ÚvodAktualityPamětní síň Emila Filly otevřena – na zámku v Peruci si prohlédnete ojedinělá malířova díla
Kultura

Pamětní síň Emila Filly otevřena – na zámku v Peruci si prohlédnete ojedinělá malířova díla

  • 10. září 2024
Milovníci výtvarného umění jsou zváni do zámku v Peruci, který se po dlouhé generální rekonstrukci otevírá veřejnosti. Velkých změn doznala Pamětní síň Emila Filly v jižním křídle zámku, kde vznikla moderní galerie tohoto kubustického malíře, který na zdejším zámku mezi lety 1947 až 1952 bydlel a měl zde svůj ateliér, kde tvořil. Výstava nazvaná Orel rozsápe orla představuje především pozdní Fillova díla a ukázky z jeho sbírky čínského umění. Výstavu doplňují také fotografie Josefa Sudka, kterého pojilo s Fillou přátelství.
zámek perucZámek Peruc otevřel na samém konci srpna 2024 v jižním křídle zámku nově opravenou Pamětní síň Emila Filly. Stalo se tak po dlouhých 8 letech, během nichž se podařilo vyřešit provozní spory i celkovou rekonstrukci, včetně důkladného zabezpečení prostor. Pamětní výstavní síň je součástí Galerie Benedikta Rejta v Lounech, která se zámkem Peruc spolupracuje na provozu galerie.

Pamětní síň Emila Filly je zájemcům z řad milovníků umění otevřená v září od úterý do neděle od 10:00 do 18:00 hodin, v říjnu pak během pátku a víkendu ve stejném čase. Těšit se zde můžete na Fillova díla, čínské umění a Sudkovy fotografie. Do galerie se díky rekonstrukci podařilo vnést světlo a z bývalých ponurých prostor je nyní krásná výstavní síň.

zámek perucPamětní síň zahrnuje čtyři místnosti. Známá kubistická Fillova díla tu samozřejmě nechybí, prohlédne si ji v první místnosti. V dalších jsou pak vystaveny Fillovy písně a krajiny. Uvidíte zde také dobový nábytek, aby místnosti navozovaly atmosféru pokojů, které Emil Filla se svojí manželkou obývali. Vidět tu jsou také sběratelské artefakty, včetně svitkových obrazů z Asie, které umělec nashromáždil. K vidění jsou tu také fotografie proslulého fotografa Josefa Sudka, který byl jedním z pravidelných hostů, který za Fillou na Peruc jezdil.
 

Nová stálá expozice Orel rozsápe orla

Emil Filla nová expoziceNová stálá expozice představuje poválečná Fillova díla, jeho sbírku neevropského umění a kubistická zátiší ze sbírek Galerie Benedikta Rejta. Pozdní poválečná tvorba Emil Filly byla v minulosti přijímána rozpačitě. V kontextu vývoje českého moderního umění působila jako určitá anomálie, s níž se kritici a historici umění obtížně vypořádávali. Jedním z hlavních inspiračních zdrojů pro tuto tvorbu bylo čínské umění a umělcovi unikátní čínské sbírky, které interpretoval ve vlastních malbách.

Další podstatnou součástí Fillova díla byla malba krajiny Českého středohoří v okolí zámku Peruc, reagující na změny, které nastaly s nástupem komunistické totality po roce 1948. Jaký byl Fillův postoj k novému režimu a jak se tento postoj odrážel v jeho dílech? Můžeme jeho práce chápat jako prostředek protestu nebo naopak jako podřízení se ideologickým požadavkům socialistického realismu? To vše se dozvíte v nové expozici na zámku Peruc!
Zámek Peruc Památky

Zámek Peruc

Na zámku jsou zpřístupněny nejkrásnější a nejreprezentativnější sály a salonky včetně rokokového schodiště. Rokokový zámek Peruc ležící severozápadně od Prahy patří k nejhodnotnějším v Čechách.

S osobností na procházku: do Peruce a Českého středohoří s malířem Emilem Fillou

S osobností na procházku: do Peruce a Českého středohoří s malířem Emilem Fillou

Vypravte se na výlet ve stopách kubistického malíře, grafika a sochaře Emila Filly (4. dubna 1882 – 7. října 1953), jedné z nejvýznamnějších osobností českého umění první poloviny 20. století. S rodákem z Chropyně se vypravíme do jeho posledního působiště, do městyse Peruc na Lounsku. V tamním zámku měl malíř svůj byt a ateliér, s velkou láskou maloval Perucko i České středohoří. Pojďte se toulat krajinou v jeho stopách.

Emil Filla – jeden z nejvyhledávanějších autorů českého trhu s uměním

Emil Filla – jeden z nejvyhledávanějších autorů českého trhu s uměním

Kubistický malíř, grafik a sochař Emil Filla (4. dubna 1882, Chropyně – 7. října 1953, Praha) patřil k významným osobnostem českého umění první poloviny 20. století. Připomenout si jej můžete v Peruci na Lounsku, kde měl v jednom z křídel zámku měl svůj byt a ateliér. Nyní se tu se chystá otevření rozsáhlé Fillovy galerie.

