ÚvodAktualityFestivalové lahůdky připravované na srpen
Kultura

Festivalové lahůdky připravované na srpen

  • 8. srpna 2022
Léto se sice přehouplo do své druhé poloviny, to ovšem neznamená, že by byl konec všem letní radovánkám. Oblíbené letní festivaly různých stylových zaměření a filozofií jsou pro milovníky open air programů a dobré muziky připraveny až do konce měsíce. Ty nejzajímavější najdete v našem dnešním přehledu.

Litovelský Otvírák

Hrady.cz RožmberkFestival hudby i pivních specialit Litovelský Otvírák 2022 je jednou z největších kulturních akcí na Hané. Současně jde o den otevřených dveří Pivovaru Litovel, který návštěvníkům umožňuje nahlédnout pod pokličku litovelského sládka díky komentovaným prohlídkám. Tradičně se koná druhý srpnový pátek a sobotu od dopoledních hodin až do večera. Návštěvníci tohoto festivalu si mohou vychutnat kromě skvělého litovelského piva a hanáckých pochoutek také koncerty desítek oblíbených českých i zahraničních hudebních skupin. Litovelský Otvírák zároveň nabízí gastronomický zážitek ze spojení litovelského piva hanáckých pochoutek.
 

Srpnové Hrady.CZ

České hradyFestival Hrady CZ patří k největším kulturně společenským akcím v České republice. Mimo známých českých a slovenských interpretů se zaměřuje také na rozvoj turistického ruchu a zviditelnění krásných historických památek v regionech. Nabízí každoročně netradiční atmosféru, která se liší od ostatních letních festivalů nejen ojedinělým prostředím ale i bohatým sortimentem doplňkových služeb a občerstvení. V ceně sobotní vstupenky jsou navíc zahrnuté i prohlídky stálých expozic hradů. Mezi kapelami a interprety, kteří letos na festival přijedou se můžete těšit na Annu K., Tomáše Kluse, Davida Kollera, Xindla X, Mirai, Pokáče, Vypsanou fixu, Visací zámek, Chinaski nebo Rybičky 48. Ve dnech 12. – 13. 8. proběhne festival na hradě Veveří, 19. – 20. 8. v Hradci nad Moravicí, 26. – 27. 8. na Bouzově a zakončení bude 2. – 3. 9. na Bezdězu.
 

Festival Chodrockfest v Domažlicích

festival ChodrockfestV pátek a sobotu 12. a 13. srpna se v domažlickém jezdeckém areálu TJ Start znovu uskuteční rockový festival Chodrockfest, který má za sebou již deset zdařilých ročníků. Na dvou střídajících se pódiích zahraje téměř dvacítka českých kapel. Na návštěvníky čekají dva dny nabytého line-upu. Na jedenáctý ročník Chodrockfestu přijali pozvání  Traktor, Škwor, Harlej, Dymytry, Jelen, Wohnout, Xind X, Pokáč, Jakub Děkan, Alkehol, Fast Food Orchestra, Lety Mimo, Komunál, Plexis, Záviš, Prague Conspiracy, Sticx a další. Celý program bude ukončen velkolepou afterparty s DJs.


Maraton hudby Brno a Mezinárodní hudební festival Špilberk

maraton hudby brnoHudba napříč žánry – klasická, jazz, rock, pop, lidová, elektronická, folk nebo country zazní v klubech, divadlech, koncertních sálech, ale i v kavárnách nebo v plenéru. Letošní ročník Maratonu hudby Brno na ten loňský i předloňský navazuje, ale jde ještě dál – na jeden víkend promění Brno v hudební metropoli. A na své si přijdou milovníci snad všech žánrů – jazzu, rocku, klasické hudby, balkánské dechovky i moravského folklóru. Souběžně s Maratonem hudby probíhá v Brně i další festival, a to Mezinárodní hudební festival Špilberk 2022, který se odehraje na hradním nádvoří 11., 12., 13., a 14. srpna 2022. Těšit se můžete například na Annu Fusek, UNS, Warsaw Village Band, Saucējas, La Cantiga de la Serena, Ester Kočičkovou & Moody Cat Band, Soul Ožil, Ritmo Factory, Kale, Nautilus, Slobodná Europa, E!E, Duo GraŽ, Susannu Aleksandru, Riittu Paakki, Mariusze Goliho, Beatu Bocek, Horňáckou cimbálovou muziku Kubíci nebo Barta Marise.
 

