Falkenštejn, nebo také Sokolí hrad, jehož zříceniny můžeme navštívit v překrásném Českém Švýcarsku, kilometr od Jetřichovic, byl založen na přelomu 13. a 14. století. Torzo skalního hradu nabízí krásné výhledy do Saského Švýcarska.
Na temeni skály se dodnes dochovaly vytesané
zbytky komnaty a kaple. Nadzemní části hradu byly ze dřeva a tak se z nich do dnešní doby nic nedochovalo. Přístupová cesta vede na horní plochu spárou mezi skalami.
Hlavním objektem hradu byla patrně
dřevěná obytná věž a prostorná síň. Ta byla spojena s kaplí, v níž je patrný kamenný oltář na zaobleném kněžišti. Vodou zásobila hrad dosud patrná cisterna. V roce 1852 dala Vilemína Kinská upravit přístup ke hradu a celý prostor pro turistiku. Přitom bylo nalezeno mnoho šípů, ostruh, hliněných střepů, v cisterně kopí s ratištěm. Torzo skalního hradu nabízí krásné výhledy do Saského Švýcarska.
Na Falkenštejn se nejlépe dostanete z Jetřichovic
po žluté turistické značce. Na podzim 2017 byla dokončena
rekonstrukce přístupových schodů ke hradu. Konstrukce zajišťuje nejen bezpečný přístup na vrchol, ale současně chrání hrádek proti erozi působené návštěvností. Upraveny jsou také
přístupové cesty a v některých k erozi náchylných úsecích jsou kovové žebříky. Jejich stupně tvoří pochozí rošty, které jsou protiskluzové a současně umožňují růst vegetace pod nimi. Díky úpravě původní přístupové cesty
vznikla kruhová trasa, návštěvnický proud se tak může rozdělit. V budoucnu by na okruhu mohly být informační a naučné prvky.
Torzo skalního hradu Falkenštejn oplývá bohatou historií a nádhernými výhledy do Saského Švýcarska. Navštívit jej můžete po žluté trase z Jetřichovic.
Hrad Falkenštejn byl založen na přelomu 13. a 14. století.
Torzo skalního hradu nabízí krásné výhledy do Saského Švýcarska.
Na ruinách je možné vidět vytesané zbytky komnaty, kaple a patrný kamenný oltář.
V roce 1852 Vilemína Kinská nechala upravit přístup ke hradu a celý prostor pro turistiku.
Bylo nalezeno mnoho šípů, ostruh, hliněných střepů a v cisterně kopí s ratištěm.
Na Falkenštejn se nejlépe dostanete z Jetřichovic po žluté turistické značce.
Konstrukce zajišťuje bezpečný přístup na vrchol a chrání hrádek proti erozi působené návštěvností. Přístupové cesty jsou upravené a v některých úsecích jsou kovové žebříky s protiskluzovými stupni.
Hlavními prvky hradu byla dřevěná obytná věž a prostorná síň, která byla spojena s kaplí.
Rekonstrukce přístupových schodů byla dokončena na podzim roku 2017.
Hrad byl zásobován vodou z dosud patrné cisterny.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.