ÚvodAktualityPoznejte naše akvadukty: Vodní mosty, které přežily věky
Památky

Poznejte naše akvadukty: Vodní mosty, které přežily věky

Poslechněte si audio verzi článku
Když se řekne akvadukt, většina lidí si představí monumentální římské stavby klenoucí se nad údolími. Jenže tyhle technické skvosty nejsou jen památky z dávných dob. V Česku byste sice hledali antické oblouky marně, přesto se tu najde pěkná sbírka akvaduktů – od historických přes průmyslové až po moderní inženýrské kousky, které dodnes slouží svému účelu. Pátrejte po nich s Kudy z nudy!
Proč by nás měly zajímat akvadukty? Protože jsou důkazem lidské vynalézavosti, mistrovství stavitelů a často i zapomenutými svědky historie. A taky proto, že jejich příběhy bývají stejně zajímavé jako jejich konstrukce. Obdivovat krásu akvaduktů nemusíte jen na cestách po světě, najdete je i u nás. Geniální technické stavby sice nepřiváděly už před dvěma tisíci let vodu do antických měst, ale jsou stejně působivé, mnohdy dosud funkční a často dokonale schované. Takže kde v Česku narazíte na akvadukty aneb vodu v oblacích?
 

Romantický (a antický) akvadukt v Lednici

Antické mozaiky, ozdobné oblouky ani římsy na našich akvaduktech nečekejte. I když existuje výjimka: tou je akvadukt, který společně s Minaretem, jeskyní Peklo a dalšími romantickými stavbami zdobí park lednického zámku. Umělá zřícenina mohutného kamenného mostu s vysoko klenutými oblouky v sobě možná má kousek nefalšované antiky: Lichtenštejnové si v první polovině 19. století totiž na své projekty nechali dovézt kousky antických staveb i zdivo barokních zámků. Po jednom z klenotů Lednicko-valtického areálu skutečně tekla voda: nahoru ji přivádělo potrubí z rybníka a z výšky deseti metrů tryskala dolů jako vodopád. Stavba je po rekonstrukci plně funkční, a akvadukt – respektive vodopád na jeho konci – můžete občas vidět v letních měsících.
 

Jak funguje akvadukt?

Lednický akvadukt je vlastně jen hra na akvadukt: napodobenina římského vodovodu je součástí zavlažovacího sytému lednického zámeckého parku, která zároveň sloužila jako umělý vodopád. Jak ale vlastně klasický akvadukt funguje?
 
Akvadukt je v podstatě most, po kterém nejezdí auta ani vlaky, ale proudí voda. Jeho hlavním úkolem je překlenout přírodní nebo umělé překážky, například údolí, řeky či jiné terénní nerovnosti, a zajistit plynulý tok vody z jednoho místa na druhé. Konstrukčně se akvadukty liší podle období a technologií, které byly k dispozici. Nejstarší akvadukty pracovaly na principu gravitačního toku, takže voda v nich proudila samospádem. Bylo nutné předem pečlivě vypočítat jejich sklon a trasu. Moderní akvadukty mohou k udržení průtoku využívat čerpadla a další technologie, což umožňuje jejich využití i v místech, kde by se voda přirozeně nepohybovala.
 
Základní konstrukční prvky zahrnují kanál nebo potrubí, podpěrné pilíře a často i klenby či mostní konstrukce. Materiály se v průběhu času měnily – od kamene a cihel přes železobeton až po moderní ocelové a plastové konstrukce. Každá éra přinesla svá technická vylepšení, ale princip zůstává stejný: přivádět vodu tam, kde je jí potřeba.
 

Akvadukt u Chomutova

Příkladem může být jeden z největších a nejnovějších akvaduktů u nás. Najdete ho v Chomutově v ústí Bezručova údolí, kde vede přes potok Chomutovku. Měří 142 metrů a je součástí Podkrušnohorského přivaděče, systému vodních kanálů a nádrží, které se táhnou od Klášterce nad Ohří až za Jirkov. Zásobuje užitkovou vodou průmyslové závody v Chomutově a na Mostecku a zároveň chrání povrchové doly před povodněmi z menších potoků v Krušných horách.
 

Praktické a účelné akvadukty

Mnohem častěji slouží naše akvadukty nikoli pro krásu, ale jako čistě praktické křížení potoků a náhonů. Když se vydáte na Pardubicko, pohodlně a zblízka si prohlédnete například Semínský akvadukt v lesích severně od Přelouče, který převádí Sopřečský potok přes Opatovický kanál.
 