Moravské chodníčky v Napajedlech

Moravské chodníčkyMěsto Napajedla se nachází na geografickém rozhraní Hornomoravského a Dolnomoravského úvalu, ale zároveň na křižovatce etnografické, která nejen rozděluje, ale především spojuje. Právě v Napajedlích se již dvacet jedna let scházejí chodníčky tří etnografických oblastí – Slovácka, Valašska a Hané, a to pod příznačným názvem Moravské chodníčky. Festival proběhne 12. až 13. srpna a těšit se můžete na vystoupení folklorních souborů Slovácka, Valašska a Hané. Po skončení programu bude následovat Beseda u cimbálu.
 

Josefovský Brutal Assault

brutal assaultHeavy metalový hudební festival je již tradiční akcí v prostoru vojenské pevnosti Josefov u Jaroměře, kde se během čtyř festivalových dnů představí na pódiích na 150 kapel z celého světa. Letos se Brutal Assault bude konat od 9. do 13. srpna. Přijďte si užít skvělou atmosféru, šílené fanoušky, navštivte umělecké výstavy a horor kino a sestavu 150 kapel z celého světa v 5 dnech! Mezi hlavní hvězdy festivalu patří Mercyful Fate, Cannibal Corpse, As I Lay Dying, Abbath, Static-X, Cradle of Filth, At the Gates, Suffocation, Mayhem, Katatonia, Solstafir, Clutch, Municipal Waste, Dark Funeral, Amenra, Venom, Front Line Assembly a další.
 

TrutnOFF BrnoON 2022

Hudební festival TrutnOFF BrnoON, který adoptovalo naše druhé největší město, bude i letos. Uskuteční v obvyklém termínu připomínajícím okupaci Československa sovětskými vojsky v roce 1968, tedy 18. – 21. 8. 2022, opět na stejném místě jako loni, tj. v Brně Pisárkách Na Střelnici. Vedle Sisters of Mercy letos třeba proběhne Vánoční mše nebo na TrutnOFF BrnoON premiérově vystoupí Aneta Langerová. Dalšími tuzemskými kapelami, které na festivalu vystoupí jsou Michal Prokop & Framus Five, Hudba Praha s Michalem Ambrožem, undergroundová legenda The Primitives Group nebo současná avantgardní skupina Vítrholc seskupená okolo novináře Karla Škrabala. Po letech se na horkou půdu vrátí také Vypsaná fixa. Premiérově na „Fótrovi festivalů“ vystoupí Povodí Ohře či Circus Problem. V rámci festivalu proběhne i Ryboffka, neboli Rybova mše vánoční. Protože se už po tři roky nemohla uskutečnit v brněnské pasáži u HaDivadla tradičně před Vánocemi, tak ji uslyšíte letos v srpnu. A to s rozšířeným ansáblem a bicím sólem několika bubeníků.
 

Tradiční Vizovické Trnkobraní

Vizovické TrnkobraníTradiční letní švestkový festival Vizovické Trnkobraní se bude konat v pátek a sobotu 19. a 20. srpna 2022 v areálu likérky R. Jelinek ve Vizovicích nedaleko Zlína.  Festival je multižánrovou kulturní přehlídkou, která zahrnuje vystoupení špiček české a slovenské hudební scény na dvou scénách a doplňuje ji divadelní scéna, kinokavárna a dětský koutek. Návštěvníci se mohou těšit na dvoudenní hudební program s kapelami No Name, Visací zámek, Tři sestry, Mňága a Žďorp, Rybičky 48, Křídla, Argema... dále vystoupí Katarína Knechtová, Tomáš Klus, Chinaski, Fleret, Alkehol, Harlej a další. Navíc legendární Argema oslaví ve Vizovicích čtyřicet let na hudební scéně. Tradiční součástí Vizovického Trnkobraní bude i světově proslulá soutěž v pojídání švestkových knedlíků.
 

