ÚvodAktuality15 tipů, na výlety do expozic minerálů
Kultura

15 tipů, na výlety do expozic minerálů

  • 26. září 2021
Zajímavé expozice nabízí návštěvníkům sbírky nálezů minerálů z Česka i minerály z různých koutů světa. Uvidíte ty nejzajímavější a nejkrásnější minerály, několik podob zlata, stříbra, diamantů nebo grafitů ve své surové formě. Můžete vidět nové expozice i sbírku jednoho ze zakladatelů Národního muzea hraběte Kašpara Šternberka a desítky ukázek od takových osobností, jako byli kníže Klemens Metternich, opat strahovského kláštera Jeroným Josef Zeidler či první zaměstnanec Národního muzea mineralog František Xaver Zippe.
Muzeum minerálů Velhartice Kultura

Muzeum minerálů Velhartice

Soukromé muzeum šumavských minerálů ve Velharticích, zve k návštěvě všechny nadšence, kteří mají sbírání kamenů jako koníčka. Expozice je rozšířená o expozici zkamenělého dřeva. Dále zde můžete vidět šumavské sklo a skleněné korálky "páteříky", které si zde můžete i sami vyrobit.

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích Kultura

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

K nejvýznamnějším kulturním institucím na jihu Čech patří Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Kromě stálých expozic přírody, pravěku a středověku, pořádá každoročně řadu krátkodobých tematických výstav, uskutečňuje přednášky a další kulturně vzdělávací programy a poskytuje odborné služby.

Galerie minerálů ve Dvoře Králové Kultura

Galerie minerálů ve Dvoře Králové

Expozice drahých kamenů a polodrahokamů se nachází nově v Galerii minerálů ve Dvoře Králové nad Labem. Uvidíte v ní tisíce unikátních minerálů z čech i celého světa.

Muzeum Českého ráje v Turnově Kultura

Muzeum Českého ráje v Turnově

Nádhera a pestrost drahých kamenů, ale také muzeum plné zábavy, akce i poučení – to je Muzeum Českého ráje v Turnově. Muzeum v Turnově vám ukáže bohaté sbírky z archeologie, etnologie, mineralogie, historie, umění či horolezectví.

Galerie Patriot v Tišnově – expozice minerálů Kultura

Galerie Patriot v Tišnově – expozice minerálů

Expozice minerálů Galerie Patriot je jednou z nejhodnotnějších sbírek v České republice, jak kvalitou vystavených vzorků, tak i svou komplexností. Řada exponátů dosahuje či převyšuje svou úrovní minerály vystavené v muzeích.

Stálá expozice minerálů a fosílií Václava Stoupala ve Vískách Kultura

Stálá expozice minerálů a fosílií Václava Stoupala ve Vískách

Bezmála 2 000 exponátů ze všech koutů světa vybral ze své sbírky Václav Stoupal do stálé expozice minerálů ve Vískách.

Muzeum minerálů Kadaň Kultura

Muzeum minerálů Kadaň

Už jste viděli jaspis-ametystového naleziště, odkud císař Karel IV. čerpal materiál k obložení stěn kaple sv. Víta i na Karlštejně? Ve sklepení františkánského kláštera v Kadani se ukrývá expozice, která mapuje nerostné bohatství z blízkého či vzdálenějšího okolí Kadaně.

Klenotnice v Nové Pace Kultura

Klenotnice v Nové Pace

Městské muzeum v Nové Pace, ač založené teprve v roce 1908, může se pochlubit zajímavými a unikátními expozicemi. "Klenotnice drahých kamenů" a "Spiritismus v Podkrkonoší" jsou umístěny v novější budově – „Klenotnici“, otevřené roku 1996.

Městské muzeum Velká Bíteš – expozice minerálů a hornin Kultura

Městské muzeum Velká Bíteš – expozice minerálů a hornin

Zajímavá je expozice minerálů a hornin, která představuje ukázky typických druhů a skupin, zahrnuje většinu známých lokalit v širším okolí Velké Bíteše a předvádí ukázky z nejnovějších nálezů. Vedle přírodních vzorků jsou vystaveny i kusy v různé míře opracované.