Peruc

Peruc

Oldřichův dub v Peruci je celebritou mezi stromy; píše se o něm již v Dalimilově kronice. Jeden z nejznámějších památných stromů Česka, který roste v pod zámkem v Peruci, se totiž měl stát svědkem prvního setkání přemyslovského knížete Oldřicha a půvabné Boženy.

Další aktuality

Kam na pěkný podzimní výlet? Třeba k Pravčické bráně v Českém Švýcarsku

I během podzimu můžete navštívit známý skalní útvar Pravčická brána v Českém Švýcarsku. Skalní brána nedaleko Hřenska je považována za nejkrásnější přírodní útvar v oblasti a navíc je největší přirozenou skalní branou na našem kontinentu. Užijte si výlet i v tomto ročním období, kdy je v Českém Švýcarsku menší turistický ruch – a navíc, stromy jsou krásně zbarvené. Takže pokud bude přát počasí, vezměte s sebou foťák a hurá na výlet.
13. říjen 2024 11:22
Příroda, Ústecký kraj

Podzimní tip na výlet k Bratrským oltářům u České Kamenice

Cílem podzimní procházky se může stát výletní a poutní místo Bratrský oltář u České Kamenice. Do romantického lesního zákoutí, 2 km severovýchodně od České Kamenice, vás zavede vrátila křížová cesta z roku 1887. Tvoří ji třináct obrázků v dřevěných kapličkách, zabudovaných do pískovcových skal. Místo podle pověstí tajně navštěvovali evangelíci.
13. říjen 2024 10:56
Památky, Ústecký kraj

Skalní město Tisá a jeho okolí je ideálním tipem na podzimní túru

Přemýšlíte, kam vyrazit na hezký podzimní výlet, ale ještě jste se nerozhodli? Máme pro vás skvělý tip na pěknou túru ve skalách – naplánujte si vycházku do míst, plného bizarních skalních útvarů, kde se točila spousta filmů, do Tiských stěn a Ostrovských nebo Rájeckých skal. Budete procházet místy, která posloužila filmařům k vytvoření fantasy říše Narnie nebo k natáčení filmů Dva na koni, jeden na oslu či Tenkrát v ráji.
13. říjen 2024 10:41
Příroda, Ústecký kraj

Ústecká zoologická zahrada zve na návštěvu i v říjnu

Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří tzv. přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo? Mění se vstupné, které se snižuje na 120 Kč pro dospělou osobu, 60 Kč pro děti, studenty a důchodce. Rodina (dva dospělí a dvě děti) zaplatí za prohlídku zoo 310 Kč, takže ušetří 60 Kč oproti běžnému vstupnému. V této souvislosti se mění i otevírací doba zoo, která je stanovena od 9:00 do 17:00 hodin a návštěvníci mohou stále využít oba vchody, spodní z Drážďanské ulice i horní z ulice Výstupní.
4. říjen 2024 8:00
Příroda, Ústecký kraj

Oslavte svátek zvířat i den ošetřovatelů v Děčíně

Sobota 5. října 2024 bude v děčínské zoo patřit oslavám Mezinárodního dne zvířat a zároveň Dne ošetřovatelů. Návštěvníky čeká od 13:00 hodiny veselé odpoledne plné zajímavých aktivit. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, co děčínská zoo připravuje.
2. říjen 2024 10:15
Příroda, Ústecký kraj

Na Krásném Dvoře proběhne tradiční Jablečný den

Již třináctý ročník slavnosti úrody nabídne v sobotu 5. října 2024 na Krásném Dvoře u Podbořan návštěvníkům jarmark, hudební vystoupení, prohlídky zámku pro dospělé i pro děti, soutěž o nejchutnější jablečný zákusek či procházku po zámeckém parku.
2. říjen 2024 8:00
Zážitky, Ústecký kraj

Letošní Josefínské slavnosti v Terezíně nabídnou dobové vojenské ležení a dvě bitevní ukázky

Dvě česká města spolehlivě poznáte podle jejich půdorysu: Terezín a Josefov. Obě vojenské pevnosti s pravoúhlou sítí ulic, mohutnými bastiony a rozsáhlou sítí podzemních chodeb dal postavit císař Josef II. Portál Kudy z nudy vás zve do Terezína na říjnové Josefínské slavnosti. A na co se můžete v sobotu 5. října 2024 těšit?
30. září 2024 16:00
Zážitky, Ústecký kraj

Ochutnejte révový mok z českých vinic a užijte si atmosféru vinobraní v Kadani

Svatováclavské vinobraní proběhne v Kadani v sobotu 28. září 2024. Město bylo nedávno opět zařazeno zákonem mezi vinařské obce. V areálu zahrad byla vysázena vinice, která je zasvěcena hlavním vinařským patronům sv. Václavovi, sv. Ludmile a sv. Urbanovi. Pravidelně se zde provádí zarážení "Hory" na vinici, aby každý věděl, že po dobu dozrávání hroznů nesmí chodit do vinice. Obnovena byla i slavnost vinobraní, která je zahájena bohoslužbou ve františkánském klášteře.
28. září 2024 0:10
Gurmánská turistika, Ústecký kraj