Nad jičínskou kotlinou se ze severu tyčí dva dominantní kopce a na jednom z nich byl vystavěn hrad Kumburk. Původní majestátní hrad poničila až v 17. století císařská armáda. Jeho zbytky jsou chráněny jako kulturní památka České republiky.
Hrad založil ve 14. století Markvart z Vartemberka. Během husitských válek bylo k hradu pravděpodobně přistavěno vnější opevnění. Jednotlivé části hradu byly stavěny spirálovitě nad sebou. Zajímavostí hradu je, že v 17. století sloužil jako vězení nejen pro zločince, ale i pro "rodinné potřeby" majitelů hradu – například Zikmund Smiřický zde od roku 1607 po jedenáct let věznil svou dceru Elišku, která se provinila tím, že se zamilovala do neurozeného nápadníka, tedy kováře ze selského rodu.
Kumburku zasadili největší ránu Švédové, kteří jej během třicetileté války zpustošili a v roce 1658 byl na přikaz císaře Leopolda zcela zbořen. Císař se obával o svou vládu nad zemí a rozkázal proto pobořit hrady s kvalitním opevněním. O zřícenině koluje spousta tajemných pověstí – je zde prý ukryt velký poklad hlídaný kohoutem s ohnivýma očima. A také se zde čas od času zjevuje přízrak panny Meluzíny a smutného myslivce.
Vyhlídková věž hradu Kumburk
V současnosti se o správu hradu stará Sdružení pro záchranu hradu Kumburku, které se postaralo o vybudování vyhlídkové věže, ze které se vám naskytne nezapomenutelný výhled do všech světových stran. Za jasného počasí je vidět na desítky kilometrů daleko a jako na dlani tak budete mít celou oblast lehce zvlněné krajiny Jičínské pahorkatiny a Krkonošského podhůří. Tento výhled miloval také Karel Hynek Mácha, jehož pamětní desku zde naleznete.
K hradu vede nejbližší cesta od vlakové zastávky Syřenov po žluté turistické stezce (3 km) nebo z Nové a Staré Paky (4 km). Oblíbenou výletní trasou je také cesta po červené turistické značce z Ploužnice (7 km).