Geologický pavilon prof. Františka Pošepného v Ostravě Příroda

Geologický pavilon prof. Františka Pošepného v Ostravě

V Geologickém pavilonu Technické univerzity v Ostravě si prohlédnete 15 000 exponátů, mezi nimi jedinou přístupnou sbírku radioaktivních surovin v České republice, ukázky zlata nebo ucelený přehled hornin ze kterých se vytvářela zemská kůra.

Muzeum Horní Blatná – expozice těžby cínu Kultura

Muzeum Horní Blatná – expozice těžby cínu

Stálá expozice je věnována dějinám těžby a zpracování cínové rudy v okolí krušnohorských městeček Horní Blatné a Božího Daru.

Lomnice nad Popelkou – Městské muzeum a galerie Kultura

Lomnice nad Popelkou – Městské muzeum a galerie

Muzeum může návštěvníkům nabídnout několik stálých expozic, vedle historie města i etnografické oddělení, mineralogickou a zoologickou expozici, výstavní prostory, reprezentační místnosti původních majitelů rodiny Šlechtů, Památník Jaroslava Seiferta a galerii oblastních výtvarníků.

Malé muzeum minerálů ve Stříteži nad Ludinou Kultura

Malé muzeum minerálů ve Stříteži nad Ludinou

Muzeum minerálů nejen z Moravské brány naleznete ve Stříteži nad Ludinou. Pokochat se zde můžete krásou polodrahokamů a různých dalších minerálů nejen z České republiky, ale také z Afriky nebo jižní Ameriky.

Mineralogické muzeum prof. J.E. Hibsche v Homoli u Panny Kultura

Mineralogické muzeum prof. J.E. Hibsche v Homoli u Panny

Mineralogické muzeum v obci Homole u Panny je věnováno osobnosti Josefa Emanuela Hibsche (1852 – 1940), zdejšího rodáka a význačného geologa. Na návrší před kostelem je na balvanu umístěna také jeho pamětní deska.

Ulričina stezka krajem českého granátu Příroda

Ulričina stezka krajem českého granátu

Ulričina stezka je vedena po značených turistických cestách v okolí Třebívlic v CHKO České středohoří 13 km západně od Lovosic. Jedná se o kruhovou trasu pro pěší i cylisty na trekových či horských kolech.

Sál minerálů – expozice Národního muzea Kultura

Sál minerálů – expozice Národního muzea

V expozici nazvané Sál minerálů si mohou návštěvníci prohlédnout více než 4000 předmětů ze sbírky, která celkově čítá neuvěřitelných 100 000 minerálů z celého světa.

Další aktuality

Historická šlechtická divadla: tipy, kam do divadel na hradech a zámcích

Městská divadla s dlouhou historií bývají okázalé budovy s nádhernými interiéry, která neodmyslitelně patří do kulturního života tamních obyvatel po řadu generací. O to překvapivější může být, že i na mnoha zámcích se najdou unikátní scény, které sloužily domácímu publiku z řad šlechty, jejich přátel i lidí z blízkého okolí. Mnohé z nich fungují i v dnešní době a těší se zájmu návštěvníků nejen při kulturních akcích, ale také na prohlídkách, jež se věnují zámecké divadelní historii. Na portálu Kudy z nudy najdete takových zajímavých scén hned několik, od starých a velmi vzácných až po nově vzniklé amfiteátry, zasazené v parcích a zahradách.
4. duben 2025 8:00
Kultura

Česko ve filmu: režisér Miloš Forman, filmy československé nové vlny i hollywoodské trháky

Miloš Forman, jeden z největších českých a světových filmových režisérů, za sebou zanechal nezapomenutelnou filmovou stopu. Od československé nové vlny až po hollywoodské oscarové triumfy, každý z jeho filmů nabídl nejen silný příběh, ale i zajímavé lokace, kde se natáčelo. Jeho tvorba je charakteristická věrností lidskému příběhu, důvtipným humorem a schopností vyprávět o společnosti s jemnou ironií i hlubokým porozuměním. Podívejte se s Kudy z nudy na jeho nejznámější snímky, na zajímavosti, které je provázely, i místa, kde se natáčely.
2. duben 2025 11:18
Kultura