Celkem pohodlně se dostanete také k málo známému akvaduktu na vodním kanálu Halda na okraji Pardubic. Vede přes takzvaný Spojilský odpad a stojí tu už od roku 1496. Při toulkách Šumavou a po Lipensku se zastavte u akvaduktu na Schwarzenberském plavebním kanálu; kousek od Nové Pece vede kanál po kamenném mostě přes Koňský potok.
 
Dva dosud funkční akvadukty najdete na Zlaté stoce, která napájí a odvádí vodu z rybníků na Třeboňsku. Lépe přístupný je menší akvadukt, kde Zlatá stoka překonává níže položenou Podřezanskou stoku; od Třeboně vede téměř až na místo turistická značka a cyklistická naučná stezka Okolo Třeboně. Hlouběji v lesích objevíte druhý, mohutnější akvadukt, kde Zlatá stoka vede přes strouhu Odlehčovač. Po upravených cestách se dostanete téměř až k cíli, jen závěrečný úsek od můstku přes Zlatou stoku k akvaduktu musíte projít lesem.
 

Akvadukt v Třebařově

Voda dosud teče i přes akvadukt v Třebařově nedaleko Moravské Třebové v Pardubickém kraji. V druhé polovině 13. století ho vybudovali společně s mlýnem mniši z nedalekého kláštera, tehdy byl ale ještě dřevěný. V první polovině 19. století ho noví majitelé vyzdili pískovcovými kvádry. Pak se na pár desítek let ztratil, až ho současný majitel doslova vyhrabal z tisíce tun nánosů. Dnes díky němu akvadukt opět září v plné kráse a dá se nahlédnout i do podzemí.
 

Akvadukty a dobrodružné výpravy spojené s objevováním

Na výpravy k akvaduktůmpřírodě je ideální čas za sucha, kdy cesty nejsou rozmáčené po deštích, anebo na přelomu zimy a jara. Snadno se tak dostanete i tam, kde v letních měsících roste plno kopřiv a křoví. K některým akvaduktům totiž nevedou ani pohodlné cesty, ani turistické značky.
 
Koho láká vás objevování a dobrodružství, ten může zkusit objevit tři akvadukty u Sezemic, postavené na konci 19. století a zapsané mezi kulturní památky. Velký akvadukt převádí Mlýnský potok přes Zadní Lodrantku v polích jihovýchodně od obce. Přibližně o kilometr jižněji v malém hájku najdete Malý akvadukt, vodní křižovatku Zminky a Malokolodějského odpadu. Zminka je novější název pro kanál, který už od druhé poloviny 16. století propojoval Novohradku u Dvakačovic a Loučnou u Sezemic, napájel čtyři rybníky a tři mlýny. Poslední, třetí akvadukt, se hledá nejhůř, leží západně od Sezemic na začátku vodního kanálu Halda.
 

Staré a zaniklé suché akvadukty

Po akvaduktech můžete pátrat i v Českém Švýcarsku. U Fučíkovy ulice v České Kamenici vede přes řeku Kamenici akvadukt, postavený roku 1872 jako součást nedokončeného vodního náhonu pro místní papírnu. Voda po něm neteče, podobně jako po pozoruhodně zachovalém akvaduktu u obce Dolní Chřibská. Akvadukt postavený roku 1886 je nejzachovalejší součástí důmyslného technického díla, někdejšího náhonu tkalcovny Floriana Hübela v Dolní Chřibské. Akvadukt je volně přístupný a podívat se můžete i do obou tunelů.
 
Dosloužil už i 50 metrů dlouhý tříobloukový akvadukt u Kutné Hory, který od konce 15. století přiváděl vodu od pramene sv. Vojtěcha přes údolí přítoku Bylanky.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Zřícenina kláštera Koruna Panny Marie v Třebařově Památky

Zřícenina kláštera Koruna Panny Marie v Třebařově

Klášter augustiniánů vznikl ve 13. století a brzy se stal kulturním a duchovním centrem kraje. Během husitských válek byl však vypleněn a od roku 1550 zůstal definitivně opuštěný. Dnes zde spatříte relikty zdí klášterního kostela s gotickými okny s kružbovým ostěním a přilehlou dřevěnou zvonici.

Akvadukt na vodním kanálu Halda Památky

Akvadukt na vodním kanálu Halda

Akvadukt na vodním kanálu Halda najdete nana okraji Pardubic. Vede přes takzvaný Spojilský odpad a stojí tu už od roku 1496.

