku 1021 unesl z kláštera ve Svinibrodu Jitku, dceru bavorského velmože, markraběte z Nordgau Jindřicha. Brzy se s ní oženil a dynastie Přemyslovců pokračovala Spytihnevem.
Dutina stromu, který jako němý strážce času shlíží na dění kolem sebe, byla silně poškozena požárem založeným vandaly. Strom přežil díky laskavé péči lidí, kteří ho pravidelně ošetřují, se mu daří celkem dobře a vypadá to, že s námi ještě několik staletí zůstane.
Pokud se vám v Peruci zalíbí, podívejte se také do Muzea české vesnice v zámecké zahradě, které bylo vybudováno ze staré barokní sýpky z konce 18. století. Jsou zde uchovány staré zemědělské stroje, různé nářadí, nástroje a předměty, které byly odedávna součástí života na českém venkově, ale také loutkové divadélko a stará školní třída. Mnohé z exponátů si můžete i sami vyzkoušet. Hned pod zámkem také najdete pseudogotickou Boženinu studánku.