Klášter augustiniánů vznikl ve 13. století a brzy se stal kulturním a duchovním centrem kraje. Během husitských válek byl však vypleněn a od roku 1550 zůstal definitivně opuštěný. Dnes zde spatříte relikty zdí klášterního kostela s gotickými okny s kružbovým ostěním a přilehlou dřevěnou zvonici.
Augustiniánský klášter s názvem
Corona sanctae Mariae, tedy
Koruna Panny Marie, nechal v Třebařově v polovině 13. století nechal vystavět majitel moravskotřebovského panství Boreš z Rýzmburka. Podle pověsti proto, že
v místech budoucího kláštera spadl z koně, zranil se a přislíbil Bohu vystavět klášter jako poděkování za svou záchranu.
Klášter dostal název Koruna Panny Marie a
obývalo ho kolem 10 mnichů. Těm pak šlechtic daroval pro jejich obživu postupně 20 lánů polí v Třebařově, horu a lesy u Krasíkova, mlýn na Sázavě, polovinu vesnice Tatenice a později další pole u Třebařova.
V pozdějších dobách se stal klášter
proslulým poutním místem, kam putovali poutníci ze širokého okolí, dokonce prý až z Polska. Tatenice byla tehdy nazývána vsí kajícníků. Zde se museli poutníci
svléci ze svých hříšných oděvů a obléci se do prostých plátěných hávů, ve kterých teprve mohli potom předstoupiti před olář Panny Marie se svou prosbou. Klášter měl v Třebařově svůj dvůr na severním konci vesnice, který v 16. století připadl třebařovské vrchnosti. Klášter na čas zanikl, pak byl za husitských časů obnoven, ale roku
1552 zanikl úplně. Dnes je bývalý klášter volně přístupný.
Objevte historickou atmosféru a architektonické klenoty zříceniny Kláštera Koruna Panny Marie v Třebařově, místo plné historie a poutních tradic.
Augustiniánský klášter byl založen ve 13. století.
Klášter byl založen jako poděkování Bohu za záchranu majitele moravskotřebovského panství Boreše z Rýzmburka, který spadl z koně a zranil se.
Během husitských válek byl klášter vypleněn a od roku 1550 zůstal definitivně opuštěný.
Na ruinách kláštera jsou viditelné relikty zdí s gotickými okny s kružbovým ostěním.
Klášter se stal proslulým poutním místem, kam putovali poutníci z širokého okolí.
Poutníci se ve vsi Tatenice museli svléci ze svých hříšných oděvů a obléci do prostých plátěných hávů, aby mohli poté předstoupit před olář Panny Marie se svou prosbou.
Klášter získal 20 lánů polí v Třebařově, horu a lesy u Krasíkova, mlýn na Sázavě, polovinu vesnice Tatenice a další pole u Třebařova.
Ano, dnes je bývalý klášter volně přístupný veřejnosti.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.