Akvadukt na Zlaté stoce u Majdaleny Památky

Akvadukt na Zlaté stoce u Majdaleny

Další ze dvou akvaduktů na Zlaté stoce se nachází přibližně jeden kilometr od vlakového nádraží obce Majdalena.

Akvadukt v lednickém parku Památky

Akvadukt v lednickém parku

Akvadukt byl postaven v roce 1805 knížecím architektem Josefem Hardtmuthem jako napodobenina římského vodovodu a patřil do zavlažovacího sytému parku. Zároveň sloužil jako umělý vodopád, kdy voda z jeho vrcholu přepadala přes polozřícený pilíř do rybníka.

Semínský akvadukt Památky

Semínský akvadukt

Na přelomu 15. a 16. století byl vybudován akvadukt u obce Semín, přes který překonává Opatovický kanál Sopřečský potok.

Jeskyně Nebe a Peklo v Lednici Památky

Jeskyně Nebe a Peklo v Lednici

Umělá jeskyně v zámeckém parku a kamenná brána na cestě směrem k Minaretu. Spodní jeskyně je téměř 50 m dlouhá. Stavba pochází z počátku 19. století. Jeskyně je přístupná pouze zvenčí.

Akvadukt na Zlaté stoce Památky

Akvadukt na Zlaté stoce

Akvaduktem překonává Zlatá stoka níže položenou Podřezanskou stoku. Nachází se v lesích za Třeboní, nejblíže je obec Branná.

Opatovický kanál – středověké vodní dílo Letní sporty

Opatovický kanál – středověké vodní dílo

Bylo vybudováno v letech 1498 až 1521, najdeme u Opatovic nad Labem. Kanál čerpal vodu z Labe a sloužil k napájení rozsáhlé rybniční sítě, kterou založil majitel pardubického panství pan Vilém z Pernštejna.

Dvouobloukový akvadukt Chřibská Památky

Dvouobloukový akvadukt Chřibská

Dvouobloukový chřibský akvadukt je nejzachovalejší součástí důmyslného technického díla – někdejšího náhonu tkalcovny Floriana Hübela v Dolní Chřibské. Dílo, vybudované v roce 1886, přivádělo do továrny vodu Chřibské Kamenice.

Minaret Lednice – zajímavost maurského slohu Příroda

Minaret Lednice – zajímavost maurského slohu

Nejstarší romantická stavba Lednicko-valtického areálu, z let 1797 – 1802, se nachází nedaleko zámku v Lednici. Jedná se o největší stavbu tohoto druhu v neislámských zemích. Výška je přes 60 metrů, z vrcholu si tak prohlédnete i daleké okolí. V 1. patře objevíte restaurované salonky.

Akvadukty u Sezemic Památky

Akvadukty u Sezemic

Akvadukty u Sezemic byly postavené na konci 19. století a dnes jsou zapsané mezi kulturní památky. Velký sezemický akvadukt pochází z roku 1892 a Malý sezemický akvadukt byl postaven roku 1898.

Kamenná kašna v Kutné Hoře Památky

Kamenná kašna v Kutné Hoře

Krásná a mohutná kašna uprostřed malého náměstíčka je jedním ze symbolů Kutné Hory. Kvůli narušení pramenů důlní činností musela být voda přiváděna do města ze vzdálených míst. Kamenná kašna sloužila jako rezervoár vzácné pitné vody až do roku 1890.

Naučná stezka Okolo Třeboně Příroda

Naučná stezka Okolo Třeboně

Naučná stezka Okolo Třeboně vytváří uzavřený okruh, který je 39 km dlouhý a je na něm umístěno 22 zastávek, vybavených informačními tabulemi. Tyto tabule podávají informace o celém Třeboňsku, jak z hlediska přírodního, tak i historického. Stezka je vhodná pro pěší či horská kola.

CHKO Třeboňsko – biosférická rezervace UNESCO Příroda

CHKO Třeboňsko – biosférická rezervace UNESCO

Chráněná krajinná oblast Třeboňsko je jedno z mála velkoplošných chráněných území, které se nachází v rovinaté krajině. Přestože jde o oblast, která je po staletí přeměňována člověkem, zachovaly se zde velice cenné přírodní hodnoty.

Říčka Chřibská Kamenice v Lužických horách Příroda

Říčka Chřibská Kamenice v Lužických horách

Říčka Chřibská Kamenice vyvěrá v Lužických horách v nadmořské výšce 552 m na svahu Jelení skály. Jedná se o pravostranný přítok řeky Kmenice (Srbské Kamenice), se kterou se spojuje pod obcí Srbská kamenice. Společně pak tvoří jednu řeku Kamenici, která tvoří známé soutěsky. Za nimi vtéká do Labe.