Mezinárodní festival filmové hudby Poděbrady

Poděbrady I letos se v Poděbradech chystá od 25. do 28. srpna Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií SoundTrack Poděbrady 2022, jeden z posledních letních hudebních festivalů. V rámci oblíbeného doprovodného programu v Centrálním lázeňském parku se mohou návštěvníci těšit na koncerty, výstavy, aktivity pro děti a mnoho dalšího. Ani letos nebude chybět Kinobus, který přes den rozezní hudební program a večer filmové projekce. Festival zahájí již ve čtvrtek Jiří Ševčík & Pirate Swing Band se swingovou crossover poctou filmu, v pátek rozpálí diváky Tros Discotequos – Vojtěch Dyk, Jakub Prachař a Jan Maxián. Vrcholem festivalu bude velkolepá projekce jedné z nejslavnějších “Bondovek” s Danielem Craigem Skyfall in Concert se soundtrackem v podání Filharmonie Hradec Králové. Milovníci pohádek si přijdou na své díky velkoformátové projekci pohádky Lotrando a Zubejda s živě provedeným soundtrackem Jaroslava Uhlíře. Celý program Soundtrack festivalu proběhne pod širým nebem. Atraktivní doprovodný program v Centrálním lázeňském parku bude pro všechny návštěvníky zdarma.
Moravské chodníčky 2024

9. 8.10. 8.
Moravské chodníčky 2024

Klub kultury v Napajedlích ve spolupráci se slováckými soubory Radovan a Pozdní sběr Napajedla pořádá 24. setkání folklórních souborů tří národopisných oblastí Slovácka, Valašska a Hané.

Brutal Assault 2024 – Josefstadt v Jaroměři

7. 8.10. 8.
Brutal Assault 2024 – Josefstadt v Jaroměři

Hudební festival Brutal Assault se vrací do Josefova na svůj 27. ročník. Jeden z největších metalových festivalů v Evropě zve opět na různorodý lineup.

Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady 2024

29. 8.1. 9.
Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady 2024

Poslední prázdninový víkend bude v lázeňském městě Poděbrady patřit především všem fanouškům filmové a hudební tvorby. Již podeváté zde proběhne festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady.

Chodrockfest 2024

9. 8.10. 8.
Chodrockfest 2024

V domažlickém jezdeckém areálu TJ Start se znovu uskuteční rockový festival Chodrockfest, který má za sebou již několik zdařilých ročníků. Na dvou střídajících se pódiích zahraje ve dnech 9. – 10. srpna téměř dvacítka českých kapel.

Mezinárodní folklórní festival v Písku 2024

22. 8.25. 8.
Mezinárodní folklórní festival v Písku 2024

Písek bude opět hostitelem setkání domácího i zahraničního folklóru, letos již devětadvacáté. Součástí Mezinárodního folklórního festivalu v Písku je i vystoupení dětských souborů a bohatý hudební doprovodný program.

Rockový festival TrutnOFF 2024

22. 8.25. 8.
Rockový festival TrutnOFF 2024

Známý a nejstarší festival svého druhu TrutnOFF se v loňském roce vrátil pod hory na trutnovské Bojiště. Představí se na něm přes šedesát kapel všech žánrů. Trutnoff bude ve znamení oslav 40 ti let od prvního pokusu o nezávislý festival.

Festival Vizovické Trnkobraní 2024

23. 8.24. 8.
Festival Vizovické Trnkobraní 2024

Vizovické Trnkobraní se bude konat v tradičním termínu a to 23. 8. – 24. 8. 2024 v areálu likérky Rudolf Jelínek. Tradiční součástí Vizovického Trnkobraní je světově proslulá soutěž v pojídání švestkových knedlíků.

Maraton hudby Brno

8. 8.11. 8.
Maraton hudby Brno

Hudba napříč žánry – klasická, jazz, rock, pop, lidová, elektronická, folk nebo country zazní v klubech, divadlech, koncertních sálech, ale i v kavárnách nebo v plenéru. Právě tento nepřetržitý hudební proud vyjadřuje i název festivalu.

