Zámek Peruc otevřel na samém konci srpna 2024 v
jižním křídle zámku nově opravenou
Pamětní síň Emila Filly. Stalo se tak po dlouhých 8 letech, během nichž se podařilo vyřešit provozní spory i celkovou rekonstrukci, včetně důkladného zabezpečení prostor. Pamětní výstavní síň je součástí
Galerie Benedikta Rejta v
Lounech, která se
zámkem Peruc spolupracuje na provozu galerie.
Pamětní síň Emila Filly je zájemcům z řad milovníků umění otevřená v září od úterý do neděle od 10:00 do 18:00 hodin, v říjnu pak během pátku a víkendu ve stejném čase. Těšit se zde můžete na
Fillova díla,
čínské umění a
Sudkovy fotografie. Do galerie se díky rekonstrukci podařilo vnést světlo a z bývalých ponurých prostor je nyní krásná výstavní síň.

Pamětní síň zahrnuje čtyři místnosti. Známá
kubistická Fillova díla tu samozřejmě nechybí, prohlédne si ji v první místnosti. V dalších jsou pak vystaveny Fillovy písně a krajiny. Uvidíte zde také
dobový nábytek, aby místnosti navozovaly
atmosféru pokojů, které
Emil Filla se svojí manželkou
obývali. Vidět tu jsou také sběratelské artefakty, včetně
svitkových obrazů z Asie, které umělec nashromáždil. K vidění jsou tu také fotografie proslulého
fotografa Josefa Sudka, který byl jedním z pravidelných hostů, který za
Fillou na
Peruc jezdil.
Nová stálá expozice Orel rozsápe orla

Nová stálá expozice představuje poválečná
Fillova díla, jeho
sbírku neevropského umění a
kubistická zátiší ze sbírek
Galerie Benedikta Rejta. Pozdní poválečná tvorba
Emil Filly byla v minulosti přijímána rozpačitě. V kontextu vývoje českého moderního umění působila jako určitá anomálie, s níž se kritici a historici umění obtížně vypořádávali. Jedním z hlavních
inspiračních zdrojů pro tuto tvorbu bylo
čínské umění a umělcovi unikátní čínské sbírky, které interpretoval ve vlastních malbách.
Další podstatnou součástí Fillova díla byla
malba krajiny Českého středohoří v okolí
zámku Peruc, reagující na změny, které nastaly s nástupem komunistické totality po roce 1948. Jaký byl
Fillův postoj k novému režimu a jak se tento postoj odrážel v jeho dílech? Můžeme jeho práce chápat jako prostředek protestu nebo naopak jako podřízení se ideologickým požadavkům
socialistického realismu? To vše se dozvíte v nové expozici na
zámku Peruc!
Zámek v Peruci byl otevřen veřejnosti na samém konci srpna 2024 po dlouhé generální rekonstrukci.
Návštěvníci mohou vidět moderní galerii kubistického malíře Emila Filly, jeho pozdní díla, ukázky z jeho sbírky čínského umění a fotografie Josefa Sudka.
V září je Pamětní síň Emila Filly otevřená od úterý do neděle od 10:00 do 18:00 hodin, v říjnu pak během pátku a víkendu ve stejném čase.
Na zámku Peruc jsou zpřístupněny nejkrásnější a nejreprezentativnější sály a salonky včetně rokokového schodiště. Dále je tu stálá expozice Orel rozsápe orla, která představuje poválečná díla Emila Filly.
Hlavní inspirační zdroje pro Emilovu pozdní poválečnou tvorbu byly čínské umění a sbírky, které interpretoval ve svých malbách.
Fillova malba krajiny Českého středohoří v okolí zámku Peruc byla reakcí na změny, které nastaly s nástupem komunistické totality po roce 1948.
Emil Filla byl kubistický malíř, grafik a sochař a jedna z nejvýznamnějších osobností českého umění první poloviny 20. století, známý svou práci v kubismu a svými díly, která vznikla během jeho pobytu na zámku Peruc.
Pamětní výstavní síň Emila Filly je součástí Galerie Benedikta Rejta v Lounech, která spolupracuje se zámkem Peruc na provozu galerie.
Oldřichův dub v Peruci je jeden z nejznámějších památných stromů Česka a je známý tím, že se měl stát svědkem prvního setkání přemyslovského knížete Oldřicha a Boženy.
Návštěvníci mohou podniknout výlet ve stopách Emila Filly a prozkoumat krajiny Českého středohoří, které tento malíř s velkou láskou maloval.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.