Prohlídky lednického zámeckého parku pěšky či na kole Zážitky

Prohlídky lednického zámeckého parku pěšky či na kole

Prohlídka zámeckého parku s odborníkem – zahradním architektem, který vás seznámí s vývojem parku s upozorní vás na významné rostliny. Dáváte-li přednost jízdě na kole, je přímo pro vás připravena cykloprohlídka areálem.

Zlatá stoka – umělý kanál na Třeboňsku Příroda

Zlatá stoka – umělý kanál na Třeboňsku

Umělý kanál Zlatá stoka, vystavěný v letech 1505–1520, je mistrovským dílem Štěpánka Netolického. Dnešní funkcí je zabezpečení cirkulace vody z řeky Lužnice k jednotlivým rybníkům.

Bezručovo údolí – nejhlubší a nejdelší údolí Krušných hor Letní sporty

Bezručovo údolí – nejhlubší a nejdelší údolí Krušných hor

Součást parku tvoří přírodní prostředí svahů údolí a údolní niva řeky Chomutovky, jádrem jsou přírodní rezervace Novodomské rašeliniště, dále přírodní rezervace Buky nad Kameničkou a přírodní památka Krásná Lípa.

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem Památky

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Weisshuhnův kanál – papírenský náhon u Hradce nad Moravicí Památky

Weisshuhnův kanál – papírenský náhon u Hradce nad Moravicí

Weisshuhnův kanál sloužil v minulosti jako papírenský splav a dodnes je v provozu. Byl postaven na přelomu 20. století z popudu podnikatele Carla Weisshuhna pro chod továrny a papírnu v Žimrovicích.

Lednicko-valtický areál – památky a příroda Příroda

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál na jižní Moravě zpřístupňuje turistům kromě rozlehlého parku několik památek, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů. Kromě zámků v Lednici a ve Valticích najdete v parkově upravené krajině řadu drobných staveb.

Schwarzenberský plavební kanál Památky

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál byl postaven na česko-rakousko-bavorském trojmezí před zhruba 220 lety. Dílo bylo vybudováno pro splavování polenového dříví z nepřístupných šumavských hvozdů k řece Große Mühl, odkud následně po Dunaji putovalo až do císařského hlavního města a odbytiště Vídně.

Akvadukt v České Kamenici Památky

Akvadukt v České Kamenici

V České Kamenici vede přes řeku Kamenici starý akvadukt pocházející z roku 1872. Byl součástí vodního náhonu pro českokamenickou papírnu.

Akvadukt v Chomutově Památky

Akvadukt v Chomutově

U Hamerského potoka v Chomutově, u ulice Bezručova se nachází 142 m dlouhý akvadukt, díky němuž překonává údolí Chomutovského potoka tzv. Podkrušnohorský přivaděč vody Ohře-Bílina.

Akvadukt na Schwarzenberském kanálu Památky

Akvadukt na Schwarzenberském kanálu

Jednou ze zajímavostí na Schwarzenberském kanálu je akvadukt, kterým kanál překonává Koňský potok.

Lichtenštejnové – šlechtický rod, který založil Lednicko-valtický areál

Lichtenštejnové – šlechtický rod, který založil Lednicko-valtický areál

Skutečně Lichtenštejnové přijeli na šesti sněhobílých jelenech do Jeruzaléma? Anebo stál u zrodu rodového jména muž, který kdesi uviděl svítící (lichten) kámen (stein) a když ho zvedl, s překvapením zjistil, že je to kus čistého stříbra? Jisté je, že knížecí rod dosud panující v Lichtenštejnsku patří mezi nejstarší a také nejbohatší šlechtické rodiny ve střední Evropě.

Tříobloukový akvadukt u Kutné Hory Památky

Tříobloukový akvadukt u Kutné Hory

Pěkně zachovalý 50 metrů dlouhý tříobloukový akvadukt naleznete u Kutné Hory, v polovině cesty mezi ulicí Na Bylance a obcí Škvárnovna.