Další aktuality

Na festivalu KoresponDance vystoupí hvězdy, které vás roztančí – ve Žďáru, Praze a Novém Městě

Mezinárodní festival současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance se uskuteční již podvanácté. Hlavní festivalový program se uskuteční tradičně ve městě a na zámku Žďár nad Sázavou, a to od 11. do 14. července 2024. Doplněný bude o jeden festivalový den v pražském PRAKABu a poprvé festival zavítá i do Nového Města na Moravě do prostor Horácké galerie. Největší site-specific festival současného pohybového umění představí umělce a umělkyně z Česka, Francie, Portugalska, Rakouska, Španělska, Slovenska, ale třeba i z Kanady. Tvůrčí gejzír novocirkusové, taneční a pohybové energie zažijí návštěvníci na všech festivalových scénách.
9. červenec 2024 10:00
Kultura

Bohemia Jazz Fest roztančí česká města

Bohemia Jazz Fest je už 17. sezónu unikátní akcí svého druhu především proto, že se jedná o spojení prvotřídní hudby s úchvatnou scenérií historických náměstí či zahrad. Centra českých měst takto každým rokem přivítají hudbymilovné návštěvníky, kteří se sem vydají vychutnat si špičková jazzová vystoupení, na něž se neplatí vůbec žádné vstupné! Letos se do jazzových tónů můžete zaposlouchat od 9. do 16. července 2024.
8. červenec 2024 14:00
Kultura

Graffiti v Česku: od jeskynních kreseb přes středověké vandaly až po současný street art

Graffiti je staré jako náš svět. Vážně: do široké rodiny pouličního umění či street artu totiž patří jak pravěké jeskynní malby, tak současné sprejerství. Mezi ně se ale schovala spousta dalších úžasně zajímavých dílek. Pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy!
6. červenec 2024 11:07
Kultura

Jak a kde si užít prázdninové výstavy? Bavte se – Česko je plné zajímavých akcí!

Vyberte si z bohaté nabídky kulturních zážitků! Letní období se sice překulilo do své druhé poloviny, ale stále láká na množství kulturních tipů. V galeriích můžete vidět díla umělců se zvučnými jmény i talentovaných amatérů. Objevovat můžete místa, kde se vědní a technické obory představují vtipnou a interaktivní formou. Naplňte léto zábavou a hodnotnými zážitky! Máme pro vás stovky nových nabídek denně.
4. červenec 2024 17:02
Kultura

Kalendář 2024: tipy na výlety za černým řemeslem za kováři a do starých kováren

Kovářství je prastaré řemeslo, díky práci s ohněm opředené řadou tajemství a pověr. Pokud chcete některé z nich poznat a zároveň vidět kováře „naživo“ a prohlédnout si výsledky jejich práce, přijměte od portálu Kudy z nudy pozvání do kováren a na kovářské akce.
4. červenec 2024 17:01
Kultura

Podívejte se do míst, která měl rád Antonín Dvořák!

Antonín Leopold Dvořák, který se narodil 8. září 1841, je jedním z českých hudebních skladatelů, kteří mají dodnes ve světě dobrý zvuk. Jeho opery i další skladby se hrají na pódiích světových scén od New Yorku až po Tokio a dodnes je nejhranějším českým skladatelem vůbec. Nová expozice v rodném domě Antonína Dvořáka v Nelahozevsi na Mělnicku přibližuje skladatelovo dětství i prvotní zdroje jeho inspirace. Návštěvníkům se otevírá ve zkušebním režimu od 28. června 2024. Doporučíme vám i další místa spjatá s jeho životem nebo festivaly, kde uslyšíte jeho nezaměnitelnou hudbu. Vydejte se v České republice po stopách hudebního génia!
27. červen 2024 21:20
Kultura

Věda a historie není nuda: hrady a zámky jako inspirace hudebníků a skladatelů

Pusťte si do sluchátek oblíbenou skladbu a vydejte se s Kudy z nudy na výlet na hrady a zámky, kde hledali inspiraci známí i méně známí hudební skladatelé! Představíme vám jména slavná i téměř zapomenutá a fantastické příběhy o tom, jak složitě se někdy hledá inspirace.
25. červen 2024 15:16
Kultura

20 tipů, kam se vydat v létě za folklórem

Pro vyznavače folklóru přinášíme tipy na tradiční letní akce v rámci celé České republiky. Nejen Strážnice, Vlčnov, Domažlice nebo Kyjov jsou místa spjatá s kroji, lidovými tradicemi a slavnostmi. Zapište si do svých kalendářů třeba i Horňácké slavnosti, Gorolski Święto v Jablunkově, Kopaničářské a portášské slavnosti nebo Hanácké slavnosti.
25. červen 2024 12:58
Kultura