Velikonoce pro děti: tvůrčí a zábavné dílny, prohlídky a programy

Malování vajíček, vystoupení folklorních souborů, stánky s občerstvením, barevné kraslice, stuhy a pentle a rašící jarní břízky – to všechno slibují velikonoční jarmarky a trhy, které se budou konat v období Velikonoc, které letos připadají na 18. až 21. dubna 2025. Na portálu Kudy z nudy objevíte bezpočet akcí, dvacet z nich vám představíme podrobněji.
2. duben 2025 9:00
Kultura

Tipy na místa, kde objevíte obrazy barokního malíře Petra Jana Brandla

Petr Brandl (1668 Praha – 1735 Kutná Hora) přední představitel českého vrcholného baroka, jehož bouřlivý život se odrážel i v jeho díle, které nás dodnes ohromuje. Nejprve navštěvoval jezuitskou školu, umění malířství se naučil v letech 1683 až 1688 u dvorního malíře Kristiána Schrödera, který pracoval také jako správce hradní obrazárny. Tam se také Brandl pod jeho vedením seznámil s díly italských a holandských mistrů. V roce 1694 se Brandl stal mistrem ve Staroměstském malířském cechu. Nelze mu upřít vytříbený styl propracovanosti šerosvitu a světelných zdrojů. Oceňována je i jeho práce s prostorovostí obrazových scén. Jeho práce naleznete na mnoha místech – kam se za nimi vypravit vám napoví portál Kudy z nudy.
26. březen 2025 8:46
Kultura

Cesty za uměním: renesanční malíř Raffael Santi, krásné madony i andělé jako rošťáci

Dáma s jednorožcem či Dáma se závojem, Athénská škola, proslulá Sixtinská madona, Madona della Sedia anebo Madona v zeleni: to jsou nejznámější díla jednoho z největších malířů vrcholné renesance, Raffaela Santiho (1483–1520). Italský umělec, který si podmanil dvůr papeže Julia II. i samotný Vatikán, překvapivě vydechl naposledy v den svých sedmatřicátých narozenin. Podívejte se s Kudy z nudy, jak se jeho umělecký odkaz otiskl v českých zemích a kde můžete jeho díla spatřit na vlastní oči?
25. březen 2025 10:03
Kultura

Noc divadel 2025: užijte si večer plný zábavy a největší divadelní svátek v Evropě

Největší divadelní svátek proběhne na konci března, v sobotu 29. 3. 2025 s podtitulem „Sousedství“ a opět nabídne prohlídky, divadelní dílny, diskuse s tvůrci, představení a performance, které v běžném programu nenajdete – zdarma nebo za symbolické vstupné. Noc divadel koná v nejbližší sobotu v týdnu, v němž celosvětově slavíme Světový den divadla, který připadá na 27. března.
24. březen 2025 17:00
Kultura

Oslavte mezinárodní den loutkového divadla výletem za loutkami

Na 21. březen připadá Mezinárodní den loutkového divadla, a protože má české loutkářství letitou tradici, vzpomeňte si na dřevěné herce, za kterými se můžete i se svými dětmi vypravit do některého z divadel nebo muzeí. České loutkářství se dostalo dokonce na Seznam nehmotného dědictví UNESCO, kam bylo zařazeno 1. prosince 2016. Kouzlo loutkového divadla a krásu českých loutek objevíte například v Chrudimi, Prachaticích, Českém Krumlově nebo v Plzni.
21. březen 2025 9:00
Kultura

Svatý Josef: zvyky a tradiční srdce z perníku

Na 19. březen připadá svátek často užívaného mužského jména, kterým je Josef čili Pepík. Oblíbené české jméno má prastarý hebrejský původ a znamená „Bůh ti dá následovatele“. V našich končinách se kolem tohoto data tradičně koná spousta „josefských“ akcí. Znáte ale i zvyky, které se na Josefa dodržovaly? Anebo proč se Josefům vlastně říká Pepík? Připomeneme si i několik pranostik, které v tak významný den nemohou chybět.
19. březen 2025 11:00
Kultura