Další aktuality

Unikátní technická památka Baťův kanál láká letní turisty

Baťův kanál je fenoménem cestovního ruchu v České republice, ale také jedním z česko-slovenských turistických produktů. Protíná Zlínský a Jihomoravský kraj a vede až do města Skalice v Trnavském kraji. Tato umělá vodní cesta, která před 2. světovou válkou sloužila k dopravě lignitu do Baťových závodů je už více než 20 let vyhledávaným cílem mnoha turistů. Na trase kanálu se nachází celkem 13 plavebních komor a většina z nich je původní.
11. červenec 2025 13:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Bohemia JazzFest přivítá v Brně na Moravském náměstí hvězdy světového jazzu

Hudební svátek pro milovní jazzu chystá Brno, které hostí závěr festivalu Bohemia JazzFest. Návštěvníci si užijí šest koncertů předních zahraničních a tuzemských kapel.
10. červenec 2025 19:51
Kultura, Jihomoravský kraj

Užijte si léto ve Znojmě! Čekají vás památky, víno a moře zábavy

Léto ve Znojmě nabízí bohatou škálu aktivit jak pro pěší, tak cyklo turisty, milovníky památek anebo milovníky vodního živlu. Zkrátka nezůstanou ani ti, kteří si rádi dopřejí sklenici dobrého vína. K TOP památkám, které musíte vidět náleží Znojemský hrad, rotunda svaté Kateřiny, kostel svatého Mikuláše anebo Znojemské podzemí. Pro rodiny s dětmi jsou připraveny radovánky v zábavních centrech na hraničním přechodu Hatě, nechybí ani možnost koupání na Městské plovárně Louka nebo plavba po řece Dyji.
10. červenec 2025 13:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

#světovéČesko a cesty za tajemnou krásou Moravské Amazonie a našich lužních lesů

Objevte s Kudy z nudy zelený ráj, který dýchá vodou i tajemstvím. Lužní lesy vás omámí tisíci odstíny zelené, zrcadlením vody mezi stromy a tichým šuměním listí, kde země není nikdy docela suchá, ani úplně zatopená. Projděte se krajinou niv a luhů, kde se život mění s každým přívalem vody, a nechte se okouzlit starými říčními rameny Labe, Dyje a dalších řek, která vyprávějí příběhy přírody i lidí.
10. červenec 2025 9:27
Příroda, Jihomoravský kraj

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Soutok, do Lanžhota a na Moravské pole

Vydejte se s portálem Kudy z nudy objevovat krásy nejjižnějšího výběžku jižní Moravy. Při pohledu na mapu vás překvapí, o jak velké území se jedná – poloostrov lužních lesů, sevřený mezi řekami Moravou a Dyjí navíc patří k téměř neobjeveným místům. Je nejvyšší čas, abychom si představili Soutok, největší oboru a novou chráněnou krajinnou oblast v České republice.
9. červenec 2025 8:52
Životní styl, Jihomoravský kraj

MotoGP se vrací do Brna: těšte se na komfortní zázemí a jedinečný zážitek

Po pětileté pauze se MotoGP vrací na Masarykův okruh, a s ním i špičkové zázemí pro tisíce návštěvníků. Konat se bude od 18. do 20. července 2025 na Masarykově okruhu v Brně, jak tomu bývalo dříve. Tuzemský závod bude letos dvanáctým z celkových 22 zastávek světového šampionátu. Český projekt mobilních kempů GPtents a Easy Camping, který se specializuje na pohodlné a dostupné ubytování v místě závodního dění a prorazil hlavně mimo ČR v Evropě, spouští v Brně rozsáhlý ubytovací projekt pod značkou GProoms.
9. červenec 2025 6:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Znojmo bude znovu ostřelovat Napoleonova armáda

Napoleon se během července 2025 vrací do Znojma a okolí. Připomene, jak tu 11. 7. 1809 diplomaticky ukončil bitvu, v níž bojovalo 140 tisíc francouzských a rakouských vojáků. Hlavní program historické akce se uskuteční o víkendu 11. a 12. července 2025. Po bitvě u Slavkova a před bitvou u Chlumce jde o druhou ze tří velkých napoleonských bitev svedených na současném území České republiky.
8. červenec 2025 20:59
Památky, Jihomoravský kraj

Hudební festival rozezní opět Znojmo

Letos již 21. ročník Hudebního festivalu Znojmo stmelí od 10. do 27. července 2025 excelentní hudbu, vyhlášená vína a přátelskou atmosféru letního Znojma. Autentická nálada letního Znojma v kombinaci se špičkovými umělci a díly činí z Hudebního festivalu Znojmo skvělou událost. Mnoho akcí vzniká přímo na míru festivalu a nejsou jinde k vidění, nebo jsou na festivalu uvedeny poprvé. Těšit se můžete na 18 dní hudby, vína a pohodu jižní Moravy.
8. červenec 2025 14:00
Zážitky, Jihomoravský kraj